Kayıt Ol

E-kitap Ve Normal Kitap

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: E-kitap Ve Normal Kitap
« Yanıtla #30 : 13 Eylül 2016, 10:56:05 »
Artık çoğu yayınevi yeni kitaplarını e-book olarak çıkartmalı. Yaklaşık 8 ay önce Amazon Kindle alabileceğimi söylemiştim ama sonradan ister istemez kitaba para vermek yerine pdf olarak okuyabileceğim aklıma gelmişti. Bu maddi açıdan  iyi bir şey ama korsan kitaptan farkı yok! O yüzden almaktan vazgeçmiştim. Ama dediğim gibi, artık her yeni kitap aynı zamanda e-book olarakta satılsa daha sağlıklı olabilir. Yayınevlerinin bundan kaybedecek bir şeyi olmaz diye düşünüyorum. Bu arada geçen süre içerisinde e-book fikrine iyice alıştığımı söyleyebilirim. Düşünsenize Mahşer'i her yere götürüp okumanın çok çok zor ama sanal olarak otobüste bile okuyabiliyorsunuz! Kitabı hissetmek bambaşka bir duygu ama benim gibi takıntılıysanız ev haricinde kitap okumaktan ziyade kitabı dış güçlerden korumaya çalışıyorsunuz ve bu oldukça zor :D

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 01 Ekim 2016, 23:40:11 »
Benim için e-kitap hiçbir zaman normal bir kitabın yerini tutamaz. En basitinden kitabın kokusu rahatlatır beni. Sayfayı çevirdiğimde çıkırtan hışırtı yine bunu bir adım öteye taşır. Gözümün önünde yan yana dizilmiş olmaları, elime alıp tekrar göz gezdirmek o kitabı okurken hissettiklerimi tekrar yaşatır, e-kitap da -en azından bana- bu olmuyor.

Bazıları ağaçların kesilmesini öne sürüyor. Saygı duyuyorum bu düşünceye ama bana pek mantıklı gelmiyor. Eğer dünyamızı romanlar için kesilen ağaçlar ile kurtaracaksak bir dolu hırslı bencil insanlar yüzünden dünyamız çoktan mahvolmuş demektir. Kitaplar için kullanılan ağaçlarla kurtarılamaz.

Ayrıca yazımı kişisellikten çıkaracak olursam maddesel olarak elimizde tuttuğumuz bir kitabın değiştirilmesi, sanal ortamda okuduğumuz kitapdan yüzlerce kat daha zor. Bu da bilgiyi daha korunaklı yapıyor.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 02 Ekim 2016, 00:06:50 »
İnsanların basılı kitabı maddeleştirdiğini düşünüyorum. Kitabı içindekiler için mi okuyoruz yoksa görüntüsü için mi? Önemli olanın kitabın içindeki bilgiler  olduğunu düşündüğümden e-kitaba olumlu bakıyorum.
Ağaç konusunda da JCDenton'a katılmıyorum. Dediğiniz "Herkes kötülük yapıyor biz de yapsak ne olur?" gibi bir şey. Bu saatten sonra dünyayı kurtarmak gibi bir şeyin olacağını sanmıyorum ama olsaydı bunun genel bir harekat şeklinde olacağına ihtimal vermezdim. Her yapılan hareket kurtulma açısından belli bir zamanda öneme sahip olurdu. Kısacası ağaçları daha az kullanmamız nihayetinde işimize yarayabilir.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 02 Ekim 2016, 02:49:30 »
Ben de biraz "eski kafalı" hissediyor ve belki de "şekilci" bir yaklaşımla basılı kitapların daha ayrı bir havası olduğunu düşünüyorum. Yalnız, ana dilinden Türkçe'ye çevrilmemiş veya ülkemize hiç getirilmeyen (ya da yurt dışından getirmesi uğraştıran) kitaplar konusunda Kindle'dan çokça yararlandığımı da inkar etmeyeceğim. Özellikle de mangalar söz konusu iken. Popüler mangaları (örneğin One Piece) çevremdeki kitap evlerinde bulma konusunda pek sıkıntı çekmiyorum; ama çoğu manga için bu durum geçerli olmuyor maalesef. Neyse, lafı çok uzatmayayım da e-kitap olsun basılı kitap olsun, yerine göre birbirlerine üstün yanları olduğunu düşünmekteyim diyeyim. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 02 Ekim 2016, 08:38:44 »
e-kitap okuyorum ve normal kitapla arasında hiç fark olmadığını düşünüyorum. Sonuçta içindeki yazıyla ilgilenmemiz gerekiyor. Kitabın sayfası ya da kokusu beni bağlamaz. O kitabın içinde yazanlar bana bir şey katmıyorsa kitabı sevmem. E-kitap ya da normal kitapla olması fark etmez.

