Kayıt Ol

Edebiyat Ödülleri

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Edebiyat Ödülleri
« : 26 Nisan 2015, 00:35:15 »
Bu başlıkta güncel olarak edebiyat ödüllerini takip edelim istiyorum. Başvuruları, sonuçları vesaire burada konuşup tartışabiliriz. Çok fazla yarışma düzenleniyor, katılmak isteyen; fakat takip edemeyenlere de bir yol olur diye düşünüyorum.

Sanırım en son Selçuk Baran Öykü Ödülü açıklandı. İstanbul Galapera Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen ödül, 1999 yılında kaybettiğimiz öykü ve roman yazarı Selçuk Baran'ın adını yaşatmak için düzenlenmekte.

Jürisinde Selim İleri, İnci Aral, Sezer Ateş Ayvaz, İlknur Özdemir, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Turhan Günay ve Nemika Tuğcu bulunmaktaydı.

Ödül ise İsahag Uygar Eskiciyan'ın yayımlanmamış öykü dosyası 'Metropol Ninnisi'ne gitti. İsahag Uygar Eskiciyan'ı edebiyat dergilerinden takip ediyordum. Hatta okuduğum son öyküsü öyle hoşuma gitmişti ki, kendisini sosyal medyadan falan takip etmeye başlamıştım. Kazanmasına oldukça sevindim.

Ödül töreni 16 Mayıs Cumartesi günü Tiyatro Kara Kutu'da düzenlenecekmiş.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Yunus Nadi Ödülleri Sahiplerini Buldu!
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2015, 21:58:59 »

Yunus Nadi Ödülleri, 1946’dan beri devam ediyor. Öykü, roman, şiir, senaryo, fotoğraf gibi pek çok alanda ödül veren yarışmanın bu seneki kazananları da bugün belli oldu.

Geçen sene romanda Mehmet Zaman Saçlıoğlu (ki kendisinin Sait Faik Öykü Ödülü de bulunmakta), öyküde ise Başar Başarır ödülleri kapmıştı. 2013'te ise Bora Abdo'yu hatırlıyorum öykü dalında. "Öteki Kışın Kitabı" ile çok güzel bi çıkış yakalamıştı. Hikâyelerine Notos, Kitap-lık, Sarnıç gibi dergilerde sık sık rastlamak mümkün.

70. kez sahiplerini bulan Yunus Nadi Ödülleri kategorileri, jürileri ve kazananları:

Roman dalında jüri: Adnan Binyazar, Ahmet Cemal, Turhan Günay, Güray Öz ve Yüksel Pazarkaya.
Kazanan: Eren Aysan, Gece Uyurken adlı eseriyle.

Öykü dalında jüri: Hikmet Altınkaynak, Metin Celal, Faruık Duman, Cemil Kavukçu ve Osman Şahin.
Kazanan: Gaye Boralıoğlu, Mübarek Kadınlar adlı eseriyle.

Şiir dalında jüri: Ataol Behramoğlu, Egemen Berköz, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan ve Sennur Sezer.
Kazanan: Refik Durbaş, Bağışla Ziyanımı adlı eseriyle.

Karikatür dalında jüri: Behiç Ak, Ercan Akyol, Orhan Erinç, Musa Kart, Kamil Masaracı ve Tonguç Yaşar.
Kazanan: Oğuz Gürel, Üç Maymun adlı eseriyle.

Fotoğraf dalında jüri: Coşkun Aral, İsa Çelik, Gültekin Çizgen ve Ergun Çağatay.
Kazanan: Burak Şenbak, Özgürlük adlı eseriyle.

Sosyal bilimler ve araştırma dalında jüri: Dr. Erdal Atabek, Prof. Dr. Rona Aybay, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ve Prof. Dr. Ahmet Mumcu.
Kazanan: Ergün Aybars, İstiklal Mahkemeleri adlı eseriyle.

Kısa film ve belgesel dalında jüri: Burçak Evren, Enis Rıza, Aslı Selçuk, Işıl Özgentürk ve Prof. Dr. Bülent Vardar.
Belgesel Türünde Kazanan:  V. Kerem Hun ve Yılmaz Kılıç’ın ortak yönetmenliğini üstlendiği Madde 16: Yaşam Hakkı.
Kısa Film Türünde: Orhan İnce'nin Adem Başaran; Safet Ayhan'ın Sarı Buzdolabı adlı eserleri ödüle layık görüldü.

Öykü ödülünü alan Gaye Boralıoğlu'nu Bir İstanbul Masalı gibi dizilerin senaryo ekibinde görmek mümkün. Geçen sene yayımlanan Mübarek Kadınlar adlı kitabı İletişim Yayınları'ndan çıkmıştı, henüz okuma fırsatım olmadı.

Roman ödülünü alan Eren Aysan ise, 93'te Sivas Katliamı'nda öldürülen sanatçılarımızdan birisinin, Behçet Aysan'ın kızı. 2007'de Cemal Süreya Şiir Ödülü'nü almıştı. Zaman aşımına uğrayan bir davanın(!) peşinde, yılmadan usanmadan yıllardır mücadele veriyor. En azından edebiyat alanında yüzünün gülmesi ne güzel. Yolu her anlamda açık olsun.

Şiir ödülünü alan Refik Durbaş'ı zaten biliyorsunuzdur, ne diyebilirim ki hakkında?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
61. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı Sonuçlandı!
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2015, 17:15:36 »

Her sene beni en çok heyecanlandıran ve bana en çok hayali kurduran ödül.

Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı. Bu sene 61.'si düzenlendi.

Doğan Hızlan’ın başkanlığındaki jüride Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy bulunmaktaydı.

Kazanan ise “Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü - Beni Unutma Dörtlemesi 1" adlı eseriyle Bora Abdo oldu.

Jüri şu açıklamayı yaptı: “Yenilikçi tutumu ve çok katmanlı anlatımıyla sıradışı bir öykü evreni kurmaktaki başarısı nedeniyle, 61. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı Bora Abdo’nun Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü-Beni Unutma Dörtlemesi 1 adlı kitabına oy birliğiyle verilmiştir.

Bora Abdo'yu uzun süredir öykü dergilerinden hevesle takip ediyordum. Onun kazandığını duyunca çok sevindim. Son birkaç yıldır Sait Faik Ödülü severek takip ettiğim isimlere gidiyor. Bu da biraz umut demek benim için.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Edebiyat Ödülleri
« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2015, 17:21:28 »
Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü adlı eseri bugün elimden geldiğince inceledim. Konusu çok ilgi çekici ve bir o kadar ürkütücü. Bu kitabı okumazsam kendime haksızlık etmiş olacağım, tarzında düşünceler içerisindeyim.

Öte yandan,

Alıntı
Jüri şu açıklamayı yaptı: “Yenilikçi tutumu ve çok katmanlı anlatımıyla sıradışı bir öykü evreni kurmaktaki başarısı nedeniyle, 61. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı Bora Abdo’nun Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü-Beni Unutma Dörtlemesi 1 adlı kitabına oy birliğiyle verilmiştir.”

Son zamanlarda takip ettiğim bazı yarışmaların jürileri klasik tutumların dışına çıkan eserleri doğrudan eliyor. Özellikle belli türler için yapılan yarışmalarda, o türün klasikleşmiş, bilinir yanlarını ele alan kurgular seçiliyor. Ancak bu açıklama beni bir nebze rahatlattı. Yeniliği, farklılığı ve sıradışılığı ödüllendiren (elbette bunu başarılı biçimde yapabilenleri) yarışmalar hala varmış. Ne mutlu.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Edebiyat Ödülleri
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2015, 17:34:54 »
Sait Faik Ödülü jüri bakımından son yıllarda epey şanslı. Bu sene de Hilmi Yavuz, Nursel Duruel ve Murat Gülsoy gibi isimlerin olduğu bi mecra kurmuşlar, klasik tutumun dışına çıkanı eleyecek son jüri ekibi bu sanırsam. :D

Bu ödül biraz da bu yüzden beni heyecanlandırıyor diyebilirim.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
27. Haldun Taner Öykü Ödülü Sonuçlandı
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2015, 03:02:27 »

Milliyet Gazetesi'nin Haldun Taner anısına düzenlediği öykü yarışması 27. defa sonuçlandı.

Jürisinde Ayfer Tunç, Semih Gümüş, Demet Taner, Berna Durmaz ve Prof. Handan İnc'i barındıran seçici kurul, Uzun Irmak Boyunca adlı kitabıyla Hande Gündüz'ü birinciliğe layık gördü.

Seçici Kurul, ödüle gerekçe olarak Hande Gündüz’ün ilk kitabında yaratmaya başladığı öykü evreninin niteliğini ikinci kitabında daha da yükseltmesi, kendine özgü öykü diliyle hayatın ayrıntılarını kavrama becerisi ve yazılmayan hayatları anlatmaya yatkınlığı olarak gösterdi.

Uzun Irmak Boyunca, Alakarga Sanat Yayınları tarafınca yayımlanmıştı. Alakarga iki yıl önce yine Haldun Taner Öykü Ödülü alan bir öykücüyü, Neslihan Önderoğlu'nu bizlere taşımıştı. Zaten Faruk Duman önderliğinde Sarnıç Öykü Dergisi gibi çok başarı bir yayımı da yönetmekteler. Alakarga'yı hem dergi bazında hem de yeni isimlere şans veren mütevazı tutumu nedeniyle yayımcılık dünyasında ayrı bi yere koyuyorum.

Hande Gündüz'ün öykülerini pek az takip edebildim. Rastlayıp da beğenmediğim bir öyküsü olmamıştı ama. Artık doğrudan kitaplarına uzanmanın vakti gelmiş gibi görünüyor.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
2015 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri açıklandı!açıklandı!
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2015, 00:04:05 »

1933'ten beri devam eden, Varlık Yayınları'nın organize ettiği Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri 82. kez sonuçlandı.

Şiir dalında Gülseli İnal, Sinâ Akyol, Abdülkadir Budak, Metin Cengiz ve Enver Ercan'dan oluşan jüri, Mehmet Karaca’nın “Tuz Açlığı” adlı dosyasını birinciliğe layık gördü. Fatih Kök, Özkan Satılmış, Eşref Yener, Çağla Meknuze’nin dosyaları ise ‘dikkate değer’ bulundu.

Öykü dalında Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Feridun Andaç'tan oluşan jüri, Arzu Uçar’ın “Dış Kapının Mandalı” adlı dosyasını birinci ilan etti. Mevsim Yenice, Emrah Tunç ve Defne Sarıöz ise dosyalarıyla dikkate değerdi.

Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimlerin öykülerine, şiirlerine ve söyleşilerine Varlık'ın temmuz sayısından ulaşmak mümkün olabilecek.

Şiir ödüllerinde dikkate değer bulunan Fatih Kök ve Eşref Yener'i daha önce okuma şansım olmuştu. (Hatta Fatih Kök'ü Marşandiz #8'de gördük, Eşref Yener'i ise #10'da görecek gibiyiz. Dünya ufak.) İkisini de çok severim. Eşref Yener'in Baykuşta Yangın Tekrarı adlı şiir kitabı 2013 Cemal Süreya Şiir Özendirme Ödülü almıştı. Yolu açık duruyor, öyle de olsun.

Diğer isimler hakkında ne yazık ki bi fikrim yok. Özellikle öykü dalında kazanana yahut dikkate değer bulunanlara bu kadar uzak olmak beni biraz üzdü.