Kayıt Ol

Bağ

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Bağ
« : 18 Şubat 2008, 20:54:18 »

Harita! Beyin yıkama yuvaları olan okulların evimizden daha çok gördüğümüz tozlu sınıflarında mağrur bir şekilde duran, öğretmenler dışında hiç kimsenin incelemediği eşya. İnsan! Başka insanların düşünceleriyle ve düşüncelerini birebir yansıttıkları davranışlarıyla şekillenen oyun hamurları. Politikacıların ve sanatçıların elindeki deneme tahtaları (Gerçi baktığımızda politika insanları yönetme sanatından başka nedir ki) hatta. Çirkef planlarının işe yarayıp yaramayacağını görmek amaçlı kullanılan kobaylar aslında insan dediğimiz varlık.

Peki ya biz oyun hamurlarının haritayla ilgisi ne? Bir ilgisi olmak zorunda değil mi sevgili okur; bir ilgisi olmasa onu oraya koymazdım size göre? Çevremize bir bakalım; küçük yaramaz tanrının –ya da tanrıların- biz oyun hamurları, parçalayıp tekrar yapılandırdığı biz Legoları için yarattığı oyun alanı olan çevremize. Dışarıda bir ağaç duruyor mesela. Kışın çekiciliğine dayanamayıp onunla çırılçıplak soyunmuş, doğallığından –çıplaklığından- zevk almasına rağmen onun soğuğuyla üşüyüp titreyen bir ağaç, gecenin karanlığında yalnız başına dikilen. Bir de ben varım mesela burada. Saatin ileri olmasına aldırmayıp bilgisayar başında bu yazıyı karalayan, gözleri kızarmış, elleri hızla klavyede gezinen ben.

Hadi; o ağaçla benim aramda benim o ağacı görmem dışında bir bağ kurun. Cevaplarınızı tahmin edebiliyorum; o ağaç orada doğadaki dengeyi sağlıyor, oksijen üretiyor bende o oksijeni tüketiyorum değil mi? Biraz dolaylı ve derin oldu gibi. Hadi benimle ağaç arasında direkt bir bağ kurun?

Beni yaratan da o ağacı oraya koyan da tanrı. Ve şu belli ki yukarıdakiler dışında o ağaçla benim aramda bir bağ yok. Bende tanrıya özendim işte. İlk başa harita kavramını koydum sonra da insan. İkisinin arasında benimle ağaç arasında olduğu gibi olan birbirlerini görme, birbirlerinin yukarısında-aşağısında bulunma dışında bir ilişki yok. Ya da derin ve dolaylı bir ilişki var; yine ağaç ile benim aramda olduğu gibi.

Ağaç(oksijeni) benim(insanın) içerisinde yaşar; aynı bağı yazımda da kur ey okur. Harita insanın içerisinde yaşar! Kötülüğüyle, iyiliğiyle bunların çakıştığı kavşaklarla insan başlı başlına bir haritadır ya da! Size kalmış….

Gördüğünüz gibi tanrıya özendim işte, onun yaptığını yaptım kendimce. Düz mantığı severim bazen eğlenceli olur. Düz mantığa göre ben tanrıyım bu durumda. Hadi tapın bana!
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Ynt: Bağ
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2008, 21:04:28 »
açıkçası söyleyecek söz bulamıyorum harika bir yazı olmuş tebrik ediyorum seni :)[duygularıma tercüman olmuşsun desem yeridir aslında :)]

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2008, 11:17:16 »
Çok teşekkür ediyorum, düşüncelerimi seven, destek çıkan çok az kişi oluyor hatta genelde küfür yiyorum :D  O yüzden sevindim :)
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2008, 13:05:55 »
Çok deişik bişi oLmuş bu ya.

NasıL diim yorum biLe yapamıyorum o derece.Harika oLmuş.

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~