Kayıt Ol

Bir düş içinde bir düş..

Bir düş içinde bir düş..
« : 08 Kasım 2014, 19:58:22 »
Rüyamda;

Alsancak'ta ki Stone'un oradan dönüp sahile çıkan yola girip,
deniz kokan soluk renkli çimenlere ulaşarak yönümü Pasaport'a çevirip Kordonboyu'nda yürümeye başladım.
Körfezden yayılan ılık yaz havasını içime çekerek yürürken birden durup, cebimdeki paketten bir sigara alıp
köşe başında ki satıcıdan para denilemeyecek bir fiyata aldığım basit çakmağımla yaktım.
İlk nefesten sonra nikotini algılayan beynime az önce soluk görünen çimenler şimdi gerçek renklerine kavuşmuş göründü.
Adımlarımı iyice yavaşlattım, etrafımda ki suretlere göz atarak ilerliyordum.

Sevgililerce işgal edilmiş banklar, oltası elinde en rastgele yeri seçmeye çalışan amatör balıkçılar,
faytonları çeken nal seslerinin tıkırtısı, bugünlük son seferini yapacak geminin iskeleye varmak için denizi yırtarak gelişi.
Bir ağaca yaslanıp bırakılmış gitar, yerde ki izmarit, günbatımına karşı birasını yudumlayan gökkubbeyi kendine ev edinmiş bir ihtiyar.
Çimenlerin üzerine uzanmış elinde...!

Evet... evet suretler içinde en umarsız görünen bu işte.
Onu taklit ediyormuş gibi görünmeyeceğimi bilsem ben de küçük palmiye ağaçlarından birinin gölgesine uzanır,
sigaramı onun gibi yaprakların arasından görebildiğim kadarı ile gökyüzüne bakarak nefeslerdim.
Yapraklarından göremediğim yüzünü, adımlarımı iyice yavaş atarak önünden geçiş anında görmek üzere yürüyüş parkurumu değiştirdim.

O sigarasından bir nefes daha çekerken ben neredeyse onun tam karşısındaydım.
Sigara nefesinin ardından bıraktığı duman öyle yoğundu ki, bir an yüzünü göremeden geçeceğimden korktum
ama o dumanı boş bir nefesle önünden dağıttığı sırada ben tam karşısında durmuş tüm şaşkınlığımla yüzüne bakarken gözlerimiz, gözlerimiz sadece bir saniyeliğine ama sonsuza kadar birbine bakmayı bırakmayacak şekilde öylece kaldı...

Kordonboyu'nda ki çimenlerde küçük bir palmiye ağacının gölgesine uzanarak, cebimdeki paketten bir sigara alarak etrafımdaki suretlere aldırmadan, köşe başındaki satıcıdan para denilemeyecek bir fiyata aldığım basit çakmağımla yaktım. Üstümdeki sivri yaprakların görebildiğim aralıklarından, sigaramı nefesleyerek gökyüzünü izlerken bir karaltı gelip önümde durdu, bana baktığını hissediyordum.
Sigaradan çektiğim derin nefesi yoğun bir duman bulutu olarak salıp, göz ucuyla bana bakan kişiye bakabilmek için boş bir nefesle önümdeki duman bulutunu dağıttım.

Gözlerim, gözlerini sabitlemiş bana bakan beni gördüğünde hatırladığım son şey, sigarayı tutan elimdeki hafif bir acıydı.
Kül elimin üstüne düşmüş olmalı...