Kayıt Ol

Anket

Hangi kitabı okuyalım?

Yıldız Gezgini - Jack London
10 (21.7%)
Un Lun Dun - China Mieville
5 (10.9%)
Yokyer - Neil Gaiman
4 (8.7%)
Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
12 (26.1%)
Ben, Lucifer - Glen Duncan
1 (2.2%)
Dövmeli Adam - Peter V. Brett
3 (6.5%)
Elif - G. Willow Wilson
1 (2.2%)
Ölümsüz - Catherynne M. Valente
6 (13%)
Steelheart - Brandon Sanderson
3 (6.5%)
Sihir Diyarında - Henri Michaux
0 (0%)
Bitmeyecek Öykü - Michael Ende
1 (2.2%)
Momo - Michael Ende
0 (0%)
Geber Anne!.. - Sezgin Kaymaz
0 (0%)
Esrarname - Ayfer Kafkas
0 (0%)
Değmez - İsmail Güzelsoy
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 28

Oylama kapandı: 11 Aralık 2015, 21:01:35

Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri
« Yanıtla #60 : 21 Şubat 2015, 08:28:19 »
Güzel dedin fakat arada güzel bir ayrım var, Bilimkurgu olan Distopya/Ütopya'lar ve olmayan Distopya/Ütopyalar ; örneğin Gün Ortasında Karanlık, Distopya olmasına karşın Bilimkurgu değil. Fakat Yüksek Şatodaki Adam aynı zamanda bir Bilimkurgu kitabı.

Bence olması gereken Bilimkurgu'ya dahil olmayan Distopya/Ütopyaları öneremememiz.

Yani kısacası Distopya olsun diye yazılmış kitapları önermiyoruz. Bilimkurgu olarak yazılıp distopik unsurlar içeren eserler bu durumdan hariç tutulacak şekilde tabi.

Bu olabilir. Ama bence bilimkurgusal olsa bile distopyaları "distopya" diye değerlendirelim derim. Çünkü bilimkurgu yeterince büyük bir alan, bir de bilimkurgusal distopyaları ekleyerek "distopya" kategorimizi küçültmeye gerek yok :). (Bence yani)

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 21 Şubat 2015, 10:01:51 »
Ama işte öyle çok karışır, Lem'in Solaris'i bile kategori dışı kalır böyle bir durumda.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 21 Şubat 2015, 10:28:46 »
Önerileri nereye yolluyoruz peki?
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 21 Şubat 2015, 11:39:07 »
Önerileri nereye yolluyoruz peki?

Tam olarak buraya, bu başlığa yazmanızı bekliyoruz. :D

Ama işte öyle çok karışır, Lem'in Solaris'i bile kategori dışı kalır böyle bir durumda.

Distopik unsurlar içeren ama temelde bilimkurgu olarak anılan kitapların önerilmesinde bir sorun yok bana göre. Bununla birlikte doğrudan ütopya ya da distopya olarak tanınan ve bu türleri temsil eden kitapları önermemenizi özellikle rica ediyoruz ki ayrı bir seçenek olarak bulunmalarının bir anlamı olsun. 

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 21 Şubat 2015, 12:09:22 »
Bence bu konuyu haftaya kırbaçlı yöneticimizin sunacağı radyo programında tartışabiliriz, malum konu "Bilimkurgu ve Alt Türleri"  olacak :)
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #65 : 21 Şubat 2015, 12:22:25 »
İlk öneriler benden gelsin madem. Kurdeleyi keserek açılışı yapıyorum efenim:

Cam Kule - Robert Silverberg (Hazır elimde müthiş bir imzalı kopyası varken ;D )
Sarptırıcılar - Thomas Mullen
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - PKD (6:45 yeniden basmışken...)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 21 Şubat 2015, 12:40:10 »
Saptırıcılara hep destek tam destek:)

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 21 Şubat 2015, 12:47:03 »
Uzayda Piknik
Dünyaların Savaşı ile bende bahsi arttırıyorum. Listeye "Yaban Diyarlardaki Yabancı" ile "Mulksüzler"i de ekleyecektim ama ilki çok uzun ikincisi de Portaldaki künyesinde "bilimkurgu,ütopya,distopya" olarak nitelenmis. 3 farklı tür olarak. Zira başka ütopya/distopya eserlerde tek bir türün ismi yazıyor. İkisine de birden dahil olması kafamda soru işaretlerine yol açtı. Yetkili abilerim ablalarimdan en kısa zamanda açıklama bekliyorum :)

http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 21 Şubat 2015, 12:59:54 »
Mülksüzleri maalesef alamıyoruz distopya olması için yazılmış bir eser malum, çok da severim. Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Çok güzel bir öneri İhsan ağabey.

