Kayıt Ol

Kayıp Rıhtım Goodreads'te! Katıldınız mı?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kayıp Rıhtım Goodreads'te! Katıldınız mı?
« : 31 Ocak 2016, 21:51:45 »
Goodreads hesabınız var mı? Peki bizlerle Goodreads'te de buluşmak ister misiniz?

Sadece bakmayı bilenlerin bulduğu Rıhtım, şimdi Goodreads'te!

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kayıp Rıhtım Goodreads'te! Katıldınız mı?
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2016, 22:16:52 »
Vikitap çok yavaş, madem öyle ben de geliyorum Goodreads'e.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2016, 10:51:02 »
Vikitap ana sayfasına girmek ölüm gibi. Goodreads gayet güzel bir site.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2016, 11:04:45 »
Vikitap'ı uzun süre savundum. Özellikle yerli olması nedeniyle tüm sorunlarına rağmen kullanmayı bırakmadım. Pek çok arkadaşım Goodreads'e geçerken ben direndim. Ancak geçen hafta canıma tak etti. Gördüm ki site sahiplerinin kullanıcıya saygısı yok. Site kafasına göre açılıyor ya da açılmıyor. Ayrıca sorunları bununla da sınırlı değil. Elbet sitelerde sorunlar olur, fakat hiç mi değişiklik olmaz? Bir iyileşme olmaması da Vikitap ekibinin ilgisizliğini gösteriyor.

Goodreads'e geçen pazartesi geçtim. Açıkçası bu kadar çok Türkçe kitap bulduğuma şaşırdım. Her gün yeni bir fonksiyonunu keşfediyorum desem yeridir. Bu kadar detaylı başka bir platform var mı, onu da bilmiyorum. Sadece kitap için de demiyorum bunu. Ciddi anlamda özen ve emek verilmiş bu siteye.

Rıhtım olarak Goodreads için de bazı şeyler yapmayı düşünüyoruz :). Vikitap'ı bıraktım, mutluyum. Özellikle barkod okutarak kitap bulma/ekleme fonksiyonu için bile geçilebilir.

Not: telefon uygulamasını da tavsiye ederim. Biraz yavaş ama keyifle kullanıyorum.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2016, 15:27:15 »
Kayıp Rıhtım grubuna ek olarak bir de Kayıp Rıhtım hesabımız var arkadaşlar. Kendisini arkadaş olarak ekler ya da incelemelerini takibe alırsanız son çıkan kitaplara ve klasiklere dair yorumlarımızı ve inceleme linklerimizi de birinci elden okuyabilirsiniz. Ayrıca ne kadar çok kişi görürse sitemiz için de o kadar güzel olur :)

https://www.goodreads.com/user/show/52225890
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2016, 20:41:39 »
Ya arkadaşlar soracağım soracağım unutuyorum. Goodreads'teki bu "to-read" tam olarak ne oluyor? Düşündüm düşündüm bulamadım. Aklıma önce "okunacaklar" olabileceği geldi, sonra bakıyorum bazı üyeler okuduğu kitapların iki üç katı kadar "to-read" kısmına kitap ekliyor. Evet, soruyorum size. Bu "to-read" tam olarak nedir?

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2016, 20:59:59 »
Ya arkadaşlar soracağım soracağım unutuyorum. Goodreads'teki bu "to-read" tam olarak ne oluyor? Düşündüm düşündüm bulamadım. Aklıma önce "okunacaklar" olabileceği geldi, sonra bakıyorum bazı üyeler okuduğu kitapların iki üç katı kadar "to-read" kısmına kitap ekliyor. Evet, soruyorum size. Bu "to-read" tam olarak nedir?
"Okumak istediğim kitaplar" galiba. Ben öyle biliyorum en azından.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2016, 21:00:17 »
Okumak istediklerin. :) Örnek verdiğin kişilerden biri de benim. Genelde bir yerde denk geldiğim bir kitabı aman aklımdan çıkmasın diyerek ekliyorum, sonra yeni bir kitaba başlayacaksam o anki ruh halime göre filtreliyorum o uzun listeyi falan. :)
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2016, 21:03:56 »
Unutmamak gerek, to-read diye eklemeden kütüphanenize de ekleyemiyorsunuz. Yani (fiziksel) kütüphanenizde olan ama henüz okumadığınız kitapları Goodreads hesabınızdaki kütüphanede gösterebilmek için önce to-read demek gerekiyor. Sonrasında Owned Books'tan "kütüphanemde var" yapabiliyoruz.

Misal, ben öyle yapıyorum :).

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Şubat 2016, 21:36:54 »
Hmm. Anladım teşekkür ederim. Ama yine de tuhaf geliyor yani. Hesabı to-read'lerle doldurmak. Ben olsam o dönemlerde okumak istediğim ya da böyle Don Quijote veya Kayıp Zamanın İzinde "bir gün elbet okuyacağım" şeklinde düşündüğüm kitapları eklerdim oraya.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2016, 21:50:49 »
Yani,  sonuçta her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır derler. :) Ben düzensiz, kaosu seven ve uzun vade plan yapmaktan nefret eden bir insanım mesela,  hesabı to-read'ler ile doldurmanın (bu da bana çok tuhaf bir tabir geldi mesela :) ) kişiliğimle baya örtüştüğünü söyleyebilirim yani. :)
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

« Yanıtla #11 : 08 Şubat 2016, 22:42:17 »
"Goodreads kullanma kılavuzu" gibi kullanılacak bir yer değil burası galiba ama, soracak başka yer bulamadığım için yazıyorum.

Yeni üyeyim, 2016 Reading Challenge için şimdiye kadar okuduğum kitapları nasıl ekleyebilirim?

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Şubat 2016, 22:44:41 »
Önce currently reading olarak ekleyip, sonra read olarak ekliyorsunuz. Ben öyle yapmıştım en azından. Daha kolay bir yolu varsa da bilmiyorum :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #13 : 09 Şubat 2016, 00:27:38 »
Normalde hiç kullanmadım, bu toplarada hiç girmezdim ama özellikle son günlerde adı o kadar geçti ki merakımı cezbetti.

Vikitaptaki erişilebilirlik sorunlarının olmaması bir yana, ki bir kere kullanmama rağmen bir daha girmedim, sistem ekran okuyucular erişilebilir olduğu kadar rahat kullanılabilir de aynı zamanda. Eh, hayatımda bir dönem daha açıldı sanırım, bir lafımı daha yemiş olmanın verdiği isimsiz duygularla hayatıma devam edeceğim. :D Bu arada neden orada iki tane want to read var, ve to read ve Want to read arasında benim göremediğim ne tür bir fark var acaba, anlayamadım.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Şubat 2016, 11:51:48 »
bunu gordugum iyi oldu. hemen geliyorum.