Kayıt Ol

Yazarın Kişiliği Onu Okumanıza Engel Olur mu?

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yazarın Kişiliği Onu Okumanıza Engel Olur mu?
« Yanıtla #15 : 23 Şubat 2015, 21:56:19 »
Genel olarak herkes böyle düşünüyor demek ki, kimisi dini kimisi siyasi kimisi tarihi bir konuda farklı düşüncelere sahip yazarları rahatsız oluyor, bu okumamıza engel olmuyor ama fazlası da zarar deyip vazgeçebiliyoruz demek ki.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #16 : 07 Mart 2015, 18:07:13 »
Kişilik değil de görüşlerindeki değişimini şaşkınlıkla karşıladığım bi yazar vardı. Hâlâ var. Okuyamam sanıyordum ama geçen gün kitaplığımdan okumadığım bir kitabını çekip aldım ve neredeyse yarıladım diyebilirim.

Bu beni mutlu etti. Yine de kendimden emin olamıyorum. Eski güzel günlerin hatırına mı başarabildim bunu, yoksa zaten dert değil mi böyle şeyler benim için.

Karışık meseleler.

Keşke tabii sadece yazdıklarıyla bilsek yazarları, sosyal olmasa bu kadar medyamız. Sanki her şey daha güzel olacak gibi.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Mart 2015, 18:18:51 »
Fantastik edebiyat dünyasındaki yazarlar yazdıkları kadar güzel insanlar oluyor genelde. O yüzden eserlerinin ötesinde de tanımak bizim faydamıza diye düşünüyorum. Atıyorum Pat Rothfuss gibi birini, ya da Neil Gaiman gibi birini kitapları dışında tanıyamamak hoşuma gitmezdi hiç.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 07 Mart 2015, 18:31:32 »
Mesela Avalon'un Sisleri ve Atlantis'in Çöküşü serilerinin yazarı Marion Zimmer Bradley hanım hakkındaki iddialar (mı desek ölümünden sonra ortaya çıkan gerçekler mi )  içimdeki MZB okuma isteğini öldürdü desem yeridir.Onun kitaplarını okurken  aklıma hep bunlar gelecek mesela, ben değil ama bu düşüncüler yazarı okumama engel olabilir diye düşünüyorum.

http://www.jimchines.com/2014/06/rape-abuse-and-mzb/
http://deirdre.net/marion-zimmer-bradley-its-worse-than-i-knew/

Çevrimdışı HsynNdr

• *
  • 18
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 07 Mart 2015, 21:10:53 »
Bence her eserde yazara ait şeyler vardır ama yazar kurguyu gölgelenmez.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 07 Mart 2015, 23:50:39 »
Özellikle iki yüzlü ve kendi gibi davranmadığını fark ettiğim yazarlar var böyle. Ne yaparsam yapayım yazdıkları samimi gelmiyor, dolayısıyla eserlerine de yansıyor bu bakış açısı.

Dengeyi de iyi kurmak lazım. Her hareketine bir kulp takmaya çalışırsak bu onun yüzünden değil, bizim anlamsız önyargılarımızın katkısıyla da olabilir pekala.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #21 : 08 Mart 2015, 00:27:10 »
Bu dünyadaki en nefret ettiğim şey insanların kendi dini inançlarını ve siyasi görüşlerini üstün kabul etmesi ve bunu karşı tarafa dikte etmesidir. Bunun dışında herhangi bir şey beni rahatsız etmez kişilikle alakalı.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 08 Mart 2015, 05:14:23 »
Mesela Avalon'un Sisleri ve Atlantis'in Çöküşü serilerinin yazarı Marion Zimmer Bradley hanım hakkındaki iddialar (mı desek ölümünden sonra ortaya çıkan gerçekler mi )  içimdeki MZB okuma isteğini öldürdü desem yeridir.Onun kitaplarını okurken  aklıma hep bunlar gelecek mesela, ben değil ama bu düşüncüler yazarı okumama engel olabilir diye düşünüyorum.

http://www.jimchines.com/2014/06/rape-abuse-and-mzb/
http://deirdre.net/marion-zimmer-bradley-its-worse-than-i-knew/

Eh, bu kadarı engel olabilir tabii. Hatta olacak muhtemelen, hiçbir kitabını okumadığım bir yazar ve okumaya niyetim de kalmadı şu anda. Ama benim kişiliği dendiğinde anladığım böyle bir şey değildi elbette, insanlıktan çıkmadıklarını varsaymıştım.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 14 Nisan 2015, 21:43:30 »
Yazarları sadece kitaplarıyla tanımak daha mı iyidir? Zamanımızda pek mümkün olmayan bir konu olsa da yazarlar yazdıkları haricinde internette pek görünmese daha mı iyi olur? Bunu pekala uygulayan yazarlar var ve sanki onlar daha kaliteli yazarlar olarak kabul ediliyor. Elbette bu bir etmen değildir ama bir yazarın aramızdan biri olması, onu benimsemiş olmak mı daha iyidir yoksa hiç tanımamak mı daha iyidir sizce?

