Kayıt Ol

Okur Olarak En Büyük Korkunuz

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Okur Olarak En Büyük Korkunuz
« : 01 Ağustos 2016, 09:54:55 »
Hadi beraber bir proje gerçekleştirelim :). Bir edebiyat sitesi olarak, bünyesinde bu denli okur bulunduran bir sitede şu soruyu yöneltiyoruz:

"Kitap Kurdu/Okur Olarak En Büyük Korkunuz?"

Verdiğiniz cevaplarla bir mini proje inşa edecek ve portalda yayınlayacağız. Biliyorsunuz, daha önce de birlikte projeler yapmıştık. İşte bu da bir yenisi.

İlk adım benden gelsin.

Alıntı
"Kitap Kurdu/Okur Olarak En Büyük Korkunuz?

Cevabım:

Üst üste kötü kitaplar okuduğumda ya da çok merak ettiğim kitaplar arka arkaya hayal kırıklığı olduğunda bir daha hiç iyi kitap okuyamamaktan kokuyorum. Sanki bir daha iyi bir kitaba denk gelemeyecekmişim gibi hissediyorum. Bunu yenmek için de ilginç bir totemim var. Okumaya bir süre ara veriyorum; böylece kendimi bu hayal kırıklığı döngüsünden çekmiş oluyorum. Döngüyü kırıyorum bir nevi. Garip olan ne, biliyor musunuz? İşe yarıyor :).

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Okur Olarak En Büyük Korkunuz - Projeyi Birlikte Yapıyoruz!
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2016, 11:31:59 »
Güzelmiş, bir tane de benden gelsin.

Benim bir okur olarak en büyük korkum çok iyi, türündeki diğer kitaplardan çok üstün, kusursuza yakın bir kitapla karşılaşmak. Evet, yanlış duymadınız. Mükemmel bir kitap okumaktan korkuyorum. Çünkü biliyorum ki o andan sonra, okuyacağım diğer tüm kitapları o kusursuzlukla kıyaslayacağım. İstemsizce kendi hevesimi baltalayacak, sonraki her yazarın göz bebeğine haksızlık edeceğim.

O yüzdendir ki çoğu zaman, bu kusursuzu bulma korkusuyla, hayranlarınca çok methedilen kitaplara başlarken biraz çekinirim.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2016, 11:36:51 »
Benimki biraz (!) klişe olacak ama kitap kurdu olarak tek korkum özene bezene sakladığım o cânım kitaplarımın kapaklarının ya da sayfalarının düzeltilemeyecek şekilde kıvrılması, yırtılması, suya-çamura bulaşması ya da bir misafir çocuğunun sevgi dolu pençelerine düşmesi :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2016, 12:18:32 »
Okur olarak en büyük korkum, büyük heveslerle aldığım kitabın hayal kırıklığı yaşatması. Bazen oluyor. Bakıyorum herkes tavsiye etmiş, merak ediyorum haliyle. Ancak okumaya başlayınca bana göre olmadığını anlıyorum. Hem hevesim kırılıyor hem de başka kitaplara vereceğim parayı çöpe atmış oluyorum.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2016, 12:44:02 »
 Hani haftalardır kur yaptığın biriyle nihayet aranızda bir şeyler başlar ve kısa bir süre sonra aslında hiç sana göre olmadığını anlarsın ve onunla her an işkenceye dönüşüverir. Heh, işte bir kitapla da yaşamaya en korktuğum şey budur benim. Kitap için edilen sözler, kapağı, ön okuması, belki aldığı ödüller, bu kesinlikle sana göre bir kitaptır. Kitapçıda gördüğünde sana cilveli bakışlar atar, rüyalarına girer ve en nihayetinde ona kavuştuğunda işler hiç de istediğin gibi gitmez. Okudukça sayfalar çoğalır, puntolar gözünde büyür, kitabın ismini duyduğunda sabah alarmı çalıyormuş gibi irkilmeye başlarsın ama bir yandan da onun için savaşırsın. Hani kitabı bıraksan sanki okumayı da onunla bırakacaksın gibi. Başka kitaplara da yan gözle bakamazsın, utanırsın, için burkulur. İhanet etmekten farkı yoktur.
 Neyse efendim, yaşanmışlıklar da dile gelmeden burada iyi dileklerimle bitirmiş olayım, umarım kimse bu şekilde buhranlı bir ilişkiye girmez, girerse de tez vakit kurtulabilir.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2016, 12:49:16 »
İlk günden ne güzel katılım oldu öyle :). Herkesin ellerine sağlık.

Peki ya farklı korkular? Diğerlerinden de atak bekliyorum :D.

