Kayıt Ol

Dişi Protagonist

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Dişi Protagonist
« Yanıtla #15 : 09 Ağustos 2016, 15:08:44 »
Spor, film, dizi vs.'de erkek yerine kadının tercih edilmesini "attan inip eşeğe binmeye" benzetmeniz çok büyük bir talihsizlik olmuş bence. Bir bayan olsaydım bu sözünüz karşısında öfkeden deliye dönerdim herhâlde.

Kadın diktatör olmaz sözünüze Çariçe 2. Katerina'yı örnek gösterebilirim. Orduyu kendi tarafına çekip kocasını öldürtmüş ve 34 yıl hüküm sürmüştür. Çavuşesku'nun karısını da unutmamak lazım tabii. Kocasıyla birlikte tüm ülkeyi demir yumrukla yönetmiş, sonunda birlikte kurşuna dizilmişlerdi.

Bizim kültürümüzde yok mu peki? Olmaz olur mu? Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’in eşi  Altun Can Hatun at binen, kılıç kuşanan, askerlere komutanlık eden bir kadındı. Benim zamanımda tarih kitaplarında çokça bahsedilirdi kendisinden.

Tomris Hatun, tarihteki ilk kadın hükümdardır. Oğlunun katilinin kesik başını kanla dolu bir fıçıya atışı ve "Hayatın boyuna kan içmeye doyamamıştın, şimdi seni kanla doyuruyorum," demesi efsanedir mesela.

Ama bence konudan sapıyoruz. Siz edebiyatta, dizide, sinemada kadın baş karakterleri sormuştunuz. Sonra da "bizim topraklarımızda çıkmaza" döndü iş. Bu yönde başka örnekleri olan arkadaşlar varsa onları da duyalım :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Ağustos 2016, 15:17:11 »
Şimdi şöyle bir şey de var; insan bir romanda veya dizide sevdiği karakteri örnek almak istiyor, onun gibi olmak istiyor olabilir. Erkek bir okur veya izleyici için karşı cinsten birini örnek almak, onu taktir etmek daha mu zor oluyor acaba? Ben de erkeğim ama izlediğim filmlerde baş rol kadın bile olsa onu örnek alır ve beğenirdim. Ama şimdi sizin yorumlarınızı okuyunca herkesin böyle düşünemeyeceğini anlıyorum. Yani herhangi bir romanda dünyayı kurtaran erkek olursa örnek alınabilir ama kadın olursa sevilemez, hoş karşılanamaz çünkü örnek alınamıyor mu oluyor? Çok karışık bir konu bu :D

Ben ısrarla kadın karakterlerin baş rol olabileceğini savunuyorum. Birçok örnek de paylaşıldı zaten.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • Rom: 0
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 09 Ağustos 2016, 15:28:45 »
Yoo, benim hikayemde de bas karakter fiziksel gucten ziyade beceriye dayanan bir karakter. Ben farkli birsey soylemek istedim de neyse cok uzatmaya gerek yok. Biraz kisir donguye giriyo cunku.
Lafi gelmisken o film guzelim konuyu kotu oyunculuk ve yonetmenlikle dagitmis bir film, ben de cok yakistirmadim jaimeyi.
Durumu soyle baglayayim, aslinda karakterin kimliginden cok o kimligin hikayeye nasil oturdugu onemli. Filmlerde de edebiyatta da, ki ozellikle fantasy dalinda, inandiricilik onemli. Tabi bana inandirici gelmeyen baskasina gelebilir, bu da ayri bir mesele.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Ağustos 2016, 15:40:48 »
Spor, film, dizi vs.'de erkek yerine kadının tercih edilmesini "attan inip eşeğe binmeye" benzetmeniz çok büyük bir talihsizlik olmuş bence. Bir bayan olsaydım bu sözünüz karşısında öfkeden deliye dönerdim herhâlde.

Kadın diktatör olmaz sözünüze Çariçe 2. Katerina'yı örnek gösterebilirim. Orduyu kendi tarafına çekip kocasını öldürtmüş ve 34 yıl hüküm sürmüştür. Çavuşesku'nun karısını da unutmamak lazım tabii. Kocasıyla birlikte tüm ülkeyi demir yumrukla yönetmiş, sonunda birlikte kurşuna dizilmişlerdi.

