Kayıt Ol

E-kitap Ve Normal Kitap

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ynt: E-kitap Ve Normal Kitap
« Yanıtla #15 : 28 Haziran 2015, 20:46:24 »
İşte bundan bahsediyorum. Budur! Budur!

Aman tanrım! Bu yorum beni benden alıp derin düşüncelere sevk ediyor. Ne kadar içten bir anlatımdır bu. Ne kadar tartışmacı bir yazıdır, düzenlemeyle önceki yoruma eklenemeyecek kadar kadar bilgi yüklü ve rom sistemini çürüten bir yapıda.

Edit:

Aman tanrım! Bu yorum beni benden alıp derin düşüncelere sevk ediyor. Ne kadar içten bir anlatımdır bu. Ne kadar tartışmacı bir yazıdır, düzenlemeyle önceki yoruma eklenemeyecek kadar kadar bilgi yüklü ve rom sistemini çürüten bir yapıda.

Kardeşim saygılı ol, gereksiz konuşma. Sitenin yöneticileri, editörleri yanlış bir durum, yorum olursa gerekeni yaparlar.

Herhangi bir saygısız sözümü gördünüz mü acaba? Sizli bizli konuşmak da kalmamış, seviye iyice düştü. Dediğiniz gibi eğer saygısızlık olsaydı forum yetkilileri gereğini yapardı. Çelişmeyelim.

2. Edit:
Allahım allahım. Saygısızlık sadece belli bir sözle veya argoyla olmaz. Burada e-kitap ve basılı kitaplar hakkında tartışıyoruz. Ben de sevgili ryuk'a katıldığımı belirttim. Konuyla alakalı bile değil yaptığın yorum. Seni ilgilendiren bir durum yokken ve aramızda herhangi bir samimiyet de yokken gereksiz ve küçük düşürmeye yönelik bir yorum yazıyorsun. Ben yaptığın terbiyesizliğe karşılık, kalbini kırmamak için kibar bir dille uyardım seni. Sen hala devam ediyorsun. 

Yazdığım yorum her şeyi özetliyordu zaten, boş konuşmaya gerek yok değil mi? Her şeyi uzatmayın, anlamaya çalışın; tartışma ahlakını ben size öğretmeyeyim, zira benden kaç yaş büyüksünüz. Tartışma platformundaysanız, ''yorumlarınıza'' verilecek bazı cevapları da kabul etmiş oluyorsunuz. Konu dışı tartışma yaratacaksanız özelden yazın bir zahmet, şov yapmayın.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 28 Haziran 2015, 21:28:17 »
E-kitabı seven insanlar zevk almasa dahi yükselen bir akım olduğu için diğerlerinden geri kalmayı sevmeyen teknolojik ürünlere düşkün insanlar.

Siz ciddi misiniz yahu? Nasıl hiç tanımadığınız insanlar hakkında, bu kadar rahatça, böyle mesnetsiz bir iddiada bulunabiliyorsunuz?

Hacklenme olayına gelirsek, bir bilginin elektronik ortamdan tamamen yok edilmesinin imkansıza yakın olduğunu söylemem gerekiyor. Hele ki çok sayıda yerde saklanıyorsa. Bir gecede insanlığın bütün bilgisinin yok olması pek mümkün değil. Elbette, insanlardan çok daha gelişmiş dünya dışı bir tür tarafından siber saldırıya uğrarsak iş değişebilir. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #17 : 28 Haziran 2015, 21:51:39 »
Edit: Gereksiz gergin cümlelerle işgal etmiyeyim konuyu... Bu yüzden yazdıklarımı sildim.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 28 Haziran 2015, 21:58:31 »
Vovovovovov, arkadaşlar sakin olalım lütfen :)

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 28 Haziran 2015, 22:03:33 »
Edit: Arkadaş özür dilediği için buradaki -epeyce de sivri dille yazılmış olan- yoruma da gerek kalmadı. Amacımız bağcıyı dövmek değil sonuçta.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #20 : 28 Haziran 2015, 22:07:29 »
Kusura bakmayın arkadaşlar evet gözden geçirince üslubum konusunda haklısınız.
Özür dilerim.
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 28 Haziran 2015, 22:41:20 »

