Kayıt Ol

Earthworm Jim

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Earthworm Jim
« : 30 Eylül 2015, 21:33:12 »

Sıradan bir solucan olup kuşlarca yenmemek için her gün zorluklar atlatan Jim'in hikayesine hoş geldiniz. Daha doğrusu, uzaydan düşen bir süper zırhın bu sıradan solucanın tepesine inmesi sonucu solucan Jim'in süper güçlü bir galaksiler arası kahraman olmasının hikayesi!

Ancak her süper güçlü eşyanın ardında onu delice isteyen bir sürü kötü güç vardır. Eh, Jim de her bölüm türlü absürdlükler eşliğinde onlarla mücadele etmek zorunda. Prenses Adı Neydi'yi (ismi bu, evet) kurtarmalı ve onu sıradan bir solucan olmaktan kurtaran giysiye sahip çıkmalıdır.

Jim elbette maceralarında yalnız değildir. Korkak bir de köpek bir dostu Peter Puppy var. Jim'in sidekick'i demek yanlış olmaz. Ancak ayağına ya da kuyruğuna basıldığında cinnet geçirerek bir nevi köpek-Hulk formuna girmek gibi bir özelliğe sahip. Yanlışlıkla bir yerine basılan bu dostumuzun durumu da çizgi filmin absürd mizahında güzel bir yer ediyordu.

Bu çizgi filmin benim için en unutulmaz sahnesi, Jim'in kendi kafasını (solucanın bilindik türde kafası olmaz tabii de, giysi içinde kafa görevi gören kısmı) kırbaç gibi şaklatarak yaptığı saldırılar ya da pervane gibi döndürmeleri. Bir yerlere tutunmak için de yeni bu solucan benliğini kullanmaktan geri kalmıyordu.

Öte yandan Jim'in peşinde olan kötü adamlar Jim ve etrafındakilerden de garipti doğrusu. Kötü adamlardan benim için en sıra dışı olanının görselini (hala onu görmek beni biraz rahatsız ediyor) aşağıdaki kutuda bulabilirsiniz.

Spoiler: Göster

Earthworm Jim, 90'ların çocuklarının hayatına girmiş en sıra dışı, en absürd çizgi filmlerden biriydi. Hatta bence en absürdü buydu yahu. Sonradan Nickelodeon kuşağıyla gelenleri saymıyorum.

Jim'i izlediğim için kendimi çok şanslı sayıyorum. O dönemde izlediğim hiçbir çizgi filme benzemeyişiyle beni sürekli affallatıyor, onu kafamda bir yere koymakta zorlanıyordum. Jim tuhaftı. O bir süper uzay kıyafeti giymiş soluncandı yahu! O, absürd mizahın da dibiydi. Bunu yıllar sonra fark edecektim.

Bugün Jim sayesinde daha küçük yaşta tuhaflıklara ve "yeniliklere" biraz daha açık bir hale geldiğime inanıyorum. Onu izlediğim tüm o süre boyunca bana onu sınıflandıramadığım için zor zamanlar yaşatmış olsa da, iyi ki de o zorlanmayı yaşattı diyorum.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Earthworm Jim
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2015, 06:01:36 »
Aaa? Bunun çizgi-filmi de mi vardı? Hiç duymamıştım, şaşkınlık içindeyim şu an. Ben kendisiyle yine 90'lı yıllardaki Nintendo oyunları sayesinde tanışmıştım. Yazını okurken birbirlerine ne kadar sadık kaldıklarını görmek çok ilginç geldi açıkçası. Kafasını kamçı olarak kullanması, çılgın köpeği... Çok değişik bir oyundu. Bilsem bunu da izlerdim mutlaka :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ekim 2015, 09:22:44 »
Bu çizgi filmi biliyorum, hep karşıma çıkardı. Ama uzay kıyafeti giymiş solucan fikri bana haddinden fazla absürd gelmiş olacak, hiç izlemedim.  ;D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2015, 09:47:46 »
Aaa? Bunun çizgi-filmi de mi vardı? Hiç duymamıştım, şaşkınlık içindeyim şu an. Ben kendisiyle yine 90'lı yıllardaki Nintendo oyunları sayesinde tanışmıştım. Yazını okurken birbirlerine ne kadar sadık kaldıklarını görmek çok ilginç geldi açıkçası.

Çünkü (yıllar sonra öğrendim ki) bu çizgi film aslında bilgisayar oyunundan uyarlanmış :D. Normalde tam tersi olur ya hani, bu oyundan sonra yapılmış çizgi filmmiş.

Kafasını kamçı olarak kullanması, çılgın köpeği... Çok değişik bir oyundu. Bilsem bunu da izlerdim mutlaka :)

Ben 2. oyununu ve bir de 3D olanını oynamıştım. Tabii o zaman çizgi filmini izlediğim için oradan tanıyor ve çizgi filmden uyarlama sanıyordum ^^. İşte bu dediklerin hep oyundan aldıkları kısımlar. Bu bakımdan gerçekten başarılı bir uyarlama.

Bu çizgi filmi biliyorum, hep karşıma çıkardı. Ama uzay kıyafeti giymiş solucan fikri bana haddinden fazla absürd gelmiş olacak, hiç izlemedim.  ;D

Bu çizgi filmi bilen azınlıktan birisin o halde! Çok farklı bir kafanın bir ürünü bu yav.

Fakat karakter adlarına bakar mısınız:

- Queen Slug-For-A-Butt [*]Türkçe dublajdaki adını hatırlamıyorum[/*] (kötü karakter )

- Professor Monkey-For-A-Head [*]Türkçe dublajdaki adını hatırlamıyorum[/*] (ilk mesajda kutuda resmi olan kötü karakter)

- Princess What's-Her-Name (Jim'in sevgilisi olan arı kraliçe. Yine ilk mesajda görseli mevcut)

Açılış şarkısını da detone abiler söylüyordu. Bunun yapımcıları her türlü ayrıksılığı başarıyordu ;D.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #4 : 01 Ekim 2015, 11:53:41 »
Hahaha, çok iyiymiş ya :D Demek oyundan uyarlama olup da başarılı olan çizgi-filmler de varmış. Şaşkınlığım iki katına çıktı şimdi :)

Kraliçenin adı "Kraliçe Sümüklüböcek Kıç," diğerini bulamadım :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.