Bizim kültürümüzde yok mu peki? Olmaz olur mu? Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’in eşi  Altun Can Hatun at binen, kılıç kuşanan, askerlere komutanlık eden bir kadındı. Benim zamanımda tarih kitaplarında çokça bahsedilirdi kendisinden.

Tomris Hatun, tarihteki ilk kadın hükümdardır. Oğlunun katilinin kesik başını kanla dolu bir fıçıya atışı ve "Hayatın boyuna kan içmeye doyamamıştın, şimdi seni kanla doyuruyorum," demesi efsanedir mesela.

Ama bence konudan sapıyoruz. Siz edebiyatta, dizide, sinemada kadın baş karakterleri sormuştunuz. Sonra da "bizim topraklarımızda çıkmaza" döndü iş. Bu yönde başka örnekleri olan arkadaşlar varsa onları da duyalım :)

O sozumden deliye donecekse o kisinin problemi. Ben sozumun arkasindayim, Nba finali izledikten sonra wnba finali izlemek attan inip esege binmektir. Futbolda dunya kupasi izledikten sonra kadin futbolunu izlemek yine ayni sekilde. Bunun nedeninden bahsediyorum.
Sizin bahsettiginiz tarihteki karakterler de zaten ikinci planda kalmis karakterler. Sizin de soylediginiz gibi hepsinin unvani onun karisi bunun esi. Yani tugrul beye altun hatunun esi demiyorlar iki onun ismini bile bilen cok azdir. Adem ve Havva hikayesi aslinda kadin ve erkegin dogasini anlamak icin gayet basit. Kadin yaptirir erkek yapar. Yapanlar da sahnede olanlardir, yani kuklalar. Burada kadin biraz master puppeteer'dir. Yani tarihteki butun imparatorluklarin kurulmasinda yonetilmesinde ya da yikilmasinda kadin parmagi olsa bile biz bunu bilmeyiz sdece goz onunde olani, bize gosterileni biliriz. Bilmiyorum cok mu karisik oldu soylediklerim. Ayni mantiktan insanlar kuklayi seyretmeye giderler kukla oynaticisini degil. Yani x kahramanin sirtina vuran, hadi yigidim diyen y hatunu degill, direk x'i izlerler. Istisnalar olsa da bu genel olarak boyledir

Çevrimdışı stupefypatronus

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Ağustos 2016, 15:52:40 »
Valla Game Of Thrones'ta Khaalesi kimsenin dizinin dibinde değil, bunun dışında Uyumsuz Serisi, Açlık Oyunları... Burdaki kadın karakterler kurtarmadı mı dünyayı? Hem soruyorum size Harley Quinn'siz, Cat Woman'sız DC, Natasha Romanoff'suz Marvel, Hermione Granger'sız Harry Potter, Khaalesi'siz, Cercei'siz, Arya'sız Game Of Thrones olur mu? Bir sürü kadın karakter üzerine yazılmış roman, film ve dizi var. Osmanlı'nın çöküş nedeni bile sayılabilir kadınlar. Kadınların gücünü hafife almayın. Bellatrix ablamız duymasın
''sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben, hiç bir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim''

