Kayıt Ol

Marslı - Andy Weir

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
Ynt: Marslı - Andy Weir
« Yanıtla #45 : 28 Aralık 2014, 23:43:50 »
Kimi arkadaşlarım öve öve bitiremiyor kimisi de çöp diyor valla şaşırdım :D Bilimkurguya geçici bir süre ara verdim Gulliver'in Gezileri tam metinine başladım :) Bitirince bunu okuyayım da bakalım ben hangi tarafta yer alcam:)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 29 Aralık 2014, 23:54:03 »
Vee uzun bir aradan sonra kitap yorumu yazarak foruma geri dönüyorum.

Kitabı Denaro Forbin'in ısrarlarıyla aldım aslında, almak gibi bir planım yoktu. Facebook'ta İthaki'nin sayfasında ilk gördüğümde şu "O, dünyanın en ünlü adamı. Sorun şu ki, Dünya'da değil." yazısıyla karşılaşmıştım ve bana fazlasıyla popülarist gelmişti, okuyasım yoktu ama dediğim gibi her şey Denaro sayesinde  ;D

Çok bilimkurgu okuyan, bilimkurgu hakkında bilgili ya da tecrübeli olan birisi değilim, belki de bu yüzden kitabı beğendim. On üzerinden puan vermek gerekirse yedi veririm ama. Eksikleri vardı yine de.

Benden önce yorum yazan arkadaşlar eksik yanlarını açıklamışlar bence, ben sadece şu noktaya değinmek istiyorum: kitapta cidden çok fazla bilimsel bilgi vardı. Benim mühendislik alanına ilgim var mesela, bu sebeple çok sıkılmadım teknik ayrıntılara girildiği zaman; ancak herkesin ilgisi olmayabilir, sıkılan insanlar olabilir. Bu yazarın en büyük hatasıydı bence.

Bunun dışında Mars'ta esir kalan bir insanın hikayesini anlatırken karaktere yoğunlaşmak daha mantıklı olurdu diye düşünüyorum, Mark Watney'in duygularına demek istiyorum. Yazar bunu da yapmamış, daha doğrusu yeterince yapamamış. Buna da kitabın en temel eksiği diyebiliriz.

Yine de okurken iyi vakit geçirdim ve sıkıldığım yerler yok denecek kadar azdı. Öneririm bilimkurgu okuyucularına  :D

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 02 Ocak 2015, 10:55:43 »
Uzun zamandır Mars'ta geçen bir film senaryosu yazan bir arkadaşım var. Aylardır senaryo üstünde çalışıyor. Kendisine bu kitabı gösterdim. Bayağı benzediğini söyledi. Hatta Twitter'da "eserimi çaldınız" diye sallıyor şu an. Ağlasam mı gülsem mi bilemedim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Marslı’nın Yazarı İle NASA Ters Düştü
« Yanıtla #48 : 17 Mart 2015, 12:07:19 »

Marslı’nın Yazarı İle NASA Ters Düştü

Andy Weir’ın Marslı adlı romanı, bilimkurgu dünyasına gökyüzünden çakılan bir meteor misali düştüğünde herkes onu gerçek verilere ve araştırmalara dayanmasıyla övmüştü. Ta ki NASA işleri karıştırana kadar…

Detaylar için Hazal "Fırtınakıran" Çamur'un sizler için derlerdiği haberimize buyurun.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 17 Mart 2015, 12:41:33 »
Kitaptan nefret eden biri olarak haberi okurken çok güldüm. ;D
Zaten bütün kitabı "bilimsel gerçeklik" üzerine kurmuşsun sevgili Weir ama anlaşılan o ki ilginç bir hikaye yaratmada olduğu gibi "gerçeklik" konusunda da yüzüne gözüne bulaştırmışsın. :P

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 17 Mart 2015, 13:15:40 »
Kitabı daha okumadım, fimi vizyona girmeden birkaç gün önce okurum muhtemelen.

Andy Weir'in kitapta yazan herşeyin gerçek olduğunu iddia ettiğini düşünmüyorum. Velev ki etti diyelim. Her iki türlü de reklam kokan hareketler bunlar. Koskoca NASA sırf bu iddiaları yalanlamak için çaba sarfediyorsa bıraksınlar bu işleri. Ortada bir komplo teorisi var yine onu yok etmeye çalışıyorlarsa daha da saçma.

