Kayıt Ol

Kitap Zinciri

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kitap Zinciri
« : 04 Ekim 2015, 18:41:23 »

Nedir?

Sevdiğiniz bir kitabı düşünürken ya da okurken illa ki aklınıza birileri gelir. O kişinin de bu kitabı okumasını şiddetle isterseniz. Belki çok seveceğini düşünüyorsunuzdur, belki de bu kitabı onunla paylaşmayı arzuluyorsunuzdur. Aynı şekilde, sırf yorumunu duymak için bile o kişiyle bu kitabı özdeşleştirebilirsiniz.

Kitap Zinciri tam olarak bunu hayata geçiyor.

Nasıl?

Bu düşüncenizi tetikleyen kitapları, sitedeki kişilerle eşleştiriyorsunuz. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz:

1. Bu konuya "A kitabını, B kişisine atıyorum. Bence..." diyerek sonuna neden bu kitap ve kişiyi eşleştirdiğinizi açıklayan bir mesaj atmanız yeterli olacaktır.

2. Kitap ve kişiyi seçtikten sonra o kitabı seçtiğiniz kişiye hediye edebilirsiniz. Evet, fiziksel olarak satın almaktan bahsediyorum.

Kimler?

Sitemizde yer alan "herkes".

Özel rica üzerine, radyomuzun düzenli dinleyicileri de bu kapsama alınacaktır. Ama onlar da sitemizin bir parçası olan radyomuzun konukları zaten. Yine sitemizdeki herkes koşulunu uygulamış oluyoruz.

Neyi Okuyup Okumadığını Nasıl Bileceğim?

Çoğumuzun Goodreads ya da Vikitap hesaplarımız var. Oradan bakarak kontrol edebilirsiniz. Eğer her ikisi de yoksa kişinin kendisine sormakta bir sakınca olmaz :).

O zaman ben başlıyorum.

Fırtınakıran'ın Kitap Zinciri

- Ölümsüz, Kurtlarla Koşan Kadınlar - Sayhh

Bu iki kitabı okumasını istediğim ve okursa çok beğeneceğine inandığım başka bir kişi var, o da eretrusilden. Ama ben bu kitapları ona anlattığımdan beri çok merak ettiği için Sayhh'a atıyorum. Bence bayılacak ve okurken kendi içinde çok şey bulacak.

Kitabı kendisine fiziksel olarak hediye etmeyi de planlıyordum, ancak ikimizden de kaynaklı olmayan bir engel çıktı. O nedenle ben almışım gibi yapalım :).

- Yerdeniz Büyücüsü - mit

Yıllarca dilimde tüy bitti, ama artık okumasının vakti geldi. Seveceğine inanıyorum. Henüz okumamış olmasını büyük eksiklik olarak görüyorum. Dahası, klasik bir fantastik edebiyat eseri olarak görülse de, okurken hiç de tipik bulmayacağına inanıyorum.

Kitap kendisinde zaten var olduğu için de hediye etmiyorum.

- Kendine Ait Bir Oda - Black Helen

Bu kitabın özünü anlayacak ve aynı şekilde seveceğine inanıyorum.

Aklımda başka kitap ve isimler de var, ama onları sonraya saklıyorum :).

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Kitap Zinciri
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2015, 00:57:20 »
Challenge accepted!

Bir tane de benden gelsin o zaman:

Elif (G. Willow Wilson) - Elendil_XX

Bu kitabı Gürkan'a tavsiye ediyorum. Genelde zevklerimiz pek uyuşmaz ama bence bunu severek okuyacak. Öyle bir his var içimde. :)

Locke Lamora'nın Yalanları (Scott Lynch) - Laughing Madcap

Bu güzide, çetrefilli ve yeri geldiğinde de esprili macerayı sevgili Kürşat'a öneriyorum efenim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2015, 10:01:16 »
Ufak bir açıklama yapmak istiyorum. Minicik bir kafa karışıklığı olduğunu öğrendim.

- Kitap atar ya da hediye ederken bir önceki mesajı baz almak zorunda değilsiniz.

- Henüz mesajlarda adı geçmemiş kişileri bir kitapla eşleştirebilir ya da hediye edebilirsiniz.

