Kayıt Ol

Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch
« Yanıtla #195 : 25 Şubat 2017, 19:39:13 »
Tabii, sonuçta birebir çeviriden ziyade "Türkçeleştirme" yapıyoruz.

Çeviri ve editörlükle ilgili daha fazla sorun varsa şu başlığı kullanabilirsin:

Okuduğunuz Kitap ve Çeviri Notları

Böylece hem kitapla ilgili yorumların arasında kaynamaz hem de konuyu fazla saptırmamış oluruz :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı kasim444

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #196 : 25 Şubat 2017, 23:52:42 »
Tabii, sonuçta birebir çeviriden ziyade "Türkçeleştirme" yapıyoruz.

Çeviri ve editörlükle ilgili daha fazla sorun varsa şu başlığı kullanabilirsin:

Okuduğunuz Kitap ve Çeviri Notları

Böylece hem kitapla ilgili yorumların arasında kaynamaz hem de konuyu fazla saptırmamış oluruz :)

Sayın mit bey 4.kitap ile alakalı bir gelişme yokmu ? Yurtdışında çıktımı ?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #197 : 26 Şubat 2017, 12:56:48 »
Hayır, henüz çıkmadı maalesef. Hatta basım tarihi iki kez ertelendi. En son Nisan 2017 deniliyordu.

Gerçi bu çok da beklenmedik bir durum değil. İlk kitap 2006'da, ikincisi 2007'de çıkmıştı yurtdışında. Ama üçüncüsü 2013'te, yani 6 yıl sonra çıktı. Biz geriden geldiğimiz için o büyük arayı hissetmedik doğal olarak.

Böyle kitapların yazılması ve aynı kaliteyi korumak zor iş. O yüzden beklemek ve sabretmek gerekiyor. Tek temennim Rothfuss'a bağlayıp kitabı durmadan baştan yazmaması.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #198 : 26 Şubat 2017, 13:46:09 »
Alıntı
"Rothfuss'a bağlamak"
Ya İhsan abi çok sevdim bu terkibi. Kullanırım ben bunu. :) Misal: "Söyle ne söyleyeceksen, Rothfuss'a bağlamanın alemi yok."

Hatta yakın zamanda daha çok kullanacağım bir tane buldum. Son kitabı yazmak yerine araya başka başka şeyler sıkıştıran George R. R. Martin'e nispetle:
- Quid Rides, senin makaleye ne oldu?
+ Sorma ya. İyice R. R. Martin'e bağladım. Odam pırıl pırıl oldu. Üstüne bir de yeni bir yabancı dil öğrendim.  
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı kasim444

• *
  • 39
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #199 : 08 Nisan 2017, 00:39:41 »
Mit beyciğim ses seda yokmu yeni kitapla alakalı ?Senden olumlu haberler bekliyorum.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #200 : 08 Nisan 2017, 13:39:21 »
Yeni kitap daha yurtdışında çıkmadı bildiğim kadarıyla, o yüzden çeviri çalışmaları ne derece başlayabilir emin olamadım.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #201 : 08 Nisan 2017, 15:22:30 »
Cankut'un dediğinin aynısı :) Yurtdışında çıkması bekleniyor hala. Quid Rides'ın beğendiği "Rothfuss'a bağlama" hakkı mahfuzdur :P
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı BlackOut

• **
  • 71
  • Rom: 1
  • Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #202 : 14 Mayıs 2017, 23:18:11 »
Üçüncü kitabı bitirdikten sonra yazarın nasıl biri olduğuna dair merakımı gidermek adına Scott Lynch'in bir podcast'ini dinledim, konuşulanları da Rıhtım ailesi ile paylaşmak adına not aldım. Hikayeyle ilgili olan spoiler'lar alttakinin içinde tekrar gizli, yani kitabı okumayanlar da rahatça okuyabilirler.

Spoiler: Göster

Dük'ün Örümceği, Jean ve Zamira'yı yazarken çok eğlendiğini söylüyor.

Locke karakteri bir "role playing game" ürünüymüş, aslında Star Wars temalı bir oyun oynarken oluşturduğu süper güçleri olan bir kaçakçı (smuggler) olarak tasarlanmış. Hikayeye ait Spoiler [spoiler]("Locke is basicly that character minus the super powers." Arada geçiştirerek söylediği bir cümle ancak üçüncü kitaptan sonra büyü yapmaya başlamayacağına duyduğum güveni arttırıyor :D.)

Falconer (Şahinci) yazarın World of Warcraft'taki PvP için oluşturduğu Warlock'unun ismiymiş, hikayeye ait spoiler,
Spoiler: Göster
diğer oyuncuları öldürmek hoşuna gidiyormuş. ("Bu herkese bir ipucu olmalıydı." "Which should have been a hint for everybody.)

