Kayıt Ol

Eserin bitişi ve yayınlanması...

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Eserin bitişi ve yayınlanması...
« : 09 Ocak 2016, 18:47:14 »
Merhaba arkadaşlar! Görüşlerinize ihtiyacım var :blink Her şey Ejderha Mızrağı serisini ortaokulda okumamla başladı ve ardından seriler birbirlerini takip etti. Sonra bir bakmışım ki ben de kendi hikayelerimi yazar olmuşum. Yaklaşık altı yıldır amatörce hikayeler yazıyorum. Sonunda bir kitabı yazmayı bitirebildim ve son düzenlemelerini yapmaktayım. Fakat bundan sonraki aşama hakkında pek bir bilgim yok açıkçası. Çevremde fantastik türünde okuyan yakınlarım da pek bulunmadığı için dilediğim gibi eleştiri de alamıyorum. Ama yine de kendimce düzenlemeleri bitirdikten sonra kitabımı yayınlatmak istiyorum. Kitap tamamen bittikten sonra ne gibi bir yol izlemeliyim? Kültür bakanlığı ve noterden tescillemek gerekir mi?

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Eserin bitişi ve yayınlanması...
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2016, 20:45:55 »
Notere yazının sana ait olduğunu onaylatıp, çevredeki yayınlara yollayabilirsin değerlendirilmek üzere. Eğer mali bir çaba göstermeden kendine ait olduğunu tescillemek istiyorsan, fakir adamın telif yöntemi diye bir yol var.

Bu yola göre kendi dosyalarını mail olarak kendine yolluyorsun. Tarihi, saati belli oluyor. Yahutta postaneden romanın taslağını zarflayıp kendi adresine yolla, zarfı açma.

Eseri çalınma riskine karşı korumak her zaman iyidir. Bu olduktan sonra değerlendirilmesi için yollayabilirsin.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2016, 20:56:25 »
Kitabınız tamamen bittikten sonra önce güzelce bir yedekleyin. Google Drive, Dropbox, e-mail... Herhangi biri ya da paranoyaklığın kapısını çalarak hepsini uygulayabilirsiniz :) Bu işten anlayan, zevkine ve kendisine güvendiğiniz tanıdıklarınız varsa onlara okutup fikirlerini alabilirsiniz. Gerekli düzeltmeleri yapmanıza ve eksiklerinizi görmenize yardımcı olur.

Daha sonra güzelce bir özetini çıkarın, çok uzun olmasın. Sonra da seçtiğiniz birkaç yayınevine mail yoluyla ulaştırın. Ama doğru yere ve doğru kişiye. Yayınevlerinin günde buna benzer onlarca mail aldığını unutmayın. O yüzden doğru kişiye ulaştırmak önemli. Muhtemelen çoğu okumayacaktır ne yazık ki...

Hikayelerinizi internet ortamında yayınlayarak kendinize bir takipçi kitlesi oluşturmayı deneyebilirsiniz. Yazdıklarınız yeterince beğenilirse yayınevleri zaten size gelecektir.

Başarılar...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2016, 21:45:35 »

Daha sonra güzelce bir özetini çıkarın, çok uzun olmasın. Sonra da seçtiğiniz birkaç yayınevine mail yoluyla ulaştırın. Ama doğru yere ve doğru kişiye. Yayınevlerinin günde buna benzer onlarca mail aldığını unutmayın. O yüzden doğru kişiye ulaştırmak önemli. Muhtemelen çoğu okumayacaktır ne yazık ki...

Özet gönderme kısmı biraz kafamı karıştırdı. Yayınevlerine sadece özetini mi göndermek gerekiyor? Yoksa kitabın yanında ayrıca özet mi olması gerek?

