Kayıt Ol

Vahşi Rıhtım Kısa Öykü Düelloları

Çevrimdışı cemaziyel

• **
  • 100
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vahşi Rıhtım Kısa Öykü Düelloları
« Yanıtla #15 : 14 Şubat 2015, 17:14:02 »
"Bu düvelloda çok zorlanacağımı biliyordum :'("

İlginç bir konu olmuş, bence güzel bir düşünce. Lakin hikayelerin birbirinden bağımsızlığı sersemletiyor gibi. İlkinin atmosferinden kurtulamadan ikinciye atlayınca ikinci hikayeye biraz haksızlık oluyor gibi. Belli bir ortak noktada kesişseler okumak daha keyifli olabilir gibi. Katılan arkadaşların ellerine sağlık :)
Ne evvel ne de ahir...

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Şubat 2015, 17:19:38 »
Bu daha ilk düello sevgili cemaziyel :). Eğer herkes sizin gibi düşünürse o zaman temayı bir sisteme bağlarız. Bu arada konuyu beğenmeniz çok güzel. Ama beğenmekle kalmayın yahu bize katılın, bir düello da siz atın :).
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Metaroid

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 14 Şubat 2015, 17:23:45 »
Güzel bir etkinlik. Düzenleyen ve etkinliğe katılan diğer arkadaşı tebrik ederim. İki öyküyü de okudum. Ancak yorum yapacak kadar kaliteli bir okur değilim, maalesef :) Ne yazacağımı, neyi eleştireceğimi bilemedim. Ama iki öyküden de ayrı ayrı keyif aldım, tebrik ederim yazarları.

Ayrıca amatör biriyim ama düelloya hayır demem. Yiğit biri varsa çıksın karşıma!

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 14 Şubat 2015, 17:29:22 »
Hahaha güzellllll :D. Yeni kan! Ehem efenim, ben daha yeni bir düello attığımdan meydanı başka yazarlarımıza bırakayım. Normalde atlardım hemen ama :). Öyküleri beğenmenize de ayrıca sevindim. Öyküleri yorumlamak için çok bilgi seviyesine sahip olmaya ihtiyacımız yok yahu. Beğendiğiniz yönlerini veya hoşnutsuz kaldığınız yerlerini de belirtebilirsiniz :). Çoğumuz amatörüz...
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #19 : 14 Şubat 2015, 18:09:49 »
Arkadaşlar bu konunun amacı kendimizi geliştirmek. Burada hepimiz acemiyiz önemli olan birbirimizi eleştirerek gelişmek. Biz profesyonel bile olsak yorum yapmak sizin hakkınızdır. Kazanan sizin yorumlarınızla belirlenecek. Bu yüzden lütfen yorum ve eleştirinizi istediğiniz gibi yapın.

Eleştiri:

1.Hikaye eleştirim.

Onun liderliğinde her ordu savaş meydanından sürülmüştü.
Burada anlam karmaşası var.
Onun liderliğinde düşman orduları savaş meydanından mağlup ayrılmıştı.Yada Onun liderliğinde her ordu savaş meydanından galip ayrılmıştı.

İnsanlar okları hemen ilerideki bir tepeden üç yönden gönderiyorlardı.
İki tane tümleç rahatsız edici.(İnsanlar yerine vahşiler denilebilirdi vurgulamak için.)

Bu taktik bu tarz deneyimsiz orduların yapabileceği en iyi taktikti.
“bu tarz” gereksiz olmuş.Tavsiye cümle: Bu taktik deneyimsiz orduların yapabileceği en iyi yöntemdi.

Lord Saradis de savaş alanına girdiğinde geride kalan birkaç vahşi Saradis’ in(fazla kelime) keskin kılıcı tarafından öldürülmüştü.

Düzeltilmiş hali: Lord Saradis de savaş alanına girmiş geride kalan birkaç vahşiyi keskin kılıcıyla öldürmüştü.

Şişleyin şu lanet vahşileri!(Amerikan İngilizcesi kıvamında.Lanet olasıcalar gibi.Fantastik hikayelerde eski kelimelerin kullanılmasına alıştığımızdan bana ters geldi.sefil vahşiler yada melun kelimeside olabilirdi.)

Son söz:Kısa ve etkili.Anlatım güzel.Üslup anlaşılır.

YANIT:
İlk cümle doğru söylemişsiniz oraya dikkat etmemişim.

İnsanlar okları hemen ilerideki bir tepeden üç yönden gönderiyorlardı.
İki tane tümleç rahatsız edici.(İnsanlar yerine vahşiler denilebilirdi vurgulamak için.)

Burada aslında hikayenin tamamında vahşi yazdığım için burada da farklılık olsun istedim. Sonuçta onlar hem vahşi hem insan iki özelliği de belirtmek istedim.