Jean Fransızca olarak okunuyormuş, Jean (jēn) değilmiş. Google çeviriden dinlerseniz bulabilirsiniz okunuşunu. Dinlemek için.
Ancak soyadı Tannen İngilizce okunuyor Fransızca değil  ;D. ("...because reasons!")

Zincir'in hikayesini, gençliğini veya daha sonralarını yazmayı planlamıyormuş ancak Zamira Drakasha'nın Zamira olmadan önceki hikayesini yazmak istiyormuş.

Zincir'in başka(gerçek) bir ismi varmış ancak söylemiyor.

İlk kitaptaki camlı torba işkencesini kendisinin yazdığını söylüyor yani araştırırken falan bulup yazdığı bir şey değil. Şiddet içeren sahneleri olduğu gibi yazmasının nedeninden de bahsediyor "Rahatsız edici olmaları gerekiyordu, okuyucunun aklına sorular getirmesi gerekiyordu, 'Bundan hoşlanıyorum, neden? Bu karakterler ilgimi çekiyor, neden?' sonuçta onlar birer katil bu acımasız bir dünya."

Calo ve Galdo'nun cinsel hayatı sorulduğunda "Bir tekboynuzu düzecekler" diyor "beşinci kitapta!" ("They are going to fuck a unicorn in book five!" (Şaka için birkaç kez daha aynı muhabbeti çeviriyor :D.)

Calo ve Galdo'dan birinin biseksüel olduğundan bahsediyor, Centilmen Piçler  hangisi olduğunu çözemiyormuş ama ikizler pek bahsetmiyorlarmış, gizliyorlarmış hatta. Camorr'un durumundan dolayı olduğunu falan söylüyor homofobiklik olmasa bile tam kabul olmadığına benzer şeyler söylüyor. Bu Centilmen Piçler'in hangisinin biseksüel olduğunu çözememesi yazmadığı (arka planda olan) bir şakaymış.  ("Terrible secret of Sanza twins is one of them is actually bisexual, but i never known how to bring it into the book. Because at this point... Its a joke and its a dumb joke its always been background material that one of the Sanza's is bisexual and the other Gentleman Bastards have never figured out which one it is because the twins don't talk about it, conceal it. The thing is Camorr has problems with what we would call homophobia... So Camorr is not overly homophobic but they have some issues yet to work through...")

Altıncı kitabın ismi "The Mage and the Master Spy" değişmesi muhtemel bir isimmiş. "Büyücüler ve bir usta casus var ancak kitabın onlar hakkında mı olduğuna tam emin değilim." ("There are mages and a master spy but im not sure if the book is about them.") Ancak beş ve yedinci kitapların isminin kalacağını söylüyor.

Locke'un Hırsızlar Cumhuriyet'inde biraz daha büyüdüğünü belki birazcık daha büyüyebileceğini ima ediyor. Yalnızca birazcık diye ekliyor.

Beşinci kitapta ikizler hakkında daha çok şey işleneceğini de söylüyor.

Genç yazarlara da önerisi var: "Yazmak istediğiniz türdeki her şeyi okuyun, yazmak istemediğiniz türdeki her şeyi okuyun, aç gözlü okuyun." Kendisinin bir ara yılda yüze yakın kitap okuduğundan bahsediyor. ("Read everything in the genre you want to write, read everything outside of the genre you want to write, read hungry.")

Bir de nasıl çevireceğimi bilemediğim ama yazmadan geçemeyeceğim bir cümle var "Fuck is the comma of Lies of Locke Lamora."
[/spoiler]

Bunlardan ayrı olarak kitaplar hakkında düşündüklerim burada yazılanlardan çok farklı değil. Kitaplar çok iyi, hatta benim gözümde burada yazılanlardan daha iyi, kusursuz değiller ama eksikleri de gözüme batmıyor. Kitapların ismi hakkında: Son kitabın ismini kendisi de çok seviyor yazarın, gerçekten de ne güzel isimdir "Inherit the Night".

İkinci kitabın benim için tema müziği olmuştu: Hoist the Colours High "Heave-ho thieves and beggars never shall we die!"
“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

"He saw it in her eyes. The anguish, the frustration. The terrible nothing that clawed inside and sought to smother her. She knew. It was there, inside. She had been broken.

Then she smiled. Oh, storms. She smiled anyway.

It was the single most beautiful thing he’d seen in his entire life."

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #203 : 15 Mayıs 2017, 00:01:36 »
Çok güzel bilgilermiş bunlar gerçekten. Tam da Kayıp Rıhtım'a özel dosya yapmalık :) Okurken şaşırdığım bir sürü yer oldu.