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 09 Ağustos 2016, 16:12:25 »
 Valla dünyayı kurtarır mı bilinmez ama köşede bir Millenium serisi var bir de o serinin dillere destan Lisbeth'i, Tess Gerritsen kitapları zaten çoğunluk kadın kahramanlar etrafında döner, yine gönlümün sahibi Grange'den bir Taş Meclisi var. (Devi var bir de ama ana kahraman değil diye laf etmedim lakin süper karakterdir.)
 Xena'ya laf gelmese yazmazdım da, çok iyiydi zamanında. Benim küçüklüğüme denk gelir, bayılırdım izlerken. Savaşçı prensesim benim. Tekrar çekilse tekrar aynı heyecanla izlerim.
 Şimdi ben polisiye, korku/gerilim türünden örnekler verdim uzun süreler o tarz kitaplar okuduğum için ama cidden GoT ve onun kadın karakterleri tüm söylediklerinizi dibe çeker yönden. Özellikle Cercei efsane ötesi, dünyayı parmağında oynatsa gık çıkaramayacağımız karakter çok net. (Oynatmadığından da değil.)
 Bir de popüler (bestseller) fantastik romanlarda da kadınlar çok ön planda. Açlık Oyunları, Ölümcül Oyuncaklar, Uyumsuz, Grisha Üçlemesi, China Mieville'den Yara (bu popüler fantazyadan değil ya neyse aklıma gelmişken yazdım) hepsi bildiğimiz genç-yetişkin fantastik kitaplar. Bence siz bu başlık altında tekrar eden bir kaç eseri okuyun muhtemelen fikriniz değişecektir. Sonuçta bir okur olarak okuduğumuz kadarız.
Spoiler: Göster
Saphira-->Eragon? (İlle de insan mı olsun canım)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #21 : 09 Ağustos 2016, 16:59:37 »
Açık konuşmak gerekirse burada biraz farklı bir açıdan bakmaktan yanayım. Altun Hatunun Tuğrul beyin eşi olması onu ikinci plana atmaz, bu sadece bir medeni durum göstergesidir; birinin eşi, kız arkadaşı, kardeşi vs olmak onu erkek kardeşin, kocanın ya da sevgilinin gölgesinde bırakmaz. Neyse, konudan fazlasıyla saptık gibi.
Burada asıl mevzu şu: Edebiyat insana olaylara ve durumlara farklı açılardan bakmayı öğretir. Sizin de kabul ettiğiniz gibi kadın ve erkek farklı doğalara sahiptir, ben bunu birbirine uyan parçalar olarak görüyorum, temel anlamda benzer iki varlık aslında.

Şimdi şöyle bir şey de var; insan bir romanda veya dizide sevdiği karakteri örnek almak istiyor, onun gibi olmak istiyor olabilir. Erkek bir okur veya izleyici için karşı cinsten birini örnek almak, onu taktir etmek daha mu zor oluyor acaba? Ben de erkeğim ama izlediğim filmlerde baş rol kadın bile olsa onu örnek alır ve beğenirdim.
Demek istediğim tam da bu aslında.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı tetsuo

• *
  • 37
  • true pain true peace
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Ağustos 2016, 16:59:47 »
Dünyayı da kurtarır erkekleri de tokatlar.

It was me, waiting for me, hoping for something more...

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #23 : 09 Ağustos 2016, 18:16:40 »

O sozumden deliye donecekse o kisinin problemi. Ben sozumun arkasindayim, Nba finali izledikten sonra wnba finali izlemek attan inip esege binmektir.

Bence deliye dönmüşleri vardır zaten! Ayrıca, bence bu, o insanları deliye döndürdüğünüz için sizin probleminizdir.

Kadın zayıftır, güçsüzdür hikayeleri artık 21 yüzyılın çok gerisinde kaldı bence ama zihniyet özellikle Türkiye gibi ülkelerde geride kalmaya devam ediyor. Belki kadınların en güçlüsü erkeklerin en güçlüsüyle karşılaştırıldığında zayıf görünebilir (ki bu kıyaslamanın nasıl yapıldığıyla da çok ilgilidir, hiçbir erkeğin doğum sancısı kadar yüksek bir acıyı kaldıramayacağı da kanıtlanmıştır) fakat ortalama bir erkek gücünün çok daha üzerinde güce sahip birçok kadın var. Sonuç olarak siz o en güçlü erkeklerden biri olmadığınızdan bu, sizin komplekslerinize kadar uzatılabilecek bir konu. (Belirtiğim gibi deliye döndürmek sizin probleminizdir!)

Sizin savunduğunuz şey erkek baş karakteri alıp onu bir kadınla değiştirince oturmayacağı yönünde. Ki verdiğiniz spor örneği de bunu kanıtlar nitelikte. O sporlar zamanında erkeklerin oynaması üzerine kurgulanmış sporlar, kadınların değil; bu sebepten sizin gözünüze batıyor! Aynı şekilde erkek başrol üzerine kurgulanmış bir esere kadın başrol oturtursanız kadınsılığın getirdiği farklılıklar gözünüze batacaktır. Bu, ne kadar sizin bilinçsiz seksistliğinizden kaynaklansa da dünya üzerindeki kadın - erkek birçok kişi maalesef bu konuda sizinle hem fikir olacaktır. Bu, o kişilerin yanılmadıkları anlamına gelmez ki kadınlar üzerine yazılmış, burada örnekleri verilen güçlü kurgular da bunu kanıtlıyor.

