Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Parlayan Sözler Full spoiler

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fırtınaışığı Arşivi - Parlayan Sözler Full spoiler
« Yanıtla #15 : 18 Mayıs 2016, 15:42:09 »
Uçurumdan aşağı düşüyordu diye hatırlıyorum, ölmemiş olabilir.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #16 : 18 Mayıs 2016, 19:32:14 »
Müsait bir zamanımda beşimci bölümü bir daha okumaya niyetliyim, olayların heyecanından tam olarak olayları analiz edemedim muhtemelen. Ama açıkçası ölmüş gibi gelmişti bana, gerçi üzerinde parezırhı varsa bilemem.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Rom: 0
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 19 Mayıs 2016, 00:44:39 »
hayır Eshonai yaşıyor dostlar.

bu arada Parlayan Sözler evet gerçekten çok güzeldi ama ilk kitapta hayranı olduğum Kaladin bu kitapta beni tavırları ve tripleriyle biraz darladı. size de öyle gelmedi mi?
Why, the Past should ever be forgot?

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 19 Mayıs 2016, 01:38:46 »
Öyle, açıkgöz kompleksi fazlasıyla göze batıyordu ama en sonunda kurtulabildi ondan şükür k.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 19 Mayıs 2016, 08:13:20 »
Kaladin sorunlu, basindan beri oyleydi sonraki kitaplarda da ancak yavas yavas normal olacagini dusunuorum.

Bu arada karakterler olse bile onlarin flashbacklerini iceren kitap olabilir.

Kitapta ortaya cikan hayaletkan grubu ile Amaramin dahil oldugu grup hakkidna neler dusunuyorsunuz. Hayaletkanlar baska gezegenleri de ziyaret ettigi bilinen bir grup.

Tabki bir de Hoidin mektubuna cevap geldi. Sanirim son bolumun baslarindaki yazilar. Mektuba cevap veren bir ejderha (gercekten). Yine mi ejderhalar demeyin, kendini soyutlamis garibim. Adi Frost, Adonalsiumun parcalanmasi zamnindan beri ortalarda ve ilk mektuba gore olumsuz. 17. Pare ile dogrudan baglantili. Hoidin hinci bulunan iki pare sahibinin de adini veriyor, Rayse (roshardaki belalarin bas musebbibi ve Nefret paresinin sahibi) ve Bavadin (yakin zamanada "Autonomy" paresinin sahibi oldugu aciklandi, Scadrial'da birseyler karistiriyor olma ihtimali var.)

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 19 Mayıs 2016, 10:12:53 »
Restares, Gavilar Amaram bunlar aynı gruptan gibi gözüküyor, Amaram yokelçileri getirmeye çalışıyor gibiydi , bu grubun amacı buysa parshendilerin Gavilar'ı öldürmesi çok daha mantıklı oluyor. Benim asıl  merak ettiğim Adolin Akıla sen kendi yaşındaki kadınlara git dediğinde Akılın verdiği cevaptan anladığım üzere kendi gezegeninden bir kadının yüksek ihtimal pare sahibinin Roshar'da bulunduğu, kim merak ediyorum. Yeri burası değil ama hazır bulmuşken sorayım, Sissoylu 3'ü okumadım ama parelerin büyü kaynakları oldukları söylenmişti, peki bu Miraç Kuyusunda toplanan gücün kaynağı da gezegendeki parelerden biri mi?

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 19 Mayıs 2016, 12:25:16 »
Mektuba cevap veren bir ejderha mı? Vaaay, ilginç. Gerçi yazılacak en son serinin adının Dragonsteel olacağını düşünürsek...

Skadrial adı o mektupta hiç geçmiyor ama Sel'in geçtiğini hatırlıyorum, iki parenin Sel'e gittiği yazıyordu yine burada da.

Şimdi benim iki sorum var:

Birincisi, kitabın sonundaki eklerde Işıkörüyle ilgili olarak Sel'deki karşılığından farklı olarak diye bir şey geçiyordu, bunu görünce aklıma direkt olarak Raoden'in bir illüzyonla kendini normal şekline ve bir Dula'ya dönüştürmesi geldi, ki Shallan da benzer şeyler yapıyor. Kaynakların aynı olduğunu biliyorduk ama ilk defa iki ayrı gezegenin büyü sistemleri hakkında bir ilişki kurulduğunu görüyorum, bu konuda neler düşünüyorsunuz?

