Kayıt Ol

Vurucu Giriş Cümleleri

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Vurucu Giriş Cümleleri
« : 19 Mayıs 2015, 15:11:13 »
Kitaplardan beğendiğiniz sözleri paylaştığımız gibi, bu defa kitapların "vurucu açılış cümlelerini" bu başlık altında paylaşacağız :).

Eğer güzel bir katılım olursa bunu bir portal projesi haline getirmeyi düşünüyorum. Sizlerle birlikte bir ortak projeye daha imza atmış oluruz :). Olmazsa da en azından eğlenir, belki bilmediğimiz kitaplara dikkat çekeriz.

Not: paylaşacağınız kitapların fantastik, bilimkurgu, korku, distopya, ütopya, tuhaf kurgu, polisiye, yeraltı edebiyatı ve gotik olması gerekmektedir. Yanlarına türlerini yazabilirsiniz.

Doktor Franz Hiller bir zepline aşık oldu. - Zeplin, Karin Tidbeck, Tuhaf Kurgu/Dünya Edebiyatı

Bu bir öykü kitabı. Bu, tuhaf mı tuhaf öykülerle dolu sıra dışı bir eser.

Uyandığında, kırmızıydı. - Uyandığında, Hillary Jordan, Distopya

Evet, karakter uyandığında tüm bedeninin artık ten rengi değil de kıpkırmızı olduğunu görüyor. Sonra olaylar gelişiyor. Kırmızı bu kitabı distopya yapan yegane şey aslında.

"Bugün size adam öldürmenin sekiz sessiz yolunu göstereceğiz."
- Bitmeyen Savaş, Joe Haldeman, Bilimkurgu

Devamı daha da güzeldir. Başkarakter şöyle devam eder, "Ben zaten insanları öldürmenin sekiz yolunu biliyorm, ama büyük kısmı oldukça gürültülü."

Dr. Robert Laing sonradan, balkonunda oturmuş köpek yiyorken, son üç ay içinde bu dev apartmanda gerçekleşen olayları düşündü. - Gökdelen, J. G. Ballard, Gerilim

Aslında tam türü gerilim de değil, fakat böyle bir kitaba ne demeli? Bence bilinen türlere girmiyor. Fakat dehşet yanı reddedilemez. Ballard'ın bu eseri New Wave bilimkurgunun iyi örneklerinden özünde.
Bu arada bu cümlenin ardından Dr. Laing'i balkonunda köpek yedirecek süreci görürüz.

Yakmak bir zevkti.
- Fahrenheit 451, Ray Bradbury, Bilimkurgusal Distopya

Fazla söze gerek var mı?

Deniz azizlerle doludur. Biliyor muydunuz? Elbette bilirsiniz, siz koca adamsınız.
- Kraken, China Miéville, Tuhaf Kurgu

Göndermenin güzelliğine bakın!

"Biraz ışık verin bana!" - Korkunun Bütün Sesleri, Harlan Ellison, Bilimkurgu

Aynı adı taşıyan öykü kitabının ilk öyküsü. Çok fenadır, çok. İlk cümlesiyle sizi sarsmaya başlar.

Ağartılmış bir kafatası rengindedir teni ve omuzlarından dökülen saçları süt beyazdır. - Melnibone'lu Elric, Michael Moorcock, Fantastik

Albino büyücü - imparator Elric'i bu sözler sayesinde "görürüz" ilk kez ve sıra dışılığına adha ilk cümleden şahit oluruz.

Aklıma geldikçe kendi mesajıma yeni sözler ekleyeceğim. Ama şimdi sıra sizde :).

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vurucu Giriş Cümleleri
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2015, 15:18:32 »
Çok güzel bir uygulama bu! Bence her türlü portal projesi haline gelir. O ışığı, o potansiyeli gördüm hemen.

İlk aklıma gelen meşhur cümleyi yazıyorum izninizle:

"Siyahlı adam çölde kaçıyordu. Silahşor de peşindeydi." - Kara Kule 1: Silahşor, Stephen King, Fantastik

Zamanla ben de güncelleyeceğim burayı! Bakalım neler gelecek :)

-- devam --

"Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu." Dönüşüm, Franz Kafka
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2015, 15:25:26 »
Harika bir fikir, harika bir başlık, harika giriş cümleleri. Aklınıza sağlık efenim. Bunlar da çorbamızdaki benim tuz tanelerim olsun o zaman.

"Yetmiş beşinci doğum günümde iki şey yaptım: Önce karımın mezarını ziyaret ettim, sonra da askere yazıldım." - Yaşlı Adamın Savaşı, John Scalzi, Bilimkurgu

"Beyaz Konsey'in şehre geldiği gün gökten kurbağa yağdı. - Dresden Dosyaları 4: Yaz Şövalyesi, Jim Butcher, Şehir Fantastiği

"Yani yine şehre inip okula gitmeli, dolar peşine düşmeliyim." - İçeriden Ölmek, Robert Silverberg, Bilimkurgu

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2015, 16:16:49 »
Polisiye ve yeraltı edebiyatı da türler arasına eklendi :). Mesajıma da yeni giriş cümleleri ekledim hem.

