Kayıt Ol

Bir Kitap Bitmeden Başka Bir Kitabı Okumaya Başlamak

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Bu durum sizde de yaşanıyor mu bilmiyorum ama bende fazlasıyla yaşanıyor. Bir kitap bitmeden başka bir kitaba başlıyor, ikisini aynı anda yürütebileceğimi düşünüyorum. Fakat sonrasında yarıda bıraktığım kitapların birini unutuyorum ve tekrar başlamak zorunda kalıyorum. Sık sık bu durumla karşılaşmak sinir bozucu. Ama ne yapayım,maymun iştahlıyım  :P Sizde bu durumu yaşıyor musunuz ?

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bir Kitap bitmeden Başka Bir Kitabı Okumak
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2015, 21:42:13 »
Ben bu durumu yeni kitap aldığım zaman yaşıyorum. Yeni kitaplardan birine başlamak istiyorum ve o an okuduğum kitabı yarım bırakıyorum. Biraz suçluluk hissediyorum amma yapacak bir şey yok.

Çevrimdışı Maria Puder

• *
  • 9
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Bloğ
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2015, 23:29:15 »
Evet. Çok fazla okunmayı bekleyen kitabım olduğu için bir hevesle başlıyorum. Ama unutma olmuyor çünkü farklı türde olmalarına özen gösteriyorum. Mesela şuan Locke Lamora (kalpcikler) ve Küçük İskender'in şiir kitabını eş zamanlı okuyorum, sorun olmuyor. :-)

• **
  • 106
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
    • Emrecan Doğan
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2015, 11:17:39 »
Hastalık sanırım. Sırf bu yüzden Otostopçu(Beşbiryerde) betiğini 3 yıldır okuyamıyorum

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2015, 00:18:50 »
Bende huydur. Başladığım kitabı ne olursa olsun bitiririm. İlk istisna Anna Karenina oldu; ölüyordum okurken, depresyona girdim; bu kadar sıkıcı bir kitap olamaz. Ruh sağlımı korumak adına bıraktım. Yanlış anlaşılma olmasın klasik eser okumuşluğum da vardır. İkinci istisna Kuyucaklı Yusuf'ta  oldu ama bu sıkılmaktan değil de uzun zamandır fantastik eser okumayışımdan dolayı. Zaten bir iki sayfa okumuştum sanırım sayılmaz bu.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı Skald Harald

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2015, 20:40:00 »
Olmaz mı. Okuduğum kitaba olabildiğince hak veririm ve bitirmeye çalışırım. Adetim olmasa da bazen bırakırım ama mutlaka geri dönerim. Mesela Charles Dickens'ın Büyük Umutları'nı yarısında bırakıp, bir hafta sonra bitirmiştim. Ve bana çok da şey kattı. O yüzden   bitirmeye odaklanmak en iyisi.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bir Kitap Bitmeden Başka Bir Kitabı Okumaya Başlamak
« Yanıtla #6 : 25 Kasım 2015, 23:20:52 »
Benim de bazen aklım başka kitaplara gidiyor, birini okurken başka birine ilgim artıyor. Sanki o anda okuduğum kitabı çok yavaş okuyormuşum da, yeniye başlarsam hızlıca ikisini de bitirebilecekmişim gibi. Ama böyle bir durum yok tabi. Acelemiz yok. Vaktimiz bol. En iyisi o an okumakta olduğumuz kitaba odaklanmak. Çabucak bitireyim düşüncesinden çok, okuyup zevk alayım düşüncesi hakim olmalı insana bence.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2015, 23:44:08 »
Üç kitap bile okunabiliyor yeter ki karıştırılmasın. :)

Çevrimdışı DeepSubject

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2016, 00:31:47 »
Şu an Adam Favver Olasılıksız ile John Lescroart Hasat Zamanı kitaplarını okuyorum. Biri gündüz biri gece olmak üzere.

Sesini değil sözünü yükseltmeli insan. Çünkü gökgürültüleri değil yağmurlardır yaprakları yaşatan...

Çevrimdışı gunisiginamektuplar

• *
  • 16
  • nev-i şahsına münhasır deli.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Ocak 2016, 17:13:49 »
Ben bu durumu yeni kitap aldığım zaman yaşıyorum. Yeni kitaplardan birine başlamak istiyorum ve o an okuduğum kitabı yarım bırakıyorum. Biraz suçluluk hissediyorum amma yapacak bir şey yok.
Bende de kesinlikle aynı durum oluyor. İşin kötüsü yarım bıraktığım iki kitaba da yeniden başlayıp bitiremiyorum. Hayatımda bir kez yapabildim bunu. İyisi mi biz bekleyen kitaplarımızı bitirmeden hevesle başka kitap almayalım! :)

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Ocak 2016, 20:42:03 »
Daha önce bu durumu çok yaşamış ve zaman zaman çok da pişman olmuş biri olarak söyleyebileyeceğim şey; bir kitabı bırakmadan önce muhakeme yapmanız gerektiğidir. Evet, yeni aldığınız ya da aylardır beklediğiniz kitap çok daha cazip geliyor fakat gidenin geri dönmediği de aşikar. Nasıl oluyor bu işler peki?