Şaka maka etkinliği bayağı sahiplendim :D

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 21 Şubat 2015, 13:15:22 »
Bir kaç öneri de benden gelsin.

H.G. Wells - Görünmez Adam

Alfred Bester - Kaplan! Kaplan!

Mark Hodder - Yaylı Bacak Jack (Steampunk türüne giriyor aynı zamanda ama bunu dahil edebiliyor muyuz bilmiyorum! :P)

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 21 Şubat 2015, 13:27:08 »
Oylamaya katılmadım , bu aralar staj olsun halihazırda okuduğum kitap dolayısıyla vakit ayıramayacağımı düşündüm. Eğer bu durum kitap önerisi yapmamıza engel değilse ben son yıllarda ülkemizde yayınlanıp bence gereken ilgiyi görmemiş iki kitap önermek istiyorum ;

1. Neal Stephenson - Anathem
2009 yılında Locus en iyi bilimkurgu romanı ödülünü kazanmış bir kitap.
Tanıtım:

Spoiler: Göster
Arbre gezegeninde, dışarının tahrip edici etkilerinden etrafına çevrilmiş yüksek duvarlarla korunan bir düzenin Matik ortamında kadın ve erkekler teknolojiden uzak, sade ve sakin bir hayat sürmektedir. Bilim ve felsefenin öğrenildiği, öğretildiği ve yaşandığı bu dünyanın kapıları, duruma bağlı olarak yılda, on yılda ya da yüzyılda bir on gün gibi, belli aralıklarla açılarak kültürlerarası iletişime izin verilmektedir. Fraa Erasmas parlak bir avuttur, farklı dünyaların getireceklerinden korkmaz; tam tersine, açmaması gereken kapıları açmakla sıra dışı bir cesaret örneği gösterir.

Gökyüzünde beliren bir cisim ve ardından gelişen olaylar sonucunda Fraa Erasmas, dış dünyada bırakmak zorunda kaldığı benliğiyle ve kendisinden koparılan sevdiğiyle tekrar birleşeceği zorlu bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta onu kutupların dondurucu soğuğu, kendisini linç etmeye çalışan kana susamış bir güruh, tehlikeli bir uzay yolculuğu beklemektedir.

Bir kitap düşünün, her şeyin hızla tüketildiği bir dünyanın karşısına yavaşlamayı ve uzun vadeli düşünmeyi koyan küresel bir düşünce akımının başucu kitabı olsun. Bir roman düşünün, felsefe tarihini, dünya tarihini, bir gelecek dünya tahayyülünü, bir geçmiş dünya eleştirisini, bilime dair ahlaki bir dersi, kuantum dünyasının sırlarına açılan bir kapıyı anlatsın bize.

İşte bunların hepsidir Anathem. Ama her şeyden önce, soluksuz okuyacağınız bir macera, bir aşk ve benlik arayışı romanıdır Anathem. Bence bu şahane bir roman. Lütfen yarıda bırakmayın! Bu kitabın çok yoğun olduğu söyleniyor; biliyorum, çok kişi pes edecek. Lütfen yapmayın! Eğer bırakırsanız çok şey kaçırmış olacaksınız.
-Andrew McKie, Telegraph-
(Tanıtım Bülteninden)

2. Iain M. Banks - Cebirci

tanıtım :

Spoiler: Göster
ıl Milattan Sonra 4034.

İnsanoğlu uzayı kolonileştirmeyi çoktan başarmıştır. Gelgelelim Nasqueron Ahalisi'nin yüksek yönetim kademeleri arasına araştırmacı sıfatıyla kabul edilmiş bir Yavaş Kâhin olan Fassin Taak yılsonunu sağ salim getirebilirse kendini mutlu sayacaktır.

