Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Parlayan Sözler Full spoiler

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar spoilerli onusacak baslik ihtiyaci hissetmis, baslatim bir tane dedim. Parlayan Sozler icin hersey serbest, diger kozmer kitaplarina giris yapmayalim lutfen, okuyan var okumayan var.

Muhtesem bir sonla bitti kitap. Simdiye kadar okudugum en zevkli final bolumu diyebilirim. Sizler ne dusunuyorsunuz. Benim gibi onceden gicik olup da sonradan sevdiginiz karakter var mi (benimki Shallan).

Çevrimdışı stratosp

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fırtınaışığı Arşivi - Parlayan Sözler Full spoiler
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2016, 22:02:12 »
Bence de kitap müthiş bitti.İnsana 10. kitaba kadar nasıl bekleyeceğim diye sorduran bir seri.Bence
kitap sonu çok açık sorular bıraktı bir de kafama takılan hala tam bir baş kötü karakter olmayışı.Yani ortada bu kadar komplo düzeni kurulmuş ama ben hala arkasında kimler var tam olarak çözebilmiş değilim.Ayrıca birinci kitaba göre artı güzel bir yanı da aksiyonun yanında romantizm olması.Kafam da bir sürü olası eşleşmeler kurdum.Tahminimce okuduğumda yanılmıyorsam Jasnah kendini başka bir yere ışınladı gibi birşey oldu herhalde kitap sonunda da Kaladin Hearthstone'a geri dönüyor.Umarım karşılaşırlar.Her ne kadar biraz yaş farkı olsa da bana göre güzel ve istediğim bir eşleşme olur gerçi 10 kitap olacak bir seri için bu kadar erken konuşmak ne kadar doğru olur bilmem.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2016, 22:13:03 »
Ana konudaki mesajımı aynen aşağı yapıştırıyorum.
Kitap bitti ve kafam sorularla dolu. Büyülendim, meraklandım ve sabırsızlandım. Sabırsızlanıyorum aslında, üçüncü kitap için. :D  Jasnah'nın ölümü konusunda bir şeyler kafamı fena kurcalamıştı. Eh, kurcalamalar doğru çıktı. Ya orada öldüğü söylenmiyordu ya da ben okurken yeni yeni uyandığımdan ilk satırları kaçırıyordum, bilmiyorum. Ama merak uyandırıcı bir şeyler var hâlâ çözülemeyen, orası kesin. Sanırım bir Shadesmar ziyareti...

Bunun dışında Szeth konusu var. Sanırım artık bir suikastçı olmayacak ama kendisini diğerlerinin arasına nasıl kabul ettirecek ya da ettirecek mi merak ediyorum doğrusu.

Sadeas'ın ölümü beklenmedikti ama haketmişti. İçimin yağları eridi orayı okurken. :D

Renarin'in bir parlayan olmasını beklemiyordum, okurken her ayrıntıya dikkat etmek lazım. Diyaloglar, hareketler ve pek çok şeyin aslında bambaşka anlamları olabiliyor. Sanderson'ın tarzı bu ve ben bunu seviyorum.

Shallan'ın ilk kez parekılıcı çağırmasından sonra bunun Işıkörüyle ilgili bir şey olmasını bekliyordum ama Sprenlerin pare formları alabilmeleri fazlasıyla ilginç.

Kaladin'in de bir şeyleri fark etmeye başlaması iyi oldu, açıkgözlerle ilgili önyargısı fazla gerçekçi durmuyordu bence.

Dalinar'ın son rüyası ve sonsöz kısmı artık üçüncü kitaba açılan kapılar oldu ve orijinalinde de çıkmadığı için daha fazla merak uyandırıcı ama daha da sevindirici. Eh, son olarak Lopen beni fazlasıyla güldürüyor, o ve Akıl. :D Ancak Shallan'ın artık bir şekilde bağlanmış olduğu Hayaletkanlar ne olacak, neden bundan kimseye söz etmedi merak ediyorum.

