Kayıt Ol

En Gerçekçi Bilimkurgu Filmleri Yayında!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
En Gerçekçi Bilimkurgu Filmleri Yayında!
« : 17 Ocak 2015, 23:56:40 »

Ve nihayet, uzun süredir beklediğiniz Kayıp Rıhtım 7. Yıl Şenlikleri başlıyor!

Şenliklerimize, Okan Akıncı’nın hazırladığı “En Bilimsel Bilimkurgu Filmleri” dosyamızla açılış yapıyoruz. Bu dosyada sizlere bilimsel verilere dayanan, en azından yakın tarihe kadar bilimsel yönüyle  mümkün gözüken konuları ele alan filmleri derledik.

Alıntı
Bu yılki şenliklerimizde katı bilimkurgu sevenler için özel bir çalışma yapmak istedim. Nedir katı bilimkurgu? Katı bilimkurgu, gerçekçi bilimkurgudur. Bilimsel gerçeklere en uygun şekilde tasarlanan bilimkurgu türüdür. Ayrıca benim de en sevdiğim türüdür. Bu tür eserlerde titizlikle araştırma yapılır, bazen bilim insanları danışman olarak görev alırlar, hatta bazen bilim insanları yapımcının kendisi olurlar.

Sizleri daha fazla bekletmiyor ve dosyamıza ulaşmanız için BURAYA davet ediyoruz! Herkese iyi okumalar.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: En Gerçekçi Bilimkurgu Filmleri Yayında!
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2015, 23:59:47 »
Daha hazırlanış sırasında bile çok zevkli bir projeydi. Sevgili Okan bitirdiğinde de bu heyecanı korudu.

Ben merakla okudum hepsini yeniden. Umarım bu projeyi kurcalayacak diğer arkadaşlar da beğenir :).

O değil de resmen 7 yaşına girdik :D!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2015, 00:05:02 »
Harika bir proje olmuş gerçekten. Sıralamada herkesin farklı fikirleri, görüşleri olabilir elbette ama ben keyif alarak okudum. Ellerine sağlık sevgili Okan.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2015, 00:11:05 »
Ben şahsen beğendim fakat takıldığım tek nokta sanki gravity ile interstellar'ın yer değiştirmesi daha iyi olurmuş gibi geldi.Çünkü gravity'nin gerçekçilik konusunda aldığı pek risk yok .Evet atmosfer çok gerçekçi hatta bir astronota kamera versek issyi çekse bu kadar olurdu hatta benim için gravity  şunun http://spacestationlive.nasa.gov/timeline/ patlamalı hâli . Ama interstellar öyle mi ? :D . Bence değil çünkü interstellar kafamızı kurcalayan o sorular üzerine gidiyor ve bunuda en gerçekçi yollarla yapmaya çalışıyor . Bir kaç yanlışı mevcut ama +ların yanında -ler biraz devede kulak kalıyor sanki. Onun haricinde listedeki bir iki film hakkında bilgim yok (contact ve gattaca )  onlarda olması gereken yerdedirler diye düşünüyorum . Güzel bir dosya indieraidera teşekkürler :)

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Ocak 2015, 10:34:50 »
Teşekkür ederim arkadaşlar. Evet Hazal, benim için heyecan veren bir projeydi. Aslında uzun zamandır düşünüyordum böyle bir şey yapmayı. Fikri Hakan'a açtığımda şenlikler için uygun olacağını söyledi ki bence de öyleydi. Gerçekten de şaka bir yana 7 yaşına girdik. Nice mutlu senelere.

Evet sıralamada farklı görüşler olabilir. Uğur da kendi görüşünü belirtmiş. Ben de zaten yazıda sıralamayı oluşturmakta zorlandığımı, özellikle de Interstellar'ın sırasına karar vermekte çok zorlandığımı belirtmiştim. Neden Gravity'i daha öne aldığıma gelince: Gravity, senin de belirttiğin üzere gerçekçilik konusunda pek risk almıyor. Interstellar'a gelince, filmin son derece bilimsel olduğu elbette kuşku götürmüyor. Bir iki noktada konunun selameti için gerçekçilikten açıkça sapmışlar. Örneğin karadeliğe sağlam girebilmek. Bunun dışında söz konusu kuramların pek çoğu şimdilik kanıtlanmadı. Bilimde reddedilmiyor ama haklarında daha öğrenilecek çok şey var. Bu nedenlerle Interstellar'ı, Gravity'nin gerisine aldım.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Ocak 2015, 12:28:25 »
Biraz önce okumayı bitirdim. Çok güzel bir dosya olmuş, elinize sağlık.

