Kayıt Ol

E-kitap Ve Normal Kitap

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
E-kitap Ve Normal Kitap
« : 27 Haziran 2015, 10:17:54 »
Biliyorsunuz e-kitap teknolojisinin popülerliği şu 1-2 sene içerisinde biraz arttı. Artık okullarda bile normal bir kitap yerine telefondan ve tabletten kitap okuyanlar var. Peki siz okurlar e-kitap olayına benim gibi hala alışamayanlardan mısınız yoksa yavaştan normal kitapların soyunu kurutup e-kitaba yönelenlerden misiniz ? Ve sizce gerçekten ilerde teknoloji, asırlardır süren geleneğin yerini alabilecek mi ?  :üü

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: E-kitap Ve Normal Kitap
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2015, 12:37:49 »
Teknoloji elbette geleneğin yerini alacak. Almalı da zaten. Kendim de hâlâ büyük oranda kağıt kitap okuyorum, ama e-kitabın avantajlarının ne kadar fazla olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu. Sadece kağıt harcamamak bile e-kitaba geçmek için yeterli bir sebep bence. Alışmak elbette herkes için kolay olmayacak, ama sanki kitapların soyu tükeniyormuş gibi direnmek de biraz anlamsız.

Not: Umarım konu yine "kitap kokusu"na gelmez. Kitabı içeriği için mi okuyoruz, koku fetişimiz mi var anlamadım.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Haziran 2015, 14:11:51 »
E-kitapların yaygınlaşmasından yanayım. İlerlemeyen her şey geride kalır, kaybolur. Teknolojinin evrimsel sürecine katılmaları uzun vadede kitapların ömrünü uzatacaktır.

Buna karşın bireysel olarak e-kitaplardan hoşlanmıyorum. Keyfi olarak hiçbir zaman kendim için tercih etmeyeceğim bir seçenek.

Çalışırken iş üretebilmek için vaktimin neredeyse tamamı bir ekrana bakarak geçiyor. Ara verdiğim zamanlarda, olan bitene göz atmak veya birileriyle iletişim kurmak için telefonumu kullanıyorum ve ekrana bakmaya devam ediyorum. Ulaşımım esnasında, kullandığım ulaşım aracının içinde yine ekranlar bulunuyor, insanların yorgun yüzlerine bakmamak için gözüm o ekranlara takılıyor. Araçtan inip yürürken reklam amaçlı sağa sola konmuş diğer ekranlar karşılıyor beni.  Evime döndüğümde, yemeğimi yerken bir yandan bir şeyler izlemek için yüzümü yeniden ekrana dönüyorum.

Ekran karşısında geçen süre, geçmeyenden daha fazla!

Sanal bir ortamla böylesine uzun süre ilişki kurmak benim gerçeklik duyguma zarar veriyor artık. Kimi zaman güzel bir mekanda, güzel bir manzaraya bakarken bile onu olduğu gibi duyumsamakta zorluk çekiyorum. Görmek ve duymak bu sanallık hissini kırmak yerine edinilmiş bir alışkanlıkla onu destekliyor, dokunmak ve mümkünse “koklamak”  da ihtiyaç haline geliyor.

Kitap okumak, eskiden beri kendimi özgür hissetmemi sağlayan bir eylem oldu benim için. Nefes almak için kullandığım bu özel zamanların da içinde bir ekranın bulunması fikri çok tatsız ve irrite edici görünüyor bu nedenle.

Okuyacağım kitabı, gerçek bir nesne olarak elimde tutabilmek benim için önemli. Umarım bunu yapmayı uzun süre sürdürebilirim. Bir yerde son bulacağını biliyor ve durumu kabulleniyorum.

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2015, 17:13:58 »
Elektronik Kitap'ı ne şekilde okuduğumuza bağlı...

Bu iş için yapılmış, kitap boyutunda, ekran aydınlatması olmayan yani bir kitap sayfası gibi görünen e-mürekkep teknolojili aygıtlar var. Bu aygıtlar ancak e-kitap okumaya ve satın almaya, not almaya veya sözlükte kelime aratmaya yarıyor.

Gerçeğe baktığımız zaman, normal bir kitaba göre epey avantajlı, normal kitap okurken bir türlü pozisyon alamayan ben sırt üstü, yüz üstü, yan yatarken bu aygıt ile rahat bir şekilde kitap okuyabiliyorum. Üstelik baktığım şey bir kitap sayfasından farksız bir madde. Sadece kağıt değil o kadar.

