Kayıt Ol

Mini Dosya: “Kadın”ın Ne Olduğunu En İyi Fantazya Bilir

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mini Dosya: “Kadın”ın Ne Olduğunu En İyi Fantazya Bilir
« Yanıtla #15 : 08 Mart 2015, 18:08:56 »
Eline sağlık, çok güzel yazmışsın. Bunların üstüne söylenecek pek fazla şey yok bence bu konuda. İster erkek ister kadın olsun aklıselim her vatandaş iki cinsiyetin birlikte ve uyun içinde yaşaması gerektiğini görmeli ve bunun için biraz çabalamalı. Böyle düşünmeyenlerin sorunu kafalarının içini örümcek ağlarının sarması ya da buna benzer tedavisi güç sorunlar olsa gerek. Ümit ediyorum ki zamanla kafası güzel insan sayısı azalacak ve her şey olması gereken ideal düzene kavuşacak.

Dünya emekçi kadınlar günümüz kutlu olsun!

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Mart 2015, 18:14:48 »
salvorhardin ve Lordmuti, çok teşekkürler :).

Yahu sizler gibi arkadaşlara sahip olduğum ve bu çatıyı paylaştığım için ne kadar mutluyum. Cuma gününden beri, gelen iğrenç haberler yüzünden kendimi çok köt hissediyordum. Ancak bugün bu başlıkta sizlerin düşüncelerini görmek moralimi bir hayli yükseltti. Ne kadar şanslı olduğumu bir daha fark ettim.

Ben inanıyorum ki cinsiyet ayrımı gibi saçma konuları geride bırakabilsek, insanlık olarak dengeli bir dünyaya ilk adımı atmış olacağız. Kendimizi yadsıyarak bir arpa boyu yol alamıyoruz.

İyi ki varsınız :).

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Mart 2015, 18:27:22 »
Kadın ve erkek birbirinden farklıdır. Çok basit ve apaçık olarak… Bu farkın bilincinde olmak ve dillendirmek ayrımcılık yapmak değildir.

Kadınların, kadınlığından utanıyor erkekler. Bu nedenle ya gizlemeye, ya baskıyla sindirmeye ya da değiştirip kendilerine benzetmeye çalışıyorlar bizi. Erkek gibi olan kadınların övülmesini ikiyüzlü, bayan kelimesinin kullanımını korkakça bulmamın nedeni budur.

Kadın gibi düşünmekten, kendilerini kadınların yerine koyabilmekten korkuyor erkeklerin çoğunluğu. İnsan olmak gibi ortak bir paydada buluştuğumuzu bu nedenle hatırlatıyoruz, erkek olamasak da erkekler gibiyiz, benziyoruz demek için değil.

Bir erkek cinayetinde, kendimi o erkeğin yerine koyarak empati kurmaya çalışıyorum, onu sevmiş olan kadınların değil. Özgecan öldürüldüğünde kaç erkek kendisini, kurbanın etrafındaki erkeklerin (babasının, erkek kardeşinin, belki erkek arkadaşının) yerine değil de doğrudan Özgecan’ın yerine koyup neler yaşamış olabileceğini anlamaya çalıştı merak ediyorum.

Bir anlığına bile olsa kadın gibi hissetmekten neden bu kadar korkuluyor?

Kadın olmanın, aşağılanmayı gerektirecek bir varoluş hali olmadığının anlaşılması ve kabullenilmesi gerekiyor artık. Bizimle özdeşim kurabilmenize yardım etsin diye öne çıkartıyoruz "insan" kelimesini, kadınlığımızı örtmek için kullanılsın diye değil.

İçerlediğim bir durum nedeniyle erkeklere yönelik yazdım söyleyeceklerimi ama eşitsizliğin sebebinin sadece erkekler olduğuna inanmıyorum.  Birey olmaktan korkarak, erkeklerin himayesine girmeye çalışan ve birey olabilen ama “erkler dünyasında” yer bulabilmek için erkek kimliğine bürünerek kendi hemcinslerini ezen kadınların da katkısı da büyük.

Bu anlamlı dosya için Hazal’a teşekkür ediyorum ben de yeniden. İncelikli ve detaylı bir çalışma olmuş. Okurken duygulandım.

Bu konudaki duruşunu çok beğendiğim bir yazar olarak Neil Gaiman’ı da hatırlatmak isterim. Yarattığı hiçbir kadın, erkek gibi veya erkekler için tasarlanmamıştır. Son derece doğal ve gerçek insanlar olarak yer bulurlar ürettiklerinde.