Yalnız sizlerin mesajlarıyla "aa, sahi böyle başlıyordu" dedim, bildiğim kitaplar için. Hoş bir nostalji oldu :).

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2015, 21:56:00 »
"Yabancı, Şubat ayının başlarında, yılın son karının yağdığı soğuk bir kış günü, keskin bir rüzgarın ve şiddetli bir karın altında, yaylaların oradan, göründüğü kadarıyla Bramblehurst İstasyonu tarafından, kalın bir eldiven gidiği elinde küçük siyah bir bavulla yürüyerek gelmişti."
H.G. Wells - "Görünmez Adam" (Bilimkurgu)

"Konuşmak zorunda bırakıldım, çünkü bilim adamları nedendir bilmem, benim önerilerimi dinlemeyi reddettiler."
H.P. Lovecraft - "Deliliğin Dağlarında" (Korku)

"Galaksinin Batı Sarmal Kolu'nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırk sekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler."
Douglas Adams - "Otostopçunun Galaksi Rehberi" (Bilimkurgu)

"Çıkın Çıkmazı'ndan Bay Bilbo Baggins kısa bir süre sonra yüz on birinci yaş gününü debdebeli bir davet ile kutlayacağını ilan ettiğinde Hobbitköy'de büyük bir heyecan yaşanmış ve söylentiler alıp yürümüştü."
J.R.R. Tolkien - "Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği" (Fantastik)

"Toprağın içinde bir oyukta bir Hobbit yaşardı."
J.R.R. Tolkien - "Hobbit" (Fantastik)

İlk aklıma gelenler bunlar, bakalım hatırladıkça eklemeler yapabilirim. Favorim ise Yüzük Kardeşliği. :) Vurucu olup olmadığını bilmiyorum ama bu açılışı çok seviyorum nedense. :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2015, 16:41:07 »
Yok mu artıran :D?

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Mayıs 2015, 18:33:12 »
"Eğer bu kitaba ortalıkta dolaşırken rastlarsanız, tutun kulağından, paketleyip eve gönderin."
Doctor Who: Shada - Douglas Adams'ın Kayıp Macerası - Gareth Roberts

"Güneş, bunca çabaya değeceğinden emin değilmiş gibi ağır ağır yükseldi."
Diskdünya 2. Kitap: Fantastik Işık - Terry Pratchett

"Evren günümüzdeki kadar çığrından çıkmamışken, hala yıldızlar kendi yerlerindeyken ve insan onları soldan sağa ya da yukarıdan aşağı kolayca sayabiliyorken, büyük ve mavi yıldızlar birbirlerinden mesafeli, ufak, sarı olanlarsa, daha düşük hacimde olduklarından kenar köşeye itilmişken, dış uzayda ne bir zerre toz, ne de bir Nebula kalıntısı bulunmazken, bu eski ve hoş zamanlarda, bir mühendisin Sınırsız Güç Diploması'nı iyi dereceyle aldıktan sonra birikimlerini aktarmak için uzak diyarlara gitmesi âdettendi."
Stanislaw Lem - Siberya adlı öykü kitabındaki İlk Yolculuk - Gargantius Tuzağı adlı öyküsünden.

Ancak bu öyküye bir ek olan kısmı da eklemeden için rahat etmez;

"Öncelikle, herhangi bir yanlış anlamayı önlemek amacıyla, bunun herhangi bir yere varmayan bir yolculuk olduğunu belirtelim."
Trurl'un Elektronik Şairi
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Mayıs 2015, 22:06:08 »
Çok güzel düşünülmüş bir etkinlik. Hadi bunlar da benden olsun:

"Bildiğim kadarıyla o dehşet, gazete parçasından yapılmış bir kayıkla başladı." O - Stephen King (Korku)

"Dünyayı değiştirecek kokuyu taşıyan rüzgâr, gece uğuldayarak esiyordu." Eragon - Christopher Paolini (Fantastik)
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #8 : 22 Mayıs 2015, 00:00:43 »
Büyücünün iç çamaşırları daha yeni bulundu. / Dur Bir Mola Ver – Tom Robbins

Ben iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey'de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak. / Middlesex – Jeffrey Eugenides

Adam bütün gün saçından böcekleri silkelemeye çalışıyordu. / Karanlığı Taramak – Philip K. Dick

Zaman makinesi, sütümsü bir sıvıyla dolu bir küredir; yolcu, makinenin duvarına giden hortuma takılı bir maskeyle nefes alıp, kauçuk bir koruma giysisi kuşanmış olarak içinde asılı durur. / İşte O Adam – Michael Moorcock

İhtiyar Philip Mathers’ı, çenesini kürekle paramparça ederek nasıl öldürdüğümü herkes bilmez; ama öncelikle John Divney’yle olan dostluğumdan bahsetsem daha iyi olur, zira içi oyuk bir kol demirinden kendi elleriyle yaptığı özel bir bisiklet pompasını boynuna indirerek ihtiyar Mathers’ı yere ilk yıkan o olmuştu. / Üçüncü Polis – Flann O’Brien

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Mayıs 2015, 00:21:47 »
Şimdilik bunlar geldi aklıma.