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 02 Ekim 2016, 09:39:17 »
Benim için e-kitabın artıları şunlar
+Hacimce büyük kitapları çok rahat bir şekilde okuyorum.
+Karanlıkta okuyabiliyorum.
+Telifi bitmiş ücretsiz kitaplara anında ulaşabiliyorum. (Örn: The Picture of Dorian Gray). Bunun yanında ücretsiz e-kitap fırsatlarından yararlanabiliyorum. (Tor.com her ay bir e-kitap veriyor.)
+Sadece telifi bitmiş kitaplara değil aynı zamanda baskısı bitmiş kitaplara da ulaşabiliyorum.(Korsan kitap evet doğru ama siz de şu Vakıf'ın telifini açın verin kardeşim :) )
+Ve en önemlisi uzanır vaziyette yan dönmüş halde kitap okuyabiliyorum :)

Eksi olarak aklıma ancak şu geliyor.
-Kitabı okurken ne kadar ilerlediğimi tam kestiremiyorum. Sayfa numarası veya yüzde ibaresi ekrandan görünüyor fakat bu yaşa kadar matbu kitap okuduğum için buna tam alışamadım.
Don't pretend to have cancer in an attempt to get an early look at my next book.

Patrick Rothfuss
https://twitter.com/PatrickRothfuss/status/693581817694126080

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 02 Ekim 2016, 13:06:02 »
Hayatımda hiç e-kitap okumadığımı üzülerek söylüyorum... Ama başlamak istiyorum önerdiğiniz e-kitap okuycu var mı?
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 02 Ekim 2016, 13:27:14 »
Calibro Touch Lux ve Amazon Kindle Paperwhite 2 önerimdir. Fiyatlar uygun.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 02 Ekim 2016, 13:42:01 »
Teşekkür ederim. Nereden almamı tavsiye edersiniz?
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 02 Ekim 2016, 14:03:38 »
Malzeme kalitesinden dolayı çoğu kişi Calibro'yu önermiyor. Ben onun yerine Kobo Glo Hd'yi öneririm.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 02 Ekim 2016, 14:48:00 »
Kindle Paperwhite 2015'i birkaç ay evvel şu adresten aldım. Orijinal kutusu, belgeleri ve faturasıyla sıkıntısız geldi. Fiyatı da uygun, tavsiye edebilirim. Aynı sitede satılan kılıfla kullanıyorum ki o da tatmin edici kalitede. Kılıfsız kullanmayı kesinlikle tavsiye etmem, kırılgan cihazlar.

Alternatif olarak Calibro değil de Kobo önerebilirim ben de. Fiyat ve model skalası daha geniş, bütçe kısıtlıysa tercih edilebilir. 400 tl üstüne çıkılacaksa tercihim yine Kindle'dan yana olur. Kobo da D&R ve idefix'te satılıyor şu anda.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 02 Ekim 2016, 15:16:30 »
Teknolojik olarak birbirlerinden fazla ayırt edilebilmeleri zor. Çünkü işlevleri kısıtlı. Kindle Fire farklılaşıyor biraz o kadar. Onu da bir okuyucu olarak tavsiye etmem. İşlevlere gelirsek, e-ink ve arka aydınlatma ana özellikler. E-ink hepsinde olduğu gibi, arka aydınlatma olup olmaması belirleyici olur.

Bunları göz önünde bulundurunca, hepsi aynı hemen hemen. Arkadaşlarında dediği gibi ayırt edici özellik malzeme sağlamlığı. Bu konuda da bu işlerin öncüsü Amazon Kindle öne çıkar. Ama daha ucuz olsun ve dikkatli kullanırım dersen Kobo, Calibro gibi alternatifler çöp denemez.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 02 Ekim 2016, 15:24:32 »
Kindle Fire konusuna biraz açıklık getirelim, e-kitap okuyucu değildir zaten kendisi. Bir süredir de Kindle adıyla değil Amazon Fire olarak satılıyor. Bildiğimiz tablet. Ha Kindle'ın belli yazılımsal özelliklerine sahip, ama e-ink olmadıktan sonra kitap okuma yönünden telefon ya da iPad'e göre bir üstünlüğü yok.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 02 Ekim 2016, 16:52:04 »
Önemli olanın içerik olduğu konusunda hem fikir olsam da...

Elinde kitap olmayınca da aynı tat alınmıyor ki, okuduğum bir şeyin bana her zaman maksimum tatmini vermesini isterim, bu da o çevrilen sayfaların hışırtısı, sayfa atlamanın verdiği keyifi de içine dahil ediyor.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 03 Ekim 2016, 12:26:42 »
Kobo Glo Hd alacaklara önerim Dr'den almayın. Stoklarında olmadığını ama getirebileceklerini söylüyorlar. Bir hafta sonrada siparişi iptal ediyorlar. Alırken de özellikle "İptal olma gibi bir durum olmaz değil mi?" diye sormuştum. "Hayır, kesin gelir." dediler.
O yüzden e-kitap okuyucusuz kaldım. O kadar heveslenmiştim. Bana 400-500 lira aralığında alabileceğim bir ürün önerebilir misiniz?
Edit: Amazon Kindle Paperwhite almaya karar verdim.