Bilgisayar ve telefonu bir zamanlar ben de denedim, hem göze, hem de beyne zararlı. Led, lcd ekranların ışığına fazla maruz kalmak hem melotonin salgılanmasını azaltır, bu insanın uyku düzenini bozar, moralini etkiler, strese daha çok maruz kalmasını sağlar. Belki çok oyun oynayanların ve benzeri ekrana dikkat kesilen kişilerin geceleri yaşadığı uyku sorunları bu şekilde açıklanabilir. Gözlere olan zararından bahsetmeye bile gerek yok.

Böyle bir durumda, e-readerların bir sayfadan farksız olması, yani e-mürekkep ile ekranın sayfa gibi görünmesi, binlerce kitap alabilmesi, hafif olması, e-okuyucu ile pozisyon almanın kolay olması ve en can alıcısı kağıt endüstrisinin en büyük hammaddesi ağaçlardır ve geri dönüşümü de, yetiştirilmesi de zordur. Dünya zaten günümüzde kağıt kıtlığına gebe veya hafiften bu evreye girmiş vaziyette. Basılı kitapların somut unsurlara giden maliyet yüzünden satıldığı fiyatlarda belli...

Bu nedenle kontrollü bir şekilde elektronik kitap teknolojisine geçmek yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2015, 17:55:53 »
Bir ekrana bu kadar anlam yüklemek biraz gereksiz değil mi? Dünyayla iletişim kurmamızı sağlayan sayısız araçtan biri yalnızca. Ekranlarda gördüklerimiz de kağıt üzerindeki herhangi bir şey kadar gerçek. Bir kitabı bitlere sıkıştırmak, onu kağıt halinden daha az gerçek yapmıyor.

Elinize e-ink teknolojisine sahip bir cihazı alın ve yakından inceleyin. Kendinize sürekli "bir ekrana bakıyorum" diye hatırlatmadığınız sürece kağıttan farkını anlamanız gerçekten zor. Teknoloji her alana giriyor ve girmeye de devam edecek. Bu değişim her zaman iyiye doğru olmuyor elbette, fakat her açıdan avantajlı bir değişime bile direnmenin gereği yok sanırım. Söylediğim gibi ben de hâlâ sıklıkla basılı kitap alıyorum, fakat bu ülkemizde e-kitap sektörünün henüz emekleme aşamasında olmasından kaynaklanıyor.

Şunu da tekrar vurgulamak gerek: Çok daha verimli bir alternatifimiz varken kitap yapımı için ağaç kesmekte ısrar etmeye hakkımız olduğunu düşünmüyorum. E-kitap mümkün olduğunca hızla yaygınlaştırılmalı. Bu Türkiye'deki gibi basılı kitaptan pahalıya satarak yapılamaz tabii, ama sanırım bu farklı bir tartışmanın konusu.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2015, 18:06:12 »
Kitap yapmak için ağaç kesmeye hakkımız olmadığını düşünüyorsan, e-ink cihazlarının yapıldığı maddelerin doğada ne kadar zamanda geri dönüştüğünü bir düşün derim. Buna fantezi mi dersiniz ne derseniz deyin ama her türlü, kitabın basılı halini tercih ederim.

Teknoloji başka alanlarda hizmet versin. Sayhh'a büyük ölçüde katılıyorum. Yalnız ben bu konuda ondan daha katıyım. E-kitapların yaygınlaşmasından yana değilim.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2015, 19:22:24 »
E kitapin da basili kitaplarin da kendilerine gore eksileri ve artilari var. E kitaplarin yayginlasmasi ozellikle benim gibi gormeyen okuyucular icin cok onemli. Kitap taramak cogu zaman sikintili, insanlarin istediginiz kitabi sizin icin seslendirmesini bekleyecek olursaniz da ne kadar beklersiniz kim bilir? Ancak cuzi bir miktara satilan erisilebilir bir belge cok isimize yarayacaktir. Basili kitaplarin tukenecegini sanmiyorum, her iki tarafin da okuyucusu olacaktir. Sonucta elimizde bir kitap tutuyor olmak bambaska bir sey. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2015, 13:15:17 »
Kitap yapmak için ağaç kesmeye hakkımız olmadığını düşünüyorsan, e-ink cihazlarının yapıldığı maddelerin doğada ne kadar zamanda geri dönüştüğünü bir düşün derim. Buna fantezi mi dersiniz ne derseniz deyin ama her türlü, kitabın basılı halini tercih ederim.

Teknoloji başka alanlarda hizmet versin. Sayhh'a büyük ölçüde katılıyorum. Yalnız ben bu konuda ondan daha katıyım. E-kitapların yaygınlaşmasından yana değilim.

