Kayıt Ol

Kayıp Rıhtım İnceliyor! - (Video)

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kayıp Rıhtım İnceliyor! - Krizalitler (Video)
« Yanıtla #15 : 11 Mart 2016, 16:33:35 »
Bu video sayesinde bu haftasonu umarım gideceğim cnr fuarından Krizalitler'i alacağım. Video çok güzel olmuş dört dakikada bittiğine inanamadım :D Umarım bu video tanıtımlarına devam edersiniz ;)

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kayıp Rıhtım İnceliyor! - Krizalitler (Video)
« Yanıtla #16 : 12 Mart 2016, 16:37:16 »
Okumayı, izlemeye tercih edenlerin fikrini değiştirecek nitelikte bir video bu. :) Fırtınakıran'ın tanıtımlarını hep çok beğenerek okuyordum ve daha iyisinin olacağını düşünemezdim. Ama bizler için böyle bir sürpriz hazırlanmış! Bu durumda izlemek çok daha iyiydi. Tadı damağımda kaldı.

Kayıp Rıhtım'ın gelişimini, zamana uyum sağlayışını ve bunu özünü koruyarak, kendinden taviz vermeden yapıyor oluşunu büyük bir takdirle takip ediyorum. Seçilen kitabı ve alıntılanan kısmı, bu sıçrama için çok uygun buldum. :D

“Canlı varlıklar evrime meydan okurlarsa kendilerini tehlikeye atarlar; eğer uyum sağlamazlarsa yok olurlar. Gelişimini tamamlamış insan fikri çok büyük bir kibirdir. Bitmiş suret, günahkâr bir efsanedir."

Çekim ve montaj ekibine, mekan sağlayan Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi'ne ve en çok da, her zaman daha fazlasını üretebilen Fırtınakıran'a sonsuz teşekkürler.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle

Kayıp Rıhtım ekibi olarak videolu kitap incelemelerine başladığımızı geçen hafta duyurmuştuk. Sırada “Viran Şatodaki Ejderhalar” var!

Çekimlerini Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nde gerçekleştirdiğimiz bu video incelemede, Site Yöneticimiz ve Genel Yayın Editörümüz olan, aynı zamanda 5 yıldan uzun bir süredir Kahramanın Yol Türküsü adlı radyo programıyla kulaklarımızın pasını silen Hazal “Fırtınakıran” Çamur, bizlere Terry Pratchett’ın gençliğinde kaleme aldığı öykülerden oluşan “Viran Şatodaki Ejderhalar”ı anlatıyor!

Ve tekrar hatırlatalım, Youtube kanalımızı takip etmeyi sakın unutmayın!

İnceleme videosu için ise buraya tıklayabilirsiniz!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kayıp Rıhtım İnceliyor! - (Video)
« Yanıtla #18 : 17 Mart 2016, 09:40:06 »
Eğer aksi bir durum söz konusu olmazsa sıradaki video incelememiz neo-gotik türündeki tekinsiz bir esere dair olacak :). Farklı türlerde gezinmeye devam ediyoruz!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #19 : 17 Mart 2016, 10:10:24 »
Ben bu incelemeyi de çok sevdim :) Viran Şatodaki Ejderhalar'ı ilk duyduğumdan beri merak ediyordum, bu kendi adıma gayet iyi oldu o yüzden. Yine kısalığına rağmen dolu dolu, bilgilendirici bir tanıtım olmuş.

Pratchett'ın kendi gençliğine dair yorumu cidden çok hoş :) Ayrıca kitabı tanıtırken kimlere hitap ettiğinin özel olarak belirtilmesi ve okuyucuların yanlış beklentilere kapılarak hayal kırıklığına uğramalarının önlenmesi de bir diğer artısı gözümde.

Hazal bu kez daha doğal, daha profesyonel bir hava sergilemiş kamera karşısında. (Artık yeni bir sorumuz var: O gömlekleri nereden buluyorsun?) Montaj ve efektler zaten süper. Özgürcan ve Onur'un da ayrıca ellerine sağlık. Bellllki kitap görselleri biraz fazla solda kalıyor diyebilirim, azıcık daha Hazal'a yanaştırılabilir.