Benden önce söyleyenlere teşekkür ederim. Bir kez de benden gelsin. Kadınlar günümüz kutlu olsun. :)

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Mart 2015, 18:38:17 »
Yine 'evet ya valla doğru söylüyor' diye diye okuduğum bir Fırtınakıran yazısı :) Ellerine sağlık. Öncelikle karakterlerle ilgili bölümleri okurken kendi kendime 'işte bu türü neden sevdiğime kendimin bile farkında olmadığı bir neden daha' dedim. İkinci kısımdaki insan vurguna tam destek veriyorum, resmen içimdekileri yazmışsın, ne yazık ki bir çok kadın, bu kadar çok 'kadın' demenin bile bir taraf yaratmak olduğunun farkında bile değil. Bu düşüncede olan insanlara bir 'ses' olduğun için teşekkür ediyorum :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #19 : 08 Mart 2015, 19:14:53 »
Fantastik edebiyatı sevme nedenlerimden biri güçlü kadınlar, gerçekten. Hazal Abla'nın verdiği örnekler daha da çoğaltılabilir, hatta bence keşke çoğaltsaydı da bazılarının gözüne gözüne soksaydı bu güçlü kadınları.

Bir erkek olarak kadın hakları söz öbeğinin yanlış olduğunu düşünüyorum, kadınlar da insan çünkü. Bunu daha önce bir yerde duymuştum ve benimsedim. Sonuçta her birimiz insanız ve insanlar arasında ayrımcılık olmamalı. Güyya insan en gelişmiş tür diyorlar ya, kendinin farkında olmayan insanın neyi nasıl gelişmiştir? Ama şuna inanıyorum ki bir gün özümüze döneceğiz; çünkü eski türklerde kadının önemi büyüktü, kurultayda da yeri vardı. Belki durum şu an umutsuz, karanlıktayız belki ama o günleri göreceğimize, insanı insan olarak değerlendirip insanca yaşayacağımız o günlerin geleceğine inanıyorum. Belki biz göremeyeceğiz o günleri, yüz sene sonra, hatta belki binlerce see sonra gelecek ama bir gün mutlaka olacak bu.

Dünya kadınlar günü, tüm kadınlar için kutlu olsun ve bugün, erkek kadın demeden birbirimizi anlayacağımız, seveceğimiz ve sayacağımız bir çağın başlangıcı olsun. Umarım olur. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 08 Mart 2015, 20:41:13 »
Teşekkürler güzel yorumlar için :).

Yalnız Sayhh'a da katılmadan edemeyeceğim. Elbette kişinin kendi özünü reddetmesi gibi bir durum yok. Herkes olduğu cinsiyetiyle mutlu olsun ve bunu saklama gereği görmesin. Farklılıklarımız bizi bir bütünün iki yarısı yapıyor. Birbirimizi çok güzel tamamlayıp işte o "yalın insanı" oluşturuyoruz.

Bu arada aklıma geldi, Venüs Artı X de bu alanda önemli bir eserdir. Keşke onu da yazsaymışım :P.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 08 Mart 2015, 20:53:49 »
Aslında söylemek istediklerimin çoğunu Sayhh dile getirmiş durumda.

Her insan birbirinden farklıdır, empati kurmak istemeyen insanlar vardır ve bunları bazı şeylerin arkasına saklarlar, vicdanlarını rahatlatırlar. Oysa herkes aynıdır, herkes aynı derecede insandır. Biraz ironik oldu değil mi?

Fantastik edebiyattaki kadın karakter örneklerini bunu göstererek yapmışsın; burada sevdiğimiz şey bu abla, fantastik edebiyatta sevdiğimiz şey bu. :) Ellerine sağlık.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Mart 2015, 08:29:58 »
Sizlerin bu önemli yorumlarının haricinde, portalımıza bu mini dosya için gelen "tek yorumu" paylaşmak istiyorum.

Alıntı
Rothfuss tamamen saçmalamış . Tolkien'in bütün kitaplarında güçlü kadınlar vardır . Hobbit'de olmaması gayet doğal birşey , genel olarak cücelerin etrafında seyreden bir olay örgüsü olarak düşünürsek , cüce kadınların da seyahat etmediklerini göz önüne alırsak bu gayet normal . Patrick sanırım sadece Hobbit'i okuyup diğer kitapları okumadan yorum yapmaya çalışmış . Başka bir açıklama göremiyorum . Kendi yazdığı kitaptaki Denna karakteri afedersiniz kucaktan kucağa dolaşan bir karakter . Kadınları böyle tasvir ederek Tolkien'i eleştirmek ...

