Kayıt Ol

Bir Kitabı Ne kadar Sürede Bitiriyorsunuz ?

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Bir Kitabı Ne kadar Sürede Bitiriyorsunuz ?
« : 07 Kasım 2015, 18:35:58 »
Normal kalınlıkta bir kitabı na kadar zamanda okuyup bitirebiliyorsunuz ? Ama benim sorduğum soru iş veya okul yoğunluğunun olduğu zamanlar için geçerli. Ben 450-500 sayfalık bir kitabı 4-5 günde bitirebiliyorum okul olduğu için. Fakat okul olsa da olmasa da elime geçen her çizgi romanı başladığım gibi bitiririm.O da yaklaşık 1-1.5 saat civarı sürer.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bir Kitabı Ne kadar Sürede Bitiriyorsunuz ?
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2015, 20:01:22 »
Bir kitabı bitirme süresi son zamanlarda kendimde çok eleştirdiğim bir konu. Çalıştığım için öğle aralarında ya da sabah servisle giderken kitap okuyabiliyorum. Hızlı da okuyorum. Haftada 2 kitap bitiriyor(d)um. Ancak hızlı okuyup kitapları ardı ardına bitirmenin kendime zarar olduğuna karar verdim.

Şimdi hızımı düşürdüm. Bu kitapları bitirmek için değil, bir şeyler öğrenmek, yeni şeyler edinmek ya da keyif almak için okuyorsam sürenin bir önemi olmamalı. En azından şu anki düşüncem bu.

Size tavsiyem, kitapları ne kadar sürede bitirdiğinizi ya da bitirdiğimizi umursamamanız :). Ne kadar keyif aldığınız bence çok daha önemli.

Not: Tamamen şahsi görüşümdür.

Çevrimdışı ekhobia

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2015, 20:22:49 »
Bir kitabı bitirme sürem ilk olarak kitabın türüne, ardından da fiziksel ve zihinsel yoğunluğuma göre değişir. Kitabın sayfa sayısı en önemsiz etkendir benim için. Ayrıca bazı kitaplarda istenilse de hızın kesilemediğini, bazılarının da okuru durdurduğunu düşünüyorum. Tabi anlatımın akıcılığı gibi faktörler de var.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2015, 20:53:02 »
Okul varken 500-700 falan o ara kitapları iki günde bitiriyordum şimdi üç ayda falan anca. Özellikle matematik derslerinde at gibi kitap okurdum. Kitap sararsa kaç sayfa olduğu önemli değil bir günde okurum affetmem.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2015, 20:55:39 »
ekhobia, kesinlikle haklısınız.Kitabın akıcılığı ve sizin okurken ki zihinsel durumunuz kitap okuma hızını etkileyebilir. Ve Hazal abla bende kitabı ne kadar zamanda bitirdiğimi kafama biraz taktığım için bu konuyu açarak sizlerinde neler düşündüğünüzü öğrenmek istedim. Bu son zamanlar kitap okumayı bir eğlence halinden, zorunluluk haline çevirdim galiba.Sebebi ise elimdeki kitabı hemen bitirip aklımda olan başka bir kitaba başlamak. Bu nedenle elimde olan kitabı keyif olarak okuyamadığım oluyor. Veya dayanamayıp elimdeki kitabı yarıda bırakıyor,ve aklımın kaldığı kitaba başlıyorum. Bu nedenle önceki kitabı unutabiliyorum :/ Size kesinlikle katılıyorum.

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Kasım 2015, 02:54:43 »
ekhobia, kesinlikle haklısınız.Kitabın akıcılığı ve sizin okurken ki zihinsel durumunuz kitap okuma hızını etkileyebilir. Ve Hazal abla bende kitabı ne kadar zamanda bitirdiğimi kafama biraz taktığım için bu konuyu açarak sizlerinde neler düşündüğünüzü öğrenmek istedim. Bu son zamanlar kitap okumayı bir eğlence halinden, zorunluluk haline çevirdim galiba.Sebebi ise elimdeki kitabı hemen bitirip aklımda olan başka bir kitaba başlamak. Bu nedenle elimde olan kitabı keyif olarak okuyamadığım oluyor. Veya dayanamayıp elimdeki kitabı yarıda bırakıyor,ve aklımın kaldığı kitaba başlıyorum. Bu nedenle önceki kitabı unutabiliyorum :/ Size kesinlikle katılıyorum.

Hazal'a ve ekhobia'ya katılıyorum. Ben ek olarak şunu söylemek istiyorum.

Bir ara bende sürekli yarıda bırakmaya başlamıştım. Böyle 1-2 sayfa sıkılsam hemen bırakıveresim geliyordu.Böyle çok yarıda kalan kitabım oldu sonra büyük çoğunluğunu, nerde hata yaptığımı bularak tamamlamayı başardım. Sorun şuydu ki ben hep bir kitaba başlamadan önce, bittiğinde hemen başkasına başlayabileyim diye (çok fazla okumam gerektiğini ve bunun için çok hızlı olmam gerektiğini düşündüğüm için) 3 tane daha alırdım okuyacağıma ek olarak.Bu yarıda bırakmama sebep oldu.

Okuduğunu bitirmeden yenisini almayaya çalış. Öncelikli önerim budur. He, evet benimde kendimi tutamayıp o çok aradığım kitapları ya da uygun bir fiyata bulduğumda aldığım oluyordu ama hemen gözümün önünden kaldırırdım görüp okuma isteğimi kesmemesi için. Zaten o kitap gözünün önünde durdukça sanki okumuşsun ama kaldırmaya fırsatın olmamış gibi bir durum oluşuyor.

