Kayıt Ol

Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch
« Yanıtla #165 : 06 Haziran 2016, 20:17:13 »
Kitap bugün elime geçti. Okuduğum kadarıyla şunu söyleyeyim, Camorr'u özlemişim.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı kasim444

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #166 : 07 Haziran 2016, 14:13:56 »
İlk kitabı bitirmek üzereyim 
Spoiler: Göster
böcek , sanza kardeşlerin öldüğü(öldürüldüğü) bölümü yeni bitirdim .Üzüldüm ya minnaklar ölmemeliydi bakalım locke intikamlarını nasıl alıcak bunu çok merak ediyorum o gri krala o kadar içerliyimki niye yaptın be terbiyesiz ....  :inca .Şuan barsavinin düzenlediği etkinlik bölümünü okuyorum sanırım herşey orda kopacak  :fight: haydi locke göreyim seni  8) .
Forum kullanmayı pek bilmiyorumda teşekkürler yönetici bey :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #167 : 07 Haziran 2016, 14:38:20 »
Spoiler kutusu candır :). Sevelim, kullanalım.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #168 : 09 Haziran 2016, 15:09:11 »
Kitabım sonunda elime ulaştı. Önsözde Patrick Rothfuss'un yazısını görmek de beni mutlu etti. Kitabı bayağı övmüş. Umarım dediği kadar vardır.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #169 : 09 Haziran 2016, 21:38:33 »
Kitabı dün bitirdim. Açık ve net, ilk kitaptan aldığım tadı bundan da aldım, hatta dahasını. Camorr'a dönmek, Peder Zinciri, Sanzaları tekrar görmek, Sabetha ile tanışmak keyif vericiydi. Şimdi yavaşça spoiler'a inelim. Hem de ağırından.

Normalde sıkılmış olmam gerekir şu içerisinde gizli bir güç barındıran ana karakterlerden. Her shounen animesinde-mangasında, epik fantazyalarda bulunur bu. Ana karakterin bir gizemi, bir sırrı, bir gizli gücü vardır kontrol edemediği, tam başı sıkıştığında, dara girdiğinde bu güç açığa çıkıverir.

Evet, Locke Lamora belki gerçekten de Lamor Acanthus olabilir - tabi Scott Lynch böylesi bir klişeden uzak durmayı da tercih edip Pel Acanthus denen zatın Lamora ile olan ilişkisini gelecek eserlerinde daha da farklı tasvir edebilir - ancak Lamora'nın üç kitaptır neler yaşadığını bizzat gördük, arkadaşları hunharca katledildi, kendisi hemen her tarafından bıçaklandı, denizde ölüme terk edildi, zehirlendi vs. Bu durumların hiçbirinden sırf Pel Acanthus'tan yadigar bir güç sayesinde kurtulmadı. Şansı ve zekasıyla paçayı kurtardı bu zor durumlardan. Özet olarak, karşılaştıklarımı klişe olarak nitelemiyorum ve gidişattan ziyadesiyle memnunum.

Şahinciye gelirsek, serinin kilit rolünü oynayacağı çok bariz. Atalar, anlatıldığı üzere büyü gücü kullanımının ayarını kaçırdıkları için bir şey tarafından ya yok edilmiş ya da o bir şey yüzünden yaşadıkları yeri terk etmek durumunda bırakılmışlar. Bağlıbüyücüler bunu kendilerine örnek alıp mümkün olduğunca büyü kullanmaktan çekindiklerini belirtiyorlar. Kitabın sonunda inzivaya çekilmeleri iyiye alametken, Şahincinin eline ve diline kavuşması, tüm diğer büyücülerden ve Lamora'dan intikam almaya ısrarlı oluşu, onun ileriki zamanlarda çok büyük büyü güçleri kullanmasına ve geçmişte her ne yaşandıysa aynı sıkıntının şafakta belirmesine yol açabilir.

Lamora'nın bir anahtar, bir taç ve bir çocuk kaybedip kazanacağı söyleniyor. Gümüşi yağmurlar yağarken ölecek.

