Kayıt Ol

İthaki Yayınları'ndan Biyografi Kepazeliği

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
İthaki Yayınları'ndan Biyografi Kepazeliği
« : 11 Mart 2016, 14:04:03 »
Bu sitede pek çok kişinin kitaplığında sayısız kitabını barındıran sevgili İthaki Yayınları, klasik eserlere koydukları harika yazar biyografileri ile iki gündür gündemi meşgul etmekte.

İşte o biyografilerden bazıları:

Alıntı
Kendine Ait Bir Oda - Virginia Woolf: Küçük yaşta yazarlığa, 59 yaşında mezarlığa adım attı. Dalgalarla sörf yapıp, nehir bile denemeyecek bir kaşık suda bo­ğuldu. Bilinç akışı mı nehrin akışı mı? Odalarda ışıksızdı. Paranoyak­lığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce ko­nuşmasından belliydi. Geri gelir mi? Gelirse gelsin, kim korkar bakire kurttan? Bkz. Nicole Kidman

Alıntı
Yatak Odasında Felsefe - Marquis de Sade: Fransız soylusu. Felsefe yapmaya soyundu. Bir daha giyinmedi. Soyadı bir felsefe oldu. Yatacak yeri yok. Ama olsun, o işini ayakta da görür.

Alıntı
Katip Bartleby – Benito Cereno - Herman Melville: Yazmamayı tercih ederiz.

Alıntı
Sherlock Holmes – Korku Vadisi - Sir Arthur Conan Doyle: İşsiz doktor, iktidarsız politikacı, korkusuz yazar. Sörlüğünden mütevellit, haza bir beyefendi. Perilere inanan biri olarak yazdığı rasyonalist öykülerle oksimoron tabirini fazlasıyla hak etmiştir. Korku Vadisi dördüncü ve son Sherlock romanı. Watson bu dünya...

Şöyle haklı bir kampanya da başlatılmış olay için.

İnsan sormadan edemiyor, siz kimsiniz yav?

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: İthaki Yayınları'ndan Biyografi Kepazeliği
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2016, 14:09:52 »
Eeyy İthaki sen kimsin ya?  ;D

Orijinalinde böyle bir şey yok değil mi? Kendileri böyle bir şey eklemiş ise büyük rezalet.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2016, 14:21:13 »
Kendileri eklemiş maalesef... Geçtiğimiz kasım ayından beri çeviri ve editörlük anlamında feci sallanırlarken bu da tuzu biberi oldu doğrusu. Twitter âdeta yerinden oynadı şu son iki gündür Virginia Woolf biyografisi yüzünden.

İthaki'yi severim, sevdiğim çoğu yazarı ve kitabı onların sayesinde okudum, ama bir silkinmeleri, kendilerine gelmeleri gerekiyor. Gidişat hiç iyi değil. Böyle olması beni ciddi anlamda üzüyor.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2016, 14:28:09 »
Şöyle bir cevap gelmiş: http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/ithaki-okurdan-ozur-dileriz-433840/?utm_source=t.co&utm_medium=post&utm_term=post&utm_content=ithaki-okurdan-ozur-dileriz-433840/&utm_campaign=kitap

Altta birkaç örnek daha vermişler. Dostoyevski için Gogol'u cebinden çıkarır demişler. Farklı olmak ayrı şey kendini bilmez olmak ayrı şey. Dostoyevski çok iyi bir yazardır ama Gogol üzerinden böyle bir sözle anılması hiç hoş değil.

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Mart 2016, 15:36:09 »
ilk tepkim "maşallah" oldu. Bir yazar tanıtımı bu kadar saçma sapan yapılabilir yani. İthaki son 2-3 senedir çok baştan savma iş yapmaya başladı. Çok güzel kitaplar çıkarıyorlar ama "marjinal takılalım" hevesiyle arada saçmalıyorlar. Üzüldüm açıkcası :(

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2016, 15:45:13 »
Âdem ile Havva’nın Güncesi
Mark Twain:
Samuel Langhorne Clemens. Âdem’in oğullarından. Amerikan “sapığı”. En çok taktığı isim Mark Twain’dir. Sutyen kopçasını tek eliyle açabilen ilk insan olduğu rivayet edilir. Adem oğlu kızgın fırın Havva kızı mercimek. Mark’a göre bir İncil de ona ait.

Kaynak: http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/ithaki-okurdan-ozur-dileriz-433840

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2016, 15:45:59 »
Bu sitede pek çok kişinin kitaplığında sayısız kitabını barındıran sevgili İthaki Yayınları, klasik eserlere koydukları harika yazar biyografileri ile iki gündür gündemi meşgul etmekte.

