Kayıt Ol

Zaman Çarkı evreni ve hayran kurgu

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Zaman Çarkı evreni ve hayran kurgu
« : 01 Haziran 2016, 21:06:33 »
Öncelikle merhabalar :) Siteye katılma amacım bu konuyu açmaktı ve bu yüzden kendimi tanıtmadan direk konuya dalıyorum burada :D

İlk olarak ne olduğunu bilmeyen varsa hayran kurgu ya da yaygın olarak kullanılan ingilizce adıyla "fanfiction" nedir kısaca ondan bahsedeyim. Hayran kurgu okuduğunuz bir evrenin karakterleri veya mekanlarını kullanarak yazdığınız hikaye, yazı, kurgu vs.lere denir. Canonun sınırlarını yıkmadan eklemeler yapılarak da yazılabilir, o sınırları da yıkarak yazılabilir. Örneğin alternatif evren gibi. Nasıl yazacağı yazara kalmıştır.

Açıkçası ben normalde hayran kurgu yazan birisi değilim. Ancak seriye başladığımdan itibaren bu mükemmel evrene dair bir şeyler yazmayı istedim. Böylelikle birkaç Zaman Çarkı hayran kurgusu oluşturup yazmış oldum. Hayran kurguya da saygıyla yaklaşırım.

Hayran kurgu genelde karakterleri kendi istediğiniz etkileşimlere sokmak, canona kendinizce bir ekleme yapmak, sevdiğiniz karakterleri kullanmak gibi sebeplerle yazılır. Yahut okuyup da kitapta bulamadığınız etkileşimleri de daha iyi kafanızda canlandırıp üzerinde kendinizce kurgu oluşturmanızı sağlar.

Şimdi, asıl konuya gelirsek nette araştırdığımda Zaman Çarkı'nın Türkçe hayran kurgusunu yazan ben ve başka bir arkadaş dışında başka kimse görmedim. Ki Zaman Çarkı'nın Türkiye'deki hayran kitlesinin sayıca ne kadar az olduğu düşünülürse yine de hala garip geliyor bana. Bu arada ingilizce yazılmış netteki Zaman Çarkı hayran kurgusu sayısı 2000 civarında veya üzerinde bir şey sanırım.

Robert Jordan'ın hayran kurguya tepkisi G.R.R.Martin'inki kadar sert olmamakla birlikte hatırladığım kadarıyla bir röportajında kendi karakterlerinin kullanılması ve online paylaşılması konusunda pek rahat olmadığını söylemişti. Ancak RJ'nin asıl tepkisi bundan kazanç sağlamaya çalışacak olanlar ve karakterlerini eroticalarda kullananlara karşıydı. Ki kazanç konusunda sonuna dek kendiaine hak veriyorum. Eroticaya gelirsek... Kimse karakterlerinin kendisinden habersizce fantezilerde kullanılmasını istemez heralde? :D

Bu arada şimdilik netteki tüm Türkçe Zaman Çarkı hayran kurguları kısa ve canon sınırlarını aşmayan, ona eklemeler yapan hikayeler. Açıkçası daha farklı şeyler görmek de güzel olurdu. Her ne kadar ben Zaman Çarkı'na o tür hayran kurgular yazmayı pek düşünmüyor olsam da...

Son kitap spoilerı:
Spoiler: Göster
Aslında Demandred'in Shara'daki yolculuğunu anlatan uzun soluklu bir şey yazmayı çok isterdim ama sanırım bunun için ne sabrım ne de azmim var :D :D

Bu konuyla sormak istediğim sizin bu konuda görüşleriniz neler? Hayran kurguyu nasıl karşılıyorsunuz? Sizce Zaman Çarkı evrenine Türkçe hayran kurgunun daha çok yazılması iyi olur muydu, okumak ister miydiniz? Hatta hiç Türkçe Zaman Çarkı hayran kurgusu yazmayı düşünür müsünüz?

Çevrimdışı estorn

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı evreni ve hayran kurgu
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2016, 22:36:07 »
Hayran kurgusu güzel bir şey aslında. Bunu yapan yazarlar bile var, şöyle haber yapmıştık hatta bunla ilgili.