Jean'ın adını başından beri doğru okumanın haklı gururunu yaşıyorum şu an :D Ama Sanzaların sırrını hiç mantıklı bulmadım. Bana daha çok sonradan düşünülmüş, politik doğrucu olmak adına yedirilmiş bir şey gibi geldi. Bu aralar çok moda ne de olsa. Çünkü ilk kitapta çapkınlıklarına kaç kere şahit oluyor, erkeklikleriyle ne kadar övündüklerini hep görüyoruz. Keşke yazarlar girmese böyle şeylere :) Yani, öyle karakterler olmasın demiyorum ama başta nasıl tasarladıysan öyle kalsın.

Hangi podcast'te geçiyor bu bilgiler? Vaktim olursa portala bir şeyler yazmak isterim. Ya da siz yazarsınız belki? Daha üsturuplu şekilde tabii :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı BlackOut

• **
  • 71
  • Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #204 : 15 Mayıs 2017, 09:21:02 »
Dinlediğim podcast şu: Link

Şimdi kendimden şüphe edip Locke'un karakterinin ilk nerede ortaya çıktığına yönelik kısmı ( Dakika 19:40'da soruluyor.) tekrar dinledim, çok kısaca belirtip geçmişim meğer yazar daha fazlasından bahsediyormuş. Sanzalar kısmında (1:00:40 buradan önce de feminizm adına ufak çaplı bir demeç veriyor :D)   eveleyip gevelememden en uzun kısım olmasından zaten anlaşılıyordur ben de yazıp yazmamak konusunda emin olamadım, çünkü büyük ihtimalle hiçbir zaman kitaplara ulaşmayacak olan "nerd" bir bilgi. Hem insanların kafalarındaki ikizler imajına uymamasından çekindim ama bilmiyorum belki de silerim bugün, insanların kafasında oluşan Sanza İkizleri ile çelişmemesi adına. Nedeni hem politik doğruluk olabilir hem de yazarın geyiğini yapmak istediği bir şey, birçok yazarın şakasını yapmak isteyip bir türlü yeterince komik hale getiremediği şeyler olmuştur. (Bunu yazdıktan sonra tekrar dinledim bu kısmı da, yazar kendisi "...this is getting really long and boring so im just gonna say..." diye unicorn şakasını tekrar yapıyor, yazar kafası aklında bin bir türlü şey vardır.)

Rıhtım'a özel dosya işini üzülerek size bırakmak zorundayım hem kızların aksanından hem de kendi İngilizce dinleme yeteneklerimden (ve de tembelliğimden) dolayı kaçırdığım, yazmadığım, yerler olmuştur. Sizlerden birinin çok daha temiz bir iş çıkaracağına eminim. Ben dinlerken çok eğlendim umarım herkes benim kadar eğlenir  ;D. Ayrıca ilginizi çekmesine sevindim  :D.
“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

"He saw it in her eyes. The anguish, the frustration. The terrible nothing that clawed inside and sought to smother her. She knew. It was there, inside. She had been broken.

Then she smiled. Oh, storms. She smiled anyway.

It was the single most beautiful thing he’d seen in his entire life."

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #205 : 15 Mayıs 2017, 09:50:49 »
Bu adam bu kitapları ne zaman yazacak o da merak konusu, 4. kitabı erteliyor her yıl.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #206 : 15 Mayıs 2017, 13:30:34 »
@BlackOut Teşekkürler tekrardan. Siz neden çekiniyorsunuz yazıp yazmama konusunda yahu? Adam kendi karakterleri hakkında bu kadar açık konuştuktan sonra ikizlerin imajını düzeltmeye çalışmak bize düşmez :) Dosya konusunu bir düşüneyim kurmaylarımla :P Bu güzel paylaşım için tekrardan teşekkür ederim kendi adıma.

@İBow: En azından yazdığından eminiz :D Ben bu adama GRRM'den veya Rothfuss'tan daha çok güveniyorum. Gecikti falan ama hiç değilse bile kitabının üstünde çalıştığını biliyoruz. Orada burada farklı işler yapmıyor diğerleri gibi.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #207 : 15 Mayıs 2017, 13:46:14 »
Bizi üzüyorsun, kalbimizi kırıyorsun BlackOut :(

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #208 : 15 Mayıs 2017, 14:21:17 »
Bilgiler muhteşem ya. Ben de müsait olduğum bir ara dinleyeyim şu potcast'ı.
Ayrıca sayenizde gaza geldim, seriyi tekrar okuyacağım. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı kamani

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #209 : 15 Mayıs 2017, 17:09:57 »
Serinin sadece ilk kitabını okudum. Kitabı beğenmeme rağmen seriye devam etme isteği gelmedi içimden ki zaten buraya yazılanları okuduktan sonra "iyi ki devam etmemişim" dedim açıkçası.

Kitabın çevirisi şu zamana kadar okuduğum kitaplar arasında en iyi çeviriye sahip olanlardan biriydi.