Kayıt Ol

Oyun Önerisi?

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Oyun Önerisi?
« : 10 Nisan 2015, 11:40:04 »
Şimdiye kadar kitap öneri başlıkları açılmış forumda ama oyun önerisi görmedim hiç :)

Daha önceleri Half Life benzeri birkaç oynadım, onun haricinde bir müddet Metin2, bir müddet de İstanbul:Kıyamet Vakti gibi oyunları oynadım. Biraz da minecraft'da stres attım.

Ama asıl ilgimi çeken konularda oyunlardan uzak durmuşum hep. Bu tarz oyunlara yeni başlayacak birine hangi oyunu tavsiye edersiniz acaba? Fazla zamanımı da almasın mümkünse başlarda :)

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Oyun Önerisi?
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2015, 12:46:54 »
Vakit çok almasın diyorsanız rpg' lerden uzak durun derim. Yoksa şurayı da geçeyim, aman şu hancıyla da konuşayım derken vakit su olup gidiyor :D

Son zamanlar oynadığım bir kaç oyunu önere bilirim.
Portal 1 ilk önerim; değişik, eğlenceli, kısa ve de güzel müzikleri olsun oynanış olsun çok güzel bir oyun. İnceleme: http://www.merlininkazani.com/Portal-oyun_inceleme-2608p1.html

Daha sonra Trine 1&2 önere bilirim; muhteşem hikaye, müzik ve insanı içine çeken bir atmosferi var. Kesinlikle denemelisiniz :) İnceleme konusu: http://www.merlininkazani.com/Trine-inceleme-3312p1.html

Eğer yok şöyle uzun ve derince bir hikayesi, evreni olsun derseniz bu konuda tek bir önerim var; Elder Scrolls evreni. Ama ömrünüzden günler, haftalar, aylar çala bilir. Dikkat edin :)

Ha bir de Baldur's Gate var ("her şeyin teorisi" gibi bir şey :D ), henüz oynamadığım bir oyun. Ve evet forum üyelerinin "Nasıl ya? Ayıp ayıp" sözlerini hakediyorum :D Umarım kısa zamanda alır, oynarım.
Not. Okumayı kolaylaştırmak adına arada boşluk bıraktım. Forum kurallarına aykırı değildir umarım.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2015, 14:19:50 »
Vakit çok almasın derken başlangıçta diye kasdetmiştim yoksa kaptırırsam saatlerce başından kalkmayacağımı tahmin ediyorum :)

Elder Scrolls'a baktım ama çok uçuk bana göre, başlangıç için. Keşifte sınır tanımadan yavaş yavaş ilerlemem gerek. Hatta mümkünse online olanlar daha iyi olabilir, birlikte oynanacak oyunlar gibi.

Şimdiye kadar çok fazla Knights ve LoL diye oyunlardan bahsedildiğini duydum ama hiç oynamadım, öğrenilmesi gereken çok fazla şey varmış gibi geliyor. O kadar büyük evrenlere bir anda dalmak istemiyorum açıkçası.

Portal da bulmaca oyunuymuş onu merak ettim.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2015, 15:54:40 »
Elder Scrolls şahsi fikrimce hikaye olarak çok derin bir oyun. Saatlarce lore okuduğumu, "acaba şu dwemer' ler nerde arkadaş?" dediğimi hatırlıyorum :D
Online oyunlar oynamak sizin için uygunsa, bir kaç önerim olabilir. Guild Wars 2 ilk önerim, ama iyi bir sistem istiyor, fiyatı da tuzlu gelebilir. Fakat b2p, yani tek seferlik para ödüyorsunuz. MMORPG türünde, güzel ve hoş bir oyun. Şimdilerde yeniliklerle nasıl olmuştur bilemem, fakat 1 sene önce keyif alarak oynamıştım arkadaşlarımla.

Ücretsiz olarak Path of Exile var. O Diablo ruhundan gelen güzel bir oyun. Skill tree beni benden almıştı :D Düşük sistemde bile çalışır.

Portal 1 oyunu için öyle ahım şahım sisteme gerek yok. Sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. Eğer denemek isterseniz oyunu ben steam' den share yaparım sizinle, beğenirseniz alırsınız :)

Gelelim moba türüne :D Açıkcası pek tavsiye etmem. Şunu saatlerce dota oynayan birisi olarak söylüyorum, ciddi bir vakit kaybı. Kaptırıp gidiyorsunuz. Fakat bu türde kesinlikle deneyin diyeceğim Smite oyunu var. Çeşitli mitolojilerden esinlenmesi ve diğer oyunlara göre farklı oynanışı ile beni büyülemişti. Orta bir sistemde oynayabilirsiniz.