Hacklenme olayına gelirsek, bir bilginin elektronik ortamdan tamamen yok edilmesinin imkansıza yakın olduğunu söylemem gerekiyor. Hele ki çok sayıda yerde saklanıyorsa. Bir gecede insanlığın bütün bilgisinin yok olması pek mümkün değil. Elbette, insanlardan çok daha gelişmiş dünya dışı bir tür tarafından siber saldırıya uğrarsak iş değişebilir. :P

Olur mu olur bence ;D . Fahrenheit 451 ve 1984 okuya okuya, Equilibrium'u izleye izleye iyice paranoyaklaşmış olabilirim tabi(belki teknik olarak olanaksıza yakındır, işin uzmanı değilim) geçtiğimiz aylarda çılgın bir elektrik kesintisi yaşadık mesela. Oldu da elektrikler gitti diyelim. İşte o gün geldiğinde, hepiniz tüm kitaplığınızı elektronik ortama aktarmış olduğunuz için yakınırken ben ise bir yandan güzelim kitaplarımdaki bilgileri yaşatıyor olmanın kıvancıyla dolup taşarken, diğer yandan da bir İlber Ortaylı edasıyla dolaşacağım ;D
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 28 Haziran 2015, 22:52:54 »

Olur mu olur bence ;D . Fahrenheit 451 ve 1984 okuya okuya, Equilibrium'u izleye izleye iyice paranoyaklaşmış olabilirim tabi(belki teknik olarak olanaksıza yakındır, işin uzmanı değilim) geçtiğimiz aylarda çılgın bir elektrik kesintisi yaşadık mesela. Oldu da elektrikler gitti diyelim. İşte o gün geldiğinde, hepiniz tüm kitaplığınızı elektronik ortama aktarmış olduğunuz için yakınırken ben ise bir yandan güzelim kitaplarımdaki bilgileri yaşatıyor olmanın kıvancıyla dolup taşarken, diğer yandan da bir İlber Ortaylı edasıyla dolaşacağım ;D
Söylediğiniz şey içindeki çelişkinin farkında mısınız? Bulunduğunuz yere bomba düşse tüm kitaplar gidecek. Ya da oradan tahliyeniz gerekecek sizin söylediğiniz gibi bir durumda ve toplumsal olarak çoğaltması zor olacak ve yanınızda götüreceğiniz kitaplar da büyük bir fark yaratmayacak. Siz İlber Ortaylı edasıyla gezinseniz de bu bireysel olacak, söylediğiniz kitaplar toplumu etkileyen kitaplar ve yine bir çelişki.

Bir hard disk'in içindeki atıyorum 10000 ekitap elektriksiz olarak yaşar. Hard disk gibi olmasa da, elektrik sadece resmi olarak üretilmiyor. Yakıtlarla da elde ediliyor., doğal kaynaklarla da. Sizin saklayabileceğiniz bir avuç kitabın herhangi bir getirisi yok yani. Böyle bir seneryoda kütüphaneler de imha edilir. Yine ortalık ekitaba kalır. Ha yaymak mı istiyoruz, belli şekilde çoğaltılabilir, normal kitap olarak da. Olmadı internet sandığınızdan daha derin bir kuyu, özel domainlerden yayın yapılabilir bir şekilde elektrik kaçak olarak üretilebilir.

Normal elinizde olan kitabı yaymak mı istiyorsunuz? Kaçak matbaa kuracaksanız ve yayacaksanız önce bunu belli teknolojik aletlere geçirmeniz gerekir. Tabii ki bunu hard diskteki 10000 kitapla geçirmeden ve boşu boşuna enerji harcamadan ilkel olmayan yöntemlerle halledebilirsiniz.