Her ne kadar şimdilik elde yeterli veri olmasa da, Zaman Çarkı'ndan edindiğim kehanet yorumu tecrübelerimle (:P) şöyle yorumlayayım.

Çocuk, Böcekle alakalı olacak. Lamora'nın zehirden kurtulurken gördüklerinin bir hayal olmadığını düşünüyorum. Zira ruhların dünya ile olan iletişimi, varlığı Sabır tarafından anlatılan olaylarda açıkça görülüyor.

Gümüş yağmurlar, Büyücülerin kullandıkları düş metaliyle, ölümü ise önceden var olduğu kişilikle alakalı olacak. Yani Locke Lamora'nın ölüp, Lamor Acanthus'un bilinç kazanımı olabilir, ya da Lamora hafızasını tamamen kaybedebilir. Ne demiş Milan Kundera;

"İnsanın en büyük kişisel sorunu, ölümü özünün kaybı olarak görmek. Ama nedir öz? Öz, hatırladığımız her şeydir. Bu yüzden ölümün bizi dehşete düşüren yönü, geleceği değil geçmişi kaybedecek olmamızdır. Unutmak, yaşamın içinde yer alan bir tür ölümdür zaten."

Eğer işlerin sonunda ataları diyardan def etmiş başka bir büyük güçle baş edilecekse, Lamora'nın büyü güçlerine iş düşebilir, tabi Sabır tahminlerinde doğruysa ve gerçekten öyle bir güç varsa.

“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #170 : 11 Haziran 2016, 10:31:46 »
Kitabı yarısına kadar okudum ve tartışmasız serinin en akıcı kitabı. Kitaba doyamadım ki daha olaylar tam başlamadı bile.

Çevrimdışı oTToMaNeK

• *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #171 : 15 Haziran 2016, 11:00:19 »
Uzun zamandır okumayı düşündüğüm Scott Lynch'in "Centilmen Piç Serisi" İlk Nokta'da %40 indirime girmişken hemen aldım. Okumak isteyenler kaçırmasın  :)

https://www.ilknokta.com/scott-lynch/centilmen-pic-serisi-3-kitap-takim.htm

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #172 : 24 Haziran 2016, 11:16:26 »
Üçüncü kitabı bitirmek istemiyorum. Daha 140 küsür sayfalardayım ama konu geçmişten çıkıp günümüz olaylarına dönecek diye resmen okumamı yavaşlatıyorum.

İlk kitabı okumayıp bu mesajımı okuyanlara spoiler olmaması açısından kutumuz;

Sanzalarla ilgili bölümler hiç bitmesin istiyorum, şu an Sabetha falan umurumda değil. Zaten açıkçası çok da merak ettiğim bir karakter değil. Locke'un ona hayranlığı ve aşkı o kadar güzel anlatılıyor ki Sabetha benim için somut bir kişi değildi (bu konuya kitabı bitirince tekrar uzun uzun değineceğim). Bakalım bana ilerde neler hissettirecek.
Neyse ne diyordum Sanzalar... resmen her güldüğümde boğazım düğümleniyor, sanırım 3. kitabı bitirince Sanzaların ve tabi ki Böcek'in anısına ilk kitabı 'gerçek olamayacak ölümlerine' kadar tekrar okuyacağım 

Çevrimdışı kasim444

• *
  • 39
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #173 : 26 Haziran 2016, 21:40:55 »
@spren ikinci kitabı okumaya yeni başladım sana sanza kardeşler+böcek konusunda über katılıyorum dostum
sanza kardeşler + böceksiz nasıl devam edicek macera merak etmekteyim ama harbiden gri kral(locke'unda dediği gibi götoş herif :)) a o kadar kin besliyimki bizim afancalara yaptıklarından sonra keşke onları geri getirebilecek bir olay olsa ve seri öyle devam etse :S