Kart oyunlarını ve de WoW evrenini seven biriyseniz Hearthstone: Heroes of Warcraft güzel bir oyun. Alışması biraz zaman alsa da, alıştıktan sonra ciddi bir keyif veriyor.

Önerilerime bir kaç oyunla devam ediyim hazır yazmışken :)
Dishonored var mesela. Steampunk (Cyberpunk değil. Sağ olsun fırtınakıran söyledi, hep Deus Ex ile karıştırıyorum şunu) havasında güzel bir action rpg (türünü yalnış söylüyor olabilirim). Hikayesi de gayet güzel, oynamaktan zevk alacağınız bir oyun. İnceleme daha iyi bir fikir verir size: http://www.merlininkazani.com/Dishonored-oyun_inceleme-56028p1.html

Dragon Age: Origins (diğer oyunlarını pek tavsiye etmem) oyununu önerebilirim. Gerek hikayesi, gerekse oynanışını, gerekse de müzikleri olsun sevdiyim bir oyun. İşin içine fantastik öğeler de girince tadından yenmiyor :) İnceleme: http://www.merlininkazani.com/Dragon_Age_Origins-oyun_inceleme-3445p1.html

Bende ayrı bir yeri olan Fallout' u yazmıyorum, illa birisi yazacaktır :D

Not. İmla kurallarında ciddi bir sıkıntım var :( Bu da türkçemin ana dilim olmamasından kaynaklanıyor herhalde. Okuduğum kitaplar ve sosyal medyada okuduklarım ile anca buraya kadar :)

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Khentis

• **
  • 100
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2015, 16:43:47 »
Trine 2 oynamıştım, çok eğlenceli bir oyun ama iki arkadaş bulup öyle oynayın derim, daha fazla keyif alırsınız.

Ben South Park: The Stick of Truth önereyim bir. Art arda savaş kısımları olduğu zaman sıkıldığım olmuştu çünkü turn-based bir sisteme sahip dövüşler. Yine de oldukça beğenerek oynamıştım. Geyik bir oyun olduğunu söylememe gerek yok diye düşünüyorum.

The Wolf Among Us son zamanlarda oynadığım açık ara en iyi oyun. Masal kahramanlarının -insan formunda- olduğu bir evrende Kötü Kurt rolünü üstleniyor oyuncu. Yaptığınız seçimlerle oyuna yön veriyorsunuz. Yalnız oyundan çok bir dizi/film izliyormuş havasında geçtiğini söylemem lazım. Fakat bir bakmadan geçmeyin derim.

Korku oyunlarına merağınız varsa Amnesia: The Dark Descent ve Outlast oyunlarını tavsiye ederim. Gerim gerim gerinmek için birebir. Amnesia'yı özellikle bir başka severim.

Yüzüklerin Efendisi'ni seviyorsanız bir RPG oyunu olan War in the North'u önerebilirim. Oyunun tek beğenmediğim yönü sanırım oldukça gereksiz uzunlukta olan dövüş süreleriydi. Fakat hem Kardeşlik üyelerinden biri ile oynama geleneğini bozması hem de üç ayrı karakter -Bir Dunedain, cüce bir savaşçı ve büyücü bir elf- ile hikayede ilerleme olanağı sunması açısından beğendiğim bir oyundu.

Mmorpg kategorisinde ise Guild Wars 2'yi öneririm. Oynadığım en iyi Mmo'ydu. İlk çıktığı günden beri ara ara girip baktım sürekli oyuna ve gerçekten inanılmaz bir gelişme gösterdi. PvE'den ziyade PvP ağırlıklı bir oyun olduğunu da söyleyeyim yine de. Fiyatı fazla gibi gözükse de o parayı verip dilediğinizce oynayabileceğinizi unutmayın. Diğer oyunlar gibi aylık bir ücrete tabii tutulmayacaksınız.
The wizard's crown I'll take on Halloween.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2015, 17:00:59 »
RPG türüne giriş için Fable: The Lost Chapters'ı gönül rahatlığıyla önerebilirim. Gayet basit, şirin ve eğlenceli bir oyundur. Arkadaşlarım üzerinde denedim, sonuçlar olumlu. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Nisan 2015, 17:03:55 »
Online olarak DotA 2 derim offline olarak da skyrim

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2015, 17:13:29 »
Oooo baya öneri gelmiş okurken bile kafam allak bullak oldu, hepsini tek tek inceleyeceğim ama amacım oyun oynamaktan ziyade oyundaki görsellikler, detaylar falan. Yazarken yardımcı olacak, hayalgücümü genişletecek, fikir sahibi olmamı sağlayacak oyunlar.