Dolayısıyla cevaplanacak onlarca soru var ve hepsinin cevapları için fazlasıyla heyecanlıyım. Kitabı fazlasıyla hızlı okuyup bitirdim, bu beni boşluğa düşürmüş olsa da merakımı körüklüyor. Fırtınaışığı serisi çok fazla şey vadediyor. Parlayan Sözler Kralların Yolu'ndan çok daha dolu, daha kalın, :D ve çok daha merak uyandırıcıydı. Bakalım Oathbringer neler getirecek?

Ekleme: Kitabın sonunun sanırım diğer Kozmer kitaplarıyla da bağlantısı var ama açık açık üçüncü kitaba bol bol malzeme bırakıyor. Ancak cidden ortada bir kötü karakter yok ve bütün seri boyunca herhalde Parshendilerle mücadele edip durmayacaklardır diye tahmin ediyorum.

Bir de Parshendilerin hemen yokelçi çıkması fazla kolay olmadı mı sizce de ya, bence o konu fazla basit oldu gibi geldi ama üçüncü kitaptan sonrasının neler getireceğini bilemiyoruz elbette.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2016, 14:39:37 »
Sondan baslayalim. Parshendiler yokelci olsa bile sadece onlar olmayacak saniyorum. Kotu tarafinda 10 cok guclu komutani vb. var.

Kitabin sonundaki kozmer baglantisi cok hostu cidden. Szeth elibe gecirdigi seyin ne kadar guclu ve tehlikeli oldugunu bilse kim bilir ne yapardi.

Benim icin esas surpriz dalinarin kendisinin parlayan olmasi. Hemde firtinababa yi baglayarak. Kholin ailesi parlayanlar konudinda cok kayirildi bence. Kralin da spreni oldugu teorileri var. Kaladin ve shalan fiili olarak kholinlere bagli zaten. 3. Kitapta baska ve muhtemel kotu niyetli parlayanlar bekliyorum

Hayaletkanlar ilginc bir grup. Kozmeri biliolar baska dunyalarda da operasyonlari var. Sahsen amaclarinin bir Shard gucunu ele gecirmek oldugunu dusunuyorum. Bu pek tabi olmus Onur shardi olabilir

Hikayede tabiki bir bas kotu var. Kralin Akli kimden saklanip ona buna gizli mektuplar yaziyor nede olsa.

Çevrimdışı Fin

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2016, 16:50:00 »
Jasnah'ın ölmediğini biliyordum. Shallan, gemideyken asla yüzünü görmedi. Bir şekilde kendinin bir kopyasını yaptı ve diyarkapısı açıp kaçtı. En önemli soru öteki tarafta ne yaptı. Sprenler buna ne öğretti.

Ben 3.kitapta sprenlerin lordları ile de tanışacağımızı zannediyorum. Çünkü onların da kralları falan var ama maddesel dünya ile iletişime geçebilmeleri için birisine bağlanmaları gerekecek ve bu bağlanacakları kişiler olaylara karışacak.

Kaladin sonunda zincirlerini kırdı. Şimdi merakla beklediğim şey, ne zaman zırha sahip olacak çünkü yokelçilerden de zırhlı ve kılıçlı olanlar çıkacak, sadece silahla onarla baş edemez

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2016, 20:19:51 »
Jasnah'nın bir Shadesmar ziyareti yaptığı çok açık, hatta Sanderson'ın bununla ilgili bir taslağını arayıp buldum geçen rıhtım arşivlerinden. Jasnah'nın Shadesmaar'a gidişinden bahsediyordu spreni sayesinde. Ama orada bıçağı hissettiği de yazıyordu. Ama bu bayağı kaba bir taslakmış, haberi ağustos 2014 arşivinden bulabilirsiniz.

