Kayıt Ol

Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch

Çevrimdışı Duke

• *
  • 13
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch
« Yanıtla #135 : 24 Mayıs 2016, 14:36:22 »
Az önce İthaki Günlükleri facebook sayfasında gördüğüm paylaşım.

Spoiler: Göster
Ne! Lamora öldü mü?

Centilmen Piç serisinin üçüncü kitabı Hırsızlar Cumhuriyeti haziranda geliyor.

Not: Kitabın ismine aldanmayın; bir alegori değildir.

"I pledge my service and my loyalty, body and soul, to my Lord.

When the clarion call is sounded, I will ride out and fight in the name of liege and Lady.

Whilst I draw breath, the lands bequeathed unto me will remain untainted by evil.

Honour is all. Chivalry is all. This I swear on my blood and my breath."

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 24 Mayıs 2016, 16:20:29 »
İkinci kitap ile alakalı içerik.
Verdikleri zehrin panzahernin başka dozu yoktu zira, geri dönüşü olmayan bir yola girdiler. Gerçi böylesi bir zehri tedavi edebilecek iki şey geliyor aklıma ancak ataların kurguya henüz dahil olacaklarını sanmıyorum. Kitap çıksın da bakalım, kimler Lamora'nın imdadına koşacak.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Thael

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 24 Mayıs 2016, 22:22:14 »
İkinci kitap ile ilgili..

Iki şeyden kastın nedir? Hatırladığım kadarıyla zehri geliştiren zât panzehiri sadece aklına yazmıştı ve panzehiri analiz ederek nasıl hazırlandığını bulmanın mümkün olmayacağı bir şekilde geliştirmişti ki zaten panzehir ellerinde yok. Yani ancak büyü vb gibi acayip şeyler kullanarak bu sorunu çözebilirler diye düşünüyorum.

Ataların bu konuda nasıl bir yardımı olur anlayamadım?  Düşünceni biraz açıklar mısın?

Bence panzehiri bulamayacaklar ama hiç bir şey olmayacak ve bunun başından beri bir blöf olduğunu anlayacaklar... Kitabı tam hatırlayamadığım için böyle bir şey düşündüm, bu söylediğimi yanlışlayan bir şeyler geçiyor muydu acaba kitapta?

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 24 Mayıs 2016, 22:29:22 »
İkinci kitaptan devam.
Kitapta panzehirin başka kimse tarafından, yapıcısı hariç, oluşturulamayacağı, imkansız olduğu söylenmişti. Son antidotu da Lamora arkadaşına verdiğine göre, aklıma yalnızca iki büyük güç geliyor. Birincisi sır olarak kalmış atalar, muazzam güçlere sahip oldukları aşikar ancak daha henüz bu aşamada onlarla ilgili gizemlerin açığa çıkacağını düşünmüyorum. İkinci büyük güç ise Bağlıbüyücüler. Lakin Lamora'ya olan kinleri göz önünde bulundurulduğunda tutup da onun hayatını kurtarmaları pek akla yatkın gelmiyor. Belki ama belki diyorum, Bağlıbüyücülerin öğretilerine sırt çevirmiş yeni bir karakter seriye dahil olabilir.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Thael

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 24 Mayıs 2016, 23:28:28 »
Devam..

Atalarla ilgili olarak, belki onların kadim bilgilerini nesilden nesile aktarmayı başarmış bir topluluk sayesinde bir çıkar yol bulabilirler. Ama bu nasıl olur aklım ermiyor.

Karthain dışından bir bağlı büyücüyü bulabilmeleri ancak ekstrem şartlarda mümkün olabilir diye düşünüyorum. Zira onlara sırt çevirmiş biri olsa bile, bağlıbüyücülerin onu bulması pek zor olmaz. Karthain'in istihbaratının locke ve jean hakkında hemen her şeyden haberdar olduklarını biliyoruz sonuçta. Her şeye rağmen o kişinin saklanmayı başardığını düşünürsekte, karthain'in bulamadığı birini bizim iki kafadarın bulabilmesi pek gerçekçi olmaz.

Ben hâlâ blöf yapıldığını savunuyorum. (Eğer bir şeyleri kaçırmıyorsam..)