Bir zamanların görkemli ama son dönemlerin çöküşteki bu topluluğu, her ne kadar görünürde son derece yüksek bir gelişmişlik düzeyine sahip olsa da, temelde barbarca kabul edilen bir yaşam tarzına sahip, kendi gençlerini avlamaktan haz alan ve sırf âdet yerini bulsun diye giriştiği anlamsız iç savaş silsilelerinden başını kaldıramayan bir ırk kabul edilip kendisi dışındaki tüm topluluklar tarafından yalnızlığa itilmiştir. Hakkında yok denecek kadar az bilgiye sahip olduğu askeri-dini özellikte bir emir-komuta zincirinin -ki bu, galaksinin yönetimini bir süreden beri elinde bulunduran son güç erkinin, yani Mercatoria adlı barok hiyerarşinin de bir parçasıdır aynı zamanda- beklenmedik desteğini de bu defa arkasına alan Fassin Taak bir kez daha Ahali'nin yaşam alanında seyahate çıkmak durumundadır. Peşinde olduğu şey ise, yarım milyar yıldır saklı olan bir gizemdir. Diğer yandan, muazzam bir savaş her geçen gün daha da yaklaşmaktadır Kâhin Taak'ın o güne dek tanıyıp bildiği her şeyi ve de herkesi bir çırpıda ortadan kaldırması işten bile olmayan bir savaş

Birçok romanını "ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap" listesinde görebileceğimiz Iain Banks, The Times tarafından "1945 sonrası En İyi 50 Britanyalı Yazar" listesine seçildi. İskoç yazar, yaşamı boyunca sayısız ödüle aday gösterildi ve birçoğuna da sahip oldu.
"Bilimkurgunun standartlarını belirleyen yazar"

-Guardian-

"Eğer onun kitaplarından hiçbirini okumadıysanız, birini okuyun. Sonra bir başkasını Kötü kitapları bile iyidir, iyileriyse hayret vericidir."
-Neil Gaiman-

"Banks bir fenomen alışık olmadığımız caziplikte bir enerji ve zarafetle, katıksız bilimkurgu yazıyor."
-William Gibson-

"Onun edebi kurgularına hep saygı duydum, ama bilimkurgularına daha derin bir hayranlık besledim."
-David Brin-

Aslında bu iki kitaptan biri seçilirse etkinliğe bende  katılabilirim .Kitaplıkta sıralarını bekliyorlar sizin için biraz öne alabilirim  ;D

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 21 Şubat 2015, 13:44:29 »
Şöyle dili güzel,akıcı; okunabiliritesi yüksek, ben gibi bilimkurguyu bir türlü sevemeyen insanlara yanılıp ne kadar güzel bir alan olduğunu gösterecek kitaplar olursa müthiş olur. Artık her şey bilimkurgu üstatlarına kalmış... 
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 21 Şubat 2015, 13:54:01 »
Herkes kitaplığında henüz okunmamış bilimkurgu kitaplarını önermeye başladı bakıyorum. ;D

1. Neal Stephenson - Anathem
2. Iain M. Banks - Cebirci

Çok baba kitaplar seçmişsin Ugur  8). Çoğu kişi(ben dahil) bunları okumaya korkuyor, daha doğrusu ağır geleceğini düşünüyor. Bir çok kişinin de yarım bıraktığını gördüm. Aslında keşke seçilse de okuma etkinliği bahanesiyle bu ağır abileri okusak, tartışsak.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #73 : 21 Şubat 2015, 13:57:43 »
Ben de önerilerimi söylüyorum..

Öncelikle açılışı şöyle güzel bir klasikle yapmak çok hoşuma giderdi. O yüzden;

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams (beşibiyerde hatta)

Sonrasında yakın zamanda güzel bir yazarımızın önerdiği bir kitap ilgimi çekiyor. Okumak isterdim.

Başlat - Ernest Cline (biraz neuromancer, biraz 80'lerin bilgisayar oyunları... Çok güzel yorumlar var hakkında... gerçi belki distopya olarak kabul edilebilir)

Douglas Adams istiyorum.
Çok istiyorum.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #74 : 21 Şubat 2015, 14:05:57 »
Ben de önerilerimi söylüyorum..

Öncelikle açılışı şöyle güzel bir klasikle yapmak çok hoşuma giderdi. O yüzden;

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams (beşibiyerde hatta)

Sonrasında yakın zamanda güzel bir yazarımızın önerdiği bir kitap ilgimi çekiyor. Okumak isterdim.

Başlat - Ernest Cline (biraz neuromancer, biraz 80'lerin bilgisayar oyunları... Çok güzel yorumlar var hakkında... gerçi belki distopya olarak kabul edilebilir)

Douglas Adams istiyorum.
Çok istiyorum.

Douglas Adams'a bir oy da benden. Gerçi oylama yapılacak ama Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin en azından ilk kitabını okusak harika olur.