Bir kitabı yarım bıraktığınızda, yarım bıraktığınız yerden başlayasınız gelmez çünkü bazı detayları unutmuşsunuzdur ya da kitabın atmosferine tekrar adapte olamayacağınıza inanır ve tekrar baştan başlama zorunluluğu hissedersiniz.Tekrar baştan başlamakta zor geldiği için bir türlü o kitap bitmez. Ben de sırf bu yüzden çok kitabı yarıda bıraktım ve geri dönemiyorum onlara.

Kitabı yarıda bırakmanıza sebep olabilecek başka nedenler de olabilir. Belki de o dönemdeki ruh halinizin duruma pek uygun olmaması veya belirli bir süreden sonra yeteri kadar çekici gelmemesinden olabilir. Bu konuda yapılabilecek en net şey şudur ;

-Bu kitabı gerçekten bırakacak kadar sıkıldım mı ?
-Eğer bu kitabı bırakırsam bunun sorumluluğunu üstlenip tekrar okuyabilecek miyim ?
-Bu kitaba kaldığım yerden devam edebilecek miyim ? Tekrar baştan başlamam gerekecekse sıkılmadan okuduğum kısımları okuyabilecek miyim?

Bu tarzda sorular belki engel olabilir.Biraz örneklendirmem gerekirse, Kürk Mantolu Madonna'yı yanlış hatırlamıyorsam 3 kez falan yarısına gelip bıraktım. Ya ilgimi çekebilecek başka bir kitap almıştım ya da canım devam etmek istemiyordu. Ama şu da bir gerçek ki Sabahattin Ali gerçekten mükemmel bir yazar ve hepinizin bildiği gibi Kürk Mantolu Madonna başarılı bir yapıttı ( en azından okuduğum kısmına kadar :D )

Buna benzer bir durum olarak da Suç ve Ceza'nın 660 sayfalık tam metin baskısını alıp okumuştum.İlk 300 sayfada buhran geçirebilecekken bırakmama başarısını gösterdim. Ve bu ilk 300 sayfalık kısmı okumak yaklaşık 25 gün falan sürdü.O arada muazzam kitaplar çıkıyor, yenilerini alıyor ama bir türlü bırakmıyordum.Kitabın diğer yarısını 3-4 gibi bir sürede bitirdim.O kısmı fazla akıcı gelmişti. Sözün özü; eğer bıraksaydım o kitabı 280. sayfada falan ben bir daha ömrüm boyunca dönemezdim o esere ve pek çok şey kaçırabilirdim.

Biraz uzun oldu ama umarım ufak da olsa bir değişim yaratabilir :)

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Şubat 2016, 16:48:30 »
Hayatımın nasıl geçtiğini özetlemişsin :) Bir kitap okumaktayken bir diğerine heves ediyorum, ona da atlıyorum. İkisini aynı anda okumaya başlıyorum. Sonra çorba oluyor, biri bitiyor diğeri kalıyor... Zor, çok zor :D

Çevrimdışı gzhn54

• *
  • 16
  • Rom: -2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2016, 09:30:37 »
Bence hoş birşey ben hep beş altı kitap birden okuyorum zekam kaldırıyor.

Çevrimdışı dean

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Şubat 2016, 14:13:02 »
  Ben hayatım boyunca kitapları böyle okumuşumdur. Bende dikkat eksikliği var. Bu yüzden tek bir kitaba odaklanıp belli bir sürede sadece o kitabı okuyamıyorum. Genelde 3 ya da 4 kitaplık bir havuzum oluyor. O kitapları o an ki isteğime göre okuyorum. Unutma ya da kitabın atmosferinden uzaklaşma gibi bir durum yaşamıyorum. Çünkü her gün kitaplardan belli bir sayfa okumaya çalışıyorum.

Dizi izlerken de böyleyim. Bakıyorum insanlar bitmiş bir diziye başlıyor. Tüm sezonlarını izliyor ve yeni bir diziye geçiyor. Bende imkansız bu.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Nisan 2016, 20:00:16 »
Bir kitabı bitirmeden başka kitaba geçmek, benim gibi dikkati çabuk dağılan biri için okuma verimliliği adına zaman kaybı olabiliyor. Kitabı bırakıp bir süre sonra geri dönersem; önceki olaylar aklıma geldiyse kaldığım yerden devam. Ama gelmediyse, geri getiremeyeceğim zaman hanesine yeni sayılar ekleniyor.

Başladığım kitabı, pür dikkat okuyup bitirmeye çabalıyorum.