Kayıt Ol

Yarışmalar

Çevrimdışı Stoney

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Yarışmalar
« : 17 Ocak 2015, 10:06:40 »
Kendimi geliştirmek adına edebiyat yarışmalarına katılmaya karar verdim. Ancak yaşım 15. Benim yaşıma daha uygun olan, katılabileceğim bir yarışma veya etkinlik biliyor musunuz? Ya da normal yarışmalara bu yaşla ile katılma şansım oluyor mu?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yarışmalar
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2015, 10:45:16 »
Sevgili Stoney,

Kendinizi geliştirmek için yarışmalara katılmaya karar vermeyin. Sadece yazın. Bol bol yazın, silin, çöpe atın. Sonra oturun ve yine yazın. Baktınız olmuyor mu? Pes etmeyin, yazın. Bir süre sonra yazdıklarınız güzel mi gelmeye başladı? Bekleyin. Bir hafta.. İki hafta... Sonra, oturun ve yazdığınızı tekrar okuyun. Aradan geçen zaman içerisinde yazınıza olan bakış açınız değişecektir. Yine kötü geldiyse, düzenleme yapın. Ekleyin, çıkarın. Tekrar yazın. Olmuyor diye umutsuzluğa kapılmayın.

Fakat öncesinde, okuyun. Bol bol okuyun. İyi kötü demeden okuyun. Roman, öykü, ders kitabı, makale, metin... Farkındalık yaratın. Okuduklarınız sizi taklide yönlendirmeyecek, aksine yazınıza büyük katkı sunacaktır.

Ve sonra kendinizi belli bir takvime sokmak için uğraşın. İşte bundan sonra bu tür yarışmalara katılın. İdmanlı biri olarak alacağınız dereceler yazılarınıza pozitif biçimde dönüş sağlayacaktır.

Bu tavsiyeleri "Çok Okumak" konusundaki yazılarınıza göz atarak veriyorum. Diğer türlü, yani yarışmalara katılarak başlarsanız alacağınız sonuçlar nedeniyle belki de biraz hayal kırıklığı neticesinde bu işten tamamen uzaklaşabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Stoney

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2015, 10:49:10 »
Haklısınız sanırım. En iyisi daha çok yazıp okumak. Zaten kararsızdım bu konuda, şimdi benim için en sağlıklı şeyin yazmak olduğuna karar verdim. Teşekkürler. Çok yardımcı oldunuz.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2015, 00:24:02 »
Haklısınız sanırım. En iyisi daha çok yazıp okumak. Zaten kararsızdım bu konuda, şimdi benim için en sağlıklı şeyin yazmak olduğuna karar verdim. Teşekkürler. Çok yardımcı oldunuz.

Bana göre kendini en hızlı geliştirmenin yolu, başkasının yazdığı hikayeyi okuduktan sonra tekrar yazmaya çalışmak ve bitirdikten sonra kelimesine, virgülüne, duygusuna, baskısına, kelime haznesine dikkat ederek karşılaştırma yapmak. eksik yönlerini en iyi bu şekilde görebilirsin. tabi diğer yazılanın da eksik yanını görürsün. kendini çok daha hızlı geliştirirsin diye düşünüyorum.