Kayıt Ol

State Zero: Post-Apokaliptik Bir Kısa Film

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« : 12 Mayıs 2015, 13:28:41 »

Post-apokaliptik senaryosu ve başarılı özel efektleriyle dikkat çeken “amatör” kısa film State Zero, izleyenleri kendine hayran bırakıyor.

Andrée Wallin adlı İsveçli bir bilimkurgu tutkununun ilk yönetmenlik denemesi State Zero. Kıyamet sonrası bir dünyada, İsveç’in terk edilmiş başkentinde geçiyor. Bilinmeyen bir nedenden ötürü eski bir haberleşme kulesi devre dışı kalmıştır. Bunu çözmekse 4 kişilik küçük bir askeri ekibe düşüyor. Ama her post-apokaliptik senaryoda olduğu gibi bu yeni ve yabanıl dünya insanoğluna göz açtırmıyor…

16 dakikalık bu kısa film sözde amatör bir çalışma olmasına rağmen gerek özel efektleri, gerek kamera açıları gerekse de oyuncuların performanslarıyla göz dolduruyor. Hatta izlerken yer yer Ben, Efsane, S.T.A.L.K.E.R. ve hafif de olsa Crysis tadı alırken buluyorsunuz kendinizi.

Tıpkı daha önce sizlerle paylaştığımız Leviathan gibi, State Zero’nun da çok geçmeden büyük firmalardan biri tarafından kapılıp uzun metrajlı bir filme çevrildiğini duyarsak hiç şaşırmayacağız doğrusu.

İzlemek için haberimize buyurun.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Laki Mannelig

• *
  • 19
  • Rom: 2
  • Mor Çölün Beklenen Varisi
    • Profili Görüntüle
Ynt: State Zero: Post-Apokaliptik Bir Kısa Film
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2015, 14:47:31 »
  Post-apokaliptik kelimesini görünce hemen konuya tıkladım. Eve geldiğimde yemek yerken bir şeyler izlemeyi seven biriyimdir. Apokaliptik  dünya senaryolu kitapları, bilhassa filmleri de severim. Hâliyle forumda gezinirken bu başlığa uğramam büyük bir şans oldu  benim için. Teşekkürler.

Kısa film de olsa spoiler vermek istemiyorum. :D Bu yüzden umarım daha izlememiş olan arkadaşlar bu yorumu okumaz, okuyorlarsa da devam etmesinler.

Spoiler: Göster
Görevli ekibin donanımları gerçekten de Crysis'ten çıkmış gibi. Ama film bana daha çok Ben Efsane'yi anımsattı. Gerek mutantlar, gerekse son sahne. Son sahne, Ben Efsaneyim'in alternatif son sahnesiyle benzeşiyor bayağı. Ben pek umut görememiştim adam için lâkin şanslıymış, bu seferlik kurtardı.  Eğer uzun metrajlı filme dönüştürülür se başlangıç böyle olmalı kanımca. Hatta en sona kalmış olan adam, künyesini ona bırakmış olan mutantı düşünüp dursun arkadaşlarını kaybetmenin hezeyanıyla ufak çapta bir depresyona girmişken. Bir keşif gezisinde yahut aynı bölgeye yapılmış başka bir seferde başı çeksin ve bu sefer tuzağa düşmeyip de kıstırsınlar yaratıkların başını. Gerisi ise panzehir/tedavi için yapılan deneyler, insanlık adına dirilen umutlar vesaire... Geri-dönüş (flashback) teknikleriyle film boyunca aydınlatılan kurgu ve arka plan ögeleriyle zenginleştirilirse kendi adıma konuşuyorum: Oldukça başarılı bir film olacaktır. Zaten görsel efektler de şahane.
''Herkes ölür, ama herkes gerçekten yaşayamaz.''

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2015, 18:21:09 »

Ben de daha çok ben efsaneye benzettim. Künyesini bırakan yaratık filmin ilk başında gözüken kişi dikkatinizi çektiyse. Belki de ilk değiştirilen kişi odur ve diğerleri ondan türemiştir. Muhtemelen kendisini o hale getiren hükumete bir mesaj göndermek için o son askeri hayatta bıraktı.  Yoksa onun da hiç şansı yoktu :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Laki Mannelig

• *
  • 19
  • Rom: 2
  • Mor Çölün Beklenen Varisi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2015, 18:29:44 »
 Aydınlandım şimdi! Hayatta kalmış insanların kurduğu olası bir topluluğa/hükümete mesaj göndermek niyetiyle künyesini bıraktığını çıkarmıştım ama aslında ilk mutasyona uğrayan insan olduğunu sayenizde öğrendim.
''Herkes ölür, ama herkes gerçekten yaşayamaz.''

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2015, 18:39:54 »
 Genetik değişim sonrası zombi benzeri bir şeye dönüşmüşler sanırım. Fakat ben bu zombimsi şeyi I Am Legend'takiler ile Orklar arası bir şeye benzettim ya da bir pc oyunundan mi çağrıştırdı emin değilim. Yani pek özgün gelmedi görüntüsü bana.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."