Bu taktik bu tarz deneyimsiz orduların yapabileceği en iyi taktikti.
“bu tarz” gereksiz olmuş.Tavsiye cümle: Bu taktik deneyimsiz orduların yapabileceği en iyi yöntemdi.

Burada yazdığınız biraz kişisel tercih gibi. Yani okuyunca beni rahatsız etmiyor başkasını rahatsız ediyorsa haklısınız tabii.

Lord Saradis de savaş alanına girdiğinde geride kalan birkaç vahşi Saradis’ in(fazla kelime) keskin kılıcı tarafından öldürülmüştü.

Burada Saradis' in kelimesini kaldırırsak kimin kılıcı? gibi bir soru ortaya çıkabilir. İlk cümlede Lord Saradis savaş meydanına girdi demişim bu onun kılıcıyla öldüğü anlamına gelmez yani "Lord Saradis de savaş alanına girdiğinde geride kalan birkaç vahşi cüceler tarafından öldürüldü" de diyebilirdim bu yüzden yanlış olurdu.

Şişleyin şu lanet vahşileri!(Amerikan İngilizcesi kıvamında.Lanet olasıcalar gibi.Fantastik hikayelerde eski kelimelerin kullanılmasına alıştığımızdan bana ters geldi.sefil vahşiler yada melun kelimeside olabilirdi.)

Bu konuda bir şey diyemeyeceğim. Haklı olabilirsiniz ama yazdım bir kere :)

Çevrimdışı seabiscuitxx

• **
  • 60
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 14 Şubat 2015, 18:59:14 »
nightmare yazdığın konu üzerine başka çalışman var mı?Bence fantastik bir roman için gayet güzel bir başlangıç olabilir.
Ölüm sadece başlangıçtır.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #21 : 14 Şubat 2015, 19:41:23 »
nightmare yazdığın konu üzerine başka çalışman var mı?Bence fantastik bir roman için gayet güzel bir başlangıç olabilir.

Konu değil aslında bu orta dünyadan cüceyi aldım ve hikayemde kullandım. Orta dünyaya benzeyen çoğu roman bunun gibidir zaten. Böyle bir başlangıç olur mu bilemem ama bu hikaye sadece herhangi bir roman yazma çabam yok :)

ARKADAŞLAR HİKAYENİN YAZARININ BELLİ OLMAMASI GEREKİYORDU BUNU TAMAMEN UNUTMUŞUM.YUKARIDA ELEŞTİRİYE CEVAP VERDİM.KUSURUMA BAKMAYIN BU SEFERLİK BÖYLE OLSUN :(

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Şubat 2015, 11:10:30 »
Öncelikle etkinliğin başlamasına nasıl sevindiğimi anlatamamakla başlayayım :). Çok verimli, çok yararlı bir etkinlik olacak bu. Düellolar bol olsun! Biz de gladyatörleri izleyen güruhlar gibi çıldıralım. Anket sonuçlarında da başparmak ya yukarı kalksın ya aşağı insin, hehe.

Genel birkaç öneriyle başlamak istiyorum. Bunun hayati olduğunu düşünüyorum aynı zamanda.

1. Öyküler tek bir mesajda paylaşılıyor. Bu öykülerin başlıkları mutlaka bold yapılmalı. Hatta bu başlıklar ortalama özelliğiyle (tuşlarımızda mevcut) ortalansın. Karakter boyutuyla da oynansın. Böyle fena bir karışıklık mevcut.

2. Aynı şey öykülerin kendisinde de mevcut. Bir öykü bittiğinde SON yazdıktan sonra, tuşlarda mevcut olan sayı doğrusuna benzer tuşa basılsın. O araya bir çizgi çekiyor. Böylece öyküler daha derli toplu ve görsel anlamda güzel olur.

3. Bence ilk öykülerde bunlar (ya da benzerleri) bir uygulansın :). Ben öyküleri arıyordum mesajlar içinde.

Gelelim eleştirilere.

Valla sık sık eleştiri kaldırırız demişsiniz. Ben de acımıyorum sizlere. Göreceğiz bakalım gerçek mi o sözler :). Bu forumda bu sözler çok edildi, ama sonucu genelde hüsran oldu. Bu defa (ilk kez) açık açık ne düşündüysem onu yazacağım. Umuyorum ki sizler öyle olmayacaksınız ve hiç gocunmayacaksınız.

Saradis'in Orudusu için

Alıntı
Saradis savaş için çok büyük eğitimler almış özel bir liderdi.