Çevrimdışı Berweuli

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2016, 13:03:05 »
Bir sürü ortalama veya kötü kitap okuduktan sonra çok beğendiğim bir kitaba rastladıysam çabuk bitmesinden korkarım ama bu korku kitabı elimden bırakmamaya engel değildir ve çabucak da biter.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2016, 13:43:49 »
Okur olarak en büyük korkum, günün birinde okuma eylemeni gerçekleştirememek. Başıma gelmesini düşünemiyorum bile :( Teknolji ilerledi, artık görme engelliyseniz bile yeterli denebilecek (en azından yurtdışında) vasıta var okuma için. Fakat eğer karşılaşacağınız problem daha farklı bir şeyse. Benim korkum bu, rıhtım vatandaşları.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Dende

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2016, 14:39:45 »
Benimki biraz (!) klişe olacak ama kitap kurdu olarak tek korkum özene bezene sakladığım o cânım kitaplarımın kapaklarının ya da sayfalarının düzeltilemeyecek şekilde kıvrılması, yırtılması, suya-çamura bulaşması ya da bir misafir çocuğunun sevgi dolu pençelerine düşmesi :)

Al benden de o kadar abi. Bir sayfa azıcık bile bükülse aklım onda kalıyor, dikkatim dağılıyor. Değil kardeşlerim anne babam bile dokunamıyor evde kitaplara. Belki de çocuğum olsa bu kadar özen göstermem diyorum bazen...
This is a song about sticking needles in your arm...

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ağustos 2016, 14:59:21 »
Benim en büyük korkum dünyada muhteşem, adı sanı belli olmadığı halde  iyi bir kurguya ve öyküye sahip veya en eski medeniyetlere ait ya da bestseller binlerce kitabı okumaya maalesef ki ömrümün yetmeyecek olması...
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Ağustos 2016, 16:03:12 »
Benim malesef bir kaç ciddi korkum var :(

1) Güzel bir serinin beklentiyi yükselterek gelen devam kitapları arasında yazarın hayatını kaybetmesi(elbette ölüm üzücü bir durum ama benim kastetteiğim kişinin ölümünden fazlası, hikayedeki tüm karakterlerin ölümü)

2) Kitap okuyamaz hale gelmek, körlük veya başka bir nedenle

3) Bir kitabı okumaya başladıktan sonra onu bitiremeyecek kadar sıkılmak(malesef bu durum, okuyarak geçmiş 30 yıl(ilk kitabımı satın aldığım 9 yaşımı başlangıç kabul ediyorum) içerisinde 2 defa başıma geldi(deneyimlemiş olmak korkumu kesinlikle azaltmadı, can sıkıcı, okuması zor onlarca kitap geçti elimden ama bitiremeyeceğim kadar beni süründüren o 2 kitap hala zihnimde bir yaradır)
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Ağustos 2016, 16:17:51 »
Körlük okumaya engel değil arkadaşlar :). Hem ülkemizde de bununla ilgili pek çok araç mevcut. En basitinden sevgili cankutpotter hepinizle aynı anda pek çok kitabı deviriyor valla :). Benden hızlı bitiriyor kitapları :D. Merak ettiklerimi de benden önce okuyarak yeni çıkan kitaplardan mahrum kalmıyor.

Ama demek istediğinizi anlıyorum. Sadece körlük bir engel teşkil etmiyor, siz merak etmeyin :). O nedenle "körlük" diye belirtmeyelim, çünkü engel olduğu zamanlar eskide kaldı.

Çok güzel şeyler geliyor, aynen devam!  :fight:

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Ağustos 2016, 16:47:26 »

İhsan abi şu dediğinin altına imzamı atıyorum. :)

Bir diğer korkumsa çok beğendiğim, beklediğim veya önerilen bir kitabın baskısının bulunmaması. Onu hem kütüphanelerde hem de sahaflarda bulamamak. Kısacası o kitaba erişememek. Bir çokları için bkz. Cesur Yeni Dünya'yı Ziyaret. Şükür ki sırf "Kahraman'ın Yol Türküsü'nde" adını duyduğum için -içeriğini bilmediğim halde- almıştım. Hemde 4 tl gibi komik bir fiyata.

"Yeni baskı yapılacak mı yapılmayacak mı korkusu" ise maalesef yayın evlerimiz tarafından hali hazırda hepimize yaşatılan bir korku.

Eklenti: Birde okuduğum serinin yaynınevi tarafından serinin ortada bir yerinde basım boyutunun değiştirilmesi var. Sen bana sabır ver Allah'ım! Cinnet geçirecek gibi oluyorum.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Tinuviel

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Ağustos 2016, 20:13:06 »
Yıllarca türkçesinin çıkmasını beklediğim bir serinin bir iki kitap yayınlandıktan sonra çok satmadığı için yarım bırakılması.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Ağustos 2016, 21:08:58 »
Okur olarak en büyük korkum, özellikle bazı türlerin geniş bir kitle tarafından "hayali şeyler" veya "çocukça şeyler" gibi bir bakış açısıyla küçümsenmesinin devam etmesi. Burada benim açımdan iki yönlü bir korku var. Birincisi, elbette bir tür veya eser hakkında bilgi sahibi olmadan takınılan ön yargılı tutumun aşılamaması. İkincisi ve daha önemlisi, değersizleştirmek için sunulan bu iki argümanın da aslında bir aşağılanma sebebi değil, aksine çok kıymetli şeyler olduğunun idrak edilememesi.   
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."