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #174 : 28 Haziran 2016, 04:23:27 »
Kitabı az önce bitirdim. Açıkçası gecenin bu saatinde uzunca bir yorum yapabilecekmişim gibi hissetmiyorum, ama Sabetha'yı epey merak ediyordum ve bu serinin doğasına yakışacak şekilde gerçekten genç ve güçlü bir kadın gördüğümüzü düşünüyorum.
 Son kısım konusundaysa ne diyeceğimi bilemiyorum, kehanetler pek çok anlama gelebilir sonuçta. Eh, Şahinci'ye gelirsek o konuda işler fena halde karışacak, tüm diğer büyücülerden ve centilmen piçlerden intikam almak isteyecektir. Sabetha'yı da yalnız yakalayıp onlara karşı bir koz olarak kullanabileceği düşüncesindeyim. Ama onun gibi bir adamın daha büyük planları olabilir de. Direkt üçünün de işini bitirip başka sorunlarına odaklanmak da isteyebilir. Ancak şu var ki her ne yapacaksa başka tehlikeleri de uyandırabilir, atalarla ilgili esrarlar gibi belki. Sonuçta tahmin edilemez bir şekilde kendini hayata döndürdü diyebiliriz bu adam için.
Neyse, şu an çok yorgunum ve orada yazdıklarımın pek de bir anlam ifade etmesini beklemiyorum, kafamı biraz toparladıktan sonra adam gibi bir yorum yapacağım galiba. :D
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #175 : 29 Haziran 2016, 15:47:38 »
Böyle bir günde kitaplardan konuşmak münasip değil ama feci halde kafamı dağıtmaya ihtiyacım var, mazur görün.

Goodreads'te dolaşırken Sabetha'yla ilgili iki yorum gördüm ve açıkçası bayağı şaşırdım. İkisini de buraya aktarıyorum:

Alıntı
Kitap kötü değil, sadece serinin en kötüsüydü. Anladınız siz onu :) Benden 4 puan aldı. Okuyun okumayın demiyorum, kesinlikle okuyun ama ilk 2 kitaptaki gibi şeyler beklemeyin. Bu kitap biraz farklı. Ve ayrıca Sabetha! Senden nefret ettim!!!

Serinin bu kitabının en önemli özelliklerinden biri iki kitaptır merak ettiğim karakter Sabetha'ydı. Malum, kendisi biricik Locke Lamora'mızın hayatının aşkı. Çok güçlü, sağlam, ne istediğini bilen, zeki bir karakter bekliyordum haliyle. Ama bütün bu beklentiler hüsran oldu. Böylesine saçma sapan bir karakter yerin dibine batsın! Yani Sabetha'ya o kadar kızgınım ki anlatamam. Keşke hiç ortaya çıkmasaydı da bende beklentilerimle kalsaydım...

Bu da ikincisi:

Alıntı
Gerçi bana kitapta en büyük hayal kırıklığını yaşatan Sabetha oldu. Yazar sanırım hayatının bir döneminde tipik bir Türk kızı ile vakit geçirme talihsizliğini yaşamış olacak ki bu deneyim yazarlık kariyerini bile etkileyecek düzeyde onu etki altına almış. Görmüş görebileceğiniz en nazlı, en korkak ve en kararsız bir kadın rolü verilmiş Sabetha'ya. Karaktere verilen gücü de törpülüyor haliyle ona biçilen bu rol. En nihayetinde de okuyucularda ilerleyen kitaplarda Sabetha'yı görmeme isteğini adeta kamçılarcasına bir istek uyandırıyor onu okumak. Şahsen Sabetha bir çatıdan düşüp ölse "Aa Sabetha'mı ölmüş?" diyecek kadar bile üstünde durmam.

Bir karakteri herkes sevecek dye bir şey yok elbette, ama ben Sabetha'yı tam beklediğim gibi bulmuştum. Kararlı, becerikli, zeka konusunda Locke'u bile alt edebilen, kendi ayakları üzerinde durabilen biri bence. "Nazlı, korkak ve kararsız bir kadın" izlenimini nereden, nasıl edinmişler anlamadım doğrusu. Ne bekliyorlardı ki, hemen  Locke'un kollarına atlamasını mı?