1 e-kitap okuyucu=binlerce kitap. Verilen zararın eşit olduğunu düşünüyor olamazsınız herhalde. Ayrıca doğaya atmayacak kadar aklımızı kullanabilirsek doğada ne kadar zamanda çözündüğünün pek bir önemi kalmaz diye düşünüyorum. Yani gerçekten, istediğinizi destekleyin tabii ama savunurken biraz makul olsak iyi olacak. Elbette fantezi bu.

#hayır

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2015, 13:38:04 »
Şu var ki, kitaplar gerçekte somut değildir. Elimizde tuğla gibi olan bir kitabın yüzlerce katı kitapların küçücük bir cihaza sığması bazı insanların gerçeklik duygusunu sarsabilir. Bu da onların tercihleri tabii ki.

Şu gerçek var ki, kitaplardan aldığımız veriler, beynimizin algıladığı veriler aynı. Herhangi bir farklılık yok. Ayrıca şunu da belirtmek isterim, yabancı diliniz bir iken, e-kitap okuyabilme alışkanlığınız varsa bunu üç veya dört dile kadar rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Arkadaşımla yapıyoruz, oradan biliyorum. Bizim için büyük bir nimet bu e-kitaplar. Gerek Japonca kaynaklar, gerek İngilizce, Almanca kaynaklar olsun. Basılı kitapların bu konudaki yelpazesi hem zevklerimize uymaz hem de pahalı bir seçim olur.

Beynin işlevselliği ve geniş düşünme kapasitesi e-kitap oldukça daha da verimli hale gelecektir, ve örneğin Amerika'da neredeyse herkes e-kitap okuyor. Bize de sıra gelecektir. Eğer gerçeklik için sağlam bir dayanak bulamıyorsak, kendimize ve bedenimize daha fazla vakit ayırıp bunu aşmalıyız diye düşünüyorum. :)

Edit: Yazım aklıma bir şeyi getirdi, Philip K. Dick'in yaşamı bir simulasyon olarak görmesi.

2. Edit:
E-kitabı seven insanlar zevk almasa dahi yükselen bir akım olduğu için diğerlerinden geri kalmayı sevmeyen teknolojik ürünlere düşkün insanlar.

Ben gayet zevk alıyorum sayın zaujas. Kitabın içindekilerden zevk almamız gerekiyor yoksa okumayız, belki de kokudan ziyade bilgi fetişimiz vardır e-kitap okuyanlar olarak. Şimdi bilgisayarda yazılan kitaplardan zevk alanlar olarak söylüyorum. Siz zevk alamıyorsunuz diye bizim de zevk almamamız ve diğerlerinden geri kalmayı sevmeyen teknolojik ürünlere düşkün insanlar olmamız gerekmiyor ki başka bir bakış açısına göre taş tabletlerden sonra bu kitaplar da belli bir teknolojik gelişimi temsil ediyor.

Beynimizi bir balıkçı teknesi olarak düşünelim. Bir ağ atıyoruz ve yirmi beş civarı balık yakalıyoruz aynı zamanda. Ve bu ağı kullanması çok zor. Belli bir ağ elimize geçiyor ve daha kısa zamanda yüz kadar balık yakalamamıza, ve bu balıkları yakalarken daha az efor sarfetmemize yarıyor. Sizin mantığınızla bu ağları yaparkenki iğne vs. insanların ilk teknolojik buluşlarını da reddedersiniz. Sadece elinizle yakalarsınız balıkları. Tabii bu da sizin bakış açınız.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #9 : 28 Haziran 2015, 13:56:29 »
E-kitap ve normal kitap arasındaki fark kesinlikle sahip olma duygusu. E-kitaplar bize bu hissi yaşatmıyor ve bu yüzden sanki parayla var olmayan bir şey alıyormuşuz gibi hissediyoruz.

E-kitabı seven insanlar zevk almasa dahi yükselen bir akım olduğu için diğerlerinden geri kalmayı sevmeyen teknolojik ürünlere düşkün insanlar. Konvansiyonel yayıncılık bu yüzden milenyum nesliyle son demlerini yaşıyor olacak yakın bir gelecekte.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı Kleidophoros

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Haziran 2015, 14:34:09 »
Bu bir kolaylık. Erişim kolaylığı. Zevkler ve renkler tartışılmaz derler ya, tam da bu konu için söylenmiş bir söz olabilir. Kimisi modayı takip eder, yeni kıyafetler alır. Kimisi kaç yıldır giydiği kıyafetleri hala giymeye devam eder. Vardır halk arasında böyle birileri, çoğu zaman onlara dede/nine kıyafeti giyiyor diye laf atarlar.

Elbette kitap piyasası şuan burada olanların ölümüne kadar bitmeyecek. Belki de yüzyıl sonra hala az da olsa devam edecek. Ama yerini e-kitapların alacağı gerçeğinide değiştirmeyecek.