Mesela witcher'ın görüntülerini izlerken fantastik film izliyor hissine kapıldım. Kıyafetlerin seçimi, silahların seçimi falan bakış açıma ayrı bir boyut kazandırdı. Elder Scrolls da öyle. Fable : The Lost Chapters ve Skyrim'i de çok beğendim. Dishonered +18 galiba ilk olarak ona yönelebilirim görseli harika görünüyor.

Diğer yazılanları da tek tek inceleyeceğim teşekkür ederim. Bunların arasında illa ki hoşuma giden oyunlar çıkacaktır :)

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Nisan 2015, 17:33:04 »
Baldurs gate gibi olsun ama biraz daha modern neyin nerde olduğu belli olan bir oyun istiyorsan Neverwinter Nights serisi , dragon ageler son çıkan pillars of eternity istediğin tarz oyunlar . Bunlarda savaşlarda taktik kısmı daha ön planda 4-6 kişilik grupları yönetip her hamleni planlaman , grup üyelerini planlı bir şekilde yönetmen gerekiyor.Yalnız Elder Scrolls hakkında yazdığını anlayamadım , keşifte sınır tanımadan yavaş yavaş ilerlemem gerek yazmışsın , tam yazdığın bir oyun gerçekten hakkını vermek için  o şekilde yazdığın gibi oynamak gerek ama özellikle skyrimde ana görevleri çok basit bir şekilde takip edip oyuna ısındıktan sonra daha çok içine girebilirsin.Elder Scrolls serisinde , şimdi boşuna kasıntı olmaya gerek yok 1-2-3. oyunlar ne kadar iyi olsa da (morrowind özellikle çoğu oyuncu tarafından serinin en iyi oyunu olarak anlatılır hâla ) yaşlarını belli ediyorlar artık şu dönemde oblivion ve skyrim dururken onları oynamak işkence gibi olacaktır . Elder Scrollsta skyrim , oblivion ve Elder Scrolls online oynayabilirsin. Hepsi güzel oyunlar.Witcher serisi bu yukarıda yazdığım oyunlardan aksiyon tarafı daha ağır basan bir oyun . Özellikle  witcher 2 .Bu dedeğim oyunlardansa witcher oynamak istersen , witcher 1 i es geçme kesinlikle . 2.oyundan gerçekten çok daha güzel bir oyun (grafik kısmı hariç ).3. oyunla bu durum değişecek umarım :)

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Nisan 2015, 17:52:21 »
salvorhardin Elder Scrolls çok geniş bir dünya olduğunu söylediği için öyle yazmıştım, bir anda fazla bilgi yüklemesi ağır gelebilir :)

Bir yerden başlamak gerekiyor işte, mümkün olduğu kadar basit olsun diye düşündüm ama bir anda dalmak gerekecek sanırım.

Normalde yazarken aklımıza gelmeyecek detayları oyun izlerken görünce hoşuma gitti, oynarken daha fazla bilgi edinirim diye başlamak istedim oyunlara.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Nisan 2015, 18:29:12 »
İngilizcem yeter diyorsan bence ağır gelir falan diye tutma kendini . .Elder scrolls çok geniş gerçekten ama diğer oyunlarında geri kalır bir tarafı yok . Ağır gelir diye düşünürsen hiç başlayamazsın :D Bilim-kurgu istersen şuan piyasada mass effect serisinden daha iyisi yok :)

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Haziran 2015, 01:30:58 »
Fazla zamanımı almasın demişsin ama konunun üstünden baya geçmiş ben yazayım belki arkadaşlar faydalanır ;

Path of Exile'i öneririm. Gerçekten tamamiyle zeka hesap kitap mantık işi. Online bir oyun ve gerçekten etkileyici şeyler var. En güzel özelliği ise "skill tree" yani yetenek ağacı. Ve oyun yüzdelerle (%) gelişiyor.

Eğer doğru kararlar verirseniz ve detayları düşünürseniz muhteşem bir Hero yaratabilirsiniz.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Haziran 2015, 01:53:21 »
Bulmacaları ve felsefeyi seviyorsanız, Talos Principle muhakkak oynanmalı.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”