Kayıt Ol

TÜBİTAK’tan Cadı Avı: 50.000 Kitap Toplatıldı ve İmha Edilebilirler

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

Sakıncalı bulunurlarsa imha edilecekler.

Fahrenheit 451 geliyor aklınıza, değil mi? Ama değil. Her distopyanın gerçeklikle olan o korkunç ilişkisi bizim ülkemizde vuku buluyor.

AR-GE’ye ayıracağı vakti sansürcü zihniyete ayıran TÜBİTAK, tam 50.000 kitabı toplattı. Gerekçe olarak Türk kültürüne ve manevi değerlere ters düştükleri söyleniyor. Ayrıca yerlilik ve kültürel uyum kriterlerine göre inceleniyorlar ve bu kriterler sağlanamazsa imha edilecekler.

Bu alanda hareketi başlatan ilk olay, Gökkuşağının Tüm Renkleri adlı çocuk kitabıyla gerçekleşti. Kitaptaki kimi şekiller bu kriterlere aykırı bulundu. Kitabın aykırı bulunma nedeni, görsellerin birinde Yahudilik ve Hristiyanlık dinlerine ait birtakım ritüellerin gösterilmesi olduğu öne sürülmüştü. İddia Yeniçağ gazetesinden Arslan Bulut’a aitti. Sonrasında TÜBİTAK Başkanı Ergin’den Yeniçağ gazetesine mektupla şu açıklama geldi:

Alıntı
"2011 yılında yayınlanmış olan ‘Gökkuşağının Tüm Renkleri’ adlı kitap konusunda gösterdiğiniz kültürel hassasiyet için teşekkür ederiz. Bu konuda hassasiyetinizi paylaştığımızı bilmenizi isteriz. 50.000’den fazla kitap, piyasadan 2015 yılı içerisinde imha edilmesi amacıyla toplatılmıştır. Halen geriye dönük olarak tüm kitapları ‘kültürel uygunluk ve yerlilik testi’nden geçirmekteyiz."

Kültürel uygunluk nasıl ölçülüyor peki? Yine TÜBİTAK Başkanı bunu şöyle açıklıyor:

Alıntı
"Kuruluşundan bu yana 17 milyondan fazla baskı adedine ulaşmış olan 700 kitabı bulunan TÜBİTAK kitaplarının yayın süreçlerinde 2014 yılından itibaren yeni bir süreç yönetimi uygulanmaktadır. Bu süreçteki yaklaşımımız ‘Kültürel Uygunluk ve Yerelleştirme’ yöntemidir.

Bu yöntem ile kitap yayın sürecinin başından sonuna kadar olan değişik aşamalarda muhtelif kontrol noktaları oluşturulmuştur. Bu kontroller telif alımından basım sonrasına kadar sürmektedir. Biz de milletimize kaliteli entelektüel eserler kazandırırken kültürel ve ahlâki erozyona sebebiyet vermeyecek eserler yayınlanmasına gayret göstermekteyiz."

Ahlaki erezyona kitaplar bir bir elimizden giderken daha çok uğrayacağımız çok açık. Daha önce Darwin’i sansürleyen TÜBİTAK şimdi ülkemizi ileri götürecek adımlar atmak yerine, bizi iyice Orta Çağ’a mahkum edecek kararlar peşinde.

Vay halimize.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
" TÜRKİYE BİLİMSEL ve TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU "

Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Bu TÜBİTAK, Kadıköy'deki Kurbağalıdere balçığına "içilebilir" raporu veren TÜBİTAK, değil mi? Tamam. Belli ki kendileri içtikten sonra bu kararı almışlar.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Hayvanat bahçesi müdürünü Tübitak'a atamamışlar mıydı? Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Maalesef doğru hatırlıyorsunuz.

Çevrimdışı Khentis

• **
  • 100
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Yahudilik ve Hristiyanlık dinlerine ait birtakım ritüellerin görselleri mi? Hayır, kullanmıyorum.