- Önceki mesajların sizin kafanızdaki isimlerle bir bağlantısı olma zorunluluğu yoktur. Lütfen böyle bir zorunluluk hissetmeyin :).

Bu mesajın İhsan abinin üstteki mesajıyla alakası yoktur :D. Neden? Çünkü bir önceki mesaja bağlı kalma zorunluluğumuz yok  :aww.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2015, 15:44:30 »
İhsan'a Chris Priestley'in Dehşet Hikayeleri üçlemesini öneriyorum. Ben de yeni başladım ama hem korku, hem gençlik tarzında, seveceğini düşünüyorum. Vikitap hesabın kapalı, o yüzden umarım önerim boşa gitmemiştir :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2015, 17:00:52 »
Vikitap hesabım niye kapanmış benim yav? Teşekkürler efenim, ekledim listeye :)
Try to hide if you dare.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2015, 17:17:40 »
Hazal Hanım'a William L. Randall'ın Bizi Biz Yapan Hikayeler adlı kitabını atıyorum (atamak fiili  :) ).

Çünkü Hazal Hanım, radyo programlarında, çoğunlukla, hikayelerin hayatımızı şekillendirmedeki rolüne dair düşüncelerini belirtir; bir hikayenin ötesine geçmeyi, onu yazdıran etmenleri bulmayı ister çoğu zaman.

Kitabı okumadım ben ama içimden bir ses Hazal Hanım'ın çok seveceğini söylüyor.

Kısmet olursa kitabı kendisine hediye edeceğim. Bir radyo programının lokomotif konusu da bu kitap olur belki, kim bilir.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2015, 17:28:34 »
Alıntı
Bu kitap, insanı diğer hayvanlardan ayıran özellikleri belirlemeye yönelik ve o takıntılı merakımıza yeni bir madde hediye ediyor: İnsan, bir hikayesi olduğunu iddia eden bir hayvandır.

Kitabın arka kapağında az önce bunu okudum. Ben ikna oldum ve fena halde meraklanmış durumdayım.

Talulla'nın Yükselişi - periyodik neşriyat

Gerek ilk kitabını okuyup beğenmesi, gerekse yazarı Glen Duncan'a verdiği değer beni çok etkiliyor. Bir yazarı böyle seven bir okura, sevdiği bir yazarın başka bir eserini hediye etme zevkinden kendimi mahrum bırakamam.

Bu defaki garantici bir seçim. Olsun, takip edilen yazardan yepyeni bir eser okumanın tadının ne olduğunu bilen biri olarak, bu fikir bana mutluluk veriyor.

Demeden de geçmeyeyin, Son Kurtadam üçlemesindeki göndermelere, serinin kendi alt kültürüne doğru bakışa sahip olduğunu düşünüyorum.

Birlikte inceleme yazma planımız engellere takıldı. Hediye etmişim, çok mu?

Not: bana hediye edene ben de hediye alıyorum gibi görülmesin, olur mu? İlk mesajımda "aklımda daha çok kişi ve kitap var" dediğimde bunlardan biri de Bülent Bey'di. Denk geldik, mutlu oldum :).

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2015, 17:44:57 »

:klp :klp
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2015, 18:40:31 »
Vikitap hesabım niye kapanmış benim yav? Teşekkürler efenim, ekledim listeye :)

Kapanmış derken, bize kapalı yani :) Göremiyoruz listelerinizi.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2015, 19:52:48 »
Kütüphanemde bir Virginia Woolf kitabı yer almasının zamanı gelmiş de geçiyordu. Bu teşvik de geldiğine göre gönül rahatlığıyla okuyabilirim :)

Ben de bir halka takayım bu zincire.
Sırça Köşk-Bengü

Naif, masalsı anlamları sevdiği gibi bir izlenime kapılıyordum Vikitap'taki okuma durumlarını gördükçe. Bu kitaptaki masalları okurken de aynı keyfi, aynı tadı alabilir diye düşünüyorum eğer yanılmıyorsam.  ;D
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2015, 21:01:28 »
Bu zincire eklenip saadetimizi titanlaştıracağım elbette ama öncesinde şunu söylemek isterim ki çok duygulandım.

Bu güzide, çetrefilli ve yeri geldiğinde de esprili macerayı sevgili Kürşat'a öneriyorum efenim.