İşte o biyografilerden bazıları:

Alıntı
Kendine Ait Bir Oda - Virginia Woolf: Küçük yaşta yazarlığa, 59 yaşında mezarlığa adım attı. Dalgalarla sörf yapıp, nehir bile denemeyecek bir kaşık suda bo­ğuldu. Bilinç akışı mı nehrin akışı mı? Odalarda ışıksızdı. Paranoyak­lığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce ko­nuşmasından belliydi. Geri gelir mi? Gelirse gelsin, kim korkar bakire kurttan? Bkz. Nicole Kidman

Alıntı
Yatak Odasında Felsefe - Marquis de Sade: Fransız soylusu. Felsefe yapmaya soyundu. Bir daha giyinmedi. Soyadı bir felsefe oldu. Yatacak yeri yok. Ama olsun, o işini ayakta da görür.

Alıntı
Katip Bartleby – Benito Cereno - Herman Melville: Yazmamayı tercih ederiz.

Alıntı
Sherlock Holmes – Korku Vadisi - Sir Arthur Conan Doyle: İşsiz doktor, iktidarsız politikacı, korkusuz yazar. Sörlüğünden mütevellit, haza bir beyefendi. Perilere inanan biri olarak yazdığı rasyonalist öykülerle oksimoron tabirini fazlasıyla hak etmiştir. Korku Vadisi dördüncü ve son Sherlock romanı. Watson bu dünya...

Şöyle haklı bir kampanya da başlatılmış olay için.

İnsan sormadan edemiyor, siz kimsiniz yav?
Bütün bunlar şaka değil mi? Bence hoş duruyor mizahi olarak bakarsanız... Yoksa bu biyografileri Cem Yılmaz mı yazıyor...
Şaka bir yana az önce Radikal Gazetesinde okudum İthaki özür dilemiş... Maksadını aşmış ama düşünce olarak fena değil farklı bir yaklaşım olmuş...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2016, 18:53:06 »
Mizahi dil maksadını biraz aşan biyografiler olduğuna katılmakla birlikte buna verilen cevabın https://twitter.com/yeryuzukadinlar/status/708294855559147520 şekilde olması da beni korkutuyor.
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2016, 19:29:29 »
Mizahi dil maksadını biraz aşan biyografiler olduğuna katılmakla birlikte buna verilen cevabın https://twitter.com/yeryuzukadinlar/status/708294855559147520 şekilde olması da beni korkutuyor.
İthaki yazdığı biyografilerle beni güldürmeyi başaramadı ama bu "Yeryüzü Kadınları" isimli grup adeta komiklik öyle değil böyle yapılır demiş.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Mart 2016, 19:39:25 »

Ya şu olaya bayılıyorum ya. Kahrolsun patriarşi kahrolsun mizojinizm hgdfasdhas

Tebrik ederim çok başarılı bir eylem olmuş. Biri yanlış yaptıysa buna verilmesi gereken en iyi ve geçerli karşılık o yanlışın daha büyüğünü yapmaktır. Başka bir yol düşünemiyorum bile.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Mart 2016, 19:53:59 »
İlk üç saat ben de destekledim ama sonrasında olay çok farklı yerlere çekildi. Kimse Gogol'dan bahsetmiyor. Resmen Gogol küçük düşürülmüş. 
Feministlerin bu tür olaylarda verdiği tepkiler çok yanlış. Eşitlik mi istiyorlar yoksa erkek mi olmak istiyorlar anlamıyorum.

Çevrimdışı BlackOut

• **
  • 71
  • Rom: 1
  • Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Mart 2016, 20:14:21 »
Feministlerin bu tür olaylarda verdiği tepkiler çok yanlış. Eşitlik mi istiyorlar yoksa erkek mi olmak istiyorlar anlamıyorum.

Hiç alakam olmayarak konuşuyorum, bu olayı gerçekleştirenleri feminist olarak adlandırmak gerçekten kadın haklarını savunan, bunun için çabalayan insanlara hakaret sayılır. Feminazi olarak geçen güzel bir terim var. Bunu yapan grubu da hiç tanımam ama bence feminizm adını kötüye kullanıyorlar.

"Feminazi is a term used pejoratively in popular culture to describe either feminists who are perceived as extreme or radical, women who are perceived to seek superiority over men, rather than equality, or in some cases, to describe all feminists."