Tabii bunlar çok Revolution izlenmediyse geçerli. :)
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 28 Haziran 2015, 23:03:11 »
Kindle'ların jenerasyonuna göre 15-30 saat arası okuma süresi var(fire'ları saymıyorum, onlar e-kitap okuyucu değil zaten). Bu normal şartlarda bir kesintiyi geçirmek için yeterli olmalı. Ha oldu da bir felaket yaşadık, elektrikler çok uzun süre gitti. O zaman da şartlara uyarız elbette. Basılı kitaplar tamamen ortadan kalkacak değil, zaten gerekirse elektronik olanlar da kağıda aktarılabilir. Yine de kıyamet günü senaryolarına göre değil, makul hayat şartlarına göre konuşsak daha güzel olur. :D

#hayır

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 28 Haziran 2015, 23:17:36 »
Enfendim, güldük eğlendik, gerçekçi olalım şimdi de  :D

Nasıl ki zamanında tutucu kişiler matbaaya (tek a ile mi yazılıyordu bilemedim) karşı çıkmış, fakat bu karşı çıkış matbaanın işlevselliği karşısında tutunamamışsa, elektronik kitaplara karşı çıkışımız da işlevsellik karşısında fazla tutunamayacak.

Fakat her ihtimale karşı önemli kitapları basılı halde saklamanın önemini unutmamalı (sayın Light, özellikle önem verdiğim kitapları biliyorsunuz) ve bu videodaki gerçekleri yine de göz ardı etmemeliyiz:

https://m.youtube.com/watch?v=DVRMZ_M9NqA
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

• 403
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 28 Haziran 2015, 23:29:41 »

Kardeşim saygılı ol, gereksiz konuşma. Sitenin yöneticileri, editörleri yanlış bir durum, yorum olursa gerekeni yaparlar.

Allahım allahım. Saygısızlık sadece belli bir sözle veya argoyla olmaz. Burada e-kitap ve basılı kitaplar hakkında tartışıyoruz. Ben de sevgili ryuk'a katıldığımı belirttim. Konuyla alakalı bile değil yaptığın yorum. Seni ilgilendiren bir durum yokken ve aramızda herhangi bir samimiyet de yokken gereksiz ve küçük düşürmeye yönelik bir yorum yazıyorsun. Ben yaptığın terbiyesizliğe karşılık, kalbini kırmamak için kibar bir dille uyardım seni. Sen hala devam ediyorsun. 
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 29 Haziran 2015, 00:12:54 »
İletişim bilimlerinde hipodermik iğne kavramı vardır, ekranlara bağımlı tutarak zihinlere verilen mesajlar ile hedef kitlede bir tutum oluşturma ve toplumsal güdüleri bu yolla kontrol etmeyi konu alır.

Sizin ekranlar hakkında gösterdiğiniz tutumu takdir ediyorum, çünkü haklısınız. Ekranlar artık insanların sembolik çevrelerini gizlice egemenlik altına alan araçlar olarak öne çıktılar. Artık her evde televizyon daima açık, akşamları çay içerken, yemek yerken veya boş zamanlarımızda televizyon hep açıktır.

Telefonlarımızdan gelen mesajlara açığız, twitter, facebook gibi sonsuz bir olumlu veya olumsuz, doğru veya yanlış bir bilgi kaynağına sahibiz. Bütün bunlar elbette ekrana karşı eleştirel bir yaklaşım yapmamızı sağlamalı, teknolojik determinizmin önüne geçmeliyiz.

Ancak konu e-kitap okuyucularına gelince, onu diğer "ekran"lar ile karıştırmamak lazım derim. Yararlı bakteri olarak görmek gerektiğini düşünüyorum, aletin tek özelliği kitap okutmak, ekranı kitap sayfasından farksız göstermek ve internete bağlanıyorsa(bağlanmayan bir sürü okuyucu var) ancak kitap alabilmek, sözlük kullanabilmek.

Bunların haricinde e-kitap okuyucu içindeki kitaplarla birlikte salt bir enformasyon kaynağıdır, kitaptan sosyolojik olarak somut, soyut hiçbir farkı yoktur. Yani insanlarda bir sihirli mermi etkisi yaratacak kontrolsüz bir mesaj alım kaynağı değildir, boş bir kağıt neyse odur, onun içine yükleyeceğiniz veriyi siz belirlersiniz.

