Kayıt Ol

Mona Lisa Tebessümü - Aldous Huxley

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Mona Lisa Tebessümü - Aldous Huxley
« : 10 Şubat 2015, 18:43:00 »

Bu ufak kitabı bulmak için bayağı uğraştım. Kitap için "özellikle uzak durun" , "çok kötü" gibi şeyler okudum nette, almadan önce. Kendisine Huxley'in tüm kitaplarını okumayı hedef edinmiş biri olarak ne bunları dikkate aldım ne de kitabın boyutunu. Boyuta dikkat çekmemin nedeni kitap harbiden bayağı ufak, cep boyun cep boyu gibi, 10x15cm'lik 73 sayfalık bir kitap. Kimileri ise ufak kitap sevmez.

Huxley'i distopya okuyarak tanıyanlar için gerçekten ilginç gelecek, çünkü "Çağdaş İngiliz Edebiyatı" dediğimiz türde bir kitap. İlk yazdığı kitaplardan, 1920 başlarında yazılmış. Hikaye Mr.Hutton , Mrs.Hutton ve Miss Spence arasında geçiyor, bir de Doris var. Mrs.Hutton, Mr.Hutton'ın hasta eşi, karaciğerinden rahatsız. Miss Spence, Mr.Hutton'a göz koymuş orta yaşlı bir kadın. Doris ise Mr.Hutton'ın gönül eğlendirdiği genç bir kız.

Tam "Klasik" diye adlandırabileceğimiz bir hikaye.Huxley'in gözlem yeteneği her kitapta olduğu gibi burada da ön planda. Betimleme ve benzetmeleri her eserinde olduğu gibi bunda da harika. Merak uyandırıcı, zevkle okunacak bir kitap.Ben kitabı Marquez'in Kırmızı Pazartesi'sine benzettim. Tabi Kırmızı Pazartesi kadar yoğunluk ve karakter içermiyor, ve oldukça kısa. Ben eseri sevdim, bir yerlerde görürseniz edinin.

Ayrıca eserin 1950'li yılların başında bir sahne oyunu sergilenmiş. 1947'de ise "Kadının İntikamı" isimli bir film çekilmiş. Eser ve tiyatro versiyonu İngilizler arasında önemli bir yere sahipmiş.

Bu da arka kapak yazısı:
"Zarif ve yergili üslûbuyla tanınan Aldous Huxley, 1920’lerin başlarında yazdığı Mona Lisa Tebessümü’nde, o derin gözlemciliği ve kıvrak anlatımıyla bir ‘aşk üçgeni’ sunuyor okuyucuya: Zengin karısını yitiren bir erkek, ona göz koyan zengin ve geçkin bir kız kurusu ve adama çılgınca âşık bir kenar mahalle kızı. Tutkuyla örülen fırtınalı bir yaşam. Mona Lisa Tebessümü, İngiliz edebiyatının en büyük yazarlarından birinin kaleminden çıkma bir ‘tutku’ öyküsü. İngiltere ve İtalya’da geçen incelikli bir modern klasik."
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Mona Lisa Tebessümü - Aldous Huxley
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2015, 17:57:26 »
"Biliyorsunuz, gerçek her zaman ideailimizdeki gibi değildir. Ama böyle olması, benim ideale inancımı da köreltmez." -Mr. Hutton.

Huxley'nin, henüz Huxley olmadığı zamanlarda yazdığı, ilk dönem eserlerinden biri "Mona Lisa Tebessümü".

Kısacık bir öykü aslında ama Can Yayınevi, zamanında tek kitapta yer vermiş bu öyküye. Boyutu çok küçük bir kitap. Kitap hakkında ben de olumsuz yorumlar okumuştum internette. Bitirdikten sonra aslında o kadar da kötü olmadığını, abartıldığını fark ettim. Fakat dediğim gibi, bu öykünün Huxley'nin henüz profesyonel bir edebiyatçı değilken kaleme aldığını bilir ve o şekilde okursak, sert eleştiriler de yapmamış oluruz.

Bir aşk öyküsü bu. Üçü kadın, biri erkek olmak olmak üzere, toplamda dört ana karakter arasında geçiyor olaylar. Mr. Hutton'ın karaciğer hastası olan eşi Emily, ölümle burun burunadır. Miss Sepence adlı, Mona Lisa tebessümüne sahip bir kadınsa Mr. Hutton'a aşıktır. Keza Doris adlı genç bir kız da Mr. Hutton'a hayranlık beslemekte ve onu sevmektedir, "Ayıcık" diye hitap etmesi de cabası. Üç kadın arasında kalan Mr. Hutton, bir süre sonra hayatı ve Tanrı'yı sorgulamaya başlayacaktır.

Yarattığı atmosferde, aşk ve ölüm üzerine çok cesur sözler söylüyor Aldous Huxley. Belki biraz daha uzun ve detaylı olabilirdi öykü fakat bu şekilde de gayet güzel ve okunaklı.

Bilimkurgu/distopya edebiyatında çok büyük bir yeri olan Huxley'nin bu kitabını bulursanız, kaçırmayın derim. Bir de farklı bir tarzla keşfedin Huxley'i.

Not: Üstte Canberk'in de söylediği gibi, bu eser 1950'li yıllarda bizzat Huxley tarafından tiyatroya uyarlanmış ve dönemin önde gelen oyuncuları tarafından da sahnelenmiştir. 1948'de, Macar asıllı yönetmen Zoltan Korda tarafından beyazperdeye aktarılan bir de filmi mevcut. Hatta filmin kadrosunda da Huxley bulunmakta. Bir yerlerden bulabilirsem eğer, izlemeyi düşünüyorum.

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2015, 18:14:16 »
Aaa bak Huxley'in filmde oynadığını hiç mi hiç bilmiyordum, bulursan bana da link atıver :D
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2015, 18:26:24 »
Aaa bak Huxley'in filmde oynadığını hiç mi hiç bilmiyordum, bulursan bana da link atıver :D

Kusura bakma, benim hatam. Kadrosu derken, yani senaryo yazımında demek istemiştim, eksik yazmışım. :(

Ama yine de izlemek gerek tabii.

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2015, 18:27:39 »
Yaa heyecanlanmıştım ama olmaz böyle :D Sen bulursan yine de gönder