Siz ne düşünüyorsunuz, merak ettim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #176 : 29 Haziran 2016, 16:05:06 »
Ardından gelen "tipik bir Türk kızı" hakaretiyle çok da takılmaması gereken bir yorum olduğunu düşündürdü. Hele ki nazlı ve korkak tanımlarında Locke ve Sabetha'nın ezeli düşmanlar olduğu kadar ebedi aşıklar olduğu gerçeğinin kavranamadığı aşikar.

Diyorum ya, çok da şey etmemek lazım. Ama bu yorumlara da katılmıyorum. Sabetha'yı aman aman sevmeyi beklemiyordum ben mesela. Benim de tam beklediğim gibi çıktı. Yazar sinyalleri iki kitaptır veriyordu. Fakat yukarıda söylenenler karakteri yansıtmıyor. [*](Gerçek Sabetha bu değil?!)[/*]

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #177 : 29 Haziran 2016, 16:43:40 »
Ardından gelen "tipik bir Türk kızı" hakaretiyle çok da takılmaması gereken bir yorum olduğunu düşündürdü.

En çok takıldığım noktalardan biri de o oldu. Çünkü bu yorumların ikisinin de sahibi bayan. Hayret etmemek elde değil.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #178 : 29 Haziran 2016, 17:03:56 »
Ardından gelen "tipik bir Türk kızı" hakaretiyle çok da takılmaması gereken bir yorum olduğunu düşündürdü.

En çok takıldığım noktalardan biri de o oldu. Çünkü bu yorumların ikisinin de sahibi bayan. Hayret etmemek elde değil.

Kadınlar olarak kendi ayağımıza bu kadar sıkmasak, diye başlayan cümleler kurmak üzereyim :D. Susuyorum. Ama şaşırmadım açıkçası.

Centilmen Piç 3 ile ilgili de bir türlü detaylı yorum yapamadım. Şuna hayret ettim, (adeta bir GRRm edasıyla) 2 ile 3 arasında 6 sene varmış. Kimi yabancı okurlar 3. kitaba sitem ederken "6 sene bunun için mi bekledim" demiş. Benim için 1'in tadına daha yakın, 1 ve 2'de eleştirdiğim o hafife kaçan, karakterlerin paçayı kurtarması için oluşturulmuş yumuşak inişler bu kitapta yok denecek kadar azdı. Daha derli toplu, daha ayakları yere basar buldum bu açılardan.

Ha, Locke ile ilgili o şoke edici gelişmeler çok da içime sinmedi :D. Ama olsun.

O gelişmelerden bahsederken 6. kitabın adına dikkat çekmek istiyorum. 3'ü bitirmemişler için ciddi SPOILER.

The Mage and the Master Spy (forthcoming)

Eh, 3. kitapta öğrendiğimiz malum durumdan sonra bu isim bana iki şey düşündürüyor: ciddi SPOILER v.2

1. Bahsedilen her iki kişi de Locke ve bir yerden sonra eski kimliğindeki güçlerini kazanacak. Bu olsun hiç istemiyorum. Zira dünya kendi içinde birbirini yerken biz çalıp çırptığımıza bakarız tavırları bu seriyi diğerlerinden ayıran bir yanıydı.

2. O "mage" Şahinci.

Olaylar :).

3. kitap için daha detaylı bir yorum da yapacağım umarım. Bayram tatili gelince >.>

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #179 : 29 Haziran 2016, 17:40:59 »
Sabetha konusundaki görüşlerinize aynen katılıyorum. Kitabı okurken bu konuda aradığını bulanlardanım.
[spoiler] Diğer konuya gelince, Locke'un tekrar diğer adam olma meselesi fazlasıyla klişe olacaktır diye düşünüyorum, umarım böyle bir şey olmaz ama elbette diğer kitapların önümüze neler getireceği de çok önemli. /gizli]
İnsan, hayalleriyle vardır.