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 24 Mayıs 2016, 23:50:41 »
Ben blöf yapıldığını düşünmüyorum. Şehrin askeri komutanı bizim ikiliyle ilgili plan yapıyor, mapushaneden suçluları kendi eliyle çıkartıyor, kolpadan bir korsan gemisi saldırısı düzenletiyor ve bunu savunmakla yükümlü olduğu şehre yaptırıyor. Bu iki elemanın elinden kaçmaları ve bu planın halk ile loncalar kuruluna sunulması adamın sonu demek olur. Yani blöf yapmaktansa gerçekten zehir kullanması çok daha mantıklı bir yaklaşım. Adam şehrin en zengin ikinci vatandaşı zaten, gerçekten pahalı bir zehir yaptırmak adama pek dokunmayacaktır.

Çevrimdışı Thael

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 25 Mayıs 2016, 00:35:26 »
Doğru söylüyorsun, böyle bir zehir yaptırmak o adam için pek zor değil. Ama benim kastettiğim yaptıramadığı için değil, yapılamadığı için blöf yapmak zorunda kalıyor olmasıydı. Çünkü zehir fazlasıyla mükemmel özelliklere sahip. Bilimin kümülatif ilerleyemediği bir dünyada böyle bir icat bana, nasıl desem... Çok fantastik geliyor :)

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 25 Mayıs 2016, 14:53:21 »
Bugün kitabı açıp aklımda kalmış kısımlara bakmaya yeni fırsat bulabildim.

Neden aklıma iki seçenek geldiği 2. kitap 152. sayfada bariz olarak açıklanıyor;

Jean ve Lamora'nın gittiği kimyacı ile konuşurken Bezoar adlı bir sihirli taştan bahsediyor. Bu taş ki ejderhaların karınlarından çıkan efsanevi bir taş, efsane deyince aklıma doğrudan atalarla alakalı olacağı geldi, bu nedenle ilk olarak aklıma atalar geldi demiştim. İkinci olarak kadın çok pahalı bir tercih olmasına rağmen Karthain'li Bağlıbüyücüler önerisinde bulunuyor. "Simyacıların engel olamadığı zehirleri durdurabildiklerine dair güvenilir istihbaratlar almıştım." diyor tam olarak. Bu da ikinci olarak onları düşünmemin sebebi.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #143 : 25 Mayıs 2016, 18:20:30 »
Stragos gibi bir adamın böylesine bir plan kurup verdiği zehrin de blöf olması açıkçası hiç mantıklı gelmiyor bana. O kadar güçlü ve kibirli bir adam için hiç de mantıklı değil.

Karthain'li Bağlıbüyücülere yönelecekler diye biliyorum ama... Kitabı bitirince içimdeki boşluk hissini üçüncünün ön okumasını okuyarak atmaya çalışmıştım birkaç ay önce. :D
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Thael

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 25 Mayıs 2016, 20:03:14 »
O zaman doğru söylüyorsun, muhtemelen senin dediğin gibi olacaktır muaet.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 26 Mayıs 2016, 12:35:27 »

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #146 : 26 Mayıs 2016, 12:50:36 »
Böylece arka kapak yazısıyla birlikte büyük ödül muaet'e gitmiş oldu :) Tartışmalarınızı ve teorilerinizi okumak hem keyifli hem de eğlenceliydi gerçekten.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 26 Mayıs 2016, 12:54:31 »
Bir tebrik de benden gelsin :). Her yorumcunun teorilerini merakla takip etmiştim, dolu dolu bir tartışma oldu. Forumun en güzel yanı da bu değil mi zaten <3?

(Yalnız 4. kitabın çıkışı için 22 Eylül 2016 diyor. Ailemizin editörü İhsan abi, hadi yine iyisin :P. Daha İngilizce olarak bile yayınlanmamış)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #148 : 26 Mayıs 2016, 15:35:43 »
Tek tesellim o zaten :D En azından o zamana kadar elimdeki işleri bitirir ve rahat rahat yaparım editörlüğünü. (Kendi de inanmadı...)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #149 : 26 Mayıs 2016, 17:10:35 »
Vay arkadaş, bu ne hız! Günüme renk kattınız, bugün pek iyi geçmiyordu, şimdi sevindim, mutlu oldum. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.