Kitabın niteliği,türü,yazar gibi etkenlerin dışında zihninin ne durumda olduğu da önemlidir ya da ortam. Örnek vermek gerekirse, okuldan döner dönmez kitaba sarılmak çok zor olur. Anca kitabın seni esir etmesi lazım ki yorgunluk,ses gibi iç-dış etkenlere aldanmayasın.

Okunacak çok fazla kitap var ve keşfedilecek çok fazla şey ama acele edersek  elimizde olanın asıl keşfetmemizi, öğrenmemizi istediği şeyleri net bir şekilde göremeyiz. Bu da boş bi okumaya yakın olur kanaatimce, tadını çıkarmaya bak diğer kitaplar kaçmıyor :) kaçarsa da yakalarsın :)

Düzenleme: İmla hataları. Rezalet bir Türkçe ile yazmışım biraz önce mesajıma yazılan yeni cevapları göster seçeneği tıkladıktan sonra ne yazmışım acaba diyip baktım kendi yazdığımı anlayamadım :D

Çevrimdışı KimseninBiri

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Kasım 2015, 10:35:07 »
Bir kitabı almadan önce çok araştırdığım için üslubundan konusuna çok şeyi biliyorum. Kendimi hazır hissettiğimde de alıyorum ve aldığımda da 2-3 günde bitiriyorum

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Kasım 2015, 12:09:19 »
Aslında yoğunluk,okul, sınavlar olunca 5-6 gün sürüyor. Geçen sene, sömestrde  her gün bir kitap okuyacağım dedim ama 3. günde (3. kitap bitince) kafa gitti, uyuşturucu kullanmış gibi ruhsuz ruhsuz geziyordum. Ve geriye dönüp baktığımda okuduğum o kitaplardan pek bir şey hatırlamıyorum. Ben de Hazal'a katılıyorum kitaptan bir şeyler almak lazım okurken;haz, anlayış,  hatta diğer kitapları okumak için itici bir kuvvet... Ortalama 500-600 sayfalık bir kitap akıcıysa ve sarıyorsa konusu, 2-3  günde biter.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Kasım 2015, 12:32:02 »
Aslında yoğunluk,okul, sınavlar olunca 5-6 gün sürüyor. Geçen sene, sömestrde  her gün bir kitap okuyacağım dedim ama 3. günde (3. kitap bitince) kafa gitti, uyuşturucu kullanmış gibi ruhsuz ruhsuz geziyordum. Ve geriye dönüp baktığımda okuduğum o kitaplardan pek bir şey hatırlamıyorum. Ben de Hazal'a katılıyorum kitaptan bir şeyler almak lazım okurken;haz, anlayış,  hatta diğer kitapları okumak için itici bir kuvvet... Ortalama 500-600 sayfalık bir kitap akıcıysa ve sarıyorsa konusu, 2-3  günde biter.

Aynen öyle.Kendimize zorunlu kıldığımız şeylerden zevk alamıyoruz. Ve geriye dönünce hiçbir şey hatırlamıyoruz. Bu nedenle zorunda olduğumuz okul sınavlarına çalışırken anlamak zor oluyor :)  Geçen sene tarih sınavlarına çalışırken sorumlu olduğumuz bölümleri kitap okur gibi okuyordum.Tabi 2-3 sefer.Sınav için değil zevk için okuduğumda gerçekten hiçbir şeyi unutmadığımı fark etmiştim.Bir lokmayı nasıl ağızda ne kadar çiğnerseniz sindirimi o kadar kolay olur,Aynı şekilde kitapları da yavaşça ve zevk alarak okumalıyız.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #9 : 08 Kasım 2015, 13:17:40 »
Doğrusu normalde en fazla bir haftada. Ama kitap fazla kalın değilse üç dört gün; ancak kalın kitapların şöyle bir handikapı oluyor, bazılarının başları çok yavaş başladığından ötürü bekletebiliyorum, sonra kaldığım yerden devam ediyorum. Yani kitabın dili, anlatımı VS okuma hızını etkiliyor söylediğiniz gibi.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Kasım 2015, 15:44:00 »
Bu pek kalınlığıyla doğru orantılı değil galiba. Yani 1000 sayfalık kitabı 3 günde okuduğum da oluyor, 300 sayfanın 1 haftada bitmediği de. Pek dikkat de etmiyorum açıkçası ne kadar zamanda bittiğine, bence etmemek de gerekiyor.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Technik

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Aralık 2015, 19:10:13 »
Bazı kitaplar içine kapanık oldukları için, onlarla anlaşmak biraz yorucu olabiliyor, bazıları da çok hoppa hiç korkuları yok hemen kimliklerini açık ediyorlar, o zaman süreç hızlanıyor. İlgiyle yaklaşmadığın anda en sıcak kanlısı bile uzun sürebiliyor.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Mart 2016, 13:10:53 »
Bu kadar yazılanlardan sonra ben bir kitabı ne kadar sürede okuduğumu söylemekten utanıyorum...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Nisan 2016, 19:45:52 »
Okur olarak, içinde bulunduğum ruh hali ve dikkatime etki eden çevresel etkiler; kitabın türüne, yazım tarzına ve hatta punto büyüklüğüne göre kitabı bitirme süresi uzayıp kısalabiliyor.

Örnek vereyim: Cam Kule'nin büyük bir kısmını altı saatlik otobüs yolculuğunda okuyabilmiştim. Ama Suç ve Ceza'yı okumaya kalksam, okur olarak aynı performansı gösterebileceğimi sanmıyorum.