Kayıt Ol

12. Sanal Kitap Fuarı Başladı!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« : 21 Kasım 2014, 12:31:12 »
Büyük gün geldi, çattı! Şimdi TÜYAP'ın acısını çıkarma zamanı!

12. Sanal Kitap Fuarı

Spoiler: Göster

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : 21 Kasım 2014, 12:37:16 »
Doğum günüme denk gelmesi... ((:

Spoiler: Göster
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2014, 12:40:57 »
Aaa, doğum gününü yazmamışsın profiline :D. O zaman bu da bizden sana doğum günü hediye olsun. Doğum günün de kutlu olsun :).

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2014, 12:45:00 »
Aaa, doğum gününü yazmamışsın profiline :D. O zaman bu da bizden sana doğum günü hediye olsun. Doğum günün de kutlu olsun :).

Şimdi aklıma geldi benim de, yazdım hemen. Teşekkürler. :D Güzel hediye oldu hakikaten, iyice sömürür hepsini de hediye olarak kitlerim. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: 12. Sanal Kitap Fuarı Başladı!
« Yanıtla #4 : 21 Kasım 2014, 13:02:56 »
Sanal kitap fuarımız hayırlı olsun. :)

İlk dikkatimi çekenler ithaki(%40) ve Can Yayınları(%35) oldu.. :blink

Bu arada kaçırılmayacakları buraya yazalım.

Neil Gaiman Seti - 7 Kitap Takım ==> %50 indirim
Edgar Allan Poe - Bütün Hikayeleri - Tek Cilt ==> %40 indirim
Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi- 5 Cilt Takım ==> %40 indirim
John Fowles - Büyücü ==> %40 indirim

Çevrimdışı eretrusilden

• **
  • 139
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Kasım 2014, 14:05:30 »
Ufff... parasızlığın hiç sırası değil :D Hemen iş başına :D

Düşünerek nereye varabilirsin ki bir ejderha karşısında!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2014, 14:43:28 »
Yalnız listeyi inceledikçe durumumun içler acısı halini daha da iyi anlıyorum. "Bu kitap bende var ama okumadım. Bu da var ama bunu da okumadım daha. Bunu da, bunu da, bunu da..."  :dl
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2014, 16:52:56 »
Tüyap'ta Hazal ablaya Büyücü'yü 30 liraya aldırmıştım, burada 24 lira gözüküyor. Ufaktan kaçayım ben banlanmadan. :P

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2014, 17:08:16 »
Tüyap'ta Hazal ablaya Büyücü'yü 30 liraya aldırmıştım, burada 24 lira gözüküyor. Ufaktan kaçayım ben banlanmadan. :P

Bir gram üzülmedim :). Çünkü İdefix indirimine kalsaydı almazdım. O an verdiğin gazla almanın tadı başka.

Kaçma, gel buraya!

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2014, 20:00:27 »
Ufaktan kaçayım ben banlanmadan. :P

Bir gram üzülmedim :). Çünkü İdefix indirimine kalsaydı almazdım. O an verdiğin gazla almanın tadı başka.

Kaçma, gel buraya!
Hani banlıyorduk Hazal abla, hani, hani?  :P

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2014, 20:07:01 »
Ooo banlıyor muyuz? Zaten şimdi fark ettim, konuyu yine John Fowles'a getirmiş.

Basıyorum banlama tuşuna o zaman u_u.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Kasım 2014, 14:45:28 »
Yordam'da %40 indirimde, China Mieville'dan eksiği olan kaçırmasın derim. Çizgi romanlarda en makul indirimi Marmara Çizgi, JBC ve Çizgi Düşler yapmış. Hepsinde %40 indirim var. Arka Bahçe'yle Gerekli biraz pinti davranıp %30 indirim vermişler. İdefix'teki standart indirim oranının %25 olduğunu düşünürsek pek hoş olmamış >:D Bu arada fuar boyunca İdefix'e her gün girmenizi şiddetle tavsiye edilir. Çünkü birkaç gün devam edeen özel indirimler oluyor. Mesela dün Joyce'un Ulysses'i %50 indirimdeydi. Bugün %45'lik güzel bir set var vs. vs.
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Kasım 2014, 15:11:37 »
Sanal kitap fuarlarını daha samimi buluyorum. Ki zaten Tüyap'ın kitap fuarları gerçek anlamda fuar değil, sadece bir çeşit kitap pazarı. Yayınevlerinin yaptığı indirimler de yeterli değil. Sanal kitap fuarları biraz da buna cevap olarak çıktı galiba. Kaan Göktaş da buna değinmiş: http://www.kaangoktas.net/post/69376644040/kitap-fuar-kand-rmacas