Son olarak, videonun sonundaki sürpriz beni bayağı heyecanlandırdı. Cidden merak ettiğim, hakkında bir sürü övgü duyduğum bir kitabın incelemesi gelecek haftaya. Zor duruyorum *-*
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Kayıp Rıhtım İnceliyor! - "Antikacı"
« Yanıtla #20 : 23 Mart 2016, 19:34:13 »

Kayıp Rıhtım ekibi olarak videolu kitap incelemelerimize tam gaz devam ediyoruz! Sırada Gustavo Faveron Patriau‘nun DeliDolu Kitap tarafından dilimize kazandırılan, neo-gotik türündeki “Antikacı“sı var.

Önceki iki bölümde olduğu gibi, çekimlerini yine Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nde gerçekleştirdiğimiz bu videoda Hazal “Fırtınakıran” Çamur bizlere neo-gotik bir eseri, “Antikacı“yı anlatıyor.

İzlemek için buraya tıklayın.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #21 : 23 Mart 2016, 19:54:45 »
Efektler efsane yalnız :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 23 Mart 2016, 19:57:18 »
Benim anlatımların değil de bu efektlerin bir hayran kitlesi oluşacak yavaş yavaş :D. Ben dahil, birçok kişi "acaba bu videoda neler olacak" diye bekler olduk.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 24 Mart 2016, 11:05:37 »
Antikacı'yı daha önce Hazal'dan birkaç defa duymuştum. Özellikle dili ve üslubu hakkında söyledikleri ilgimi çekmişti. Ama kitabın kapağına ve arka kapak yazısına baktığımda beni cezbetmeyi başaramamıştı. Ama şimdi? Şu videodaki anlatımı ve detayları (birkaç kez) dinledikten sonra? Koşa koşa kitabı alıp okumamak için kendimi zor tutuyorum.

Yetkin incelemeleri bu yüzden seviyorum işte. O kitaptan keyif alan bir okurun başkalarının neleri sevebileceğini, kurgunun cezbedici yanlarını bir bir ortaya koyması, bir de bunu güzel bir anlatımla yapması çok tatlı oluyor doğrusu. Hele bir de (aylardaaan temmuz iseeee... öhöm!) bunun gibi gizli cevherler söz konusu olduğunda daha bir güzel, daha bir keyif verici, daha bir heyecanlı oluyor :) Bir kitapsever için saklı bir hazine bulmaktan ve onu başkalarıyla paylaşmaktan daha güzel ne olabilir ki?

Efektler de dehşet olmuş bu arada, ona ben de değinmeden edemeyeceğim. Alacakaranlık kuşağına geçtiğimiz kısım kadar kapı zilini ustaca geçiştirmenize de bayağı güldüm :)

Emeği geçen herkese teşekkürler!
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 24 Mart 2016, 12:10:27 »
Hazal'a zum yapmaya başladığı zaman korktum :D Çok güzel bir inceleme daha dinledik/izledik, yapımda emeği geçen herkes teşekkürler.

Bu arada kapı çaldı ya kim gelmiş?

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Kayıp Rıhtım İnceliyor – “İkna Ulusu”
« Yanıtla #25 : 31 Mart 2016, 20:08:14 »

Kayıp Rıhtım İnceliyor adlı video serimizde sıra George Saunders’ın İkna Ulusu adlı öykü kitabında.

Video incelemelerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sırada Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı ve Aralığın Onu gibi kitaplardan hatırladığımız Folio Ödüllü George Saunders’ın Delidolu Kitap tarafından dilimize kazandırılan, İkna Ulusu adlı öykü kitabı var.

Kitabımızın arka kapak yazısından bir kuple:
Alıntı
George Orwell, Kurt Vonnegut gibi yazarlarla karşılaştırılan Saunders, eğlenceli bir kurgu üzerine inşa ettiği İkna Ulusu’nda sistemin insan üzerinde yarattığı kuşatıcı etkiyi çarpıcı ve zihinden hiç çıkmayacak imgelerle veriyor. Kendine has üslubuyla mizahi yönü ağır basan distopik bir dünyayı resmeden Saunders’a göre kişisel tercihlerin bile sistemin elinde olduğu bir gelecek tasarımında özgürlük balonla şişirilmiş koca bir yanılsamadan ibaret…

Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nde çektiğimiz videoya geçmeden önce henüz yolun çok başında olmamıza rağmen verdiğiniz destekten ve değerli beğenilerinizden ötürü hepinize çok teşekkür ederiz.