Yarışmacımız Tübitak yürüyor... Tübitak hazırlanıyor... Mükemmel bir atlayış.
The wizard's crown I'll take on Halloween.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ali'yi Al-i, Ela'yı El-a, Oto'yu ise Ot-o diye heceleyip çocuklara "Türkçe" öğretiyoruz biz. Dolayısıyla, genel ahlaka uygun kitaplarımızla mutlu mesut bir şekilde ilerleme hevesimiz beni hiç şaşırtmadı. Bu sadece TÜBİTAK meselesi de değil. Eğitime, bilime, kitaba, sanata bakış açımız bu. Genel ahlaki değerlerle donatılmış ve son derece hassasiyet içeren "bilimsel" çalışmalarımız ve kitaplarımızla hepimize başarılar diliyorum.
(Hazır sanal kitap fuarı varken, birkaç yıllık kitap stoğumuzu yapsak iyi olur. Sansürün (ve otosansürün) ucu bucağı olmaz sonuçta. Evlerden toplamazlar diye umuyorum.)
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
TÜBİTAK' dan beklermiydim? Evet beklerdim.
5 ay dünyada gerçekleşen olaylardan uzak kaldım desem yeridir. İzne gelirken yolda düşünüyordum belki (umut işte) düzelmeye başlamıştır ülkemiz, ülkeniz yahut dünya.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
Yakında frp kitaplarını içinde tanrılar ve büyüler var diye yasaklayabilirler :) Vizyonu geniş insanlar sonuçta

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
Biz bunları zamanında söyledik hep. Şaka bir yana, üzüldüm.

Evrime ilişkin çok önemli bir kitap: Richard Dawkins - Gen Bencildir

Spoiler: Göster

Özeti

Bir tane daha : Richard Dawkins - Kör Saatçi

"Gen Bencildir" bir zamanlar tübitak tarafından basılıyordu, sonra basımı birden durdu. Şimdi Kuzey Yayınları tarafından basılmakta.

"Kör Saatçi" tübitak tarafından basılmakta, bir dönem onun da baskısı durdurulmuş ve kitaplar da esrarengiz şekilde yok olmuştu kitapçılardan. Ne olur ne olmaz, aynı şey tekrarlanmadan edinmenizi öneririm.

Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Yerlilik ve kültürel uyum kriterlerine göre inceleniyorlar ve bu kriterler sağlanamazsa imha edilecekler.

Çünkü biz 8. yy da kalmış, içinde tek bir milletten ve dinden halkın yaşadığı sevimli mi sevimli bir ada ülkesiyiz. Dış dünyayla niye bağlantımız olsun ki? Ne gerek var başka kültürleri önemsemeye?

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
Alıntı yapılan: Platon, Devlet, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 18. Basım, Sf. 69
Zeus'un kapısı önünde iki küp durur
Biri ak, biri kara bahtlarla doludur.
Zeus bunları karıştırıp verirse,
İnsan bir mutlu olur, bir mutsuz.
Kimine de, kara baht küpünden katıksız verir:
O da açlık içinde kıvranır mutluluk nedir bilmez.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Bence TÜBİTAK'a çok büyük haksızlık yapılıyor. Son dönemlerdeki gelişmeler düşünülürse, ülkenin doğal gaz sıkıntısı çekme ihtimali çok yüksek. İhtiyaç duyanlara kömür iletmek de bir hayli zor, zaten yakın bir zamanda seçim de yok. Peki insanlar bu soğuk kışı nasıl atlatacaklar?

TÜBİTAK bu yenilikçi hareketiyle hem kültürümüzü koruyor hem de bu tehlikeli kitapları yakarak evlerimizi ısıtıyor. Bir de böyle düşünün.

Ayrıca bu kararın bizleri Orta Çağ'a döndüreceğini söyleyenler var. Orta Çağ'da koskoca imparatorluk vardı, medeniyetler arasında zirvedeydik. Şimdi tekrar zirveye çıkmamız için, elbette o çağlara dönmemiz gerek. Bir de böyle düşünün.

Ya da fazla düşünmeyin. Sıkıntı çıkmasın.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.