"Feminazi, radikal ve eşitlikten daha çok erkekler üzerinde üstünlük arayan feministleri tanımlamak için kullanılan bir terim."
Türkçe Vikipedide yazan çeviri bu kısmı eklememiş, ben buraya yazayım dedim. Genelde aşağılamak amaçlı kullanılıyormuş. Onları aşağılamak, tanımayarak, bana düşmese de onlara feminist denmemesini önermek bana düşebilir.
“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

"He saw it in her eyes. The anguish, the frustration. The terrible nothing that clawed inside and sought to smother her. She knew. It was there, inside. She had been broken.

Then she smiled. Oh, storms. She smiled anyway.

It was the single most beautiful thing he’d seen in his entire life."

Çevrimdışı Khentis

• **
  • 100
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Mart 2016, 20:28:41 »
Başlığa olumlu tek mesajı ben atacağım sanırım. İthaki maksatlarını aştıkları için özür dilediklerini söylemiş. Bana kalırsa maksatlarını aştıkları yok, belki bir tık daha yumuşak bir dil olabilirmiş, emin değilim. Beğenip beğenmeme konusunda çekimserim, fakat yine de kepazelik olduğuna hiç katılmıyorum. Fikir güzel. Kitapların başlarındaki biyografileri okuyan kişi sayısı halihazırda oldukça az. Bu biyografiler de normal olarak birbirlerinin tekrarı olduğu için de kişi bunları bir kere okuyup, bir yazarın başka bir kitabını okuyacağı zaman biyografi kısmını es geçiyor. Forumda da buna benzer bir konu var, özgeçmiş yazmakla alakalı, bana kalırsa bu ikisi arasında bir bağ kurmak çok da zor değil.

Ama gelen tepkiden de anlaşılacağı gibi, çok yanlış ülkede yapmışlar bu hareketi. Sonuçta mizahımız Recep İvedik ve türevi filmleri seviyesinde olduğundan, pek da şaşırtmadı bu sonuç beni. Bu işi yapan arkadaşlar South Park'tan falan epey etkilenmiş olsalar gerek, South Park'ın mizahını severim, ondan yadırgamadım bunu da herhalde. Dostoyevski'nin "Hepimiz Gogol'un 'Palto'sundan çıktık" sözüne yapılan göndermeyi sevdim, "Watson bu dünya" da fena değil gibi.
The wizard's crown I'll take on Halloween.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #13 : 11 Mart 2016, 20:45:21 »
Biyografilerin bu şekilde yazılmasını tasvip etmiyorum. İthaki ciddiyeti ve ağırlığıyla bilinen bir yayınevi. Ergence şekilde bir biyografi yazmak, hele hele bunu bir dünya klasiğinde yapmak kabul edilebilir gibi değil. 6:45 yazmıyor o kapakta, İthaki yazıyor.

Ama şu "Yeryüzü Kadınları" denen grubun yaptığı kesinlikle kabul edilebilecek bir şey değil. Çok yanlış, çok çirkin ve çok abartılı. Ergence yazılmış bir biyografiyi feminazi (feminist olduklarına ben de katılmıyorum, çünkü kendini kadın hakları gibi önemli bir meseleyi savunmaya adamış hiç kimse bu kadar düşüncesiz ve şiddet yanlısı olamaz) malzemesi yapmak tam bir saçmalık. Resmen vandallık bu.

Muratcan'ın dediği gibi, yanlışa daha büyük yanlışla karşılık vermek kadar saçma bir şey olamaz. Elbette ki eleştirmeli, tepkimizi göstermeliyiz ama böyle olmaz. "O biyografi düzeltilene kadar İthaki kitabı almıyoruz," demeleri gayet yeterliydi.

İthaki daha sonra bir özür metni daha yayınladı ve bundan sonra basacakları kitaplarda biyografileri kaldıracaklarını söyledi. Ben olsam hepsini toplattırır, o sayfaları düzelttirirdim. Keşke böyle bir karar alınsaydı. Saygınlık, maddiyattan daha önemli bence. Yine de bu da bir adımdır elbette.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

• *
  • 23
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Mart 2016, 21:11:13 »
Günümüzde kendini "feminist" diye adlandıran güruhun Sylvia Plath ile birlikte peygamber olarak gördükleri bir yazar hakkında latife yaparken iki kere, hatta üç kere düşünmeleri gerekti! Yargılanacaksın İthaki!

Bence yayınevleri ciddiyetlerini korumalılar tabii.
"biz bülbül-i muhrik-dem-i gülzâr-ı firâkız
ateş kesilür geçse sabâ gülşenimizden"