Kayıt Ol

Niyesi, köken öyküsü eksik kurgular

Çevrimdışı esege

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Niyesi, köken öyküsü eksik kurgular
« : 08 Şubat 2015, 16:35:02 »
Meselâ Hitchcock'ın Kuşlar filminde kuşlar saldırır eder de bu kuşların niye böyle saldırganlaştığı hiç açıklanmaz. Yâhut Carpenter'ın Christie filminde de arabanın teki canlanır ama nasıl canlanmıştır hiçbir bilgilendirme olmaz. Biri büyü mü yapmıştır, sıvı şeklindeki hedehödö organizmasına mı düşmüş de canlanmıştır bilinmez. (Romanı okumadığım için orada anlatılıyor mu bilmiyorum.) Bu tarz şeyler beni rahatsız ediyor da sizi rahatsız ediyor mu diye soracaktım. Yânî elbette fantastik bir hikâyede "Niye? Nasıl?" sorusunu çok zorlayamayız. Sonuçta hikâye fantastiktir. Açıklama falan yapılacaksa büyü vb . doğaüstü kavramların doğruluğu kabûl edilerek bir açıklama yapılır ama bana gene de eksiklik olarak geliyor bu... Bu tarz hikâye anlatımının bir adı falan mı var yoksa? Eksiltili fantezi falan ?

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Niyesi, köken öyküsü eksik kurgular
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2015, 17:19:59 »
Şu an tartışma konusu olan Karanlığın Sol Eli'de bu katagoriye giriyor. Bir uzay birliği sayılabilecek Ekümenlik kim kurmuş ne zaman kurmuş belli değil...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark