Kayıt Ol

Pillars of Eternity

Çevrimdışı maglor

• *
  • 22
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Pillars of Eternity
« : 26 Mart 2015, 14:10:50 »
CRPG fanlarının uzun süredir beklediği bir gündü bugün yani 26 Mart 2015. Aylar süren bekleyişin ardından Pillars of Eternity yaklaşık beş saat sonra erişime açılacak. PoE Icewind Dale, Planescape Torment, Baldur's Gate ve Fallout gibi oyunların yapımcıları tarafından Kickstarter üzerinden toplanan 3,986,929 $ bütçeyle yapımına başlanmıştı ve süreç ilerledikçe oyunun bütçesi gelen desteklerle toplamda 4,163,208 $'a kadar yükseldi.

Yapım sürecinde oyunla ilgili çok fazla bilgi verilmedi ve ben de olanca dürtülerime rağmen verilen az miktarda bilgiyi almayı reddederek bütün heyecanı bugüne sakladım. Bu yüzden şu anda yazabileceklerim sınırlı ama bir süre sonra kapsamlı bir inceleme yazmayı planlıyorum.

Baldur's gate ve Icewind Dale serileriyle Planescape Torment'in grafik motoru olan Infinity Engine bu oyunda kullanılmamış ama Unity Engine bu şekilde modifiye edilerek aynı bu oyunlarda olduğu gibi yukarıdan izometrik bakışlı bir kamera konumuna sahip. Aşağıdaki görsellerde görebileceğiniz gibi grafikler ve efektlerde aşırıya kaçılmadan Infinity oyunlarının şıklığı PoE'ye yansıtılmış.

Görsel

Görsel

Görsel

Görsel

PoE'nin hikayesi Faerûn'de geçmeyecek, yani bir Forgotten Realms hatta D&D oyunu değil. Tamamen yeni bir sistemle karşı karşıyayız. İşte bu noktada yapımcı ekip bir risk alıp sıfırdan bir dünya, hikaye ve oyun sistemi yaratmışlar ki sonuçlarını hep beraber göreceğiz. Die hard bir BG fanı olarak oyunun D&D sisteminde olmasını ve D&D'nin o güzelim prestige classlarını ölmeden bir CRPG oyununda görmek isterdim ama kısmet PoE'ye değilmiş.

Şimdilik oyunla ilgili söyleyecek daha fazla şeyim yok, varsa da o kadar heyecanlıyım ki aklıma daha fazlası gelmiyor. Bir an önce saatlerin akmasını bekleyip oyunu oynamaya başladıktan sonra yazacağım daha detaylı yazılarda görüşmek üzere.

Edit: Bu da oyunun Steam linki.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pillars of Eternity
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2015, 16:22:40 »
Kickstarter'dan almıştım. Oyunun ön yüklemesini de birkaç dakika önce tamamladım. Kullanıma açılsın da şöyle düşman çatlatalım, rpg nasıl olurmuş görsün millet.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2015, 23:38:29 »
Çok direndim. "Şimdi olmaz. Çok işim var. Yüklemeyeceğim, oynamayacağım. Sonra zamanım olunca bakacağım." dedim ama dayanamadım.

Korkuyordum aslında. Çok uzun süredir bir çok oyuna umutla, hevesle başlamıştım ama hiçbiri Baldur's Gate ve Planescape: Torment'in yerini dolduramamış, hasretini dindirememişti. Tekrar tekrar hayal kırıklığı yaşamaktan usanmıştım.

Ama Pillars of Eternity çok güzel olmuş! Oynayın, oynatın!

Not: Önemli işleri, sınavları olan arkadaşlar bulaşmasın. Derslerden geri kaldırır, ocak söndürür böyle güzellikte bir oyun.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2015, 23:48:54 »
Deli gibi merak ediyorum ama tam da ryuk'un söylediği sebepten almıyorum. Yaz gelse de oynasak...
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2015, 00:02:11 »
Not: Önemli işleri, sınavları olan arkadaşlar bulaşmasın. Derslerden geri kaldırır, ocak söndürür böyle güzellikte bir oyun.

Deli gibi merak ediyorum ama tam da ryuk'un söylediği sebepten almıyorum. Yaz gelse de oynasak...

Ya da bir çılgınlık yapın, hayat çok kısa.
Spoiler: Göster
BWAHAHAHAHA!

Not: Konu hakkında pek yorum yapılmamasını zamansızlığından oynayamayanlar dışında zevkten oyunu bırakıp yorum yapılmamasına da bağlıyorum. Zamanı olmamasına rağmen oyunu oynayan terbiyesizlerden birisi olarak buraya uygun bir zamanda (zamansızlıkta) güzelce bir inceleme yapacağım ama o ana dek; bence olmuş. Sağda soldaki insanların hikayelerini kitap okurcasına okuyabiliyor olmak çok hoş.

Bir de bu oyunun Kickstarter ile ortaya çıkması insana garip bir umut veriyor.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Mart 2015, 22:58:53 »
Oyunu yüklediğimin ertesi günü, akşam eve döndüğümde yeni karakter mi açsam, yoksa ilk yaptığımla mı devam etsem, hangi skilleri alsam, gruba thief lazım nereden bulsam vb. diye düşünürken pat diye elektriklerin kesilmesi ve uzun süre gelmemesini hayatın benimle dalga geçmesine yormuştum (gün içinde insanlardan duyduğum komplo teorileri ile kafamın karışması, hava kararınca sokaktan sıklıkla geçen ekip otosunu görmemle "hah işte devriye atmaya başladılar, demek ki uzun sürecek bu durum ve yakında iyice karışacak ortalık" diye korkmamı saymıyorum).
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2015, 23:53:42 »
Hala şüphesi olan var mı bilmiyorum da bu oyun çok güzel. Çok güzel. Haritalar, mekanlar şahane çizilmiş. Müziklerin içinde efsane dediğim bir şey henüz çıkmadı, ben oyunun başında sayılırım belki sonra çıkar ama genel olarak güzel hazırlanmış parçalar. Yan görevler, lore, haritadaki mekanlar, kat kat zindanlar falan derken çok fazla keşfedilecek şey var. Bir de etrafla etkileşim güzel, konuşmalarınızda verdiğiniz tepkilere göre npc davranışları değişebiliyor, yeni questler veya konuşma seçenekleri açılabiliyor. Savaş sistemini beğendim, hesabı kolay olsa masaüstü rpglerde kullanılabilecek bir şeye benziyor.

14 saat oynanış sürem var daha Act1'i bitirmedim. Çok eğlenceli, sanki masaüstü frp oynar gibi oynanıyor oyun. Bir sürü okunacak şey var, sağdan soldan düşen kitapların tamamını okuyamıyorum bile. Bir de ölüyorum yahu. En son Neverwinter Nights 2 oynarken bu kadar ölmüştüm :D Bir savaşta üst üste üç dört kere ölüp baştan başlamak gerektiği oluyor, hele bunun daha en son zorluk seviyesi falan var onlarda oynamaya çalışsam ne olacak kim bilir. İyi taktik yapmak, karakterleri iyi yaratmak, özellikleri doğru yerde kullanmak lazım. Herkesi seçeyim düşmana saldırayım dövsünler yok.

Eyyorlamam odur ki bu oyunu imkanı olan herkes alıp oynasın. Türle tanışmak isteyenlerden rpg gediklilerine kadar herkesin severek oynayacağını düşünüyorum.

<3 Paradox <3 Obisidian <3

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 03 Nisan 2015, 00:00:01 »
30+ saat, 4 sayfa inceleme, onlarca ana görev, onların iki katı yan görev, çoğu ölümle sonuçlanan bol bol savaş ve romansı diyaloglar (bir de melül melül bekleyen düzeltiler) sonrası gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim ki... hoş geldin Baldur's Gate 3! İyi ki varsın Obisidian!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2015, 01:10:33 »
Yukarıdaki yorumlara harfiyen katılmakla beraber gördüğüm +lar ve -leri kısa kısa söyleyeyim

Artılar
+Mekânlar , çiçekler , böcekler , taşlar tuğlalar çok güzel.Her yapı ayrı bir sanat eseri gibi .
+Büyü çeşitliliği tatminkâr ve efektler gayet güzel.
+Diyaloglarda aradığınız cümleyi bulamama şansınız yok , neredeyse her durum düşünülmüş.(tabii gerekli yetenekleri karşılayabiliyorsanız )
+Oyunun başlarındayım karakterler hakkında çok yorum yapmak istemiyorum ama şuan için grubumdaki 2 npc iyi tasarlanmış karakterler.
+Stash sistemini ben beğendim ama mantıksız bulan arkadaşlar olacaklardır ki haklılar :D
+Büyü efektleri gibi dövüş animasyonlarıda gayet güzel.Bunun yanında silah ve zırh çeşitliliğide yerinde olmuş.
+Uzun zamandır Crpg açlığınızı dindiremediyseniz (BG,IWD,PTve kuzenlerinden sonra ) ilacınız bu oyun. (Ben son zamanlarda çıkan Divinty ve Wasteland2'yi pek beğenmemiştim , DAI çok güzel oyun ama bir origins değil ,)

Eksiler
-Etraf, atmosfer çok güzel olsada , karakterle zoom yapınca 2boyutun üsnütündeki 3boyutlu karaktler biraz sırıtıyor
-Niyeyse Irkları biraz az buldum.Birde o Naviiler nedir ya :S
-Hikayeye daha ilgi çekici bir giriş yapabilirlerdi.
-Prestige Classlar yok (çok gerek yok ama insan arıyor )
-BUG(canı sıkacak seviyede )

Şuanlık durum böyle bende . Bu forum üyelerine kesinlikle önereceğim bir oyun zaten severek okuduğunuz kitapları oynuyor gibisiniz. Düşünmeden alın 

Çevrimdışı maglor

• *
  • 22
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2015, 03:01:45 »
Pillars of Eternity Soundtrack - Combat A (Justin Bell)

https://youtu.be/4oLQX3Zij6w

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #10 : 04 Nisan 2015, 19:01:56 »
Oyunun ilk 30 saati hakkında yazdığım inceleme yayınlanmış. Okumak, hemfikir olduğunuz noktaları belirtmek ve beğenmediğiniz kısımları hunharca yüzüme vurmak isterseniz buradan buyurun :)

http://oyungezer.com.tr/haber/40823-pillars-of-eternity-inceleme
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Nisan 2015, 19:05:34 »
Oyunun ilk 30 saati hakkında yazdığım inceleme yayınlanmış. Okumak, hemfikir olduğunuz noktaları belirtmek ve beğenmediğiniz kısımları hunharca yüzüme vurmak isterseniz buradan buyurun :)

http://oyungezer.com.tr/haber/40823-pillars-of-eternity-inceleme

O zaman soruyorum: Divinity mi, Pillars of Eternity mi? Hala bunu düşünüyorum çünkü :).

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Nisan 2015, 19:15:13 »
Divinity oynamadım ama çok uzun bir süre boyunca *yeni jenerasyon bir rpg* mi PoE mi sorularının hepsine istisnasız PoE diyeceğim :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Nisan 2015, 19:22:10 »
Divinity de yeni jenerasyon değil ama :D.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 04 Nisan 2015, 19:24:24 »
O zaman,

Ek olarak İhsan abi incelemeni laykladım. Bahsettiğin buglar da dün çıkarılan 1.03 güncellemesiyle ortadan kalktı. Ben de senin gibi bu buglara hiç rastlamamıştım :D