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2016, 22:14:44 »
Yayınevlerinde işler tam olarak nasıl yürür pek fikrim yok ama önemli kişileri tanımıyorsan yayınevlerinde çalışan seni takmazlar diye düşünüyorum. Önce wattpadde bölüm bölüm yayınla bence. Güzelse takipçilerin olur çok okunursa yayınevleri basalım mı diye peşine takılmaya başlar. Wattpad'deki kitaplar böyle basılıyor. Oradan basılan kitaplara karşı biraz önyargı vardır ama fantastik yazdıysan diğerlerinden öne çıkarsın çünkü oradan çıkanların hemen hepsi aşk kitabı.

(Eğer orada yayınlamaya başlarsan okuyup eleştiri yaparım mümkün olduğunca ;) )

Çevrimdışı Engin YILDIRIM

• *
  • 27
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2016, 23:59:31 »
Eğer doğrudan veya dolaylı olarak bir yayıncı veya editör tanımıyorsanız hikayelerinizi okutamıyorsunuz. Ülkemizin nasıl dokuzda onu şairse, okumayan yayıncı ve yazarlarıyla da önder konumdadır.
İşte bu yüzden "kendi kitabını yayınla" sloganıyla çıkıp cebinizdeki paraya göz diken yayıncılar peyda olmuştur. İlk tavsiye: Bunlardan uzak durun.
Dergi ve fanzinler: Bunlar da belli bir arkadaş grubu veya zümre tarafından çıkarılan ve organik bağlarla beslenen topluluklardır. Buralara girmeniz için bağlantıya ihtiyacınız vardır. Girseniz de pek bir işe yaramayacaktır zira okunma oranları çok düşüktür.
Yarışmalara gönderebilirsiniz. Bunda dikkat etmeniz gereken husus rüştlerini ispat etmiş olmalarıdır. Şöyle ki: Daha öncesinde bu yarışmayı düzenlemiş ve katılımcılarına vaat ettiklerini gerçekleştirmiş olmalıdır. Fakat bu tür yarışmalarda da başka bir sorun ortaya çıkmaktadır. Jüriler bu kadar çok dosyayı okurken kısıtlı bir süreye sahiptir ve bu yüzden çok iyi ürünler harcanabilmektedir.
Yukarıda yazdığım tüm maddeler tecrübe edilmiş unsurlardır. Bunların dışında önce yazıları yayınlamak isteyip aylarca cevap vermeyen web sayfaları, kitabın yoksa dergide basamayız, bir yerde basılmadıysa kitap nasıl olur diyen dergi ve yayınevi sahipleri gibi pek çok moral göçertici olayla karşılaşacaksınız.
Ben son çare olarak internet ortamında çeşitli mecralarda yayınlamayı seçtim. Tek bir kişi bile okusa yeter.
Gerisi hikaye :)

Tamirci

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2016, 09:50:16 »

Özet gönderme kısmı biraz kafamı karıştırdı. Yayınevlerine sadece özetini mi göndermek gerekiyor? Yoksa kitabın yanında ayrıca özet mi olması gerek?

Normalde hem özeti hem de kitabı gönderiyorsunuz ama güvenmediğiniz bir yayınevi için sadece özeti tavsiye ederim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Ocak 2016, 11:38:44 »
Öncelikle herkese cevapları için teşekkür ederim.  :aww Wattpad'de yayınlamayı düşünmüştüm fakat oradaki hikayelere kısa kısa göz gezdirdikten sonra malum ortamdan dolayı bu fikirden vazgeçmiştim. Başka internet üzerinde yayınlayabileceğim sitelere dair de pek bilgim yok açıkçası. Ne yazık ki Türkiye'de tanıdık olmadıkça isteklerini başarabilmen çok zor, bu bir kez daha yüzümüze vuruluyor gibi.

Çevrimdışı Engin YILDIRIM

• *
  • 27
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Ocak 2016, 16:00:25 »
Şu adresi yeni keşfettim. Kullanımı ve okuması kolay bir arayüzü var. Zamanla daha da popüler olacak gibi duruyor.
https://medium.com
Tamirci