Kayıt Ol

Yaklaşmayın Satarım

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Yaklaşmayın Satarım
« : 09 Eylül 2015, 14:56:03 »

Ey Rıhtım ahalisi, ey kitap severler, Romalılar. Naber? Yaklaşın bakayim yamacıma. Uzunca zamandır sahaf kılığına bürünmüş vampirlerden çokça çektiğinizin farkındayım. Aynı sıkıntıları bende yaşadım hala arada bir de olsa yaşamaya devam ediyorum. Ne yapsam işlemiyor bu vampirlere. Hiç beklemediğim yerlerden çıkveriyorlar. Neyse.

Size bugün duyurmak istediğim mevzu şu: Kitap mezatları. Bilmiyorum duyanınız bileniniz var mı? Varsa lütfen sessizce okumaya devam etsin, ben anlatacağım işte. Ama başlamadan hemen önce durun bir ağzınızı sulandıralım.

Bakın bu dört kitabı geçen Pazartesi (07.09.2015)  günü mezattan aldım. Niyazi Divanı dışındaki kitaplar yeni. Hatta Fırat’ın jelatinini ben söktüm.  
Spoiler: Göster

Kavgam – 4 tl (Etiket Fiyatı 26 tl)
Şamatacı Suçlular ve Daha Fazlası – 6 tl (20 tl)
Niyazi Divanı – 3 tl
Fırat – 6 tl (16 tl)
Birde köşeden şunu ekleyivereyim Mongoliad’ı sadece 8 tl ye pey vererek almıştım. Pazartesi günkü mezatta teslim aldım. Pey mi? O da ne? Az sonra öğreneceksiniz.

Öncelikle cahilliğimden dolayı anlamını bilmediğim mezatın kelime anlamına çok değerli Türk Dil Kurumumuzun internet sitesinden bir bakalım. Mezat: Açık artırma ile satış, açık artırma ile satış yapılan yer. Anlamını bilmiyordum ama bu vakte kadar hep doğru kullanmışım. Aferin bana. Mezat, açık artırma yani müzayede.

“Peki ne oluyor burada çok konuşmada onu anlat,” diyorsanız azcık sabır canım. Olay şu onlarca, yüzlerce kitap teker teker havaya kaldırılıp taliplilerine gösteriliyor. Sonrada kitabı isteyenler fiyat artırmaya başlıyor. En düşük fiyat artırma bedeli 1 TL ki genellikle fiyatlar bir lira bir lira artıyor. Sadece arada bir çok uçuk fiyat artırmalarıyla karşılaşıyorsunuz. Bunlarda zaten değerli kitaplar, dergiler vs.  oluyor genelde.

Kitaplar her telden her cinsten. Herhangi bir yayınevinin herhangi bir baskısı çıkabiliyor buralarda. Yahut el yazması eserler veyahut tıpkı basım eserler. İmzalı kitaplar, ilk basımlar, şairlerin şiir defterleri... neler yok ki?

Kitaplar her yerden oluk oluk akıyor buralara. Sahaflar kitap getiriyor. Sizin gibi benim gibi yoldan geçen herhangi bir kişi de girip kitaplarını satabiliyor. Tabii ki küçük bir ücret karşılığında.

(Burdan sonra anlatacağım şeyler benim düzenli olarak gittiğim “Dylemi Sahaf’ın” mezatında geçerli olan şeyler. Sonra başka bir mezata gidip “Yok sen bunu dememiştin, hani bu böyle değildi?” demeyin olur mu canlar.)

Ücret mi ne ücreti, kim ücret dedi? Sakin arkadaşlar sakin. Olay şu: Her satıcıdan ve her alıcıdan %15 komisyon alınıyor. Yani eğer alıcıysanız ve mesela 10 liralık kitap aldıysanız 11,5 lira ödüyorsunuz. Yok satıcıysanız ve 10 liralık kitap satmışsanız 8,5 lira alıyorsunuz. Ee mezat yapılan mekanın sahibide kazansın değil mi.

Şimdi sıra geldi size benim düzenli olarak gittiğim ya da en azından gitmeye çalıştığım mezatı tanıtmaya. Mezatı yapan abinin ismi Hüseyin Palevi. Soyadı bu değil Elazığ Palolu olduğu için Palevi. Neyse. Bu Hüseyin abi Dylemi Sahaf’ın sahibi. (Ayrıca Afro Dergi'nin “imtiyaz sahibi”.) Dükkanı Fatih, Kıztaşı’nda. Mezat yeri olarak kullandığı mekan da yine aynı çevrede asıl dükkanından bir iki sokak ileride sadece. Mezatını Pazartesi ve Perşembe günleri yapıyor. Saat 18:00’de başlayan mezatın bitmesi 24:00’ü buluyor bazen. Ama korkmayın canım. İstediğiniz zaman ayrılabilrsiniz mezattan. Tabii ki aldıklarınızın parasını ödemek kaydıyla.