Andy Weir bir bilim adamı değil, araştırmalarına kendi düşüncelerini ekleyerek yazan bir yazar sadece. Eğer böyle bir şey varsa kusura bakmayın ama haberde bahsedilen NASA durumu gerçekten çok saçma :)

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 17 Mart 2015, 13:16:10 »
Kitapta bolca basım hatası yer aldığı için yeni baskı çıkmasını bekliyorum. Fakat bekledikçe de soğuyorum kitaptan.
Habere olan yorumum,
Asimov'lar, Clarke'lar, Heinlein'ler ve Alfred Bester'ler kolay yetişmiyor efenim :)
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #52 : 17 Mart 2015, 13:23:03 »
Andy Weir kitabı yazarken bilimadamlarıyla çalıştığını kendi ağzıyla, defalarca söylemiş ve romanının son derece gerçekçi olduğunu iddia etmişti. İşin komik tarafı o :)

Asimov'lar, Clarke'lar, Heinlein'ler ve Alfred Bester'ler kolay yetişmiyor efenim :)

Diyecek başka söz yok :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 17 Mart 2015, 18:02:29 »
Andy Weir, bunu bize yapmayacaktın... :( Tam da iki ay sonra güzelce kitabını sonlandırmış, beğenmişim... NASA tutmuş "Ne diyon sen değişik?" açıklamasını yapıyor. Oldu mu şimdi?

Sanıyorum NASA'nın durumu buraya getirmesinin nedeni yakında çok ünlü yönetmen ve oyuncular ile film çekilecek olması. Daha şimdiden bu tür tartışmalar çıkıyorsa film sonrası neler olacak düşünemiyorum!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 17 Mart 2015, 21:15:56 »
Andy Weir'in spesifik olarak bölge ismi vermesi ilginçmiş, ama NASA'nın cevap vermesi daha ilginç. "Mars buz gibi bir yerdi ve uzaylı aileyle bir iki kadeh içmiştik." dese hata olurdu evet, ama Mars'taki bir bölgenin sürüşe uyumlu olduğunu söyleyerek büyük bir hata yapmış olmuyor bana göre. Gerçi doğruya doğru, Weir da biraz aranmış, niye bölge ismi verip şov yapıyorsun?

Asıl sormak istediğim soru, NASA bu kadar ufak bir şeye açıklama yapma gereği duyuyorsa Gravity'de, Interstellar'da ve bilimum içinde ufak da olsa hata içeren bilimkurgu filmlerinde/kitaplarında neredeydi? Gravity'de de yönetmen Alfonso Cuaron'du, oyuncular da Clooney ve Bullock, ünlerini tartışmamıza gerek yok. Bana bu filmdeki uyduların ters yönde hareket etmesi, Mars'taki bir bölgenin sürüş şartlarından daha önemli bir yanlış gibi geliyor.

NASA'nın ne yapmak istediğini anlamış değilim.

Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 17 Mart 2015, 21:32:07 »
Belki NASA açıklamayı yaptı da biz denk gelmedik. Bu haberi ben buldum mesela. Ama bahsettiğin iki film için de bir açıklamaları olduysa Rıhtım olarak kaçırmış olabiliriz :). Onu da hesaba katmak lazım.

Öte yandan Weir NASA'yı kızdırdı bence :D. Artık Arhur C.Clarke'a mı küfür etti, ne yaptıysa NASA çok içerlemiş. Ben buradan bunu gördüm :).

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 17 Mart 2015, 22:16:56 »
Rıhtım'ı referans almadım zaten genel olarak araştırdım. Gravity için tebrik mesajları falan var aldıkları Oscar'dan dolayı ama filmlerdeki bilimsel yanlışlıkları ele alan eleştirilere denk gelmedim. Filmleri izlediğimde de bakınmıştım ama bazı bilim adamlarının değerlendirmelerinden ötesi yok.

NASA Weir'e bilenmiş gibi duruyor cidden, benim de aklıma ilk o geldi. Artık NASA çalışma teklifini kabul etti de o ESA'yla mı çalıştı, referans aldığı bilim adamlarıyla mı kavgalılar ne oldu bilmiyorum ama belli ki araları bozuk :D.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 17 Mart 2015, 22:49:27 »
Bence, sen misin bize küfür eden diye misilleme yaptılar. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 18 Mart 2015, 09:25:58 »
NASA tutmuş "Ne diyon sen değişik?" açıklamasını yapıyor.

Andy Weir(d)

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 29 Mart 2015, 09:17:55 »
Bence Andy Weir yüzüne gözüne bulaştırmadı. Bilim sürekli gelişir ve doğru bildiğimiz bazı şeylerin doğru olmadığı sonradan anlaşılır. Marslı olabildiğince gerçekçi bir eser. Yazıldığı sıradaki bütün gerçeklere dayanıyor. Bu keşif sonradan açığa çıktı. Jurassic Park da aynı şeyi yaşamıştı. Yazıldığı dönemde en bilimsel eserlerdendi

Marslı'nın talihsizliği, kendisiyle çelişen bir koşu fin çok erken gerçekleşmiş olması. Fakat bu, genel olarak eseri geçersiz hale getirmiyor, kitaptaki diğer pek çok şey hala bilimsel gerçekliğe uygun.

Geçen haftalarda okumuştum bu kitabı. Bir katı bilimkurgu olması, Mars hakkında olması bu kitabı sevmem için yeterli nedendi. Bir de Andy Weir'in eğlenceli tarzıyla işlenince güzel olmuş.