Kayıt Ol

Okuma Sırası

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Okuma Sırası
« Yanıtla #15 : 25 Kasım 2014, 11:12:26 »
Arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ederim. Silmarillion'dan başladım. Hakikatten zor bir okuma olacak. Başka bir sonuç beklemekte hatalı olurdu zaten. Adam koca bir evren kurmuş ve mitoloji yaratmış. Tolkien'in önünde saygıyla eğilmek lazım. Kitabın iyi tarafı kitabın sonuna kahramanların ve yerlerin listelerini yerleştirmişler. Yoksa okuma çok daha fazla zor olacaktı. Sıralama yardımlarınız için teşekkür ederim... Bu arada çoktandır akşam olsa da tekrar okumaya başlasam diyemiyordum...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı u.aslan

• **
  • 101
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Kasım 2014, 15:37:01 »
Ben hobbit ile başlamıştım. Zira öncelikle Tolkien'in kendini sevdirmesi gerek diye düşündüm. Silmarillion 'u okumadım ancak dili beni yoracaksa niyetimde yok açıkçası. Lordmuti 3 kez okunması gerektiğini belirtmiş. Bense ilk okuyuştaki anlamlandırmada beni yoracaksa hiç okumamayı yeğleyenlerdenim.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Kasım 2014, 16:39:32 »
Şu Silmarillion çok ağır yok böyle okuması zor yok şöyle imkansız diyen  insanları etraftan toplamak lazım . Şu yorumlara aldırmayon arkadaşlar kitap ağır falan vs . değil . Sadece takip etmesi biraz zor  oda ilk 50 sayfadan sonra oturuyor. Benim önereceğim sıra şu şekilde

Silmarillion
Hobbit
Yüzüklerin Efendisi
Tekrar Silmarillion (Bunu şuraya yazıyorum ki şöyle ; eğer silmarillionu önce okursanız hobbit ve yüzüklerin efendisindeki olayları daha iyi bağdaştıracaksınız ve Yüzüklerin Efendisi ve Hobbiti sindirdikten sonra silmarillionu çok daha iyi kavrayacaksınız )
Hurin'in çocukları
Bitmemiş öyküler

Roverandom ve Tehlikeli Diyardan öyküleri silmarillionu ikinci okuyuşunuzdan önce bir araya sıkıştırabilirisiniz . Ama silmarillion ve bitmemiş öyküler arasına Hurin'in Çocuklarından başka kitap koymamamanız en iyisi olur . Hatta Hurin'in Çocukları öyküsü Silmarillion'un içinde çok doyurucu bir şekilde verildiği için  illada okuyun diyemem . Eğer Tolkien'e doyamadım derseniz alın yok sadece okumak için okuyacaksanız pekte gerekli değil :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #18 : 25 Kasım 2014, 19:24:09 »
Valla ben hiç kimseye Silmarillion'la başla demem. Hatta tersini tavsiye ederim şiddetle. Çünkü o kitabı okumak için Orta-Dünya hakkındaki her şeyi bilme arzusuyla yanıp tutuşmanız gerek. İçinizde bir Tolkien aşkı olmalı. Yoksa çok zorlanırsınız.

Bence en güzeli Hobbit'le başlayıp Yüzüklerin Efendisi'ne geçmek. Eğer kitapları severseniz zaten o saatten sonra Orta-Dünya tarihiyle ilgili bir sürü ön bilgi almış ve merakınıza yenik düşmüş olacaksınız. İşte o an Silmarillion ile Bitmemiş Öyküleri okuma anıdır.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 25 Aralık 2014, 16:58:49 »
Mit'in söylediği gibi önceden Yüzüklerin efendisini okumuştum. Bahsettiği o yanıp tutuşma eskiden beridir bende vardı. Mağazalarda kaç defa Silmarillion'u elime alıp bıraktığımı anımsamıyorum. İnternette indirime girdiğini gördüğümde de hiç kaçırmamıştım.
Silmarillion'u tamamladım. Okumakta zorlandım ama bu durum her yabancı kitabı elinize aldığınızda başınıza gelebilecek bir olay. Örneğin eğer bir Rus klasiğine başladıysanız o kadar zorlanırsınız ki isimleri ve yerleri aklınızda tutabilmek için. Ama Tolkien bir başka. Normal bir romanda çoğu kere yaşadığımız dünyadan bir kesit bulursunuz. Kahramanınız çevrenizde olan yaşayan biridir. Zor olan bir hayal dünyası kurmaktır. Tolkien de dünyanın ötesinde bir hayal evreni bir mitoloji yaratmış. -Bu kadar derin ve geniş bir evren yaratan bir de Frank Herbert'i tanımıştım- O nedenle okurken dip notlara sıkça baktım. O nedenle sık sık geri sayfalara gidip olanalrı ve kişileri anımsamaya çalıştım. Hoşuma gitti mi derseniz çok hoşuma gitti.
Hurin'in çocuklarını pek sevemedim neden derseniz tam bir trajedi olduğu için. Ve Hobbiti de bitirdim. Bayıldım Hobit'e. ve şimdi elimde Bitmemiş Öyküler" var. Sanırım bu kitapta daha çok zorlanacağım... Siz ne dersiniz...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 25 Aralık 2014, 17:13:46 »
Vakti zamanında lotr hobbit silmarilyon şeklinde okumuştum. Hobbit izledikten sonra yeniden okuma isteği geldi. Şimdi izleyeceğim sıra
Silmarilion
Hurinin çocukları
Hobbit
Lotr
Bitmemiş öyküler