Kayıt Ol

Diskdünya Serisi - Terry Pratchett

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Diskdünya Serisi - Terry Pratchett
« Yanıtla #45 : 22 Haziran 2015, 16:05:49 »
İnternetten alın? Hem fiyat açısından da daha avantajlı.

Çevrimdışı Lorlen

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 22 Haziran 2015, 20:59:04 »
Akmarda da yok :( Penguen kitabevinde 8'den 13'e kadar bulabildim ancak.Çok mağdurum :D
Unutmayın,hikayeler ikiye ayrılır;gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler;karar sizin.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #47 : 03 Ağustos 2015, 01:16:05 »
Akmarda da yok :( Penguen kitabevinde 8'den 13'e kadar bulabildim ancak.Çok mağdurum :D

Eğer kitapları hâlâ bulamadıysanız İdefix'e ya da d&r'ye bakın. İthaki baskıları yoktur tabii; ancak delidolu basımlarının daha yeni çıktığını düşünürsek olmaması mümkün değil sanıyorum.

Bunun dışında buraya içim gerçekten kıpır kıpır geldim. Çok pişmanım; ama çok mutluyum. Çok garip, değil mi? Bence de. Diskdünya'ya keşke daha erken başlasaymışım ya da başladığımda bitirseymişim. Gerçi henüz  ilk kitabın ilk iki öyküsünü bitirdim ve gerçekten çok mutluyum. Daha önce Ölüm Kapısı'ndaki Zifnab ve Askaban Tutsağı'ndaki ufak bir sahne haricinde bir kitabı sessiz kahkahalar atarak okumamıştım.

Yabancı'yı yarım bıraktım; çünkü diskdünya aklımı kemirip duruyordu ve yaz sıcaklarında doğru bir tercih yapmışım. Büyünün Rengi, şimdiye kadar okuduğum en komik kitap oldu -ki daha bitirmediğimi eklemek isterim- çok eğlendim, çok güldüm ve daha önce mizah ve fantastiğin bu kadar iç içe geçebileceğini düşünmemiştim. Hele epik bir dünyada, ya da epik kisvesine bürünmüş absürt bir dünyada, bu durumda. :)

Yazarın kullandığı dil de buna fazlasıyla uyuyor. Kitaptaki içten anlatım da okumayı hızlandırıyor, kitap yağ gibi akıyor. Ne diyelim, çok güzel gerçekten, hayatımda hiç bu kadar eğlenmemiştim bir ktap okurken.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #48 : 25 Ağustos 2015, 14:06:30 »
Diskdünya'nın yeni kitabı ufukta göründü! Çevirmeni Niran Elçi bakın Facebook'ta ne paylaştı:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153132093093963&set=a.10152714546903963.1073741845.710783962&type=1&theater
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 25 Ağustos 2015, 14:14:43 »
Çok saçma bir gün yaşarken şu an çılgınlar gibi sevinir oldum. Sonunda *-*! Haftasonu kütüphaneme bakıp, "Keşke Diskdünya'nın yeni kitabı çıksa da azıcık yüzüm gülse," diyordum. Ancak bu kadar olur. Evren mesajımı aldı, görüldü diye işaretledi, bir de üstüne cevap yazdı yahu.

(Vurmayın, haftasonuna incelemeyi kaydetmeye başlıyorum! Evet evet, hala sesli olarak yapma planım değişmedi. Vurmayın dedim >.> )

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 25 Ağustos 2015, 15:52:03 »
Eh, iki kitabı da bitirmişken ve beğenmişken bu haber çok sevindirdi. :) Hadi bakalım bekliyoruz! :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 25 Ağustos 2015, 16:17:37 »
Yav ön siparişe de çıkmış bugün! Bakın T_T.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 25 Ağustos 2015, 18:33:31 »
Aaa, Maşallah ya. :) Vallahi yeni kitaplar akın akın geliyor, haydi hayırlı olsun. :)