Ama galiba herkesin bunu yapması işin değerini azaltıyor biraz. Çok bakmadım ama baktıklarım içinde de "bu çok iyi olmuş" dediğim bir hayran kurgusu görmedim genel olarak. Robert Jordan harika bir dünya kurmuş, kültürleriyle, geçmişiyle, karakterleriyle harika bir bütün. Ben cesaret edemem mesela o karakterleri kullanmaya da, o evrene yönelik bir şeyler yazmaya da.

Ha, Efsaneler Çağı'nı ya da Arthur Şahinkanadı'nın fetihlerini anlatan güzel kurgular bulsam bayıla bayıla okurum, o ayrı :)
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.”

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2016, 23:23:37 »
Merhaba Alanna :)

Hayran kurguları her zaman heyecan verici bulmuşumdur. Zaten her birimizin kafasında onlarca fikir ve teori oluyor, bunlar hayalde kalmayıp somutlaştırılıp kâğıda geçirildiğinde cidden çok zevkli ve zahmet isteyen bir şey ortaya çıkıyor. Art niyet ve çıkar için yazılmadığı sürece kesinlikle destekliyor ve önemsiyorum.

Zaman Çarkı’nı hâlâ okumaktayım ve şu an Hançer Yolu başlanılmak üzere yanımda duruyor. Açıkçası sırf bir sürprizle karşılaşacağım diye seriyle ilgili neredeyse hiçbir yazıyı okumuyorum. Bu konuya bile ellerim titreyerek tıkladım. Okuduğum kısma kadar yazmış olduğunuz veya yazacağınız öyküleri okumayı çok isterim. Bende bir şeyler karalamak isterdim ama şimdilik düşüncesi bile beni ürkütüyor.

Dediğiniz gibi söz konusu Zaman Çarkı olunca nedense bir kısırlık mevzusu hâkim. Sanırım yeterince popülerleşmediği için okuyanlar olarak da kendi aramızda yeterince bilgi üretip, yazılı bilginin artmasına katkı sağlamıyoruz. Böyle uğraşlar ise zihni canlı tutmak ve tutkuyu sürekli üst seviyeye çıkarmak için birebir. Özellikle ana dilinde ne kadar yazılsa da Türkçede -yetkin olur olmaz- yazılıp çizilmesi ve bunların paylaşılması çok değerli ve öncü bir uğraş olur.

Bu yüzden tam destekteyim. Fazlasıyla meraktayım. Ekipler kurulsun, davullar çalınsın ve bir an önce epik şölenler yazılmaya başlansın.

Alıntı yapılan: estorn
Ama galiba herkesin bunu yapması işin değerini azaltıyor biraz. Çok bakmadım ama baktıklarım içinde de "bu çok iyi olmuş" dediğim bir hayran kurgusu görmedim genel olarak. Robert Jordan harika bir dünya kurmuş, kültürleriyle, geçmişiyle, karakterleriyle harika bir bütün. Ben cesaret edemem mesela o karakterleri kullanmaya da, o evrene yönelik bir şeyler yazmaya da.

Doğru. Ama bir yerden başlanılarak ivme kazanılıyor. Süreç boyunca, sürekli yazılır, tartışılır, eksikler giderilir ve yapı sürekli sağlamlaştırılırsa ortaya zevkli şeyler çıkabilir. Zaten istesek de Robert Jordan gibi olamaz, onun gibi betimleyemeyiz, işi güzel kılan da bu, her öykü ustaya övgü amacı taşıyor bir yerde.

Ana karakterleri de kullanmak zor ama illa da kullanmaya gerek yok ve tehlikeli de. Ben de ana karakterlerden ziyade örneğin Aiel Kıraçlarında veya Shienar’da geçen hiç bilmediğimiz karakterleri konu alan daha hafif hikâyeleri okumayı tercih ederim ilk etapta.

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Haziran 2016, 23:43:51 »
Tabii ki kimse RJ'nin karakterleri ile RJ kadar iyi yazamaz, yanına da yaklaşamaz :) BS gibi profesyonel bir fantastik kurgu yazarı bile sonuçta RJ'nin evreninin ne kadar farklı olduğunu oldukça fazla hissettiriyordu. Yine de insanların biraz daha cesaret gösterip denemesinden yanayım ^^ Böyle bir seri söz konusu olunca hakkında yazılan kurguların daha zenginleştiğini görmek beni mutlu ederdi.