İkincisi, bu biraz genel bir soru olacak ama, Şimdi biz ilk kitapta Galladon'u, Demoux'u ve o adını bilmediğim karakteri gördük ya hani, ama Sissoylu'da şu an bir zaman atlaması var, yaklaşık 300 yıl kadar. Ancak böyle bir şey Elantris'in ikincisinde bu kadar çok olmayacak sanırım ama Demoux'u görmemizden yola çıkarak soruyorum, sizce Fırtınaışığı serisi Çağların Kahramanı'ndan sonraki bir Skadrial zamanına parelel bir yerde mi gidiyor yoksa On Yedinci Pare grubu ölümsüz olabilir mi? Fazla uçuk bir soru oldu. :)

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 20 Mayıs 2016, 11:55:36 »
Restares, Gavilar Amaram bunlar aynı gruptan gibi gözüküyor, Amaram yokelçileri getirmeye çalışıyor gibiydi , bu grubun amacı buysa parshendilerin Gavilar'ı öldürmesi çok daha mantıklı oluyor. Benim asıl  merak ettiğim Adolin Akıla sen kendi yaşındaki kadınlara git dediğinde Akılın verdiği cevaptan anladığım üzere kendi gezegeninden bir kadının yüksek ihtimal pare sahibinin Roshar'da bulunduğu, kim merak ediyorum. Yeri burası değil ama hazır bulmuşken sorayım, Sissoylu 3'ü okumadım ama parelerin büyü kaynakları oldukları söylenmişti, peki bu Miraç Kuyusunda toplanan gücün kaynağı da gezegendeki parelerden biri mi?

Kozmerin temelini oluşturan şey binlerce yıl önce parçalandığı açıklanmış olan Adonalsium. Adonalsiumun tanrısal güçlere sahip bir varlık yada güç olduğu söyleniyor. Neden yada kim tarafından parçalandığı bilinmiyor. Ama parçalandıktan sonra bu gücün 16’lık bir tayfa ayrılıp her birinin bir insan tarafından üstlenildiğini biliyoruz. Bu 16 varlık daha sonra gittikleri yada yarattıkları gezegenlerin tanrıları oluyorlar.

Hoid, Kozmer evreninin en ünlü karakteridir. Tüm Kozmer kitaplarından çok kısa bile olsa görünür. Genelde ana karakterlere bir şekilde yardım eder ama bunu çok girift yollardan yapar. Hoid’in tüm gezegenlerde görülmesinin ve her zaman büyük olayların çevresinde ortaya çıkmasının kendine ait sebepleri var.

Esas ilginç olan şeyse Hoid’in Kozmerin çıkış gezegeninin(Yolen) yerlisi olması. Hoid, Adonalsium parçalanırken oradaydı, parelerin güçlerini üstlenen insanları tanıyordu ve bazıları arkadaşıyken bazıları düşmanıydı.  Adonalsium ile ne bağlantısı olduğu yada parçalanmada herhangi bir müdahalesinin olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bu kadar uzun süre yaşamasının sırrı da bilinmiyor ama bazı teorilere göre değişik dünyaların büyü sistemlerini kullanabiliyor.

Hoid verdiği cevapta, benim yaşıtım sadece 1 kişi var ve onunlada pek anlaşamıyoruz diyordu. Yukardaki Yafeshan'ın derlemesinden, bu kişinin Adonalsium parçalanırken orada olan ve 16 pareden birini alan bir kadın olduğu sonucu çıkıyor.
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Fin

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 20 Mayıs 2016, 13:47:12 »
Restares, Gavilar Amaram bunlar aynı gruptan gibi gözüküyor, Amaram yokelçileri getirmeye çalışıyor gibiydi , bu grubun amacı buysa parshendilerin Gavilar'ı öldürmesi çok daha mantıklı oluyor. Benim asıl  merak ettiğim Adolin Akıla sen kendi yaşındaki kadınlara git dediğinde Akılın verdiği cevaptan anladığım üzere kendi gezegeninden bir kadının yüksek ihtimal pare sahibinin Roshar'da bulunduğu, kim merak ediyorum. Yeri burası değil ama hazır bulmuşken sorayım, Sissoylu 3'ü okumadım ama parelerin büyü kaynakları oldukları söylenmişti, peki bu Miraç Kuyusunda toplanan gücün kaynağı da gezegendeki parelerden biri mi?

Kozmerin temelini oluşturan şey binlerce yıl önce parçalandığı açıklanmış olan Adonalsium. Adonalsiumun tanrısal güçlere sahip bir varlık yada güç olduğu söyleniyor. Neden yada kim tarafından parçalandığı bilinmiyor. Ama parçalandıktan sonra bu gücün 16’lık bir tayfa ayrılıp her birinin bir insan tarafından üstlenildiğini biliyoruz. Bu 16 varlık daha sonra gittikleri yada yarattıkları gezegenlerin tanrıları oluyorlar.