Ne kadar seksist olduğunuzu ölçmek istiyorsanız size kendi çevirim olan Adalet'i öneririm; gerçek anlamda cinsiyetsiz bir toplumdan bahsedilmesine rağmen okurken birçok karakteri erkek olarak kafanızda canlandırıyorsanız ne miktarda olduğunu net olarak görebilirsiniz diye tahmin ediyorum.
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Berweuli

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 09 Ağustos 2016, 20:14:26 »

O sozumden deliye donecekse o kisinin problemi. Ben sozumun arkasindayim, Nba finali izledikten sonra wnba finali izlemek attan inip esege binmektir.

Buraya kadar bir çok arkadaş farklı kitap ya da filmlerden örnekler vererek açıklamaya çalışmışlar ama siz anlamamakta inat etmişsiniz gibi geliyor bana ve ısrarla kadın ve erkek arasındaki fiziksel güçteki farklılıklardan dolayı kendi deyiminizle tek kelime ile cinsiyetçilik yapıyorsunuz. Kadın ve erkeğin ister Türkiye'de yaşıyor olsun isterse Amerika birbirine üstünlük sağladıkları bir çok yön mevcuttur ama siz ısrarla Hercul ve Zeyna'yı kıyaslayarak sanki erkek sadece fizikten meydana geliyormuşçasına fikrinizi savunuyorsunuz ve bu da bu başlıkta sürekli bir kısır döngüye çeviriyor konuyu. Bence burada sizin cinsiyetçiliğiniz kadını ikinci plana itmekten çok bu başlığı okuyana erkeği sadece bir kas yığını olarak gösteriyor. (erkekler çok fena alınmalı :D)

Okumadığınızı düşünerek fantastikte ve ya başka türdeki güçlü kadın ya da erkeklerden örnek vermeyeceğim.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #25 : 09 Ağustos 2016, 20:39:35 »
Alıntı
Yoo, benim hikayemde de bas karakter fiziksel gucten ziyade beceriye dayanan bir karakter. Ben farkli birsey soylemek istedim de neyse cok uzatmaya gerek yok. Biraz kisir donguye giriyo cunku.

http://wikisosyalizm.org/Kategori:Kad%C4%B1n_devrimciler

"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 09 Ağustos 2016, 21:15:34 »
Bu forum belli aralıkla feminizm goygoyu yapan üyeleri ve buna izin veren yönetimi yüzünden benim gözümde sonsuza denk bitmiştir.

Biz güçlü ve becerikli kadın profilini düşündüğümüzde aklımıza Ada Lovelace gelir, Lisa Randall gelir, Lisa Randall'in kardeşi Dana Randall gelir, Sabrina Gonzalez Pasterski gelir, Maria Spiropulu gelir, Anita Borg gelir, Zeynep Ton gelir, bizim aklımıza bunlar geliyorken, terörist sevicilerin aklına insan yaşamına hiçbir katkısı olmadan ömrünü doldurmuş, insan kanı akıtmaya programlanmış katiller gelir. Bizim aklımıza Güler Sabancı geleceği kesindir, sizin aklınıza Sabancı'nın katili pek becerikli Fehriye Erdal geleceği kesindir!

Bu forumda tanışıp kısa süreli de olsa bağ kurduğum insanlara hayatta başarılar dilerim.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 09 Ağustos 2016, 21:18:32 »
Alıntı

http://wikisosyalizm.org/Kategori:Kad%C4%B1n_devrimciler

Hiçbirini tanımıyor olmam ne kadar ilginç, çok cahilim galiba.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 09 Ağustos 2016, 21:20:53 »
Bu forum belli aralıkla feminizm goygoyu yapan üyeleri ve buna izin veren yönetimi yüzünden benim gözümde sonsuza denk bitmiştir.

Biz güçlü ve becerikli kadın profilini düşündüğümüzde aklımıza Ada Lovelace gelir, Lisa Randall gelir, Lisa Randall'in kardeşi Dana Randall gelir, Sabrina Gonzalez Pasterski gelir, Maria Spiropulu gelir, Anita Borg gelir, Zeynep Ton gelir, bizim aklımıza bunlar geliyorken, terörist sevicilerin aklına insan yaşamına hiçbir katkısı olmadan ömrünü doldurmuş, insan kanı akıtmaya programlanmış katiller gelir. Bizim aklımıza Güler Sabancı geleceği kesindir, sizin aklınıza Sabancı'nın katili pek becerikli Fehriye Erdal geleceği kesindir!