Okurken bu cümleye çok takıldım. Dönüp birkaç kez okudum. Beni rahatsız eden bir şey vardı. Sonunda onu buldum.
Abartı bir betimleme olmuş demeliyim. "Çok büyük" ifadesi özellikle sırıtıyor bir okur olan benim gözlerimde. "Özel eğitimli, büyük bir kumandandı" veya "Eğitimli, özel bir liderdi" gibi daha sade betimlemeler çok daha rahat bir okuma alanı sağlardı. Bazen sadelik iyidir. Burada aşırıya kaçan bir abartma, karakteri olduğunun üstünde gösterme var. Okura onun büyüklüğünü anlatırken istemeden gözünde küçültüyor. Hani sanki şişirilen bir karatermiş gibi. Evet, tek bir cümle bunların hepsini yapabilir :).

Lord Saradis'in öyküsünü okurken aklıma 300 Spartalı geldi. Bu benzerlikle ilgili bir sorunum yok, belirtmek istedim. Öyküyü okurken bana klasik bir öykü gibi geldi açıkçası. Böyle bilindik bir başlayışın nereye varacağını bir hayli merak ettim. Ters etki :). Sonundaysa bunun askerleri cesaretlendirme adına anlatılan bir efsane oluşu hoşuma gitti.

Şimdi gelelim diğer kısımlara.

Saradis'in verdiği emirlerde hiçbir tırnak işareti olmaması okumayı güçleştiren bir etmen. Eğer tırnak işreti kullanılmayacaksa bile ayrı bir paragraf gibi yazılmalıydı. Çok ama çok karmaşık olmuş.

Saradis'in ordusunun cesareti ve imkansızı başarışı bende heyecan uyandırmadı. Üzülerek söylüyorum, bu heyecan bende oluşmadı. Oysa böyle bir öyküde deyim yerindeyse "gaza gelmeyi" bekliyordum. Herhangi bir şey hissetmeden bitirdim öyküyü. Ne cücelerin başarısını övdüm içimden, ne de "vay be" dedim.

Evet, bu bir kısa öykü ama bir cümleyle de olsa Saradis gibi büyük bir liderin nasıl olup da bu eğitimsizlerle olmak zorunda kaldığını da merak ettim. Belki ordunun geri kalanı ölmüştü vs. oralar büyük bir boşluk.

Özetle, vermek istediği duyguları bende uyandıramayan bir öykü oldu. Düz bir okuma seyri yaşadım ve bitti. Bunun en büyük nedeni betimlemelerdeki eksiklik ve cücelerin zorlanmalarına rağmen gösterdikleri direnişi göremememizdi. Yani ben mesela zorlanmalarını ama direndiklerini sadece tahmin ederek söylüyorum şu an. Eğitimsiz orduyu yalnızca rakamlarla bildik. Bir de Saradis'in birkaç komutuyla. Üzgünüm :/.

Ah Şu Anneler... için

Alıntı
Zaten benim arkama ablamla babam da yatmışlar, sabah öğrendim.

"Arkamdan" mı acaba? Yoksa tek göz bir evde mi yaşıyorlar da aynı yatağı ya da odayı paylaşıyorlar?

Evet, bu cümle bu gibi soruları ortaya çıkarıyor :). Oraya bir düzenleme gelsin ya da yazarımız açıklasın.

Beklemediğim türden bir öykü oldu. Her iki öykü de birbirinden oldukça farklı konularda. Acaba yakın türlerde mi yazılsaydı dedim okurken. Her neyse, buraya fazla takılmıyorum.

Başlangıcı güzeldi. Bazı yerlerde kıs kıs güldüm. Hepimizin oldukça bildiği bir sahne anlatılmış. Ancak kumandayı en son kapanın anne olmasına epey şaşırdım. Genelde konu maçsa Türk aile yapısının babası o kumandaya bir imparatorluk kuruverir.

Efendim, öyküye dair diyecek pek bir şeyim yok. Betimlemelerle desteklenmesi mantıklı olmuş, ki bence olması gereken de buydu.

Gelelim eleştiri kısmına.

Betimlemelerde yer yer fantastik unsurlara başvurulabilirdi derim. Baba - abla- çocuk üçgenindeki kumanda savaşının (özellikle bir çocuk anlatıcıya sahipken) daha hayal gücü yüksek şeylere benzetilmesini isterdim. Yaşına göre onları belki de izlemek istediği Avatar'daki kişilere benzetebilirdi. Abla Azula olabilirdi birdenbire mesela. Birbirlerine bakıp kumandayı kollarken yine anlatıcının zihninde hayali ateş bükmelere dönüşebilirdi bu. Falan filan.

Seçilen konuyla şaşırtıyor. Tanıdık sahneler içeriyor. Betimlemelerle destekleniyor, ancak hayal gücü bakımından desteklenmeli derim. (Şahsi fikrim)

Dayaklarım bu kadar. Oy kullanmayacağım :).