Önermekle kalmayıp kitabı yollayan, içine de naif bir yorum yazan sevgili mit'e teşekkür ediyorum.

<3
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Ekim 2015, 23:12:20 »
Alıntı
- Ölümsüz, Kurtlarla Koşan Kadınlar - Sayhh

Her iki kitabı da okumak için sabırsızlanıyorum. Teşekkür ederim.  :hug

Ben de önerilerimi yapayım:

- Doğmamış Çocuğa Mektup, Felsefenin Öldüğü Gün - Fırtınakıran

Önerdiğim ilk kitabı on üç yıl kadar önce okumuştum. İçeriğine dair çok az şey hatırlıyorum ve o zamandan bu zamana beğenilerim değiştiği için kitaba dair eski değerlendirmelerime de güvenemiyorum. Tedirginim yani biraz. :) Bu fikirden haberdar olduğum anda aklıma bu kitap geldi ve Hazal'a atamalıyım dedim. Nedeninden tam olarak emin değilim, belki içinde barındırdığı fikirleri tartışabileceğim tek kişinin o olduğuna inandığımdandır. Seveceğini umuyorum.

İkinci kitabın baskısı kalmamış, e-kitap olarak bulunuyor sanırım sadece. Buna rağmen onu da okuması hoşuma giderdi. Belki bir ara okur. :)

- Fıçıdan Öyküler - magicalbronze

Bugüne kadar Hakan sayesinde muhteşem kitaplar okudum. Kendisine bu kitabı hediye edebilmeyi çok isterdim. Umarım kendi imkanlarıyla bulabilir, biraz da tükenmiş gibi çünkü. :)

Hayatı sorgulamasına sebep olmayacak, önemli şeyler öğretmeyecek ama kesinlikle iyi vakit geçirmesini sağlayacak bence. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Ekim 2015, 01:34:26 »
Öncelikle Hazal'a kocaman teşekkürler! Güzel konu, güzel etkinlik. Tüm mesajları tek tek okudum. Forumun, -bizlerin-, böyle bir konuya ihtiyacı vardı.

Ve Sayhh'a ayrıca teşekkür ediyorum bu güzel önerisi için. Listeye aldım. O kitap bulunacak!

İade-i ziyaret yapmak gerekir değil mi?

Şeytan'ın Fısıldadıkları (Emre Yılmaz) - Sayhh

Kitap hakkında çok şey söyleyebilirim. Ama sadece kısa bir alıntıyla sonlandırmak istiyorum. Eminim okuduktan sonra ne demek istediğimi anlayacak :)

Alıntı
"Kötülük iyilikten her zaman daha dürüsttür. Kötülüğün doğasıdır dürüstlük. Kimse mahsusçuktan kötülük yapmaz. İşte bu yüzden günahlarınız masumdur."
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Ekim 2015, 06:08:35 »
Bu zincire eklenip saadetimizi titanlaştıracağım elbette ama öncesinde şunu söylemek isterim ki çok duygulandım.

Önermekle kalmayıp kitabı yollayan, içine de naif bir yorum yazan sevgili mit'e teşekkür ediyorum.

<3

Hahahaha :D Yaaa bak, klonlarıma o kadar söylüyorum benim yerime imzalı kitap göndermeyin diye... Yine de dayanamayıp imzalamaya çalışıyor keratalar! Güle güle oku, forumda yorumlarını da beklerim :)

Güzel mi oldu bu etkinlik, ne?
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 07 Ekim 2015, 14:20:28 »
Kütüphanemde bir Virginia Woolf kitabı yer almasının zamanı gelmiş de geçiyordu. Bu teşvik de geldiğine göre gönül rahatlığıyla okuyabilirim :)

Ben de bir halka takayım bu zincire.
Sırça Köşk-Bengü

Naif, masalsı anlamları sevdiği gibi bir izlenime kapılıyordum Vikitap'taki okuma durumlarını gördükçe. Bu kitaptaki masalları okurken de aynı keyfi, aynı tadı alabilir diye düşünüyorum eğer yanılmıyorsam.  ;D

Sabahattin Ali'den bir tek Kürk Mantolu Madonna'yı okumuş biri olarak bir sonraki kitabımın ne olması gerektiğini düşünüyordum. Teşekkürler Black Helen!