Bu forumda tanışıp kısa süreli de olsa bağ kurduğum insanlara hayatta başarılar dilerim.

Şunu kaçırdınız sanırım,

Alıntı
Ben biraz da Elric, Conan ya da Kvothe nin disi olamayacagini savunuyorum. Yani ayni mantikla kadin diktator de olamaz mesela.

Üzerine verilmiş diktatör örnekleri kısmını kaçırmışsınız herhalde :).

İyi akşamlar dilerim :).

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 09 Ağustos 2016, 21:31:19 »

Bence deliye dönmüşleri vardır zaten! Ayrıca, bence bu, o insanları deliye döndürdüğünüz için sizin probleminizdir.

Kadın zayıftır, güçsüzdür hikayeleri artık 21 yüzyılın çok gerisinde kaldı bence ama zihniyet özellikle Türkiye gibi ülkelerde geride kalmaya devam ediyor. Belki kadınların en güçlüsü erkeklerin en güçlüsüyle karşılaştırıldığında zayıf görünebilir (ki bu kıyaslamanın nasıl yapıldığıyla da çok ilgilidir, hiçbir erkeğin doğum sancısı kadar yüksek bir acıyı kaldıramayacağı da kanıtlanmıştır) fakat ortalama bir erkek gücünün çok daha üzerinde güce sahip birçok kadın var. Sonuç olarak siz o en güçlü erkeklerden biri olmadığınızdan bu, sizin komplekslerinize kadar uzatılabilecek bir konu. (Belirtiğim gibi deliye döndürmek sizin probleminizdir!)

Sizin savunduğunuz şey erkek baş karakteri alıp onu bir kadınla değiştirince oturmayacağı yönünde. Ki verdiğiniz spor örneği de bunu kanıtlar nitelikte. O sporlar zamanında erkeklerin oynaması üzerine kurgulanmış sporlar, kadınların değil; bu sebepten sizin gözünüze batıyor! Aynı şekilde erkek başrol üzerine kurgulanmış bir esere kadın başrol oturtursanız kadınsılığın getirdiği farklılıklar gözünüze batacaktır. Bu, ne kadar sizin bilinçsiz seksistliğinizden kaynaklansa da dünya üzerindeki kadın - erkek birçok kişi maalesef bu konuda sizinle hem fikir olacaktır. Bu, o kişilerin yanılmadıkları anlamına gelmez ki kadınlar üzerine yazılmış, burada örnekleri verilen güçlü kurgular da bunu kanıtlıyor.

Ne kadar seksist olduğunuzu ölçmek istiyorsanız size kendi çevirim olan Adalet'i öneririm; gerçek anlamda cinsiyetsiz bir toplumdan bahsedilmesine rağmen okurken birçok karakteri erkek olarak kafanızda canlandırıyorsanız ne miktarda olduğunu net olarak görebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Ben kadın zayıftır güçsüzdür demedir. Fiziksel olarak zayıftır dedim. Güç fiziktedir de demedim.
Sizin bunları algılayamayıp deliye dönmeniz ilginç doğrusu. Hele ki kendinize dolaylı olarak bilinçli, kültürlü, çağdaş, özgürlükçü gibi vasıflar yükleyen birisi olduğunuzu varsayarak, tam olarak ne dediğini bile anlamadığınız birisine Seksist damgası vurmanız ironik.
Ben herhangi bir şekilde delirmem, sadece düşünür ve yazarım.
Kimseye damga da vurmam, herkesi dinlerim, tartışırım ama yine kendi bildiğimi savunurum.
Adalet'i önerdiğiniz için sağolun, daha okumam gereken birçok kitap var.
Ama şunu da unutmayalım ki; Adalet eşitlik değildir. Bu yüzden kadınla erkeğin her alanda eşit olması adalet değil illüzyondur. Siz iyi yaptığınızı yapın biz de iyi yaptığımızı yapalım. Ne biz kadın olmaya çalışalım, ne de siz erkek olmaya , ki günümüz dünyasında özellikle batının yarattığı sahte feminizm olgusuna kapılmış milyonlarca insan olduğunu görmemek körlüktür.
Gönül ister ki, hiçbirimiz ruhen kör olmayalım, tartışsak da, farklı düşünsek de birbirimizi damgalamayalım. Kardeş kardeş yaşayalım.
Umarım sözlerim fazla ütopik ve popülist değildir.
Saygılar...