Çevrimdışı Khentis

• **
  • 100
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 25 Ağustos 2015, 23:06:29 »
Çok sevindirici bir haber. İlk iki kitabı beğenerek okudum, bu kitabı da aynı şekilde beğenerek okuyacağımdan eminim. Gelsinler efendim, bekliyoruz.
The wizard's crown I'll take on Halloween.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 28 Ağustos 2015, 16:16:28 »
3. kitabı yarıladığım şu günlerde bir şey fark ettim, sizlerle de paylaşmak isterim. Pek çok usta için çeşitli suçlamalar yer alıyor. Mesela Tolkien hiç ya da çok az kadın karakter barındırmasıyla eleştiriliyor. Bazen de siyahilerin yer almaması eleştiriliyor. Özellikle eski ustaların eserlerine, bugün toplumun daha hassasiyet sahibi olduğu konularda eleştiriler söz konusu. Sonra dönüp Terry Pratchett'a bakıyorum. Ne diyeyim, bu adamı günümüz insanı neyle suçlayabilir? Hangi konuda "ama şuna yer vermemiş" diyebilir?

3. kitabın adı "Eşit Haklar", diye hatırlatmış olayım. Buradan bile anlayabilirsiniz ne demek istediğimi.

Son olarak, Diskdünya'nın Pratchett'ın bir sözünün yegane kanıtı olduğunu düşünüyorum. Kendisi fantastiği bir deniz, diğer edebiyat türlerininse onun içinde yüzen etmenler olduğunu söylüyor. Diskdünya'yı okurken ne kadar çok şeyi kapsadığının farkına varırsanız kendisinin "fantastik" ile ne kastettiğini de çözmüşsünüz demektir :).

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 28 Ağustos 2015, 16:58:48 »
Son olarak, Diskdünya'nın Pratchett'ın bir sözünün yegane kanıtı olduğunu düşünüyorum. Kendisi fantastiği bir deniz, diğer edebiyat türlerininse onun içinde yüzen etmenler olduğunu söylüyor. Diskdünya'yı okurken ne kadar çok şeyi kapsadığının farkına varırsanız kendisinin "fantastik" ile ne kastettiğini de çözmüşsünüz demektir :).

Bu kendisinin geçen gün rastladığım eski bir röportajını getirdi aklıma. Muhtemelen fantastik edebiyatla ilgili sarfedilmiş en iyi sözler dökülüyor ağzından:

Spoiler: Göster
Alıntı
Without a shadow of a doubt, the first fiction ever recounted was fantasy. Guys sitting around the campfire— Was it you who wrote the review? I thought I recognized it— Guys sitting around the campfire telling each other stories about the gods who made lightning, and stuff like that. They did not tell one another literary stories. They did not complain about difficulties of male menopause while being a junior lecturer on some midwestern college campus. Fantasy is without a shadow of a doubt the ur-literature, the spring from which all other literature has flown. Up to a few hundred years ago no one would have disagreed with this, because most stories were, in some sense, fantasy. Back in the middle ages, people wouldn’t have thought twice about bringing in Death as a character who would have a role to play in the story. Echoes of this can be seen in Pilgrim’s Progress, for example, which hark back to a much earlier type of storytelling. The epic of Gilgamesh is one of the earliest works of literature, and by the standard we would apply now— a big muscular guys with swords and certain godlike connections— That’s fantasy. The national literature of Finland, the Kalevala. Beowulf in England. I cannot pronounce Bahaghvad-Gita but the Indian one, you know what I mean. The national literature, the one that underpins everything else, is by the standards that we apply now, a work of fantasy.

Now I don’t know what you’d consider the national literature of America, but if the words Moby Dick are inching their way towards this conversation, whatever else it was, it was also a work of fantasy. Fantasy is kind of a plasma in which other things can be carried. I don’t think this is a ghetto. This is, fantasy is, almost a sea in which other genres swim. Now it may be that there has developed in the last couple of hundred years a subset of fantasy which merely uses a different icongraphy, and that is, if you like, the serious literature, the Booker Prize contender. Fantasy can be serious literature. Fantasy has often been serious literature. You have to fairly dense to think that Gulliver’s Travels is only a story about a guy having a real fun time among big people and little people and horses and stuff like that. What the book was about was something else. Fantasy can carry quite a serious burden, and so can humor. So what you’re saying is, strip away the trolls and the dwarves and things and put everyone into modern dress, get them to agonize a bit, mention Virginia Woolf a few times, and there! Hey! I’ve got a serious novel. But you don’t actually have to do that.