Hoid, Kozmer evreninin en ünlü karakteridir. Tüm Kozmer kitaplarından çok kısa bile olsa görünür. Genelde ana karakterlere bir şekilde yardım eder ama bunu çok girift yollardan yapar. Hoid’in tüm gezegenlerde görülmesinin ve her zaman büyük olayların çevresinde ortaya çıkmasının kendine ait sebepleri var.

Esas ilginç olan şeyse Hoid’in Kozmerin çıkış gezegeninin(Yolen) yerlisi olması. Hoid, Adonalsium parçalanırken oradaydı, parelerin güçlerini üstlenen insanları tanıyordu ve bazıları arkadaşıyken bazıları düşmanıydı.  Adonalsium ile ne bağlantısı olduğu yada parçalanmada herhangi bir müdahalesinin olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bu kadar uzun süre yaşamasının sırrı da bilinmiyor ama bazı teorilere göre değişik dünyaların büyü sistemlerini kullanabiliyor.

Hoid verdiği cevapta, benim yaşıtım sadece 1 kişi var ve onunlada pek anlaşamıyoruz diyordu. Yukardaki Yafeshan'ın derlemesinden, bu kişinin Adonalsium parçalanırken orada olan ve 16 pareden birini alan bir kadın olduğu sonucu çıkıyor.
Bu kadın da Dalinar'ın karısı ve Adolin'in annesi çıkacak kesin. Böylece Kholin ailesindeki herkesin Parlayan çıkmasının sebebi açıklanmış olacak :) Bakın kesin böyle çıkacak

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 20 Mayıs 2016, 15:52:33 »
Adolin bir parlayan değil yalnız ve Elhokar hakkında çeşitli şüphelerim olsa da o da şu anlık parlayan olarak gözükmüyor. Ama evet, Dalinar'ın karısının fazlasıyla gizemli olduğunun hepimiz farkındayız, altından bir şey çıkabileceğini şu an fark ediyor olmam da ayrı bir şey. :D

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 20 Mayıs 2016, 16:02:39 »
Ben Dalinar'ın karısının gizemini daha basit düşünüyorum.
Dalinar ölen karısını unutmak için (sprenin adı gelmiyor aklıma) gitti ve isteği yerine geldi.
 ;D
KA bir tekerlektir, daima döner...

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 20 Mayıs 2016, 16:57:33 »
Gecegözcüsü bir dilek karşılığında bir lanet veriyor. Bence Dalinar bir şey istedi lanet olarak karısını unutması hatta hayatından tamamen silmesi verildi, adam karısının ismini bile duyamıyor ssshh  sesi falan. Yanlış bilmiyorsam Roshar'da büyü kazanımı insanların hayat tecrübelerinden falan geliyor yafeshan yazmıştı galiba, Sissoylu'da genetik olması gibi allomansinin. Yani Kholin ailesinin Parlayan olmasını yazarın biraz onlara torpil geçmesi olarak düşünüyorum ben. Yeni bir soru sorayım, Elçiler bunca zamandır Rosharda yaşıyorlar mıydı? Eğer öyleyse neden Parlayanların düşüşü ve Hıyanetle alakalı hiçbir şey yapmadılar? Tanavastın öldüğünü biliyorlar mı? Szethle konuşan adam Adalet Elçisi ise demek ki diğerleri de yaşıyor yani. Gerçi adam diğerlerine göre daha aktif duruyor, Semadeşenleri tekrar kurmuş adam, Helaran falan da katılmış onlara.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 20 Mayıs 2016, 21:34:45 »
Helaran ölmemiş miydi?

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 21 Mayıs 2016, 09:08:29 »
Evet öldü, büyük ihtimalle parekılıcını  da ona Adalet elçisi verdi, çünkü bir yerde Heleranın Semadeşenlere katıldığı yazıyordu. Adam diğer elçilere göre aktif, en azından bizim gördüğümüz üzere. Adam Issızlığın geri gelmemesi için çalışıyor, Amaramlar da yokelçileri geri getirmeye çalışıyor. Bu yüzden Heleran Amaram'ı öldürmeye geldi diye düşünüyorum ben.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 21 Mayıs 2016, 13:33:35 »
Kaladin de Helaran'ı öldürdü. Shallan bunu öğrenince neler olur merak ediyorum, ama Amaram'ın Talenelel'le konuşmaya çalıştığını gördük, elçilerden gerçekten ölmüş olan biri olabilir mi, onlar ölümsüz değil miydi? Bu adam ölmekten ziyade delirmiş ya da transa geçmiş gibi görünüyor.