Kayıt Ol

Eski Türklerde Büyü ve Büyücülük Yazısı Yayında!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

Mehmet Berk Yaltırık’tan şenliklere özel çok özel bir yazı: Eski Türklerde Büyü ve Büyücülük

Tarihçi kimliğiyle tanıdığımız ve yaptığı araştırmalar ile özellikle fantazya ve korku camiasında önemli işlere imza atan yazarlarımızdan Mehmet Berk Yaltırık, Rıhtım’ın yedinci yıl şenliklerine özel yine üzerinde oldukça konuşulacak bir yazı kaleme aldı.

Nice kaynaktan ve araştırma eserinden alıntılarla, epey ilginç anekdotlarla hazırlanan yazı, bozkır kültüründe büyücülük hususuyla ilgili birçok bilginin yanı sıra, konuyla ilgili önemli alıntılar da içermekte.

Bu yazıda kısaca neler göreceksiniz:

Alıntı
-Kaynaklara ve araştırmalara göre eski Türklerde büyüler, şamanlar, yağmur yağdıran taşlar…

-Moğollara karşı isyan başlatan şaman kimdir?

-Kaşgarlı Mahmud’ın Divan’ı Lügati’t-Türk adlı sözlüğünden Türklerde büyücülükle, büyü ile ilgili kaynaklar…

-Yakın dönemlere dek varlığını koruyan Yada Taşı inancı…

-Demirciler, ozanlar, kadın şamanlar, ata ruhları…

Tarihi konularla birlikte büyücülüğün tarihine, eski inanışlara ilgi duyuyorsanız, merak ettikleriniz varsa buyursunlar:

Kendisine bu akademik yazısı için teşekkür ediyor ve iyi okumalar diliyoruz. Yorumlarınızı ve ek bilgilerinizi katmaktan çekinmeyin!

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
Ynt: Eski Türklerde Büyü ve Büyücülük Yazısı Yayında!
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2015, 12:15:54 »
Merhaba:
Harika bir çalışma olmuş. Okumak için word kaydettim yirmi sayfayı aştı. Mehmet Berk Beye sanırım teşekkür borçluyuz. Emeğine sağlık...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2015, 14:13:26 »
Metni okuyan biri olarak söyleyebilirim ki çok uzun bir çalışmanın ürünü bu yazı. Akademik derken yalan değil yani. Böyle güzel bir yazıyı şenliklere yetiştirdiği (çok daha öncesine uzanıyor başlangıcı) için Mehmet Berk'i ayrıca kutluyorum. Teşekkürler!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2015, 15:19:41 »
Böyle bir kaynağı sanırım başka bir yerde bulamayız. Çalışma için bolca teşekkür ederim. Kendisiyle tamamen rastlantı sonucu henüz kim olduğunu bilmeden tanışmıştım :)
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."