Kayıt Ol

Bu dil üzerime yapıştı

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Bu dil üzerime yapıştı
« : 28 Temmuz 2016, 14:44:02 »
Arkadaşlar yeraltı edebiyatını hepiniz bilirsiniz. Ağabeyimde Ayrıntı yayınları tarafından yayımlanmış tüm bu türe ait kitaplar var. Geçen yaza kadar kitap okumazken Dövüş Klübü ile okumaya başladım ama hep yeraltı ve buna yakın tarzda, farklı sayılabilecek türde kitaplar okuyorum - bilimkurgu da arkadaş çevrem için öyle.

Bu aralar yazmaya da merak saldım ama okuduğum kitapların etkisinden midir bilmiyorum, çok farklı öyküler yazıyorum. Karakterlerin küfürlü konuşabildiği, uyuşturucu kullanan ve kötü alışkanlıkları olan anti kahramanların bol olduğu - hatta travesti karakter de yarattım bir öyküde - marjinal öyküler yazıyorum. Aşk öyküsü ya da bilimkurgu öyküsü yazamıyorum. Yani ne tarz şeyler yazdığım anlaşılmıştır; dövüş klübü benzeri öyküler de yazdım.

Bu yazım tarzı ve dili resmen üzerime yapıştı; sigara gibi! İleride bu tarzda yazacağım şeylerle başarı gelmez bu ülkede. Vaz mı geçsem böyle yazmaya? Moralim bozuldu, yazma hevesim kırıldı.

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bu dil üzerime yapıştı
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2016, 14:49:19 »
Bence bu ülkede neyin başarı getireceğini düşünme. Başarı göreceli bir kavram. Yazmayı arzu ettiğin şeyleri yaz, gönlünden geldiği gibi yaz ve kaliteye odaklan. Şairin dediği gibi, hedefe varmayan mızrak utansın. Sen elinden gelenin en iyisini yap ve kendince edebiyata katkıda bulun, bence en önemli şey bu.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2016, 14:57:36 »
Aslında bu tarz yazılar yazmak hoşuma gidiyor, yoksa devam etmezdim. Belki de yazdıklarım için yargılanırım korkusu var biraz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2016, 15:07:26 »
Piyasayı düşünerek yazarsanız işin yazarlık ruhu kaybolur. Piyasa için yazmış olursunuz. O zaman popüler kültürden ne farkı kalır bu işin :)?

Siz yazar mı olmak istiyorsunuz, yoksa kabul görmek mi? İlk önce burada kendi cevabınızı bulun. Ondan sonra yolunuza karar verin.

Ayrıca unutmamak gerek (çünkü pek çok genç yazar adayı aynı hataya düşüyor), şimdi yazıyorsunuz demek şimdi yazar olacaksınız demek değil. Bu bir başlangıç. Yazdıkça ve "okudukça" gelişeceksiniz. Sonra bugün yazdıklarınıza burun kıvıracaksınız. Bu böyle devam edecek ve etmeli de. Yoksa gelişimden bahsetmek mümkün olmaz.

İnsanın bir hedefi olması çok güzel, ama bu hedef bugün gerçekleşecek gibi düşünmemeli. İçinizden geldiği gibi yazmakta da özgürsünüz, çünkü birisi için yazdığınız söylenemez ve gerçekten güzel bir his.

Her yeni yazmaya başlayan yazar sevdiği yazarları taklit ederek bu işe başlar. Siz de bu dille o yazarları taklit ediyorsunuz aslında. Bu "taklit" kötü anlamda değil kesinlikle. Çünkü elbet kendi dilinizi, anlatımınızı ve kurgunuzu bulacaksınız. İşte bu mertebeye gelene kadar piyasayı düşünürseniz biz size yazar diyemeyiz. Hele ki yeraltı edebiyatı gibi bir türde, yazarlarına baktığımızda, hakkımda kim ne der gibi şeyleri takan insanlar olduğunu söyleyemeyiz :).

Not: Yarın bir gün kurgularınız da değişecek. Hep yeraltı yazmayacaksınız mesela. Çünkü zaman geçtikçe ve siz okumayı bırakmadığınız sürece farklı şeyler okumak isteyeceksiniz. İşte o zaman şimdi yazamadığınız türlerde de yazabiliyor olacaksınız zaten. Sürecin doğası böyle.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2016, 15:11:51 »
Destekleyici yorumunuz için teşekkürler. Sanırım haklısınız. Ben fazla kafaya takıyorum galiba :D

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2016, 21:45:45 »
Bir ara ben de sürekli siberpunk polisiye yazıyordum hatta aylarca yapıştı elime ama şimdi iyi ki yapışmış diyorum. Okuduklarımız elimize yapıştıkça üst üste binip karışmaya başlıyor ve kendi dilimiz ortaya çıkıyor ben bunu yeni hissetmeye başladım ve gerçekten keşke daha fazla tür, üslup yapışır diyorum şimdilerde.
Son cümlen için de kendi fikrim bu ülkede hiç bir konuda 'çok şey yapmayacaksın'. :)
Amerikada yaşıyor olsak dediğin mantıklı gelirdi ama bizim ülkemizde başarılı olmak zaten oldukça zor (tamamen sana bağlı değil) o yüzden istediğin şeyi yapacaksın. Bazı 'bestseller' yazarların cidden diğer çok satanların bir formülünü çıkarıp sanki o denklemde bir şeyler yazdığını ve bu sayede büyük başarılar elde ettiğini görüyorum. (Biraz gizemli erkek, biraz kan, şuraya da cıvıldaşan vampirler çizelim :P ) Ne yazar diye adlandırılan kişiler var, kitaplarını bir araya getirsen tek kişinin elinden çıkmış gibi ama bu şekil bir başarı kişinin içine sinmez.
Spoiler: Göster