Kayıt Ol

Aforizma Kuluçkası

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Aforizma Kuluçkası
« : 24 Şubat 2016, 13:03:11 »
Sosyal medyada kitaplardan alıntılar paylaşırken okurların en çok meylettiği aforizmaların çoğunun pek de anlamlı olmadığını düşünüyorum. İlk bakışta çok etkileyici dursa da bir kaç saniye sonra hiçbir anlam ifade etmediğini farkediyor insan.

Bizim neyimiz eksik dedim ben de. Biz de uydururuz ne var bunda. (İlla uydurmanız gerekmez tabi, dilediğiniz gibi at koşturun, maksat eğlence.)

1. "Aforizma uydurmak tavukları kandırıp vaktinden evvel yumurtlamalarını sağlamak gibidir, yumurta ilk başta hoş görünse de sonradan lezzetsiz olduğunu anlarsınız."

2. "Kalın bir kitap okumak maraton koşmaya benzer, sürekli bitişi düşünürseniz koşudan keyif alamazsınız."

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aforizma Kuluçkası
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2016, 13:29:42 »
Düşüncenize kesinlikle katılıyorum. Yazar kelimelerle oynayarak mükkemmel bir atlayış gerçekleştirdiğini sanırken, dikkatli bir okuyucu o etkileyici olması beklenen cümlelerin üzerinde düşündüğünde aslında şu tarz şeyler olduğunun farkına varıyor.

"Dünyada yaşanan en tatlı çekişmenin bile, uzayın rüzgarlarında savrulan koca bir yoğurtlu akvaryumdan farkı yoktur. İşin sonunda, mayası sağlam olan hep dibe çökecektir."

“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”