Ve elbette yeni videolarımızdan daha hızlı haberdar olabilmek için Youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayın!

Hazal “Fırtınakıran” Çamur bizleri İkna Ulusu‘yla, tüketim toplumunun varacağı uç boyutlarda huzursuz bir yolculuğa çıkarıyor! İzlemek için buraya tıklayın.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Kayıp Rıhtım İnceliyor – “Ayyaş Buda” (Video)
« Yanıtla #26 : 06 Nisan 2016, 19:44:23 »

Kayıp Rıhtım İnceliyor video serimizde sırada bizden bir isim var! Göktuğ Canbaba’nın “Ayyaş Buda“sı, bu haftaki bölümümüzün konuğu.

“Ozanın Şarkısı” ve “Tılsım-ı Kudret” gibi fantastik; “Fener Balığının Kayıp Işığı” ve “Valizdeki Kedi” gibi çocuk; “Arayış Ormanı” gibi gençlik edebiyatı türlerinde kalem oynatmış; yakından tanıdığımız bir yazar Göktuğ Canbaba. Bu defa yeraltı hikâyeleriyle bizlerle oluyor.

Alıntı
Tümden geliyor ve güme gidiyordu, tüm OBEB ve OKEK’lerinin toplamı belki de ona evrenin sırlarını açıklayabilirdi ama bunlar benim umurumda değildi.

Hayat, çukur ve tümseklerle dolu bir patika. Dünya, biçimsiz heykeller gibi dikildiğimiz bir yer. Ayyaş Buda, kozmik şakacıya karşı atılan bir kahkaha, mistik bir kılavuz.

Göktuğ Canbaba, bilge ağaçların kollarında huzurlu bir uykuya ya da uçurumun kenarında ayaklarımızı gıdıklayan bir rüzgârla konuşmaya çağırıyor bizi. Bu kitaptaki öyküler, kutsal ve sıradan dünyalar arasında yalın ayak koşma rekoru kırıyor, yeraltında adım atmaya başlayıp gerçeküstü bir yolda ilerliyor.

Ayyaş Buda, sorularla dolu bir hayata karşı icra edilen serseri bir serenat. Cevaplarımız bir yol düşümü uzakta…

Çekimlerini Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nde gerçekleştirdiğimiz video incelememizde, Hazal “Fırtınakıran” Çamur bizlere Ayyaş Buda’yı anlatıyor!

İzlemek için buraya tıklayın.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 07 Nisan 2016, 11:42:38 »
Anlatımından efektlerine dek güzel bir inceleme olmuş yine. Hazal'ı bu sefer daha sakin, kamerayla daha barışık, daha bir rahat ve kendinden emin gördüm. Çok da güzel anlatmış, hem övmüş hem de eleştirisinden sakınmamış.  :fight:

Müzik de çok uyumlu olmuş. Efektler de az ama feciiii derecede öz :) "Hazal'dan önce/sonra" kısmı kadar "Küçük Bir Eleştiri"ye de hayv... öhöm, edebimle güldüm efenim.

Tabii en önemlisi 105'in 58'e oranla daha keskin olması, aynı zamanda kararında alan derinliği yarattığı için görüntünün daha hoş göründüğünün fark edilmesi
Spoiler: Göster
Oldu mu? :huha

Hepinizin ellerine sağlık arkadaşlar :)
Try to hide if you dare.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #28 : 07 Nisan 2016, 19:00:12 »
Yine çok güzel bir tanıtım videosu. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Keşke daha uzun olsa ama çağımızın algı süresi belli. Saatlerce dinleyebilirim ben halbuki.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #29 : 07 Nisan 2016, 19:05:40 »
105,58.. Ben iptal. Vat is det min ?