Yedinci yıla böyle başladıysak devamı nasıl olacak kim bilir!

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Ocak 2015, 15:43:27 »
Ben de projeyi çok beğendim elinize sağlık. Ama listede bir King Kong olsun isterdim hani :).
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2015, 15:50:14 »
Ben de projeyi çok beğendim elinize sağlık. Ama listede bir King Kong olsun isterdim hani :).

King Kong'un neresi bilimsel/gerçekçi? :P

Okan ağbi ellerine sağlık, harika bir dosya olmuş bu. Kısa sürede böylesine güzel bir iş ortaya çıkardığın için teşekkürler.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Ocak 2015, 15:56:35 »
Vardı ya hani onda da avcılar oldukça bilimsel bir yolla yakalıyorlardı maymını :). Aman be tamam bilimsel değil  ;D
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ocak 2015, 16:58:45 »
Teşekkür ederim. Bu arada Doğukan aslında hiç de kısa sürede yapılan bir iş değil bu. İki günlük işti ama sürekli gecikti. Bir ara yetiştiremeyeceğim diye korktum.

King Kong'a gelince. Dünyada o kadar büyük bir goril olsa güzel olurdu bence ama ne yazık ki yok. Olması da mümkün değil. Hatta en son King Kong filminde adadaki her şey devdi. Dinozorların hala var olması kısmını da geçtim, bu kısmı da mantıksız. Bir adadaki ekosistemde canlılar normal boyutlardan çok daha büyük boyutlara ulaşmazlar. Aksine o adadaki eko-sistemin genellikle dışa kapalı olduğunu ve kaynakları bu yüzden daha sınırlı olduğunu düşünürsek oradaki canlıların daha küçük boyutta olması, sınırlı kaynakları daha az tüketeceğinden ona avantaj kazandırır. Ki bu ada cüceleşmesi dediğimiz şey gerçekte vardır. Örneğin Madagaskar'daki bazı canlı türleri Afrika'da akrabalarına kıyasla daha ufak boyutlardadır. Bu nedenlerle King Kong'un hiçbir filmi bilimsel gerçekliğe uymuyor.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Ocak 2015, 10:46:44 »
Vallahi doğrudur kardeşim pek bilgi sahibi olduğum bir konu değil. Ama senin listeni beğendim. Ha bir de Star Wars var, bak o da eklenebilirdi listeye.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Ocak 2015, 12:10:54 »
Ha bir de Star Wars var, bak o da eklenebilirdi listeye.

Bu sabah saatlerinde bu espri çok iyi geldi. :)

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Ocak 2015, 12:18:48 »
Niye yahu :). Işın kılıcı olayına mı takıldınız?
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Ocak 2015, 12:26:23 »
Star Wars'un bilimkurgu olduğu bile tartışılır. Fantastik olarak sınıflandıranlar da vardır. Belki bu forumda böyle bir tartışma olmuştur. Neden mi?

1) Bütün galakside her gezegende iyi kötü yaşamı destekleyen ve neredeyse aynı koşullar var. Her canlı türü de insansı bazı özelliklere sahip. Halbuki her canlı türü kendi koşullarına göre evrimleşir.

2) Jedi ve Sith'lerin doğaüstü güçleri var. Aslında bu bile onu fantastik yapar.

3) Seride ışık hızıyla galaksinin diğer ucuna birkaç güne ulaşıyorlar. Işık hızına ulaşıldığı ve aşıldığı hiçbir eser bilimsel değildir.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 19 Ocak 2015, 12:40:06 »
Aslında yaşamın belli bir kaynağı olduğunu ve dünyaya da bir şekilde oradan geldiğini savunanlar var.

Bir de beynimizin küçük bir bölümünü kullanabiliyoruz. Ancak tam kapasite kullanmayı başarabilirsek o doğaüstü güçlere erişebileceğimize dair bir teoride var.

Işık hızı olayında size katlıyorum. Bir yerlerde ışıktan hızlı gidersek zamanda ilerleriz diye bir şey okumuştum. Başka bir yerde de ışıktan hızlı gidebilmeyi başarırsak yavaşlarız diye okumuştum. Ama malum, medyanın saçmalıkları olabilir tabii :).
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
And winter in the shade.