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Haziran 2015, 16:06:15 »

1 e-kitap okuyucu=binlerce kitap. Verilen zararın eşit olduğunu düşünüyor olamazsınız herhalde. Ayrıca doğaya atmayacak kadar aklımızı kullanabilirsek doğada ne kadar zamanda çözündüğünün pek bir önemi kalmaz diye düşünüyorum. Yani gerçekten, istediğinizi destekleyin tabii ama savunurken biraz makul olsak iyi olacak. Elbette fantezi bu.

Her şeyin bir yolu yordamı var. Kitap yapmak için yaşlı ağaçları kullanırsak bir sıkıntı kalmaz. Üstelik yenileri de dikilip, yetiştirilebilir. Sadece bu sektöre hizmet sağlayan alanlar olabilir. Hayatı daima reelde yaşamayı sevmiş insanlardanım. Ayrıca teknolojinin, elinize bir şarj edilmesi gereken cihazı daha tutuşturmasına izin veriyorsunuz.(Cem Yılmaz'ın dediği gibi, "bunuu tut teknolojisi") Ha görme engelliler için sağladığı faydalar varsa ona bir şey diyemem, bu onların en doğal hakkıdır.

Yahu kitabın elinizdeki o somut hissiyatı, sayfalarının kokusu varken e-kitabı kim ne yapsın. Kimseden e-kitabınız için imza alamazsınız, gelin vazgeçin bu sevdadan :D :D. Hem e-kitapla beraber gelecek sorunlardan biri de şu olacaktır: cihazınızın bozulması durumunda kitaplarınıza yazık olur. Format atılması gerekir bilgileriniz kaybolur. Çoluk çocuk eline alır (bkz: misafir çocuğu) hayallerinizi yıkar. Efendim sonracıma bu cihazların her sene yeni modelleri çıkarılmaya başlanır, tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi en yenisini alma hastalığı başlar. Okurken en heyecanlı yerinde şarjı biter üzülürsünüz.

Virüs kapar, paranız boşa gider ağlarsınız. Oysa ellerinizde 400 - 500 sayfalık bir romanın olduğunu hayal edin. Sadece size ait, yazarından imzalı, üstelik şarjı bitmez, iyi bakarsanız yıpranmaz. Yea en kötüsü ileride paraya ihtiyacınız olur satarsınız :D :D.

Gelin tekrar düşünün ahali!
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Brsykt

• *
  • 47
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Haziran 2015, 19:41:51 »
Kar zarar açısından bakarsak normal kitapların -malesef- teknolojiyle yarışması zor görünüyor.
Ancak biz okurlar biraz romantik bakıyoruz bu olaya sanırım, en azından benim için böyle bu durum. Teknoloji zaten her yönüyle hayatıma girmişken ve dört bir yanım ekranlarla çevriliyken kitap benim için bütün bu teknolojiden kaçacağım tek ve biricik sığınak gibi gibi.
Duygularımı bir kenara bıraksam hiç düşünmeden e-kitap derdim ancak normal kitaplara değişir miyim? Hayır değişmem.

Yine de bunlar alışma meselesi biraz, 3-5 yıl sonra belki bir nostaljiden ibaret olacak benim için normal kitaplar ama şu an somutluğu ve aşinalığı yararın üzerinde tutuyorum.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Haziran 2015, 19:53:04 »
Zamanında şöyle bir düşüncem vardı, hala değişmiş değil:

İnsanlığın geleceğine ilişkin ne gibi korkularımız, komplo teorilerimiz var?

Örneğin görüyorum ki artık çoğu evde eskisi gibi ansiklopediler yok. İnsanlar gazeteleri ve dergileri internetten takip ediyor. Bazılarımızın kitaplıkları bile tamamen elektronik.

Elektronik yazın, kolayca değiştirilebilir, kırılabilir (hacklenmek). Böyle olduğunda geçmişi kim hatırlayacak?

Ansikolpedilerimiz yerine wikipedi'den arıyoruz geçmişe dair şeyleri. Ya bir gece ansızın siliniverir, değiştiriliverirse o wikipedi? Ya da elektronik kütüphanenize kayıtlı kitaplarınız birden bire uçuruluverirse? Bir virüs ya da kırılma, belli eserleri tüm veritabanlarından siliverirse?

George Orwell bahsetmişti gerçi bundan. Fakat ben,  insanların tamamen elektronik kitaplıklar kullandığı bir yakın gelecekte bir saldırı sonucu insanlık yazınının temeltaşı sayılan eserlerin uçurulmasından korkmaktayım.

Güzel bir video:

http://www.youtube.com/watch?v=DVRMZ_M9NqA

Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

• 403