Kayıt Ol

Watchmen

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Watchmen
« : 31 Temmuz 2010, 11:43:59 »

Watchmen 1986'da çizgi roman olayının ustası Alan Moore ve Dr. Who, Green Lantern, The Originals gibi romanların çizeri Dave Gibbons'ın ortak çalışması olarak ortaya çıktı. Dönemin dünya içindeki siyasi gidişatını ve gerginliği üstün bir kurgu zekasıyla birleştiren ikili alternatif tarih konusunda da stratejik tutarlılığı yüksek bir eser ortaya koydular.

Temelleri Alan Moore'un DC Comics'e gönderdiği bir hikayeyle atıldı. Süper Kahraman olgusunu derinden inceliyordu. Her kahraman üzerine derin psikolojik analizler yapıyor. Belki üzerlerinde "biraz ağır" deneyler uyguluyordu Alan Moore. Fantazya, Sürreal dünya ve tamamen Natüralist düşüncenin bir araya geldiği 12 eserlik yapım ileride bir araya getirilecek ve 2009'da Türkçeye çevrilecekti.

Watchmen 2009 yılında ayrıca film olarak vizyonda yerini aldı. Zack Snyder'in yönettiği film hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumum

Kitabı geçen gün magicalbronze ve DarLy ile birlikte turlarken (selam) satın aldık. Sadece göz atayım derken ilk iki bölümünü otobüste bitirmişim. Hayran kaldığımı söylemeliyim. Ancak asıl belirtmek istediğim nokta kitap ve film arasında hiçkimsenin bahsettği kadar bir uçurum, etkileyicilik farkı olmadığı. Film ve kitap hemen hemen aynı hissi uyandırdılar bende. Filmi daha önce izlediğim ve çok beğendiğim için olabilir bilemiyorum.

Kitapta "Soundtracks" yazıyor. Ne ki bu demiştim başta ama her bölümün sonunda alıntılar yapıldığını gördüm. Sonra şakınlıkla bunların filmde o bölümlerde kullanılan müzikler olduğunu kavradım. Film ve kitabın sound'ı bile aynı! Sadece film kitap kadar uzun olmamalıdır hiçbir zaman.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Watchmen
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2010, 11:57:39 »
Zaten bir eleştirmenin makalesinde okumuştum. Kitaba en sadık kalınan filmlerden biri addedmişti bu eseri. Bir yönetmenin büyüklüğü bence ne kadar yenilik yapıp, eserine kadar değiştirdiği değil, elinde olan değerlerinin farkına varıp bazen olanı uygulamasından gelir ki filmde bu vardı.

Çevrimdışı Vendetta

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2010, 17:25:53 »
Arkadaşlar ben filmini çok sevemedim ama çizgiroman ını almayı düşünüyorum gerçekten güzelmi çizgi romanı?

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2011, 14:10:21 »
Arkadaşlar ben filmini çok sevemedim ama çizgiroman ını almayı düşünüyorum gerçekten güzelmi çizgi romanı?

Hayatında okuyabileceğin -şimdilik- en iyi çizgi romandır. Tabii ki dikkatini vermen çok önemli.

İki yaz önce kişiliğimi çökertip yeniden kuran bir eserdir ayrıca.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2012, 20:32:19 »
Bir süredir bulunamayan Watchmen çizgi romanı Gerekli Şeyler'den Nisan 2012'den itibaren yeniden basılmaya başlandı. Almak isteyenlere duyurulur.

Ben buldum, çok mutluyum!
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Aralık 2012, 20:19:28 »
Şu an Star tv'de filmi yayınlanıyor. İzlemek isteyenler için söyleyeyim dedim.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2016, 00:35:50 »

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2016, 09:47:16 »
Çevirmen sevindirdi.

Gerekli Şeyler'in çevirmeni de kötü değildi, keyifle okumuştum. Ama İthaki baskısının çevirmeni olan Can Kantarcı'nın Ayrıntı Yayınları'na da çeviriler yapmış olması beni umutlandırdı.

Bu arada baskı Watchmen'in de DC'deki yeni baskısı. Sol üst köşedeki DC logosuna dikkat ederseniz DC'nin yeni logosunu görebilirsiniz. Ayrıca, kapaktan yola çıkarak diyorum ki, 2014 baskısı olan Watchmen.

Darısı Before Watchmen'in başına  :klp

« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2017, 19:39:48 »
Filmini izledikten sonra çizgi romanlarını okumak istemiştim ama bir türlü fırsat bulamadım.
Hiçbiriniz anlamamışsınız! Beni buraya sizinle hapsetmediler! Sizi buraya benimle hapsettiler!
Işık altında, Kurtuluşum ve yeniden doğuş umudum adına...