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Kasım 2014, 15:37:59 »
Aslında daha samimi olduğu pek söylenemez. İnternet ortamında satış yapan sitelerin indirim konusunda daha esnek bir altyapıya sahip olduğunu söylersek daha doğru olur.

Mesela ben İzmir Fuar alanının kiralama şartları hakkında az buçuk bilgi sahibiyim. Fuarlarda kiralanan tek şey fuar alanları değil. En küffetlisi elektrik. Fuara katılan herkes elektrik alabilmek adına günlük bir ücret ödüyor artı normal tarifelerden daha pahalı olmak şartıyla birde tükettiği elektriği ödüyor. Fuardaki çalışanların çoğu sadece fuar için istihdam edilmiş kişiler oluyor ve bunların yol ve gıda masrafları vs. var. İstanbul Fuarı'nın nerede yapıldığını düşünürsek bu bayağı küffetli oluyor olabilir. Sonuç olarak küçük yayınevleri tüm masraflarına katlanamıyor ve %25'in üzerinden indirim vermekte zorlanıyorlar. Ancak YKY, İş Kültür, Can gibi piyasayı domine eden yayınevleri pekala sürümde kazanma mantığı güderek daha makul indirimler yapabilirler. Bu konuda diyecek sözüm yok.

Peki daha esnek altyapı derken neyi kastediyorum. Bir kere internet sitelerinin depo masrafı çok minimal düzeylerde olduğu gibi, çok daha az çalışanla  çok daha fazla iş yapabiliyorlar. Yani çok az bir maliyet farkıyla bu tür organizasyonun altından kalkabiliyorlar. Ama yayınevleri fuarlara katılmak için hiçte azımsanmayacak külfetler altına giriyor. Aynı zamanda fuarlar sadece bulundukları şehirlere hitap ederken, internet siteleri tüm ülkeye hatta yurt dışına hitap ediyorlar ayrıca zamanı olmadığı için vs. sebeplerden fuarlara katılmayan insanlarda nete yöneliyor. Atıyorum fuarlarda bir kitap 5 tl kar payıyla 20-25 tane satılıyorsa (100-125 tl gibi bir kar oluyor), nette 2 tl kar payıyla rahatça 100 adet satılabiliyor.  Demek istediğim yayınevlerinin bu tutumu, özellikle küçük yayınevlerinin, samimiyetsizliklerinden değil şartların çok farklı olmasından kaynaklanıyor. Uzun lafın kısası ''Enjoy Capitalism'' düstüruyla hareket eden internet siteleri tüm şartların kendi lehlerine olduğunun farkında ve bunu çok iyi kullanıyorlar...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Kasım 2014, 09:13:48 »
Dün sabah 15 kitap sipariş ettim [*]Gözüm doysun, değil mi? Haklısınız.[/*]. Piyasa fiyatıyla aralarındaki farkın toplamı 100 liradan fazla görünüyor.

Bu sabah bir mail geldi, kitaplarım kargolanmış. Tam 1 gün içinde kargoya verildi. İstanbul'da olduğum için 1-2 güne geliyor diyorlar ama bakalım. Kargo şirketi Yurtiçi Kargo olduğu için (önceki deneyimlerimden) hiç güvenim yok.

Kargo durumumda henüz işleme alınmadı diyor. Bakalım.

Kitaplar geldiğinde geliş hızı ve durumlarıyla ilgili yine bilgi veririm. Şimdilik kargoya verilme hızı (hem de adetteki fazlalığa rağmen) iyiydi.