Dylemi Sahaf iletişim bilgileri: Adres: Kıztaşı Cad. No: 42/A Fatih Yol Tarifi: Fatih’teki ana cadde olan Macar Kardeşler Caddesi’ndeki İtfaiye durağından Fatih Camii istikametine giderken üçüncü sağdan içeri girin. (Trafik ışıklarının olduğu yer. Köşede Yapı Kredi bankası var.) Telefon: 0555 462 58 21

Bu arada neden tek bir sahafı anlatıyorsun diye merak eden olur diye söyleyeyim: Diğer mezatlara en fazla bir iki kere katılmışımdır. Ama Hüseyin abinin mezatlarına çokça katılmışlığım hatta kısa bir zamanlığına da olsa yazmanlık (kitap kime satıldı, kim sattı, kaça satıldı bilgilerini kayda alan kişi) yapmışlığım bile var. O yüzden mazur görün.

Şimdi de sizlere eğer ki giderseniz ortama Fransız kalmamanız için gerekli olacak birkaç sözcük sunalım:

Pey vermek: Diyelim ki mezata gelemeyeceksiniz. Ama mezata çıkacak bir kitabı gördünüz ve canınız çekti. O kitaba en fazla kaç kayme verirsiniz? Heh işte o fiyatı söylüyorsunuz mezatı yapana. O da eğer kimse sizden yukarı fiyat vermezse sizin için alıyor. Sizde daha sonra gidip söylediğiniz fiyattan alıyorsunuz. Veya daha düşük bir fiyata.
Lob : Kitabın tek tek değil seri halde veya birkaç kitapla beraber satılması.
Çil: Neredeyse okunmamış kadar temiz ve zarar görmemiş.
Yorgun: Kapağında ve sayfaları zarar görmüş dağılmak üzere olan.
Şömizli: Genellikle karton ve ciltli kapaklarının üzerine sarılan koruyucu ilave kâğıt.
Planş: Kitapların içinde katlı halde bulunan harita ve posterlere verilen ad.
Efemera:  Günlük hayatta ıvır zıvır diye tabir edilen pul, reklam, ilan, kartpostal...
Mücellit: Kitapları boyu ve kalınlığına göre ciltleyen veya tamir eden sanatkâr.
Tezkire: Ünlü kişilerin özgeçmişlerinin ve eserlerinden örneklerin yazıldığı elyazması antoloji.
Ketebe: Elyazması kitapların son sayfasındaki hattat künyesi.
Şiraze: Ciltleme dikişi sırasında kitap sırtının başında bulunan ibrişim bağ örgüsü.

Sizin için küçük bir araştırma yaptım ve mezatlar yapan bir iki sahafın adresini daha buldum. Tabii ki bunlar hepsi değil. Dahası da var. Onları ya ben unutmuşumdur ya bilmiyorumdur. Ekleyiverirsiniz canım ne olacak. İnsanız hata ederiz. Ayrıca aşağıda saydığım sahaflara facebook üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Fatih - Dylemi Sahaf – Pazartesi, Perşembe saat 18:00’da
Fatih - Park Sahaf – Çarşamba saat 18:00’da
Beyoğlu - Gezegen Sahaf – Cumartesi saat 14:00’de
Kadıköy – Artemis Sahaf – Pazar saat 14:00’da

Ankara da her ayın üçüncü cumartesi, saat 14.30'da Kızılay'da Aksoy Çarşısı Kat:-2 Mefkure Sahaf adresinde görüşmek üzere. (Bilgilendirmesi için @ronin47ye teşekkür ederim.)

Bonus #1: Dylemi Sahaf mezatından bir kesit.
Bonus #2: Gezegen Sahaf, Mamati Sahaf ve Dylemi Sahaf ile ilgili kısa bir video.

