Kayıt Ol

Kadın Konulu Türkçe Fantastik-Bilimkurgu Yazar/Roman Önerileri

Çevrimdışı Güliz

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Kadın konulu derken neyi kastediyorum?

Güçlü kadın karakterlere yer verilmesi (hard power ve bilhassa soft power), kadına biçilmiş toplumsal rollerin eleştirisi (anne, eş, vb. rollerin yapıbozuma uğratılması), kadın cinselliği ve bununla bağdaşık değerlerin sorgulanması ve eleştirilmesi (kadın namusu, kadının cinsel anlamda özgürleşememesi, vb.), cinsel kimliğin sorgulanması ve farklı cinsel deneyimlere yer verilmesi (eşcinsellik, androjenlik, vb.), ataerkinin ürettiği teknolojiye karşı olumsuz tutum sergilenmesi (matematik/fizik/kimya gibi hard science yerine daha "soft" olan psikoloji-antropoloji-hatta telekinezi gibi bilim ve pseudobilimlerin ön plana çıkarılması)...

Bu ve buna benzer konuları irdeleyen kadın veya erkek yazarların kaleminden çıkmış çeviri olmayan Türkçe bilimkurgu/fantastik öykü/kitap var mıdır bildiğiniz?
Yukarıdaki özelliklerin hepsini tek bir eserde bulmak mümkün değil, elbette. Tek bir tanesinin bile kurguda yer alması benim için yeterlidir.
Güliz Akçasoy

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Çeviri olmayan dediğiniz anda kapı otomatikman kapanıyor maalesef. Yerli fantastik ve bilimkurgu eserlerimiz çok sınırlı zaten. Dilimizde bu dediğiniz unsurları konu alan herhangi bir kitap var mı, emin değilim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı u.aslan

• **
  • 101
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Yukarıda istenilen gibi farklı cinsel kimliklere bürünmüş karakterleri yansıtmasada sadık yemninin arafor kitabındaki hikayeler geldi aklıma. Bakmanızı tavsiye ederim. Türkçe yazılmış kadın konulu başka bir bk fantastik eser aklıma gelmiyor maalesef.

Çevrimdışı Güliz

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
Evet, maalesef çeviri dışında Türkçe telif eser çok az.
u.aslan teşekkürler, Sadık Yemni'nin K2rik ve Gece, Tozluta ve Arafor'unu okudum, söz konusu kriterler bakımından gayet başarılılar. 
Güliz Akçasoy

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Maalesef Türkçe edebiyatta bunun örneği yok denecek kadar az, ama bu tarz konulara meraklı biri olarak bu cuma çıkacak bir öykü antolojisi gördüm. Şu an çok heyecanlıyım :). Yazarlar arasında Lovecraft büstünü ödül olarak almasıyla pek çok tartışmanın göbeğine oturmuş Nnedi Okorafor da varmış.

http://www.idefix.com/kitap/devrimin-kardesleri-kolektif/tanim.asp?sid=W3PWCL1X1K8KR96W257R

Eh, yine Türkçe edebiyattan örnek veremedik, ama siz konu sahibiyle ve bu konuya meraklı arkadaşlarla bu kitabı paylaşmak istedim.

Çevrimdışı Güliz

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
Her ne kadar Türkçe telif olmasa da, bu yeni çıkacak kitap benim için o kadar önemli ki! Haber verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Resmen kapağında "feminist spekülatif kurgu antolojisi" yazıyor ki bu durum türün Türk kara sularına resmi girişidir denebilir. Daha önce hiç bu şekilde tanıtılan bir kitap veya antoloji görmemiştim. Bu bir ilk kanımca. Ben feministim diye bas bas bağıran kurgular bile salt bilimkurgu/fantastik edebiyat diye tanıtılıyor Türkiye'de. Kolektif kitabın bu tutumu bu türe özgü çeviri ve Türkçe eserleri basacak yayınevlerine de örnek teşkil edecektir.
Güliz Akçasoy