Açıkçası belki bir Kozmer serisi olmayacak ama ona en yakın şey olacak Fırtınaışığı serisi bence. Ve bu yüzden diğer kitaplardan tanıdık karakterler görür müyüz diye de epey merak ediyorum doğrusu.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Mayıs 2016, 17:55:18 »
Jasnahin shadesmara gidisi onun parlayan gucuyle ilgili. Teleport edebilio kendini. Zaten shallanin savas esnasinda buldugu teleport duzenegi bu parlayan gucu modellenerek insa edilmus. Sanirim ayni guce renarin de sahip.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Mayıs 2016, 23:23:38 »
Jasnah'nın tarikatının hangisi olduğunu biliyor muyuz? sanırım geçmiyordu.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Mayıs 2016, 07:41:22 »

Her birinin tarikatini ve guclerini biliyoruz. Ama Turkceye nasil cevrilir artik

Jasnah - Elsecaller (teleport ve ruhdokumu)
Shallan - Lightweaver (Isiktan cisim yaratma ve ruhdokumu)
Kaladin - Ruzgarkosan (Yercekimi ve baglama/adhesion)
Renarin - Truthwatcher (Isiktan cisim yaratma ve Buyume/Ilerleme)
Dalinar - Bondsmith (Baglama/adhesion ve gerilim)
Lift - Edgedancer (Buyume/Ilerleme ve surtunme)

Bu bilgilerin kitabin sonunda falan veriliyo olmasi lazimdi, aksam bakayim.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Mayıs 2016, 16:29:17 »

Her birinin tarikatini ve guclerini biliyoruz. Ama Turkceye nasil cevrilir artik

Shallan - Lightweaver (Isiktan cisim yaratma ve ruhdokumu)

Bu bilgilerin kitabin sonunda falan veriliyo olmasi lazimdi, aksam bakayim.

Her tarikatın 2 gücü var ve her güç 2 tarikat tarafından uygulanabiliyor. Buda tarikatlar arası bir bağlantı gibi;

Shallan - Lightweaver (ruhdokumu veIsiktan cisim yaratma)

aradaki boşluklar ilerleyen kitaplarla dolacaktır diye düşünüyorum.
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Mayıs 2016, 18:26:16 »
Evet kitapta çevirmişler onları zaten. Ama tarikatların hikâye içinde daha iyi anlaşılabilmesi için üçüncü kitabı ve sonrakileri beklemeliyiz.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Mayıs 2016, 11:46:17 »
Aynen  :)

10 tarikatla ilgili 10 karakterin olacağını sanıyorum. aradaki boşluklar ile kastettiğim şeyin bir kısmı bu karakterlerin henüz kitaplarda görülmediği yada kendilerini belli etmediği :)

Seri uzun (yanlış bilmiyorsam 10 kitap)...Belki bir ihtimal her kitap ayrı bir karaktertere ve özelliklerini taşıdığı tarikata yoğunlaşacaktır diye düşünüyorum...

Gelecek kitap içinse tahminim Renarin...Yazar kırılmış ve kendini tamir etmek için bir yol bulmuş kişilere odaklanıyor sanki...
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Mayıs 2016, 13:13:40 »
Hayır, gelecek kitap Dalinar'ı ele alacak, Brandon Sanderson attığ tweetlerle bunu söylüyordu zaten ve kitabın sonu bunu açıklıyor. :)

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Mayıs 2016, 08:32:59 »
Her kitap bir parlyan tarikatindan birini ele almayacak. 4. ve 5. kitaplar yuksek ihtimalle szeth ve eshonai ile ilgili olacak diye planlandi sanirim. 3. kitap icin dalinar, szeth, eshonai arasinda karar vermeye calisiyordu yazar ve dalinarda karar kildi. Renarin, Lift ve daha bilmedigimiz baskalari icin kitaplar ikinci 5li olarak cikacak. Ilk 5 kitap ve ikinci 5 kitap arasinda hikayede oldukca zaman araligi olacak ve ayrica yazimlari da cok daha gec baslayacak, O arada yazar baska kitaplar uzerinde calismak istiyor.

Bu arada yukaridaki resimden cok sonra baska bir resimde yayinlandi, tam olarak ne anlama geldigi hala belli degil. Ama yokelcilerin buyusunu gosterdigi dusunuluyor. Ben oyle dusunmuyorum.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Mayıs 2016, 12:32:45 »
Eshonai ölmedi mi yahu? Ya da bana öyle geldi. :D