Söz konusu işin değeri olduğundaysa bu kaçınılmaz son, aynı şey özgün kurgularda da mevcut değil mi? Yok satan saçma sapan kitaplar var :D

Ve teşekkür ederim Rosemary, demek istediklerimi benden daha güzel açıklamışsın :) Başta ben de korkmuştum açıkçası. Ama başlayınca devam ediyor çünkü Zaman Çarkı karakterlerini, evrenini yazmak gerçekten çok zevkli bir şey. Senin de katkının olduğunu görmek beni mutlu eder ^^

Yalnızca merak edip fanartlara bakınca yediğim tonlarca spoiler asla aklımdan çıkmıyor D: İyi yapıyorsun bence ihtiyatlı davranarak :D

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Haziran 2016, 00:29:12 »
Ben açıkçası alternatif son tadında, Son Savaş'ta daha heyecanlı, daha epik, kehanetlerin bize vadettiğine daha yakın bir Rand-Shai'tan mücadelesi okumayı çok isterim. :fight:
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı estorn

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Haziran 2016, 02:02:42 »
Ben açıkçası alternatif son tadında, Son Savaş'ta daha heyecanlı, daha epik, kehanetlerin bize vadettiğine daha yakın bir Rand-Shai'tan mücadelesi okumayı çok isterim. :fight:

Nasıl yahu, oralar hop oturtup hop kaldıran cinstendi :)
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.”

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Haziran 2016, 02:50:47 »
Öyle hop oturup hop kalkılacak bir şey yoktu bence. :) Demandred ve Ituralde'nin olduğu kısımları söylemiyorum. Rand'in olduğu o kısacık bölümlerden bahsediyorum. Ama zevk meselesi tabii. Finali seven de, veya en azından yeterli bulan da var. Yani bunlar zaten çok konuşulup tartışıldı her yerde, amacım tekrar konuyu hortlatmak değildi. O düşünceyle yazmadım ama ben daha farklı bir kurguyla o bölümleri yazan olursa, okumak isterim açıkçası.  :D
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı BlackOut

• **
  • 71
  • Rom: 1
  • Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Haziran 2016, 10:11:18 »

Bu konuyu uzatmak istemiyordum ama söylemek istedim:
Zaman Çarkı'nın sonunda Demandred ve Ituralde'nin başına gelen gibi bir şey Rand'a yazılamazdı. Zira Rand'ın düşmanı, Tanrı'nın/Işığın antitezi Karanlık Varlık, tanrısal boyutta bu kavrama vücut vermek onu bu dünyadan atmayı inanılmaz zorlaştırırdı diye düşünüyorum. Bu da 14 kitapta biten değil çok farklı yerlere giden bir seri ortaya çıkarırdı. (Karanlık Varlık vücut bulmasa da Delik'ten tamamen çıktığını varsaydım.)
Şimdi tekrar okudum da gerçekten aklımda kaldığı gibiymiş. Rand fazlasıyla güce sahip olsa da Karanlık Varlığın gücü "ölçülebilenin dışında" diye tanımlanıyor. (Rand'ın puanı ++1 olarak veriliyor, basit sıralamada 26 puanı vardı sanırım. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Robert Jordan Rand'ın gücünün eşi olmadığını söylemiş. Yani Rand yönlendiricilere kıyasla güçlü :D.)
Hayran kurgusu da olsa mantıksız bulacağım bir davranış olurdu bu konuyu yazmak.Tor.com'un bu sıralamasına tamamen katılmıyorum.
Başka bir Link Buradaki Saidar güç sıralaması daha temiz, anlaşılır.
Uzatmadan asıl söylemek istediğim şeye geleyim: Ben tam istediğim, beklediğim sona kavuştum o yüzden de bayıla bayıla okudum. Rand'ın psikolojik(fiziksel olmayan demek istedim aslında) bir savaş vereceğini bir kaç kitap öncesinden seziyordum. Kitap en beğendiğim sona sahip olmasa da Brandon Sanderson'ın "Rand'ı beş sene sonra nerede/nasıl görüyorsunuz?" sorusuna cevabı beni fazlasıyla tatmin etmişti. "Mutlu görüyorum." demiş :D

