Kayıt Ol

Engelsiz Çizgiler Tartışma Platformu

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Engelsiz Çizgiler, Daredevil Şeytanın Eli
« Yanıtla #75 : 29 Temmuz 2015, 23:42:58 »
Selamlar sevgili ve çok değerli Rıhtım ahalisi. :)

Engelsiz Çizgiler projesinin ilk çizgiromanı olan Daredevil Şeytanın Eli'ni sizlere sunmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ben, Zaujas, Laughing Madcap ve Sayh yaklaşık bir haftadır bunun üzerinde çalışıyorduk ve projeyi az önce tamamladık.

Neyse, ben daha fazla konuşmayayım da sizleri ilk engelsiz Çizgiromanla başbaşa bırakayım. Desteğinizi, her zamanki gibi, bekliyoruz. :) https://www.sendspace.com/file/2fj3zo
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
Ynt: Engelsiz Çizgiler
« Yanıtla #76 : 30 Temmuz 2015, 00:43:07 »
Güzel bir ekipten güzel bir proje :)

Birbirimize destek olarak kısa sürede ilk çizgiromanımızı betimleyerek görme engellilerin ekran okuyucularla okutabileceği bir hale getirdik. Eksiklerimiz ya da bir takım hatalarımız olabilir ama her defasında daha da geliştirerek yolumuza devam edeceğimize inanıyor ve bu projede yer almaktan dolayı gurur duyuyorum.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #77 : 30 Temmuz 2015, 01:42:42 »
Vay! Helal olsun hepinize, ellerinize ve emeğinize sağlık. Hepinize benden rom :) Daredevil, sana yok... Çok içince başka hislerin keskinleşiyor senin.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 30 Temmuz 2015, 01:48:17 »
Bu projeyle bir engeli daha ortadan kaldırmaktan müthiş bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Daha önce de söylediğim gibi, insanların yapılamaz gözüyle baktığı şey karşımızda duruyor.

Doğru zamanda, doğru insanlarla çalışırsanız hiçbir şey imkânsız değildir. Ben bu projeyle önemli bir engeli daha ortadan kaldırdığımıza inanıyorum. Umarım Engelsiz Çizgiler projemiz sizlerin de desteğiyle yayılacak ve ortaya çok daha güzel işler çıkacak. Yeter ki ilginiz ve desteğiniz eksik olmasın arkadaşlar. Buradan da emeği geçen ekip arkadaşlarım Zaujas, Laughin Madcap ve Sayh'a tekrar teşekkür ediyorum; çünkü onlar olmasa bu proje hayata geçemezdi. Büyüyerek ilerlemek dileğiyle.

Engelsiz ve fantastik günler. :)

Düzenleme: Projeyi daha görünür kılmak için bir şeyler yapsak mı? Ben konuyu kuytu bir köşeye açmışım galiba. :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 31 Temmuz 2015, 03:18:31 »
Zerre katkım olmadığı gibi, şu anda müthiş gereksiz bir noktaya parmak basmaya geldim. Yine de yazmadan duramayacağım. Proje ilerleyecekse, ki öyle duruyor, dosyaları başka bir yere yükleseniz daha iyi olabilir (anlamı: sendspace mi kaldı yahu?). Büyük dosyalar değil bunlar ama ileride öyle olması mümkün, ve ben 12 mb'ı 1 dakikada indirince aklıma geldi bu konu. Mesela mega.nz güzel bir alternatif olabilir.

Biraz gerekli bir konuya geçersek: Ben yazıları göremiyorum. Tabii bu muhtemelen benim hala Office 2007 kullanmamdan kaynaklanıyor(yuh), ama bir an için salak mıyım diye de merak etmedim değil. Eğer okuduğumu anlamak konusunda bir sorunum yoksa, en iyi ihtimalle 2010 öncesi sürümlerde okunmuyor bu.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #80 : 31 Temmuz 2015, 08:52:19 »
12 mb'ı 1 dakikada indirince aklıma geldi bu konu. Mesela mega.nz güzel bir alternatif olabilir.

Evet başka alternatiflere bakmak mantıklı olabilir, sendspace'in yavaş olduğu bir gerçek ama bizim dosya boyutlarımız hep bu civarlarda olacaktır.

Ben yazıları göremiyorum. Tabii bu muhtemelen benim hala Office 2007 kullanmamdan kaynaklanıyor(yuh)

Bu durum office sürümünden değil, yazıların alt text olarak görsellere gömülmesinden kaynaklı. Görünürde yazı yok ama Voiceover gibi programlar sayesinde bu alt textler seslendirilebiliyor.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 31 Temmuz 2015, 10:07:41 »
Hmm. Ben şunu yapmaya çalışıp, söylenen şeyi bulamayınca bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmüştüm:

Not: Sayfalarında sadece resimler olan bir Word dosyası gibi görülse de, sağ tık -> resmi biçimlendir -> diğer metin yoluyla yazılı kısma ulaşabilirsiniz. Erişilebilir Belge Hazırlama'nın yalancısıyım.

Zira bana tam olarak sayfalarında sadece resimler olan bir Word dosyası gibi görünüyor. "Diğer metin" diye bir şey bulamadım. Ama sorun yok diyorsanız tamam. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 31 Temmuz 2015, 17:26:54 »
Aslında diğer çizgiromanlarda görselleri üste yapıştırıp, her görselin altına betimlemelerini yapıştırsak daha güzel olur gibi. Böylece yazılar da görseller de herkes tarafından görülebilir.