Yorumu size bırakıyorum.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 09 Mart 2015, 08:47:38 »
Bu dosyayı okuduktan sonra bu yorumu yapabilmek gerçekten yetenek isterdi. Zor başarılmış!
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 09 Mart 2015, 09:40:48 »
Yıllardır tartışılır Tolkien'deki cinsiyet ayrımcılığı ve ırkçılığı :D Hala bunu bilmeden yaptığını düşünenler varsa yazık, o yorumu yazan da Hobbit kitabının sadece dağlarda bayırlarda cücelerle geçtiğini zannediyor işte, hatta savunmak için bütün ejderhalar dişidir diyene de rastladım :)

Yine de başlıkla alakalı olarak, fantastik dünyalarda da kadın genellikle naif narin bir karakter olarak ele alınıyor, en çok elf (aes sedai, cadı, vs) kadınlar görürüz mesela. Bu da biraz eksik bir duruş sergiler, anne karakterini bile göremeyiz çoğu zaman. O yüzden başlık iddialı olmuş :P

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #25 : 09 Mart 2015, 16:25:13 »
Güçlü kadınlar? Yüzüklerin Efendisi kitaplarını okuyamadım ama bildiğim kadarıyla Ne Arwen ne de Galadriel kitaplarda çokça yer tutuyor. Yüzük kardeşliğinde bile tek bir kadın yok.

Arkadaşın içtiği şeyden alabilir miyiz? :P Ama fantastik dünyalarda güçlü kadın karakterleri akkını verrek anlatan çok fazla eserin olduğunu düşünmüyorum, bir erkek olarak kadın karakterlere daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Onları okumayı gerçekten çok seviyorum. Elantris'te Sarene'yi, Sissoylu'da Vin'i, Kralların Yolu'nda Shallan'ı, Buz ve Ateşin Şarkısı'nda Arya'yı okumak çok zevkliydi benim için. Tek sorun, Arya'nın yaşının biraz küçük olması, biraz daha büyük olsa şu an yaptıklarını kimbilir kaça katlar. Neyse.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #26 : 09 Mart 2015, 16:36:13 »
Kendinizle çelişiyorsunuz arkadaşlar :) Daha dün Hazal'ı tebrik ederken şimdi de fantastikte kadının hakkı verilmiyor diyorsunuz, olmuyor böyle. Koskoca külliyatı Tolkien'e indirgemeyin (ki Galadriel az yer kaplasa bile öz kaplar, çoğu karakterden daha fazla akılda kalıcıdır), bakın yazarımız ne güzel örnekler vermiş yazısında.

Edit: Hazal'la pişti olduk.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 09 Mart 2015, 16:36:20 »
Daha dün fantastiği bu yüzden seviyoruz derken, bugün kadınlara hakkını o kadar da vermiyor diyorsunuz :). Ne diyeyim bilemedim.

Yine de şunu kabul etmek gerek: Bilimkurgu pulp fiction dönemini atlattıktan sonra kadınlara hakkını fazlasıyla vermiştir. Fantastik içinse bugün fantastiği yüzü olan isimler bunu iyi biçimde yerine getiriyorlar. İsimlerini yazımda saymıştım.

Tolkien büyük bir usta, ama ona kadınların hakkını yiyor diyemem. Kitaplarında yer verdiği kadınların sayısı bir hayli az elbette. Yine de açtığı yoldan giden yazarları düşündüğümde aklıma pek çok kadın karakter geliyor. İlle temeller böyle kuruldu demiyoruz. O yolda yürümüş ve yürümeye devam eden birçok yazar var.

Her neyse, beni asıl şaşırtan birden bu fikir değişikliği oldu.

Edit: Ben yazarken mit de benzer şeyler söylemiş bile.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 09 Mart 2015, 16:42:37 »
Tolkien'in kitaplarında kadın falan yok yahu. Bu ne böyle asker koğuşu gibi demesinler diye araya 1-2 tane eklemiş o kadar. Hayır Patrick Rothfuss dediği de muhtemelen yorumu yazan arkadaşın sahip olduğunun (en az) 10 katı kadar edebiyat bilgisine, tecrübesine sahip bir insan. Kitapları beyninin hangi lobuyla okumuş da bu yorumu yazmış bilmiyorum.

Çok güzel bir yazı olmuş bu arada, elinize sağlık. Geçen gün televizyonda bir kadın, yanlış hatırlamıyorsam, "kadınlar günümüz kutlu olsun, ama keşke böyle günler olmasa" demişti. Ne demek istediğini anlayabilenler için olayın özünü tek cümleyle anlattı aslında. Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun, ama keşke böyle günler olmasa...
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 09 Mart 2015, 21:41:37 »
Düzenleme: Diğer mesajı görmemişim ama yine de çoğul konuşulduğu için cevap vermiş bulundum.