Kayıt Ol

Anket

Portaldaki haberleri takip ediyor musunuz?

Evet, sayfayı arada bir/sürekli ziyaret edip haberleri okuyorum.
Evet ama sadece forumda linki paylaşıldığı zaman
Evet, ama sadece Facebook ya da Twitter'da paylaşımını görürsem
Portal mı? Portal nedir? (Hayır, etmiyorum)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« : 27 Mayıs 2015, 23:40:52 »
Selamlar Rıhtım ahalisi. Çok merak ettiğim bir konuyu sizlere sormaya karar verdim. Sorum çok basit: Portalda yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz? Hiç ana sayfaya uğrayıp oradaki haberlere ve incelemelere bakıyor musunuz? Yoksa direkt olarak foruma giriyor ve sitenin o kısmına uğramak hiç aklınıza gelmiyor mu?

Hemen yukarıda bu konuyla ilgili bir anket göreceksiniz. Sizden ricam bizi ya da haberci arkadaşları kırmamak için kaçamak cevaplar vermeyin, dürüst olun ki sağlıklı bir sonuç çıksın. Varsa bu konuyla ilgili tavsiyelerinizi de (çok uçmamak, makul olmak ve sürekli göz kırpıp durmamak kaydıyla ;) ) bu başlıktan bize iletebilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Portaldaki haberleri takip ediyor musunuz?
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2015, 00:03:17 »
Neden ''Evet, sürekli takip ediyorum'' gibi  bir şık yok? Ben siteye girdiğim an en son ne okumuşsam oraya kadar inip, okuyorum.  :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2015, 00:15:05 »
Bu muhteşem cevabın üstüne ilk şıkta ufak bir oynama yaptım :) Teşekkürler.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2015, 00:45:41 »
Öncelikle soruya cevap vereyim, ben de fırsat buldukça/arada portaldan haber ve inceleme takip edenlerdenim. Sosyal medyaya uzaklığım nedeniyle (sayesinde) oralardaki paylaşımlardan bihaberim ve forumda paylaşılan haberleri, portaldan okuduğum için okumuyorum.

İşte tam olarak bu noktada, hazır da konusu açılmışken bir şey belirtmek isterim. Esaslı bir "Yeni gönderilen mesajları göster." butonu tıklayıcısı ve "Konuları okunmuş say" butonu düşmanıyım. Forumda yazılan her mesajı okumaya çalışıyorum. Ancak, özellikle forumun sakin zamanları olan hafta içinde atılan 17 mesajın 15'inin portaldaki haberler olduğunu görünce üzülüyorum.

Anket sonuçlanmadan kesin bir yargıya ulaşmak zor ama tahminim genelde haberlerin forum üzerinden takip edildiği yönünde. Bu yüzden "Portaldaki haberleri foruma taşıma işini bu kadar önemsemesek mi?" diye bir öneride bulunmak acımasızlık olur. Zaten haberlerin foruma taşınmasının temelinde sanırım portaldan takip edilmiyor olması yatıyor.

"Portaldaki haberlerin foruma taşınması sana niye bu kadar batıyor ki?" derseniz çünkü bundan ötürü diyebileceğim somut bir cevabım yok. Ama haberlerin/incelemelerin takip edilmesini istiyorsak, yöneticilerin foruma bilgi akıtmak ile uğraşması yerine biz üyelerin portala yönelmesini daha uygun buluyorum. Çünkü yapılan incelemelerde ve paylaşılan haberlerde; çevirisinden düzenlemesine büyük bir emek var. Takip edilmeli, değerlendirilmeli, okunmalı. Mevcut durumda ve düzende, bu emeğin karşılığının verilebilmesi için bulunan yöntemin de foruma taşımak olduğunun farkındayım. Ama işte, her şeyi yöneticilerden/editörlerden beklemeyelim diyorum.

Kısacası önerim bu işle canla başla ilgilenen arkadaşlara yönelik değil, biz tüketicilere yönelik. Haydi üyeler portala!

Not: Tabi ben bunu yazarken aklıma geldi; mevcut sistem, işin tartışma ve yorumlama boyutunu güzel bir şekilde idare edebiliyor. Bu, işlerin böyle devam etmesi için başlı başına bir sebep olabilir. Ama dediğim gibi haberlerin bir de forumda paylaşılması hoşuma gitmiyor. Tabi Laughing Madcap rahatsız oluyor diye bir şeyler değişecek değil, Laughing Madcap kim ki?

Not2: Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; haberleri bulan, çeviren, düzenleyen, yazan ve forumda/sosyal medyada paylaşan herkesin emeğine sağlık. Uğraştırıcı ve zaman alıcı bir iş yaptığınızın farkındayım ve bu konuda sonuna kadar saygıyı hak ediyorsunuz.

İşbu mesaj bol hissiyat içermekte ve sadece kişisel fikir belirtmektedir.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2015, 01:03:16 »
Ya benim bu konuda isyanım var biraz, daha birkaç gün önce profilimde bu konuda dert yandım. Sadece Kayıp Rıhtımla alakalı bir durum değil. Bazı kişiler var, yaptığı paylaşımı hem grupta hem sayfada hem profilinde hem diğer ortak beğendiğimiz grup/sayfalarda paylaştığından sürekli aynı haberin bildirimi geliyor.

Bunları azaltmak için elimden geleni yapıyorum mesela Kayıp Rıhtım'ın facebook sayfasını beğenmekten vazgeçtim. Portala hiç uğramamaya çalışıyorum, haberleri rss üzerinden takip ediyorum. Grupta veya diğer fantastik mecralarda yapılan paylaşımlarda yine karşıma çıkıyorsa okumadan hızlıca geçiyorum.

Bütün haberleri takip ediyorum, bazılarını forumdan takip ediyorum. Elbette o durumda da rss'den okumadan hızlıca geçiyorum.

Dediğim gibi sadece Rıhtımla alakalı bir durum değil, hatta bunun böyle olması gerektiğinin farkındayım. Sonuçta herkes hem grubu hem sayfayı hem portalı hem forumu hem rss yi takip etmiyor. Hepsinde paylaşılmak zorunda, yeri geldiğinde farklı ilgili sayfalarda da paylaşılmak zorunda. Ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar iyi.

Kısaca ben sadece rss'den takip etmeyi seviyorum ;)

Kayıp Rıhtım'a girişimi de direk olarak forumda en son gönderilen mesajlara göre ayarladım. Laughing Madcap'e haberlerin foruma taşınmaması konusunda katılmıyorum. Bence en rahat haber hakkında konuşabileceğimiz ortam forum oluyor. Bildiğimiz kişiler, bildiğimiz seviyeli tartışma ve paylaşma ortamı. İlgimi çeken haber varsa forumda yayınlanan konusuna gelip yorum yapmayı tercih ediyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2015, 08:18:53 »
Alıntı
mesela Kayıp Rıhtım'ın facebook sayfasını beğenmekten vazgeçtim.

KILL IT WITH FIRE!

Boş oy kullanınca karşı tarafa yarıyor :(. klasjdfş

Çevrimdışı Subotai

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2015, 09:02:39 »
İşte tam olarak bu noktada, hazır da konusu açılmışken bir şey belirtmek isterim. Esaslı bir "Yeni gönderilen mesajları göster." butonu tıklayıcısı ve "Konuları okunmuş say" butonu düşmanıyım. Forumda yazılan her mesajı okumaya çalışıyorum. Ancak, özellikle forumun sakin zamanları olan hafta içinde atılan 17 mesajın 15'inin portaldaki haberler olduğunu görünce üzülüyorum.

Bu konuda aynı durumdan bende rahatsızlık duymaktayım:

Kullanıcı düzeyinde aktiflik ve pasiflik ayırımı gözetilmeden kullanıcının daha aktif katılım gösterebildiği forum gibi yapılarda her şeyi yayınlamak kirlilik yaratmaktan öteye gitmez gibi geliyor. Yani sadece haber niteliği taşıyan bir yazının ve ya röportajın kullanıcı düzeyinde fazla aktif katılım gerektirmemesi sebebiyle foruma taşınmasının pek bir değeri yokken inceleme gibi kullanıcılar tarafından sonrasında tartışılabilir, genişletilebilir nitelikte yazıların "kullanıcıyı daha aktif kılan ve karşılıklı iletişimde daha rahat bir ortam sunan forum yapısına" taşınması amaçlı duyurulmasını ise isabetli bir karar olarak yorumluyorum.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2015, 10:56:43 »
İhsan abi vallahi ben bile sadece facede gördüğümde, onların da aralarından ilgimi çekenleri okuyorum. Bak kaç yıllık üyeyim daha hiç demedim ki; aman portala gireyim de ne var ne yok bakayım. Hatta "direkt olarak foruma giriyor ve sitenin o kısmına uğramak hiç aklınıza gelmiyor mu?" bu tam bana söylenmiş gibi.

Haberlerin forumda paylaşılmasınıysa, tabii ki gerekli bulmakla birlikte destekliyorum. Bence şu an devam eden düzen gayet mantıklı ve işliyor. Haberleri tüm mecralarda paylaşmalıyız ki daha çok insana ulaşsın. Bildirimde gelirse gelsin canım. Tekrar okumazsın olur biter. Hem belki de o fazlaca gelen bildirimler sayesinde gözümüzden kaçan bir haberi yakalarız.

Sonuç olarak ben Facebook ve Twitter'da haberleri görüyorum, ilgimi çekenleri okuyorum. Ama özellikle portala uğradığım yok. Bu arada abi siz çok hızlısınız, haber paylaşımında size yetişemiyorum vallahi. Her seferinde zaten paylaşılmış olduğunu görmek... Çok üzücü :D :D.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Cauthon

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Mayıs 2015, 11:17:54 »
Foruma yeni üye olmuş olabilirim ama yıllardır portalı ve forumu zevkle takip ediyorum.
Görev dağdan ağır, ölüm tüyden hafif...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Mayıs 2015, 13:35:34 »
Tabi Laughing Madcap rahatsız oluyor diye bir şeyler değişecek değil, Laughing Madcap kim ki?

Laughing Madcap'in kim olduğunu merak edenler profiline baksın. Adam 2009'dan beri bu forumun bir üyesi, hala ben kimim ki diye soruyor :) Fikirleriniz önemli, o yüzden belirtmekten çekinmeyin arkadaşlar. Özellikle de sen Kürşat!

Yeni gönderilen mesajlara tıkladığınızda sadece portaldan taşınan haberleri görmenin can sıkıcı olduğunu kabul ediyorum. Ama bir de şöyle düşünün: o haberleri taşımadan önce o linke tıkladığımda ben ıssız sokaklar ve rüzgarda yuvarlanan çalı toplarıyla karşılaşıyorum. Bu taşıma işini biraz da foruma hareket getirmek için yapıyoruz, ama daha çok oradaki emeğimiz boşa gitmesin diye elbette.

Bunları azaltmak için elimden geleni yapıyorum mesela Kayıp Rıhtım'ın facebook sayfasını beğenmekten vazgeçtim. Portala hiç uğramamaya çalışıyorum, haberleri rss üzerinden takip ediyorum.

OFF HIS HEAD! Bildirimlerden rahatsızlık duyuyorsanız bunu engellemenin çok basit bir yolu var arkadaşlar. Beğendiğiniz sayfanın size bildirim yollamasını kapatabiliyorsunuz :) Sayfayı beğenmekten vazgeçip direkt hayatınızdan çıkarmanıza hiç gerek yok :)

Oylarınız ve görüşleriniz için teşekkürler. Lütfen devam edin ki biz de sizin desteğinizle sağlıklı bir karar alalım.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Mayıs 2015, 13:51:04 »
Spoiler: Göster
Ben aslında haberleri taşımayı bırakalım istiyorum *-*. Sadece önemli şeyleri taşıyalım, gerisine isteyen baksın diyorum. Zaten siteyi eskisine oranla daha güncel tutuyoruz. Merak eden kendisi bakacaktır. Yea İhsan Tatari söylesene işte içimizdeki Hollandalılar yüzünden açtım bu anketi diye aksldjf.

Yalnız bunun şöyle kötü bir yanı var. Haberi taşımadığımızda "şöyle bir şey olmuş" diye başka yerlerin linki veriliyor. Oysa biz sabahtan o haberi yapmış oluyoruz :/. Kendi forumumuzda, Kayıp Rıhtım haberini yapmışken başka yerden duyulup linkinin verilmesini yadırgıyorum. Yine de isteyen istediği yerden takip eder elbette.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Mayıs 2015, 13:57:00 »
Twiterda haberi görünce girenlerdenim :)
Bu arada twiter hesabını kim/kimler kullanıyor?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Mayıs 2015, 14:01:22 »
Soruyu doğru mu anladım? Twitter hesabını kimler işletiyor manasında mı?

Eğer öyleyse,

Spoiler: Göster
Ben, magical, mit. Facebook ekibini de aynı üçlü kullanıyor.

Hadi size bir itirafta bulunayım: İş yerimde çoğu siteye giriş engeli olduğu için haber paylaşımlarını telefondan yapıyorum. Aynı şekilde magicalbronze da genelde ofis dışında çalıştığı için yollarda sosyal medyada paylaşıyor haberleri (yine telefon).

Bir de İhsan abi var. Çevirilerinin arasına haber paylaşımları için yalvararak girdiğimiz için yakında forumda kuracağı darağacında ikimizi sallandıracak ^^. Haklı u_u.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Mayıs 2015, 14:08:58 »
Evet bildirimleri kapatmayı biliyorum da sayfadan bildirim gelmeyecekse beğenmenin pek de anlamı yok ki? Aynı şekilde Kayıp Rıhtım twitter adresini de takip etmiyorum mesela. Bazı kişileri takip etmek yetiyor belirli şeylerden haberdar olmak için. Amaç haberleri okumaksa rss yeterli diye düşünüyorum.

Neden önyargılı olduğumu veya kafayı yediğimi düşündünüz anlamadım?

Ayrıca tekrar belirteyim, bu sadece rıhtımla alakalı bir durum değil. Arkadaşlarımdan bazıları örneğin fabisad, rıhtım, gölge, frpnet, kendi profili, sayfası, grubu gibi daha sayabileceğim 5-6 yerde daha paylaştıkları için bu isyanım. Zira mesela Fabisad grubunda arkadaş olmasam bile İhsan Bey'den bildirim geliyor. Şimdi grubun bildirimlerini kapatırsam o gruptaki diğer paylaşımlardan haberim olmayacak. Ne gerek var ;)

Yine de tekrar belirteyim portaldaki haberleri portaldan takip etmiyorum, konuşmak istediğim bir durum olursa forumdaki konusuna yazıyorum ;). Bundan sonra forumda paylaşılmayacaksa haber gider Kayıp Rıhtım facebook grubunda yorum yaparım :).

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 28 Mayıs 2015, 14:16:13 »
Evet doğru anlaşılmış kimler işletiyor diye sormuştum :)
Bazen yazılan twitlerin arkasında kim var anlayabiliyorum :))