Kayıt Ol

Boşluk

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Boşluk
« : 04 Mayıs 2015, 05:10:28 »
'' Özgür kimse ölümü aklının ucuna bile getirmez ve
 onun bilgeliği ölüm üzerine değil hayat üzerine bir tefekkürdür. ''
Spinoza

Bir robot, tekdüze günlerinden bir gün ölümü düşünmeye başladı. Kaynağını bulamadığı bir düşünceydi. Açıklamak ve bilmek istiyordu. Araştırdı,  ölüm kelimesinin etimolojik açıklamasını yapabildi önce.  Ölüm, Ölüm olarak 9. yy. zaman diliminde Irk Bitig yazıtlarında geçmiştir. Bütün dillerde ölümün geçmişini öğrendi. Gereksizdi, sildi. Kelimelerin değil anlamların önemi vardı; Anlamın nasıl kodlandığının. Bilinmezlik bir boşluk oluşturdu. Üreticileri, işlem aksamalarını fark ettiklerinde Araştırma bölümüne sevk edildi. Tekti.

Bütün kapasitesiyle ölümü aradı. Dinleri, filozofları, psikologları, yazarları; cevap bulabileceği herkesi, her olguyu taradı. Anlamlarını buldu;  Canlıların, düzenli ve sistematik şekildeki faaliyetlerinin kesin olarak son bulması.  Canlı; Biyolojik sistemi devam eden varlıklar. İnsanların aslında ölümü böyle algılamadıklarını biliyordu. İzlediği filmlerde, gözlemlediği kişilerde böyle basit değildi. Kendisini düşündü, yarı biyolojik bir robot ölebilir miydi? Sonuçsuzdu.

Zamanın derinlerine indikçe seçim gerektiren sorunlarla karşılaştı. Schopenhauer'in (canlılar için) ölüme büyük uyanış dediğini bildi. Geçti. Sokrates'e göre ise bir nesnenin (robotun) ruhundan söz edilemezdi. Platon'a göre ancak bir Şey'in ölümünden söz edilebilirdi. Ruh ölümsüzdü. Kendisi de mi ölümsüzdü? Hafızasının işlemleri devam ettikçe ölmeyecek miydi? Bir ruh muydu? Çelişkiler arasında günlerce vakit geçirdi.

Sorular ve cevaplar büyüdükçe, boşluk büyüyordu. Nerede olduğunu ve ne olduğunu çözümleyemiyordu. Ölümü kavrayamamıştı. Taradı, sildi ve tekrar taradı. Ta ki o boşluk bütünüyle kendisini sarana, bir labirent suretiyle etrafını kaplayana kadar...

Araştırmacılar iki karşıt görüş sundular; biri son anda ölümü kavrayabildiği, diğeri gittikçe silinen verilerin robotu sonuçsuz bıraktığı.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: Boşluk
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2015, 11:50:10 »
Robotun ölümü tanımlamaya çalışması aslında kendini tanımlamaya çalışmasına yol açıyor. Ölüm üzerinden varlığın sorgulanması ve bu sürecin öznesinin yaşamla bağdaşmayan bir şey olması, güzel bir fikirdi. Kısa ama içerisinden alınıp işlenebilecek fikirler açısından ilham verici olmuş. Ellerine sağlık.

Kendi fikrim;
Ölümü anlamak için hayata, sonu anlamak için başlangıca bakmak gerek. Ölmek için doğduk ve doğduğumuz andan itibaren ölüme doğru koşuyoruz. Önemli olan soru "Nasıl?" sanırım. Bu yolcuğu nasıl yapacağımız ve bu yolculuğun nasıl sonlanacağı. Bu soruların değeri nefes aldığımız sürece var elbette, ölüm gelip de başımızı okşadığında sanırım hiç bir sorunun bir anlamı yok.

Bodoslama yorum;
Çok düşünme kafayı yersin.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2015, 13:09:13 »
Yorum ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim ama hikayedeki robot ben değilim. :) Aslında benim ölüm hakkındaki düşüncelerim net. :) Ahiret inancıyla harmanlanmış bir şekilde düşünüyorum ölümü, gereklilik olduğuna inanıyorum. Spinoza'ya göre özgür değilim yani. Schopenhauer'e göre de uyanmışım. :)

Devamının geleceğini ümit ettiğim bir hikaye oldu bu, tekrar teşekkürler. :)

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2015, 13:55:15 »
Robotun ölümü tanımlamaya çalışması aslında kendini tanımlamaya çalışmasına yol açıyor.

şuna istinaden

hikayedeki robot ben değilim. :)

dediğinizi düşünerek düzelteyim;

Robotun ölümü tanımlamaya çalışması aslında "robotun" kendisini tanımlamaya çalışmasına yol açıyor. Kurgu iskelesi ve Düşler Limanı'nda yazılanların, yazarın benliğinden çıkan ama asla öznesi yazarın kendisi olmayan hikayeler olduğunu düşünüyorum. Robot değilsiniz elbette.

Devamını bilmem ama ben bu robotu bir hikayede kullanmak üzere ödün-çalabilirim.  :)
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.