"Geceleyin, Sim doğdu. Soğuk mağara taşlarının üzerinde viyaklıyordu. Kalbi dakikada bin kez atıyordu. Büyüyordu, düzenli olarak." Ateş ve Buz - Ray Bradbury

"Bir duvar vardı. Önemli görünmüyordu. Kesilmemiş taşlardan örülmüş, kabaca sıvanmıştı; erişkin biri üzerinden uzanıp bakabilir, bir çocuk bile üzerine tırmanabilirdi. Yolla kesiştiği yerde bir kapısı yoktu; orada yerin geometrisine indirgeniyordu: bir çizgiye, bir sınır düşüncesine. Ama düşünce gerçekti. Önemliydi. Yedi kuşak boyunca dünyada o duvardan daha önemli bir şey olmamıştı." Mülksüzler - Ursula K. Le Guin

"Raporumu bir hikaye anlatırmış gibi vereceğim, çünkü anadünyamda küçük bir çocukken Gerçeğin hayal gücüyle ilgili bir mesele olduğunu öğrettiler bana. En keskin bir olgu bile anlatılış üslubu yüzünden yok olup gidebilir ya da parlayabilir: Tıpkı bir kadının üzerinde iyice parlaklaşıp da başka bir kadının üzerinde silikleşen, toza gömülen denizlerimizin o eşsiz organik mücehveri gibi. Olgular incilerden daha keskin, daha katı ve daha gerçek değillerdir. Üstelik onlar gibi duyarlıdırlar." Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin

"Sadece otuz dört katlı yerden bitme gri bir bina. Ana girişin üzerinde şu sözcükler, LONDRA MERKEZ KULUÇKA VE ŞARTLANDIRMA MERKEZİ ve üzeri kaplanmış olan Dünya Devleti'nin sloganı, CEMAAT, ÖZDEŞLİK, İSTİKRAR." Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

"George Garvey'yle ilk karşılaştığımızda, o bir hiçti. Sonraları, üzerine bizzat Matisse'in mavi bir göz çizmiş olduğu bir poker fişinden oluşan beyaz bir monokl takacaktı." Sonbahar Ülkesi ( H. Matisse'in Uyanık Poker Fişi isimli öykü) - Ray Bradbury

"Tabelalar doktor! Tabelaları gördünüz mü?" Korkunun Bütün Sesleri (Bilinç Eşiğini Atlayan Adam isimli öykü) - J.G. Ballard

"Yıl 2081'di ve nihayet herkes eşitti. Yalnızca tanrı ve yasa önünde değil, her tür ve her biçimde eşitti. Kimse kimseden daha akıllı, kimse kimseden daha güzel değildi." Korkunun Bütün Sesleri (Harrison Bergeron isimli Öykü) - Kurt Vonnegut Jr.

"Bu ne son savaş ne de savaşı sonlandıracak bir savaştı. Amerikan Düşü İçin Savaş diyorlardı adına." Asker Kaçağı (Kaybolma Numarası isimli öykü) - Alfred Bester

Not:Cümle demişiz ama eksik kaldığı için azıcık uzatarak yazdım, sorun olmaz umarım.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Mayıs 2015, 01:18:21 »
"Tyler bana bir garsonluk işi buluyor, sonra ağzıma bir silah sokmuş ve diyor ki, sonsuza kadar yaşamak istiyorsan, ilk adım olarak ölmek zorundasın." Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk

Çevrimdışı Son_Silahsor

• *
  • 20
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Mayıs 2015, 02:28:04 »
Birkaç yıl önce şunu okuduktan sonra giriş cümlelerine dikkat ediyorum:

http://www.sabitfikir.com/haber/edebiyat-tarihinin-en-iyi-100-giris-cumlesi

Çoğu bildik kitaplardan...
Ya hep ya hiç...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Mayıs 2015, 08:04:37 »
Bu başlık altında siz kendi beğendiğiniz giriş cümlelerini paylaşırsanız konu amacına daha iyi hizmet etmiş olur :).

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Mayıs 2015, 23:51:34 »
"Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelir geçer, geriye efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mite dönüşür ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile uzun zaman önce unutulmuş olur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş ve uzun zaman önce geçmiş bir Çağ'da, Caralain Otlağı denen büyük ovada bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı'nın dönüşünde başlangıçlar ve bitişler yoktur. Ama bir başlangıçtı." 
Gölge Yükseliyor - Robert Jordan

Serideki çoğu kitabın da başlangıcı yine aynı şekildedir. Ben çok etkileyici buluyorum, özellikle de seriyi okuyup işleyişini anladıysanız.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Mayıs 2015, 00:10:51 »
Nereden bakarsanız bakın, s*çmış durumdayım. Marslı - Andy Weir

Spoiler: Göster
Tamam tamam taşlamayın hemen. ;D