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 16 Şubat 2015, 11:46:26 »
Sevgili Hazal bu uzunmu uzun değerli yorumların ve eleştrilerin için çook çok teşekkür ederim. Tavsiyelerini dikkate alacağım. Sistemde bazı düzeltmeler yapıp güzelce belirtirim başlıkta. Şu an telefondan yazıyorum eve gidipte bilgisayarın başına geçer geçmez halledeceğim. Açık açık içinden gelenleri yazman ve kendi düşüncelerini belirtmen çok hoşuma gitti. Harikasın :).

Alıntı
Zaten benim arkama ablamla babam da yatmışlar, sabah öğrendim.

Edit: Buraya bir açıklama getiriyorum. Benim arkamdan olması gerekirken, o an nasıl bir zihin yapısındaysam artık öyle yazıvermişim.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #24 : 16 Şubat 2015, 17:37:43 »
Hazal abla değerli yorumun için teşekkür ederim. Hikayede heyecanlanmamış olmana diyecek bir sözüm yok çünkü hikaye biraz oldu bittiye geldi bazı yerlerde eksiklikler olduğu doğru. Betimlemelerde de benim acemiliğimi bahane edeceğim. Bu yazdığım ikinci hikaye ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tırnak işareti koymadı demişsin onu da sen söyleyince fark ettim halbuki diğer hikayemde bolca kullanmıştım bunda neden koymadım bilmiyorum.

Son olarak bu kadar uzun bir eleşiri yazmışsın bize vakit ayırmışsın teşekkür ederim. İnşallah bu konu da yeni düellolarla gelişir :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Şubat 2015, 17:41:51 »
Süper, kimse darılmamış :). Ben eminim ki kendinizi geliştirmeye devam edeceksiniz. Zaten yazdıkça oluyor bunlar.

İkinizin de ellerine sağlık. Bu projede ilk olma cesareti göstermiş olmanız da ayrı bir takdir konusu :). Böyle bir girişimi de kısa bir yorumla geçiştirmek ayıp olur :).

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #26 : 16 Şubat 2015, 17:43:28 »
Yalnız oy kullansaydın en azından kazanan belli olurdu. Şu an 3-3 durum :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 16 Şubat 2015, 17:44:30 »
Biraz daha bekleyelim, olmadı darbe yaparım. Yani oy kullanırım :D.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 19 Şubat 2015, 04:38:17 »
Yapılacak ilk düelloyu büyük bir heyecanla bekliyordum. Ne yazık ki gerçekleştiği sıralarda tanık olma fırsatım olmadı. :) Oy da kullanamadım haliyle ama en azından geç de olsa yorum bırakmış olayım.

Nightmare'in yorumunu görmeden önce hangi öykünün kime ait olabileceğine dair temalara bakarak tahmin yürütmüştüm. Doğru tahmin edememişim. :D

Saradis'in Ordusu

Bu öyküde Saradis'in duygu ve düşüncelerine tanık olmak hoşuma gitti. Öykünün uzunluğu ve ne kadar detaylı olacağı da oldukça iyi ayarlanmıştı bana göre. Anlayamadığım tek konu Saradis'in nasıl korunduğu oldu. Etrafı rahatça gözleyebildiğine göre açıkta duruyor olmalı, okçularla aralarında çok fazla mesafe de yoktu, neden hiçbir ok ona isabet etmedi diye düşündüm. Bu konuya bir açıklık getirilebilirdi.

Ah Bu Anneler...

Bu öykü ise beni çok eğlendirdi. Konu seçimini çok başarılı buldum. İşlenişi de çok beğendim ama en sonda bir atraksiyon bekliyordum, onun gelmeyişi üzdü. Yastıklı planlarla filan yükseldi yükseldi ve hiçbir şey olmadı, sakince bitti. O tokattan önce veya onun dışında da bir şeyler olabilirdi.

Genel olarak her iki öykü de güzeldi. Cesur davranıp ilk düelloyu gerçekleştirdiğiniz için de kutluyorum ayrıca. Umarım devamı gelir ve yaygınlaşır.

Son olarak, konu başlığını Nightmare vs. Hatunkız olarak görmek eğlenceli olabilirdi. Katılım yoğun olursa belki ilerde Kurgu İskelesi'nde düellolar için ayrı bir alt başlık açılır ve her düellonun kendi konusu olur, birbirine meydan okuyanları derli toplu görebiliriz. :)

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 19 Şubat 2015, 06:23:11 »
Bu güzel yorumların için çok teşekkürler Sayhh. Öykümü yazarken kendime bir çıta koydum, benim kararlaştırdığım yerlerde okuyucuyu güldürebilirsem hedefime ulaşacaktım, genel olarak gelen yorumlar dahilinde büyük ölçüde hedefime ulaştığımı söyleyebilirim :). Bu arada bir düello da yolda bu güzel haberi de vereyim sizlere :D.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.