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 03 Temmuz 2015, 17:46:23 »
Yazarın kişiliği hatta dünya görüşü okumama engel olur. En yeni örneğini bir kaç gün önce yaşadım. Tarihi ve/veya biyografi türü diyebileceğim tarzda yazan bir yazarın kitaplarını almayı, okumayı düşünüyordum ama kendisinin dünya görüşüme ters bir partiden milletvekili adayı olduğunu gazetelerden okuyunca kendisine ve tabii olarak kitaplarına soğuk bakmaya başladım. Yazdıklarına kendi penceresinden bakacaktır ve o pencere benim için yanlış bir pencere olabilir. Bu nedenle tersine bir gelişme olmadıkça romanlarını almayı ve okumayı düşünmüyorum.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Blonde

• *
  • 27
  • Hobbit+Lotr+HP
    • Profili Görüntüle
    • Blog'um
« Yanıtla #25 : 03 Temmuz 2015, 18:53:39 »
Bence yazarın kişiliği de önemli. Çünkü yazar yazdığı tüm eserlerinde kendi kişiliğini mutlaka yansıtır. Çatlaklarla dolu bir yazarın kitabında da o çatlakları göreceğinize eminim.
.may we meet again

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 03 Temmuz 2015, 19:06:00 »
Bence yazarın kişiliği de önemli. Çünkü yazar yazdığı tüm eserlerinde kendi kişiliğini mutlaka yansıtır. Çatlaklarla dolu bir yazarın kitabında da o çatlakları göreceğinize eminim.
Yani engel olur diyorsunuz? Peki tanımadığınız bir yazarın kitabını okurken yazılanların hangisi onun kişiliğini yansıtıyor anlayabilir misiniz? Mesela Otomatik Portakal, yazar nasıl biridir acaba?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 24 Nisan 2016, 20:22:31 »
Yazara karşı antipati duymuşum diyelim, kitap merakımı cezbediyorsa, yazdığını okurum. Bunun sebebi biraz da, eserin kendi içindeki değerlendirmesinde, onu ortaya koyanın kişiliğinin değil nelerden beslenmiş olabileceğini dikkate almaya çalışmam büyük etken.

Çevrimdışı Skald Harald

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 04 Mayıs 2016, 19:44:07 »
Bu sebeple genelde yazarın hayatını, ideolojilerini, kişiliğini bilmeden okuyorum çoğu zaman kitapları. Hüseyin Nihal Atsız için böyle yapmıştım mesela. Yoksa engel olabilirdi belki.

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 11 Mayıs 2016, 11:58:37 »
Bence kişiliğine bakarak yazar ayrımı yapmak haksızlık olur. Her insanın hiç kimseye göstermediği, hiç bir ortamda paylaşmadığı karanlık bir tarafı vardır. İnsan doğasının gereği budur. Hele günümüzde, çok az insanın bozulmadan, saflığını yitirmeden var olabildiğine inanıyorum. Bu bakımdan sanatçıyı eseriyle değerlendirmek gerek diye düşünüyorum. Ancak bu meselede çekimser duran kişilerin çoğunlukla politik görüşlerden etkilenmemek için bu yolu seçtiğine inanıyorum. Bütün o "subliminal mesaj" ve "satır arası politik mesaj" tartışmalarını ben de takip ettim. Kaygılar tamamen haksız sayılmaz. Ama yine de bence her görüşten yazara bir şekilde şans vermek gerekir diye düşünüyorum. Bence, eğer yazarın görüşünü eserini okumadan önce bilirseniz subliminal tesir altında kalma riskiniz olmaz, örneğin Hitler'in Kavgam kitabını okuduğum için nazist olmadım, ona yaptıklarında hak da vermedim. Ama nasıl bir kafa yapısına, nasıl bir düşünce modeline, nasıl bir mantaliteye sahip olduğunu görmek bilgilendirici ve ufuk açıcı oldu. Her şeyin siyah-beyaz olmadığını, senelerce çektiği sıkıntılar ve içinde yaşadığı konjonktüre bakarak kendince haklı olduğu tarafları olduğunu görebildim. Bence bu yaklaşım bizim okuyucu olarak olgunlaşmamıza katkı sağlar. Aksi takdirde, kendimizce "karşı taraf" olarak gördüğümüz insanların ne dediğinden, nasıl hayatlar yaşadığından ve nasıl "kafalar" taşıdığından bihaber olmak bize bir şey katmaz.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi