Kayıt Ol

Wattpad İle İlgili Çalışma

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Wattpad İle İlgili Çalışma
« : 26 Haziran 2015, 21:45:33 »
Forumda Wattpad hakkında ne düşünüyorsunuz, başlığı altında yapılan yorumları okuyunca, aklıma bir fikir geldi. Belki saçma ama geldi işte.  ;D

Hemen hemen herkesin Wattpad'te rahatsız olduğu şey kalitesiz çalışmaların daha fazla ilgi görüp, belli bir standartın üzerinde olanlar ise bu haksız yere ilgi görenler yüzünden geri planda kalması. Benim aklımda ise şöyle bir fikir geldi, Wattpad üzerinde bir yayınevi kuralım, Tulpar Yayınevi(?), ardından insanlar bize eserlerini göndersin, bizlerde kendi çapımızda editörlük, redaktörlük gibi çalışmalar yaparak daha iyi eserleri insanlarla buluşturalım.

Önerisi olan varsa, çalışmanın iyi/kötü yanlarını veya aklınıza ne geldiyse paylaşırsanız mutlu olurum. :) :)

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
Ynt: Wattpad İle İlgili Çalışma
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2015, 22:07:15 »
Wattpad'deki sorun tamamen kullanan kitleyle alakalı, sen ne kadar kaliteli hikaye koysan da o kitlenin okuduğu şeyler belli. Ben bu tarz tamamen sıfırdan bir programı daha mantıklı buluyorum. Hatta ekitap satışı yapıp para kazanılan bir bölümüde olabilir içinde.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2015, 22:32:38 »
Dediğin kesinlikle çok mantıklı ama dediğini gerçekleştirmek gerçekten zor. Malesef çok kötü bir kitle, ancak ben çoğu kişinin bundan rahatsız olduğunu okudum, duydum. İşten anlayanlarla yani azınlık kitlenin bize yeteceğini düşünüyorum.  :)

Çevrimdışı Brsykt

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2015, 22:51:42 »
Wattpad'in şu anki durumu öylesine karmaşık ve kalitesiz ki hızla tüketilmeye elverişli olmayan herhangi bir çalışmanın herhangi bir şekilde herhangi bir kitleye ulaşabileceğini sanmıyorum. Baltalı ilahlık yapmayı veya içindeki bu çöplüğe dönüşen mecrayı kalkındırma arzusunu sönümlemek istemiyorum ama meşakatli bir iş olur mümkün olsa bile. Hani böyle bir şeyin kurulması zor değil de onun tutması ve yazarların kendi profil hitini bir kenara koyarak gelmesi de pek olası değil. Ancak bana bakmayın siz biri 50 yıl önce Microsoft fikrini bana sunsa amaan ne gerek var diyecek bir adamım ben.

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2015, 23:34:41 »
Wattpad'deki sorun tamamen kullanan kitleyle alakalı, sen ne kadar kaliteli hikaye koysan da o kitlenin okuduğu şeyler belli. Ben bu tarz tamamen sıfırdan bir programı daha mantıklı buluyorum. Hatta ekitap satışı yapıp para kazanılan bir bölümüde olabilir içinde.

Google kitaplar bu işlevi görür, herkes pdf veya farklı formatlara getirdiği kitaplarını ekleyip satabiliyor Google Kitaplar'da basitçe, fakat iş burada halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerine geliyor. Bunlar olmazsa hitap edilecek kitleyi bir araya getirmek zor.

Şimdi Wattpad'ın durumuna bakarsak, edebiyat kitle ile oluşan bir olgudur zaten. Okur ve yazarın oluşturduğu denge sayesinde kitle oluşur. Varolan edebiyat yığınına ne kadar iyi eser katkısı yapılırsa, okuyan kişilerin seviyesi o kadar yükselir. Seviyeyi yükselten şey girdilerdir, sonuçta okurun okuma alışkanlıklarını belirleyen şeyler onlara sunulanlardır.

Öyle bir ortamda bunu birkaç iyi yazar ile sağlamak mümkün değildir. Veya mümkünse bile o yazarın tabiri caiz ise patlayıp gitmesi, bütün gözlerin onun üzerinde olması gerekir... Böyle bir durumda da o kişinin kitabı basılacak duruma gelmiş olur zaten, binde bir görülen bir şeydir, günümüzde çok yazar var bu şekilde parlayan ama dediğim gibi o kişiler on binlerce kişiden biri oluyor ancak.

Orada oluşan daha doğrusu varolan seviyeyi planlı bir şekilde düzeltmek mümkün değildir yani. Kaldı ki, maalesef bizim ülkemizde edebiyat alternatif kültürdür. Bu nedenle kalitesiz eserler okumaktan gocunmayan insanların birer kalite anlayışının varolduğunu sanıp daha iyi eserler sunmakta çözüm olmayabilir.

Senin hikayen yaşlı bir adamla başlıyordur, kitlenin aradığı ise kurt adam ile vampir kızın sevişmesidir, hikayen bir sayfa bile okunmadan kapatılır. Kalite ölçütü bu olmasa da, hikayelerin değerlendirme ölçütü bu. Bundan dolayı kalite anlayışı zaten yok diyorum.

Gerçekten kendisi gibi insanlara hitap etmek isteyen hikayeci, bir edebiyat dergisine, atıyorum bir fanzin, webzine, bir mobil dergiye, bir siteye(mesela kayıprıhtım) hikayesini yollar. Az ama öz bir şekilde yorum alır, ancak kendisine yararlı olacak tüm eleştirileri alma ihtimali yüksektir.

İnternetten patlayıp gitmek Türkiye'de zordur, ayrıca aktif yazarlığa zarar veren bir süreç olur. Türkiye'de, internette patlayıp gitmiş yazarların hiçbiri de edebi içerikle bunları yapmamıştır zaten. Kimisi blogunda seviştiği erkekleri afişe etmiş, libidosunu doyuramamış insanlar ordusunu peşine takıp kitap yazma imkanı bulmuş, kimisi de etkileyici bir dille anlattığı komplo teorilerinin etkisinde bıraktığı insanlardan bir kitle oluşturmuş, elleri kaşınan endüstriyel yayıncılar ile bir olup kendilerinin kitap dediği garabetleri toplumun önüne sermişlerdir.

Kitle yine aynı kitle... Wattpad'deki insanlar... Senede bir iki defa ise hem burada, hem de başka yerlerde fantazya, distopya ve benzeri türlerde kitaplar yayınlayan genç isimleri görüyorum. İsimlerini yeni duyuyorum ancak yazdıkları kitaplar kalın ve belli ki emek sarfedilmiş. Bazılarını alıyorum, bazılarını imkanım olmazsa almıyorum.

Şimdi bu cümleyi yazarken nerede olduklarını düşünüyorum, hepsi kaybolmuşlar. Aslında bu tarz kitap yazmak ve edebiyatı alternatif kültür olarak gören kitleye sunmak bile pek doğru bir yol değil. Düşünün en garantici, en somut ve profesyonel yolu kat edip aşan insanların bile kaderi bu olabiliyor.

Böyle bir ortam varken, kültürel bir devrime girişebilirsiniz veya akışına bıraktığınız bu sektörde(maalesef artık sektör) zaman kaybetmeyecek olmanın buruk sevinci ile yola devam edersiniz.

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2015, 01:19:46 »
Belki Kayıp Rıhtım'da bir ekip oluşturup, sanal bir yayın evi kurulabilir. İlk başta sadece e-kîtap satışı sonrasında da gerçek bir yayın evine dönüşebilir. Seçilen ki bunu sitedekilerin oylamasıyla da yapabiliriz kitaplar google booksta yayınlanabilir şimdi dediğiniz gibi, tanıtım kısmını çözmek içinde ne yapılacağı konuşulur.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2015, 02:37:18 »
Belki Kayıp Rıhtım'da bir ekip oluşturup, sanal bir yayın evi kurulabilir. İlk başta sadece e-kîtap satışı sonrasında da gerçek bir yayın evine dönüşebilir. Seçilen ki bunu sitedekilerin oylamasıyla da yapabiliriz kitaplar google booksta yayınlanabilir şimdi dediğiniz gibi, tanıtım kısmını çözmek içinde ne yapılacağı konuşulur.

Böyle bir oluşum vardı sanırsam, hatta bir mikro bilim kurgu öyküsü yarışması bile vardı diye hatırlıyorum, ancak ne kadar başarılılar tartışılır. Türkiye'de e-kitap gelişmiş bir alan değil, herkeste bir sayfa romantizmi var, sırf bu yüzden kağıt kokulu parfüm yapıp pazara bomba gibi düşesim var... :D

Google Kitaplar'da bu işi bağımsız olarak kişiler yapabilir fakat bir tüzel kişilik olarak yapmak bambaşka sorumluluklar gerektirir diye düşünüyorum, ayriyeten riskli bir iş, hiçbiri yüz binlere değil, yüzlere bile ulaşamayabilir.

Bir toplumun edebiyat çehresi yaşayan bir organizma gibidir, kendi kendine değişir, gelişim gösterir. Bence zamana bırakmak lazım.

EK:

Ancak şu olabilir, bir oluşum olur, bu oluşumun halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetleri yeterince düzgün yapılır ve belli bir edebiyat çevresinin tanıması sağlanır. Bu sitede olacak şey ise, bağımsız yazarların kitaplarının bedavaya indekslendiği bir site olur. Yani bağımsız yazarların seslerini duyurabildikleri bir ortam oluşturulmuş olur. Aynı zamanda bu oluşumu edebiyat çevresine ve insanlara düzgünce aktarınca herkesin dikkate aldığı, hatta basılı roman bile çıkarak potansiyeli olan insanların yayıncılar tarafından dikkate alındığı, edebiyatta yetenek avcılarının kol gezdiği bir yer haline getirilebilir.

Elbette bu yoğun, disiplinli çalışma gerektirir. Her önüne gelen roman, novella, novelette kadar uzun metni de indekslemeden evvel kontrol etmek ve belirli kalite kontrol standartlarından geçirmek gerekir. Bu şekilde bir "indie-edebiyat" bankası oluşturulabilir. İsteyen istediği kitabı indirip okur, yorum bile yapar.

Öncelikle bunları projelendirmek gerek. Özellikle tanıtım ve tutundurma ayağını...

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2015, 20:10:39 »
Whatpad'i bilemem; ancak ]yetenekli yazarlara destek olabilmek icin Rihtim bunyesinde olusturulabilecek bir uygulama guzel olabilir. Buradaki insanlar edebi degeri olan kitaplari okuyan ve vizyonu genis insanlar. Yeni yazarlara gayet basarili bir bicimde destek olabiliriz. yine de bu isin sonradan ticarete dokulme tehlikesi var

Sent from my iPhone using Tapatalk
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Temmuz 2015, 23:31:21 »
Gelen tüm yanıtlar için teşekkürler özellikle Tenekeci.

Eğer böyle bir projeye girilirse, şu an aktif olan yayınevlerinden hiçbir farkı olmadan gerçekleşmesini isterim. Tanıtım, kapak vs. Her şeyi ile gerçek bir yayınevi, sadece internet ortamında.   :)

Wattpad kötü okur kitlesi konusunda da şunu eklemek isterim. Wattpad gibi basılı dünyada aynı şekilde kötü eserler ve kötü yazarlar tarafından esir alınmış durumda. Benim gözlemim bu yönde. Bu konuyu Tenekeci iyi anlatmış:(Alıntı yapamadım)

'' Şimdi Wattpad'ın durumuna bakarsak, edebiyat kitle ile oluşan bir olgudur zaten. Okur ve yazarın oluşturduğu denge sayesinde kitle oluşur. Varolan edebiyat yığınına ne kadar iyi eser katkısı yapılırsa, okuyan kişilerin seviyesi o kadar yükselir. Seviyeyi yükselten şey girdilerdir, sonuçta okurun okuma alışkanlıklarını belirleyen şeyler onlara sunulanlardır. ''