Röportajı Rothfuss'un blogunda gördüm, yazının tamamı da okunmaya değer.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 28 Ağustos 2015, 22:49:04 »

Bu kendisinin geçen gün rastladığım eski bir röportajını getirdi aklıma. Muhtemelen fantastik edebiyatla ilgili sarfedilmiş en iyi sözler dökülüyor ağzından:

Spoiler: Göster
Alıntı
Without a shadow of a doubt, the first fiction ever recounted was fantasy. Guys sitting around the campfire— Was it you who wrote the review? I thought I recognized it— Guys sitting around the campfire telling each other stories about the gods who made lightning, and stuff like that. They did not tell one another literary stories. They did not complain about difficulties of male menopause while being a junior lecturer on some midwestern college campus. Fantasy is without a shadow of a doubt the ur-literature, the spring from which all other literature has flown. Up to a few hundred years ago no one would have disagreed with this, because most stories were, in some sense, fantasy. Back in the middle ages, people wouldn’t have thought twice about bringing in Death as a character who would have a role to play in the story. Echoes of this can be seen in Pilgrim’s Progress, for example, which hark back to a much earlier type of storytelling. The epic of Gilgamesh is one of the earliest works of literature, and by the standard we would apply now— a big muscular guys with swords and certain godlike connections— That’s fantasy. The national literature of Finland, the Kalevala. Beowulf in England. I cannot pronounce Bahaghvad-Gita but the Indian one, you know what I mean. The national literature, the one that underpins everything else, is by the standards that we apply now, a work of fantasy.

Now I don’t know what you’d consider the national literature of America, but if the words Moby Dick are inching their way towards this conversation, whatever else it was, it was also a work of fantasy. Fantasy is kind of a plasma in which other things can be carried. I don’t think this is a ghetto. This is, fantasy is, almost a sea in which other genres swim. Now it may be that there has developed in the last couple of hundred years a subset of fantasy which merely uses a different icongraphy, and that is, if you like, the serious literature, the Booker Prize contender. Fantasy can be serious literature. Fantasy has often been serious literature. You have to fairly dense to think that Gulliver’s Travels is only a story about a guy having a real fun time among big people and little people and horses and stuff like that. What the book was about was something else. Fantasy can carry quite a serious burden, and so can humor. So what you’re saying is, strip away the trolls and the dwarves and things and put everyone into modern dress, get them to agonize a bit, mention Virginia Woolf a few times, and there! Hey! I’ve got a serious novel. But you don’t actually have to do that.

Röportajı Rothfuss'un blogunda gördüm, yazının tamamı da okunmaya değer.

Mitolojilere merak sardıktan sonra fark ettim fantastik edebiyatın aslında en eski edebiyat türü olduğunu. :) Terry Pratchet aslında çoğumuzun düşündüğü ve haklı olduğu şeyi dile getiriyor kanımca, bunu birilerinin gözüne gözüne sokmak isterdim. Yani belli birinin değil, fantastiği küçümseyenlerin.

Eşit Haklar gerçekten merak ettiğim bir kitap, ilk iki kitapta Rincewind ve İkiçeçek'i gördük, bakalım 3. kitaptaki kadın büyücümüz Eskarina'nın başına ne işler gelecek? Bu arada kitabı daha alamadım, pazar İstanbul'a döndüğümde vereceğim siparişimi. Haydi hayırlısı. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 05 Kasım 2015, 15:21:56 »
Neeee, Diskdünya 4: Mort yarın çıkıyor mu?!

Neee, Kayıp Rıhtım "Mort" adındaki orantsızı zeka kelime oyununu mu açıkladı? (Spoiler'la zerre ilgisi yok)

Diskdünya'daki, benim için, en birinci karakter olan Ölüm bu kitapta nihayet başrolde. Daha ne isteyebilirim ki?

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 05 Kasım 2015, 16:25:52 »
Fuar listeme bir serinin ilk kitabı daha eklendi hayırlı uğurlu olsun :D

• **
  • 106
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
    • Emrecan Doğan
« Yanıtla #59 : 05 Kasım 2015, 17:11:48 »
Diskdünya'nın Fuara damga vurmasıyla TÜYAP için para biriktirmeme konusunda ki kararımdan duyduğum pişmanlık tavan yaptı :(