Kayıt Ol

Karışık (Aylık seçki için alternatif öyküler)

Çevrimdışı Engin YILDIRIM

• *
  • 27
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Bu başlıkta seçki için fazladan yazdığım metinleri paylaşmayı düşünüyorum.

YÜN teması için:

LİF

Rüya görebilecek androidi henüz imal edememiştik. Fakat ileride onun rüyalarını süsleyecek

elektronik koyunlar konusunda o kadar başarılıydık ki; bir tek koyundan otuz katlı bir binanın tüm

fiberoptik kablolarını döşeyecek kadar suni yün elde edebiliyorduk.
Tamirci

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
Ynt: Karışık
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2016, 23:48:07 »
PARAŞÜT teması için

13

Mekik okyanusa düştüğü anda paraşütler tam önceden ayarlandığı gibi yanlara doğru açılarak sulara gömüldü.
Apollo'nun geri dönmesine sebep olan arızanın gerçek nedeni hiç anlaşılamadı. Aynı bu yeni nesil denizanalarının nereden geldiğinin anlaşılamaması gibi.

-o-

Zihnimde paraşüt temasıyla ilgili o kadar çok hikaye canlandı ki herkesin bunları düşündüğünü varsayarak hepsini eledim. Sineklerin Tanrısı'na gönderme yapandan tutun, karahindiba ile ilgili mikrokozmos öykülerine, gökadalarda yaşayanların teker teker alt katmanlara göçmesinden, zamanda yolculuk eden paraşütçülere  kadar. Toplamda 3 tane yazabildim. Biri üstte diğer ikisi seçkide.
Tamirci

Çevrimdışı Deniz Eksilen

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Karışık (Aylık seçki için alternatif öyküler)
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2016, 13:36:26 »
   "LİF" adlı hikayenin kurgusu harikaydı. Tek paragrafta yapılabilen ve yapılamayan olarak algıladım.

"13"de bir tane daha cümle bekledim. Fakat öykünün asıl amacının okurun, o cümleyi hayalinde yaratması  sağlamak olduğu için, elimdeki ile yetindim.

Gökadalarda yaşayanların teker teker alt katmanlara göçmesi fikri bile benim için yeterli geldi. Nesrin gelecekteki evrimi ile düşünüyorum arada. Öykünün fikrinin bile bu şekilde açıklanması, yazarlar arası bir sanat akımına bile dönüşebilir. Çok mu hayali konuştum?

Gelelim plağın öteki yüzüne: "yanlara doğru" tümcesi gerekli miydi?
Onların onlar olmasıdır bizi biz yapan.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2016, 15:39:33 »
Bu geç kalmış bir destek değil mi? Ejderha için kopya verseniz diyorum... -Kendim için istiyorsam namerdim-
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Nisan 2016, 21:28:21 »

Gelelim plağın öteki yüzüne: "yanlara doğru" tümcesi gerekli miydi?

Önce alıntı yaptığım yerden başlayayım. Yanlara doğru derken paraşütlerin açılmasından ziyade, denize indiğinde hiç farkedilmeden yanlara doğru okyanusa serilmesini kastetmiştim ama okuyucu için aynı açıklıkta olmamış demek ki. Daha dikkatli olmam gerekiyormuş. Bu eleştiri için çok teşekkürler.

Yorumunuz ve beğenileriniz için de çok teşekkür ederim.
Yukarıda da belirttiğim gibi ben aklıma gelenlerin arasından konuları seçip yazmak istediklerimi yazdım. Dediğiniz gibi burada fikirleri paylaşmak yeni bir akım doğruru mu bilemem ama bu konuları yazmak isteyen olursa istediği gibi kullanabilir. Buraya yazmamın sebebi zaten bir şeyleri ateşlemeye çalışmaktan ibaret. Bunca senedir sadece kendim ve yakın çevremle yazı paylaşmak zaten yanlışmış. En azından aklıma gelenler belki başka öykülerin yazılmasına vesile olur de ben de keyifle okuyacağım yeni satırlara kavuşurum.
Yanılmıyorsam bunu Borges yapmıştı, yani, yazmak istediği konular hakkında bir kaç kelam etmeyi. Hakkını verelim de sonra ruhu gelip musallat olmasın :)
Tamirci

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Nisan 2016, 21:37:45 »
Bu geç kalmış bir destek değil mi? Ejderha için kopya verseniz diyorum... -Kendim için istiyorsam namerdim-

Ejderha için yazılabilecek o kadar çok şey var ki. Halihazırda yazdığım bir kaç öykü var. Ama sizin için de bir şeyler bulabiliriz.
Bizim kültürümüzde 7 başlı ejderha vardır ve son başını keserseniz diğer başlar yeniden çıkar. Ama masallarda bu son başı kesmezseniz ölür ve mutlu sona kavuşulur.
Veya bizim bazı yerleşim yerlerimiz vardır "Göltürkbükü" gibi "bük" ejder manasındadır, kıvrımlı yer anlamında kullanılır. Örneğin Aybüke Ay ejderidir aslında. Bakmayın siz Aybike dediklerine. Bu da bir çıkış noktası olabilir. Sevdiğiniz bir kadının isminden çıkıp Şahmeran gibi bir ejder hikayesi çıkarabilirsiniz.
Ayrıca Ejderin yine Türk kozmogonisindeki adı evrendir. Yani kainattaki döngüye ve ejderhaya aynı ismi vermiş bir kültürüz.
Umarım biraz faydası olur.
Tamirci