Bu arada eğer mezata beraber gidelim derseniz beklerim efendim. :)

Ekleme: Birde bakın şöyle bir site var. İstanbuldaki sahafların yerini gösteren. Hangi Sahaf

Ekleme 2: Yazıya bir şey eklemeyi unutmuşum. Farkettiğiniz üzere yukarıda saydığım 5 kitabı da oldukça uygun fiyatlara aldım. Fiyatlar genellikle düşük. En pahalı aldığım kitap Yüzüklerin Efendisi'nin tek ciltlik Metis baskısı. Onuda 25 liraya almıştım. Son olarak Dylemi Sahaf facebook sayfasında mezattan bir gün önce, satışa çıkacak olan kitaplardan bazılarının resimlerini yayınlıyor.

Düzelti: Fırtınakıran hoş demiş güzel demiş. Teşekkür ederim kendisine. Ve unuttuğum birşeyi hatırlattı. Jargonu içeren bölümü bir yerden kopyaladım. Sadece gerekli gördüğüm madde/maddeleri değiştirdim.  

http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yaklaşmayın Satarım
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2015, 15:55:33 »
İyiymiş, gerçekten iyiymiş. Her ne kadar İstanbula uzak olsak ta belki yakınlarda İzmir'de filen benzeri uygulamalar vardır... Bilen var mı?...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2015, 16:08:07 »
Pazartesi günü gittiğimde orada İzmirden gelen bir sahafta vardı. İzmirde mezat düzenlemeyi düşünüyormuş. Ama tutup tutmayacağı konusunda bazı çekinceleri vardı. Eğer haberim olursa size de haber ederim buradan. :)

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2015, 17:31:59 »
Eyvallah...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Eylül 2015, 21:45:21 »
Süper bir konu oldu bu. Sadece duyduğum ama hiç bilmediğim apayrı bir dünya öğrendim. Özellikle jargona dair bilgiler veren Quid Rides'a ayrıca teşekkür ederim :).

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2015, 18:47:40 »
Şimdi Gezegen Sahaf'ın facebook sayfasında Cumartesi çıkacak kitaplardan bazılarını gördüm. Bir tanesi hayli ilgimi çekti. Sebebi ise Zaman Çarkı'nın imzalı bir baskısının aralarında olması. İmza gerçekten Robert Jordan'ın mı bilmiyorum. Resmi bırakıp kaçıyorum ben. :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 26 Eylül 2015, 11:46:05 »
Bizzat kendisinin imzası. Ya da çok başarılı bir taklit :) Google'dan karşılaştırabilirsiniz "Robert Jordan signature" diye aratarak.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2015, 12:20:10 »
Abi bazen senden çok korkuyorum :D.

@Quid Rides,

Neler buluyorsun öyle yahu! Helal olsun :).

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Eylül 2015, 18:38:38 »

Ben zaten "Demir Yumruk" oynayan ve oynatan herkesten, düzenli olarak, hafif hafif tırsıyorum. :)

Çevrimdışı Sauron

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Eylül 2015, 00:22:02 »
Şimdi Gezegen Sahaf'ın facebook sayfasında Cumartesi çıkacak kitaplardan bazılarını gördüm. Bir tanesi hayli ilgimi çekti. Sebebi ise Zaman Çarkı'nın imzalı bir baskısının aralarında olması. İmza gerçekten Robert Jordan'ın mı bilmiyorum. Resmi bırakıp kaçıyorum ben. :)

ben ona teklif bıraktım ama kabul edildi mi bilmiyorum :) edildiyse bile kazandımmı ondan da habersizim, gezegen sahaf pey almıyor pek-niyeti yok-, ama dylemi öyle değil.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Eylül 2015, 01:52:04 »
Gerçek imzadır o. Hatırlayanlarınız vardır, 2004 yılıydı sanırım İthaki Yayınları, Robert Jordan'ı fuar kapsamında Türkiye'ye getirmişti ve yüzlerce imza dağıtılmıştı. Birileri elinden çıkarmış demek :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Eylül 2015, 03:24:12 »

Şuna ulaşamadığım için gözümden bir damla yaş aktı. :/ Hiç sanmıyorum Ankara'da böyle şeyler olduğunu.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Sauron

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2015, 20:06:06 »
imza orijinalmiş ve 40 tlye gitmiş kitap :)

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Eylül 2015, 20:27:27 »
imza orijinalmiş ve 40 tlye gitmiş kitap :)

Hoayda. Ucuza gitmiş ya la. :)

Çevrimdışı Maria Puder

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
    • Bloğ
« Yanıtla #14 : 18 Ekim 2015, 12:34:53 »
Bazen tası tarağı toplayıp İstanbul'a gidesim geliyor bu haberleri okuyunca. ._.