Konu Orwell'den açılınca biraz sosyolojik yönüne değinmek istedim. Özet geçmek gerekirse, ekran bağımlılığı ile ilgili söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum, basılı kitap okumanın ne kadar büyük bir zevk olduğuna ve her zaman kabul edilebilir bir tercih olarak kalacağına da saygı duyuyor ve katılıyorum. Ancak e-kitap okuyucunun da tercih edilmeme sebebinin farazi ve geçmiş günlerde edinilen alışkanlıkları referans alarak yapılan yorumların etkili olduğunu, e-kitap okuyucunun bir eksisinin veya zararının olmadığını iddia ediyorum.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 03 Ocak 2016, 20:43:45 »
Arkadaşım Amazon Kindle almış. Gerçekten çok hoşuma gitti. Hem baskısı tükenmiş olan kitapları pdf olarak bu cihazdan okuyabiliyorsunuz, hemde d&r gibi sitelerde kitapları daha ucuza satın alabiliyorsunuz e-book olarak. Galiba bende alacağım.

Çevrimdışı Thargelion

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 13 Mart 2016, 13:27:47 »
Ben de normal kitaptan yanayım ama yapacak bir şey yok.

''Kaçımız öykülerimizi bilgisayar yerine deftere yazıyoruz?'' desem ortaya nasıl bir sonuç çıkacağı çok açık. Ben dahil bir çok yazar artık öykülerini sanal ortama kaydediyor ve daha sonra olursa kitap haline getiriyor. (Henüz bir kitap çıkarmadım. :D)

Her iki seçeneğin de artı ve eksi yönleri var ama 'Her yeni eskir.' sözü bunu da kapsıyor. Önümüzde engellenemeyecek bir teknoloji gelişimi var. Önceden sevdiğimiz şeylere şimdi özlemle bakıyorsak buna da mecburen alışacağız.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 15 Nisan 2016, 21:40:30 »
Elimin altında kütüphane barındırma fikri; bana, bilgiye kolayca ulaşabilme kolaylığı açısından iç rahatlatıcı geliyor. Kullanım kolaylığı hepimizin malumu; söz etmeye gerek yok.

Ama e-kitabın, basılı yayına olan üstünlükleri harici; gene kendi yapısından doğan kimi noksanlıklardan doğabilecek sorunlarında etkisi ile basılı yayınların hayatını sürdüreceğini düşünüyorum.

Yazımın bundan sonrası, e-kitabın ticari ürün olarak spekülasyonlu piyasa hamleleri üstüne olacak:

E-Kitabın, gelecekte, şimdikinden daha da yaygınlaşacağını var sayarsak. Sadece internet ortamında satışa sunulan kitapları ele alayım. E-kitap açısından baskının tükenmesi pekte söz konusu değil. Çok zorlama gelse de belki bu da beraberinde kitap haklarının yayıncının elinde daha uzun süre kalması etkisini doğurabilir (Kitabın uzunca süre, rezil çeviri, berbat editörlük katline uğramış ve uğramaya etme olasılığı). Kitabın çeviri ve editörlük kısmının tekrar elden geçme olasılığı da var tabi (Ve bu kendi içerisinde başka sorunlara gebe). Bilgisayar programlarında alışılagelindiği gibi çevirmenlik ve editörlük adına, yeni sürümlerin satışa sunulması söz konusu olur mu? (Bu yeni sürümler, bedava mı yoksa cüz'i miktarda kitap yenileme ücreti mi alınacak)

E-kitabın kendisinden değil de yayıncılık ve kullanım hakkı kısmında tüketicisine sunduğu güvencelerin yeterli olup olmadığını da merak ediyorum.

Oyun kütüphanesi Steam'i çoğunluğumuz duymuşuzdur. Oyunlar Steam'in DRM sistemine tabi olarak hazırlanıp, Steam programı üstünden oynatılır. Bu sistem üzerinden alınan oyunlar aslında satın alınmamış; erişme ve oynama hakkı sunulmuştur. Steam kapanırsa, eski kullanıcıların oyunlara ulaşamama sorunu var.

Türkiye sınırları içerisindeki E-Kitap servislerinden biri, bir gün kapanırsa diyelim; kapalı servisin ulaşım hakkı verdiği kullanıcıların mağdur olması söz konusu olabilir mi?

Teknik kısmını fazla bilememekten ötürü bu kadar kuruntu yapıyor olabilirim.