Ayrıca sorun değil, katkı yapmak isteyen arkadaşlar için daha yeni başladık. Dediğim gibi, bu işi hep beraber ilerletirse ve güzel bir altyapı da oluşturursak çok güzel şeyler çıkacak ortaya.

Ve yüssüz yüssüz söylemek istiyorum ki, bunu portalda duyursak güzel olmaz mı? Sonuçta ilk çalışma. :) :P Yüssüzlüğün dibi. :D

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 31 Temmuz 2015, 21:30:13 »
Aslında diğer çizgiromanlarda görselleri üste yapıştırıp, her görselin altına betimlemelerini yapıştırsak daha güzel olur gibi. Böylece yazılar da görseller de herkes tarafından görülebilir.

Word'de bunu yapmayı denedim ama sayfa yapısı bozulduğu için yapmak pek mümkün olmadı. Görselleri tek tek sıralı koyarsak da aynı tadı vermeyecektir.

Başka programlarda bunu yapmak mümkün, ama pdf olarak kaydettiğimiz dosyalar da okuma sırasında sorun çıkartıyor.

Şimdilik formatımıza sadık kalalım.

Hmm. Ben şunu yapmaya çalışıp, söylenen şeyi bulamayınca bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmüştüm:

Not: Sayfalarında sadece resimler olan bir Word dosyası gibi görülse de, sağ tık -> resmi biçimlendir -> diğer metin yoluyla yazılı kısma ulaşabilirsiniz. Erişilebilir Belge Hazırlama'nın yalancısıyım.

Zira bana tam olarak sayfalarında sadece resimler olan bir Word dosyası gibi görünüyor. "Diğer metin" diye bir şey bulamadım. Ama sorun yok diyorsanız tamam. :D

Proje öncesi ben de 2007 kullanıyordum ve metin kısmına ulaşamıyordum. Güncel bir sürümde açılıyor öngördüğünüz gibi.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 31 Temmuz 2015, 21:59:00 »
İş bundan sonra yeni çizgiromanlar hazırlamakla birlikte bu işi güzelce duyurmakta. Bu şekilde proje yayılacak ve daha çok insan çekecek umarım. :) Yeni çizgiromanlar için önerileriniz var mı arkadaşlar?

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
Ynt: Engelsiz Çizgiler Tartışma Platformu
« Yanıtla #85 : 05 Ağustos 2015, 14:52:33 »
Başlığımız ait olduğu yerde. :) Engelsiz Çizgiler Tartışma Platformumuz hayırlı uğurlu olsun efendim. :)

Şimdi, daha portalda duyurumuz yapılmadı ama ben yine de sorayım, ikinci çizgiroman olarak ne önerirsiniz arkadaşlar? Hazır başlamışken durmak yok yola devam. :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 20 Ağustos 2015, 14:51:06 »
Neredeyse bir ay olmuş. :) Konuda hareket yok, ben yine de hortlatmak istiyorum.

Çizgiromanların engelsiz hâle getirilmesi için ilk çalışmamızı tamamlamıştık, ne mutlu ki duyurumuz da portalda yapıldı birkaç hafta önce. Sıra ikinci, üçündü, dördüncü, beşinci, beşbininci, beş yüz bininci ve dahasında. :) Başta yayınevlerini beklemek konusunda verdiğim tepkinin arkasında dursam da bu işin sırayla yapılması da gerekiyor.

Anladığım kadarıyla bizim Daredevil sayımız aradan bir yerlerden geliyor. Daredevil'ı basan yayıneviyle iletişime geçip serinin başından şu an gelinen noktaya kadar ve tabii daha sonrasını engelsiz hâle getirebilir miyiz sizce? Günü gelip de bu proje kendi platformuna kavuştuğunda, ki umarım bunu başarabiliriz, çizgiroman dünyasıyla tanışmak isteyen okuyuculara tam seriler sunulmalı diye düşünüyorum. Sizin bu konudaki fikirleriniz nedir arkadaşlar?

Çevrimdışı devrimk

• **
  • 153
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 31 Ağustos 2015, 08:35:53 »
Çok sık girmediğim için yeni gördüm bu başlığı, kusura bakmayın.
Seyfettin Efendi kitaplarının da bu projede bulunmasını isterim. Nasıl ilerlenecek tam bilmiyorum ama elimden gelen yardımı sağlarım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #88 : 31 Ağustos 2015, 13:50:00 »
Desteğin için çok teşekkürler sevgili Devrim Kunter!

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 31 Ağustos 2015, 14:06:41 »
Çok sık girmediğim için yeni gördüm bu başlığı, kusura bakmayın.
Seyfettin Efendi kitaplarının da bu projede bulunmasını isterim. Nasıl ilerlenecek tam bilmiyorum ama elimden gelen yardımı sağlarım.

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederiz. :)

İhtiyacımız olan ilk şey, Çizgiromanların elektronik versiyonları. Biz, kareleri tek tek alıp Word belgesine yerleştiriyoruz ve bu kareler için, konuşmaları da içeren bir betimleme metni yazıyoruz. Yazdığımız bu betimleme metni daha sonra ekranokuyucular tarafından okunacak şekilde görsellerin üzerine yerleştiriliyor -ki burada görsellerin kaldırılmaması büyük önem taşıyor; çünkü gören ve görmeyen kişiler aynı çizgiromanı birlikte okuyabilmeli-.

Daha sonra bunu görme engellilere sunuyoruz; ancak projenin kendine ait bir platformu olmadığından çeşitli dosya paylaşım sitelerine koyuyoruz. Ama yapılacak diğer çizgiromanlar sayesinde umarım o da oluşacak. :)

İlginiz için tekrar teşekkür ederim ben kendi adıma.