Hayran kurgu meselesine gelince, konuyu ilk okuduğumda ben de cesaret edemem dedim. Altından kalkması zor bir iş. Yazılırsa okumayı bir denerim ama beğenip beğenmemek konusu da sıkıntılı. Karakteri yazabilmek bir şey, o kitabın havasına benzer bir hava yakalamak ayrı bir şey. Yine de heves kırmak olmasın, ben izleyiciyim yapılırsa okurum :D. Jain Uzakgezgini'nin hikayelerini okumak isterdim. Kitabı da var onun, o kitabın içeriği yazılıyormuş gibi olur. Shara ve Deniz Halkı'na ait hikayeler içerdiği, çok daha fazlasının olduğu belirtilmiş.
“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

"He saw it in her eyes. The anguish, the frustration. The terrible nothing that clawed inside and sought to smother her. She knew. It was there, inside. She had been broken.

Then she smiled. Oh, storms. She smiled anyway.

It was the single most beautiful thing he’d seen in his entire life."

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Haziran 2016, 11:35:16 »
Heyecan bakımından kıyasladım aslında ben, diğerlerine benzer bir kurguya sahip olması açısından değil. Lews Therin'in Karanlık Varlık'la olan savaşının bize anlatılan kısmı bile, Jordan'ın aslında bizi bundan daha fazlasına hazırladığını düşündürtüyor. Mevcut şartlar altında, eldeki bilgi eksikliği yüzünden o kısımlar çok kısa kesilmiş ve risk alınmamış. Onun yerine tüm kitap boyunca cepheden cepheye koştuk. Bu da çok doğal ve saygı duyuyorum. Sanderson yapılabilecekleri yapmış. Ama bence Tarmon Gai'don, bundan daha fazlasıydı Jordan'ın kafasında. :D

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Haziran 2016, 23:11:57 »
Hmm... Ya sonuç olarak bir yoklamak istemiştim Türkçe ZÇ hayran kurgusu hakkındaki düşüncelerinizi. Sanırım genel olarak yazılsa okurum ama cesaret edemem yazmaya gibi düşünüyorsunuz. Ama bence bir yerde cesaret etmek gerekli, kimse sizden RJ üslubunu, BS üslubunu yakalamanızı ya da güzel yazmanızı beklemiyor zaten. Önemli olan bu alanda düşünceler üretmek, yeni fikirler ortaya çıkararak Zaman Çarkı kurgularına katkıda bulunmak ve bu tür fikirlerin bu yolla paylaşıldığı bir ortam hazırlamak. Gerçekten çok güzel fikirler ortaya çıkabiliyor hayran kurguda. En önemlisi de bu uğurda çaba göstermek. Yazmadıkça geliştiremezsiniz, bir yerden başlamak gerekiyor :D Önemli olan sizin vereceğiniz çaba yani. Hayrankurgu demek uzun soluklu hikaye demek de değil, hani arada bir sevdiğiniz veya ilginizi çeken bir karakteri veya olayı kullanarak 700-800 kelime bir şey yazsanız bile kafi. Ben keyif alacağınızı düşünüyorum.

Ben yazılarımı şimdiye kadar iki ayrı yerde paylaştım (Zaman Çarkı Türkiye forumu kapanmadan hemen önceki gün orada da paylaşmıştım, onu saymıyorum :D) Bunlardan birinde aktifim şu anda, ne kadar aktif diyebilirsek :D Orada Zaman Çarkı kategorisi mevcut, dediğim diğer arkadaş da orada. Hani çok fazla bir şey yazmadık, ki o Zaman Çarkı yazmaya devam eder mi onu da bilmiyorum. Bahsettiğim siteyi burada paylaşmak istemiyorum, reklam yapmak gibi olabilir ama çok az bir araştırmayla eminim bulursunuz. Kapımız açık, isterseniz gelin orada yazın isterseniz de başka herhangi bir yerde veya burada yazın. Sadece Zaman Çarkı kurgusu çeşitliliğinin artmasını ve okuyucuların bu tür etkinliklerde bulunmalarını diliyorum. Çünkü artık seri de bittiği için elimizde malesef ucu açık kalmış sorular dışında pek bir şey kalmadı.

Her neyse sanırım bu kadar, ben yalnızca çağrıda bulunabilirim dinleyip dinlememek size kalmış :D Yine de bence bir deneyin, şans verin, pişman olunacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.